MAC adresi nedir? Benimkini nerede bulabilirim? | VPNoverview

Her cihazın bir MAC adresi vardır, ancak herkes bunun ne olduğunu bilmez. Bu MAC’ın Apple ile ilgisi yok. Bu durumda MAC, Medya Erişim Kontrolü anlamına gelir. Üretici tarafından bir cihaza verilen benzersiz bir adrestir. MAC adresine bazen bir aygıtın donanım adresi veya fiziksel adresi de denir. PC’nizdeki, dizüstü bilgisayarınızdaki, tabletinizdeki veya mobil cihazınızdaki ağ adaptörünü tanımlar. Ağ bağdaştırıcısı veya ağ kartı, bilgisayarınızın bir ağa bağlanabilmesini sağlar. Bir ağdaki cihazların birbirleriyle iletişim kurması için MAC adresi gereklidir. Ayrıca yönlendiricinizin ağ içindeki doğru cihaza bilgi gönderebilmesini sağlar.


MAC Adresinin İşlevi Nedir?

Mac AdresiMAC adresleri 48 bit kodlardır, yani on iki rakam ve harften oluşur. Her MAC adresinin benzersiz bir kombinasyonu vardır. Bu, bir cihazın tanımlanmasını mümkün kılar. Cihazınızın internet kartı veya adaptörü, çevresindeki MAC cihazları tarafından bilinmesi için bu MAC adresini yayınlar. Bu şekilde, yönlendirici nereye bilgi gönderileceğini bilir.

Göstermek için: evde bir yönlendiriciye birden fazla aygıt bağlarsanız, tüm aygıtlar aynı IP adresine sahiptir, ancak her aygıtın kendi MAC adresi vardır. Bu nedenle, bilgi bir ağ içindeki doğru cihaza gönderilebilir. Bu çok yararlı ve hatta çok önemlidir: arama sonuçlarınızın oda arkadaşınızın dizüstü bilgisayarına ulaşmamasını sağlar.

Bir Cihazda Birden Fazla MAC Adresi

Bir cihazın birden fazla MAC adresi olabilir. Bunun nedeni MAC adresinin sadece her cihaz için değil, aynı zamanda her internet bağlantısı için de benzersiz olmasıdır. Ethernet bağlantınız için Wi-Fi bağlantınızdan farklı bir MAC adresiniz var. Bir VPN kullansanız bile, o internet bağlantısı için yeni bir MAC adresi alırsınız. Özetle, cihazlarınızın çoğunda muhtemelen yalnızca bir MAC adresi kullanmanıza rağmen, çok daha fazlası olabilir.

Aşağıda, cihazınızda birden fazla MAC adresi olduğunda neye benzediğini görebilirsiniz. İlk olarak, Ethernet bağlantısının MAC adresi ve ardından şu anda kullanılmakta olan Wi-Fi bağlantısının verileri var. Son iki blok, bu bilgisayarda kullanılan NordVPN ve Surfshark ile VPN bağlantıları hakkında bilgi gösterir. Tüm bu durumlarda, MAC adresi “Fiziksel Adres” ten sonra bulunabilir..

MAC adresleri

MAC Adresimi Nerede Bulabilirim?

MAC adresinizi bulmak çok karmaşık olmasa da, öyle görünebilir. İlk olarak, MAC adresini genellikle cihazınızdaki fiziksel bir çıkartmada bulabilirsiniz. Genellikle, orada sadece bir sayı vardır. Artık birden fazla MAC adresinizin olabileceğini bildiğiniz için bu sorunlu olabilir (çünkü birden fazla bağlantınız da olabilir). Geçerli bağlantınızın tam olarak hangi MAC adresine sahip olduğunu görmek için cihazınızın ayarlarına gitmeniz gerekir. Aşağıda Windows, Android ve iOS’ta MAC adresinizi bulmak için adım adım bir plan yer almaktadır.

Windows’ta MAC adresiniz

Bir Windows cihazında MAC adresinizi bulmak için aşağıdaki adımları izleyin. İlk açıklama özellikle Windows 10 için geçerlidir ve ikinci yöntem işletim sisteminin önceki sürümleri için de geçerlidir. Diğer sistemlerde de benzer şekilde çalışır.

Windows 10’da MAC adresini aşağıdaki şekilde bulabilirsiniz:

 1. Tıkla bağlantı logosu görev çubuğunda.MAC adresi Windows 10
 2. Tıklamak “Ağ & İnternet Ayarları“.
 3. Yeni bir pencere açılacaktır. Tıklayın “Bağlantı özelliklerini değiştirme“.MAC adresi Windows 10
 4. MAC adresinizi hemen arkasında bulacaksınız “Fiziksel adres (MAC)“Altında”Özellikleri“.MAC adresi Windows 10

Not: Cihazınızdaki tüm farklı MAC adreslerini görmek istiyorsanız, 3. adımdaki durumun altındaki “” bağlantı özelliklerini değiştir ”yerine“ Ağ özelliklerinizi görüntüleyin ”i tıklayabilirsiniz..

