Karanlık Web’e Güvenle Nasıl Erişilir: adım adım kılavuz

Doğru önlemleri almazsanız karanlık ağ oldukça tehlikeli bir yer olabilir. İyi bir antivirüs ve iyi bir VPN ile nispeten güvende kalabilirsiniz. Ancak, tamamen anonim olmak ve cihazınızı korumak istiyorsanız, bundan biraz daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Aşağıda, karanlık web’i güvenle ziyaret etmenize yardımcı olabilecek 16 adım bulacaksınız. Ancak, işlerin hızla değiştiğini ve bilgisayar korsanlarının her geçen gün daha akıllı hale geldiğini unutmayın.


 1. Temel özelliklerin aşağıda olduğundan emin olun
 2. Mobil bir canlı işletim sistemi kullanın (isteğe bağlı)
 3. İnternet trafiğinizi şifrelemek için bir VPN kullanın
 4. Tor’u resmi web sitesinden indirin
 5. Güvenlik önlemlerini alın
 6. Tor tarayıcısında komut dosyalarını yasakla
 7. Tor tarayıcısında güvenlik seviyesini değiştirme
 8. IP, DNS veya WebRTC sızıntısı olup olmadığını kontrol edin
 9. Yaygın karanlık web efsanelerinden haberdar olun
 10. Ek anonim hizmetler kullanın
 11. Girişlerden, aboneliklerden ve ödemelerden kaçının
 12. Nereye gittiğini bil
 13. Kripto para birimi kullanın
 14. İşiniz bittiğinde her şeyi kapatın
 15. Asla% 100 güvenli olmadığınızı anlayın
 16. Çevrimiçi rehberlere, bloglara, arama motorlarına, sohbet sitelerine vb..

1. Temel Bilgilerden Yararlandığınızdan Emin Olun

Bu sıkıcı gelebilir. Ancak karanlık ağ, çok şeylerin yanlış gidebileceği karmaşık bir yerdir. Dolandırıcılar, kötü amaçlı yazılımlar ve kimlik avı web siteleriyle doludur. Bazen yaparak öğrenmek daha iyidir. Ancak karanlık ağ ile bu en iyi yöntem değildir. Her şeyin nasıl çalıştığını anlamadan önce bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştıramaz veya çok para kaybetmezsiniz. Karanlık ağda cehaleti kötüye kullanmak isteyen fazlasıyla insan var.

Bu nedenle, yazılımı indirmeden veya taramaya başlamadan önce karanlık web’de tam olarak ne elde etmek istediğinizi bilmek önemlidir. Ne yapmak istediğinizi biliyorsanız veya karanlık ağda keşfetmek istiyorsanız kendinizi daha iyi hazırlayabilirsiniz:

Sadece heyecan verici veya olağandışı bir şey arıyorsanız: Karanlık web’de nasıl güvenli bir şekilde gezineceğinizi bildiğinizden emin olun.
Bitcoin veya diğer kripto para birimleri aracılığıyla kar elde etmeye çalışıyorsanız: Kripto para birimlerinin nasıl çalıştığını, blok zincirinin ne olduğunu ve diğer kullanıcılarla uğraşmak için hangi güvenilir platformların olduğunu anladığınızdan emin olun..

2. Canlı Mobil İşletim Sistemi Kullanma (isteğe bağlı)

Anonimlik, karanlık ağ üzerinde korunması gereken en önemli şeydir. Karanlık ağ yasadışı olduğu için değil (değil), ama ne kadar anonim olursanız – o kadar güvenli olursunuz. Ne yazık ki, Windows 10 gibi işletim sistemleri karanlık web’de gizlilik için çok uygun değildir. Windows anonimliğinize yardımcı olmayan aşağıdakileri yapar:

 • Verileriniz sürekli olarak senkronize edilir: tarayıcı geçmişi, açık web siteleri, uygulama ayarları ve kablosuz erişim noktalarının tümü izlenir
 • Cihazınız otomatik olarak üçüncü taraflar için benzersiz bir reklam kimliğine bağlı
 • Cortana, tuş vuruşları, arama sonuçları, mikrofon sesli mesajları, takvim bilgileri, müzik çalma listeleri ve hatta çevrimiçi satın alımlarınız gibi verileri toplar
 • Microsoft her türlü kişisel veriyi toplayabilir: kimliğiniz, şifreleriniz, alışkanlıklarınız ve ilgi alanlarınız, kullanıcı verileri, kişiler ve konumlar

Bir bilgisayar korsanı karanlık web üzerinden sisteminize girmeyi başarırsa, tüm bu bilgiler potansiyel olarak o bilgisayar korsanı tarafından kullanılabilir. Windows’ta bu ayarların çoğu kolayca kapatılabilir (hepsi olmasa da!). Bunu Windows’daki ayarlardan geçerek veya W10 gibi şık bir yazılım parçası kullanarak yapabilirsiniz.

Windows 10 üzerinden karanlık web’e gitmekten çok daha iyi bir fikir, Tails, Whonix, ZuesGuard veya Qubes gibi canlı bir mobil işletim sistemi kullanmaktır..