Tüm Pencere sistemleri için MAC adresinizi aşağıdaki adımları izleyerek de bulabilirsiniz:

 1. Basın Windows tuşu ve “r” aynı zamanda. Sıradaki pencere açılacak:MAC adresi Windows
 2. Doldurun “cmd” ve bas tamam.
 3. Yazın “getmac / v / fo listesi”Yazın. Boşlukları eklediğinizden emin olun, çünkü bunlar olmadan çalışmaz. Yazdıktan sonra enter tuşuna basın.MAC adresi Windows
 4. Tüm internet bağlantılarınıza bir genel bakış göreceksiniz. Arkasında görünen sayılar ve harfler Fiziksel adres MAC adresinizi oluşturun.MAC adresi Windows

Android’deki MAC adresiniz

MAC adresinizi Android’de bulmak istiyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Git “Ayarlar” ve bas “Cihaz hakkında“.MAC adresi Android
 2. Dokunmak “durum“.MAC adresi Android
 3. MAC adresinizi “Kablosuz MAC adresi“.MAC adresi Android

İOS’ta MAC adresiniz

Aşağıdaki adımları izleyerek MAC adresinizin iPhone’da ne olduğunu öğrenebilirsiniz:

 1.  Ayarlarınıza gidin ve “Genel“.MAC adresi iPhone
 2.  Şimdi “hakkında“.MAC adresi iPhone
 3. MAC adresinizi “Kablosuz Adresi“.MAC adresi iPhone

Mac Adresinizi Sahtekarlık

HackerMAC adresinizi daha az tanımlanabilir bir şeye değiştirmek mümkündür. Buna “kimlik sahtekarlığı” denir. Kendi başına sızdırma yasa dışı değildir. Ancak, anonim olarak yasadışı faaliyetlere katılmak için MAC adreslerini değiştiren insanlar var. Örneğin, bilgisayar korsanları bunu yapar, böylece çevrimiçi yaptıkları şeyler onlara geri izlenemez. Düzenli internet kullanıcıları, aynı anda birden fazla kişiyle lisans kullanmak veya anonim olarak göz atabilmek için MAC adreslerini değiştirmek isteyebilir.

Lisans Paylaşma

Bazı internet sağlayıcıları ve yazılım şirketleri, MAC adreslerine bakarak hizmetlerini kullanan cihaz sayısını takip eder. Bu, bir abonelik kullanabilen kişi sayısını sınırlamalarına olanak tanır. Bazı kişiler bu sınıra ulaşmadan bir hizmete erişmek için MAC adreslerini bilerek değiştirir. Ancak, bu hizmet kurallarına aykırıdır. Özünde, sahtekarlık ve bu nedenle yasadışı. Lisansları büyük insan gruplarıyla paylaşmak için MAC adresinizi aldatmayı önermiyoruz.

İzleyicileri durdur

Çoğu kişinin MAC adreslerini gizlemesinin ana nedenlerinden biri gizliliktir. Bu dijital dünyada, birçok şirket çevrimiçi verilerinize el koymaya heveslidir. Örneğin, kullanıcılar hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olurlarsa, hedefli reklamlar için o kadar fazla ücret alabilirler. Kimliğiniz doğrudan MAC adresinize bağlı olmasa da, tüm göz atma davranışlarınız birbirine bağlanabilir. Web siteleri ve diğer taraflar, sizinle ilgili ayrıntılı bir profil oluşturmak için bu bilgileri kullanabilir. Bunu önlemek istiyorsanız, MAC adresinizi aldatmanız gerekebilir. Bu şekilde, tarama yaparken oldukça anonim kalabilirsiniz. Neyse ki, çoğu zaman MAC adresiniz genellikle web sitelerine iletilmez. Çoğu zaman web siteleri yalnızca IP adresinizi görebilir. Birçok kişi IP adresini değiştirir, örneğin bir VPN kullanarak.

IP Adresi ve MAC Adresi Arasındaki Fark Nedir??

Birçok kişi genellikle bir IP adresi ile MAC adresi arasındaki farkın ne olduğunu merak eder. İkisi çok benzer görünebilir, ancak değildir. Yönlendirici tarafından bir IP adresi atanır ve bir web sitesinden her istekte bulunduğunuzda kullanılır. IP’niz nedeniyle web sitesi, bilgilerini nereye göndereceğini bilir. IP adresi bir yönlendiricinin ağının adresi olarak görülebilir. İnternete bu yönlendirici üzerinden erişen tüm cihazlar aynı IP adresine sahiptir.

MAC adresiniz cihaza göre değişir. MAC’iniz nedeniyle yönlendirici, bilgileri hangi cihaza göndereceğini bilir. Bu şekilde aynı internet bağlantısında olabilirsiniz, ancak birbirinizin aramalarını alamazsınız. Bu da iyi bir şey: MAC olmadan, aile, ev arkadaşları ve hatta Starbucks’taki yabancılarla aynı internet bağlantısını kullanmak oldukça utanç verici durumlara neden olabilir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map