Kuyruklar, Whonix, ZeusGuard veya Qubes

Kuyrukları logosuTails (Amnesiac Incognito Live System), etkinliğinizin veya bilgisayarınızdaki işletim sisteminin izini bırakmayacak canlı bir Linux işletim sistemi sürümüdür. Bu ücretsiz işletim sistemi bir USB flash sürücüye veya DVD’ye indirilebilir. Bilgisayarınıza yüklemenize gerek yoktur. İz bırakmadan göz atmak istediğinizde USB flash sürücüyü takmanız veya DVD’yi takmanız ve işletim sistemini yüklemeniz yeterlidir. Kişisel olarak söylemediğiniz sürece çerezleri sabit diskinize kaydedemez.

Tails ayrıca önceden yüklenmiş Tor tarayıcısına sahiptir. Tor tarayıcı, karanlık web’e girmek ve Kuyrukları bir flash sürücüye yüklemek için çok önemlidir, Tor’u PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza kurma zahmetinden kurtarır.

Tails için alternatifler

Kuyruklara alternatifler Whonix, ZeusGuard (ücretli) ve Qubes OS’dir. Her üçünün de kendi üst ve alt tarafları vardır. Bu gerçekten kişisel bir tercih meselesi.

Whonix, normal işletim sisteminizin yanında çalışan canlı bir işletim sistemidir. Başka bir deyişle, Windows, Mac veya Linux’u kullanabilir ve yan taraftaki Tails veya Whonix’i kullanabilirsiniz. Whonix üzerinde yaptığınız her şey Tor üzerinden yönlendirilir. Fark, Whonix’in sanal bir makine aracılığıyla normal işletim sisteminize aynı anda çalışmasıdır. Bu, karanlık ağa giriş ve çıkış yapmayı çok daha hızlı ve basit hale getirir. Muhtemelen daha az güvenli hale getirir. Ana sayfasında ayrıntılı talimatlar var.

Qubes OS, içinde çalışan bir dizi sanal makineye sahip tek bir kullanıcı, masaüstü işletim sistemidir. Sadece yaklaşık 30 bin kullanıcısı var. İşletim sistemi birkaç farklı sanal makineden oluştuğu için tartışmasız en güvenli seçeneğinizdir. Örneğin Edward Snowden, anonimliğini korumak için Qubes OS kullanıyor.

Canlı işletim sistemi VPN’leri desteklemez

Bununla birlikte, birçok canlı işletim sisteminin VPN’leri desteklemediğini belirtmek çok önemlidir. Bunun iyi bir nedeni var. Bu tür işletim sistemleri yalıtılmış sanal makinelerde çalışır, yani kimliğinize veya bilgisayarınızdaki başka bir şeye bağlamak için çok az şey vardır. Bu durumda, bir VPN aboneliğine sahip olmak sizi Tor ağını kullanmaktan daha fazla tespit edilebilir hale getirebilir. Bunun nedeni, VPN’lerin bu durumda kalıcı bir giriş koruyucusu veya kalıcı bir çıkış düğümü tanıtacağıdır. Bu sadece ironik bir şekilde, VPN’in algılama için yeni bir yöntem sunduğu anlamına gelir.

 • Yani, canlı bir işletim sistemi kullanırken -> Tor’u kullanın, ancak VPN kullanmayın (2. ve 3. adımı atlayıp 4. adıma geçebilirsiniz)
 • Windows, Mac veya Linux kullanırken -> VPN ve ardından Tor kullanın (2. adıma gidin)

Tabii ki, herkes yeni bir işletim sistemini indirmek ve kullanmak konusunda rahat hissetmiyor. Karanlık web’e Tails üzerinden erişmemeyi seçerseniz, aşağıdaki adımları izlediğinizden emin olun..

3. İnternet Trafiğinizi Şifrelemek için Bir VPN Kullanın

VPN İnternet NorveççeTor tarayıcıyı kullansanız bile, trafiğiniz yeterli zaman, kaynak ve bilgi birikimine sahip herkes tarafından size geri izlenebiliyor. Aslında, Tor tarayıcısının 2017’de bazı durumlarda gerçek IP adreslerini sızdırdığı bir güvenlik açığı olduğu bulundu. Bu sorun özellikle MacOS ve Linux kullanıcıları için ciddiydi. Bununla birlikte, bu kullanıcılar arka planda çalışan bir VPN’ye sahip olma önlemini alsaydı, gerçek IP adreslerinden ödün verilmezdi.

Bu nedenle, karanlık web’e göz atarken Tor’a ek olarak bir VPN kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. VPN’ler, web trafiğinizi şifreler ve Tor tarayıcısında bir sızıntı olsa bile IP adresinizin herhangi bir bilgisayar korsanından veya devlet gözetiminden gizlendiğinden emin olun. VPN’ler hakkında daha fazla bilgi için ayrıntılı açıklamamıza bakın. Ancak, her VPN sağlayıcısının eşit derecede güvenilir olmadığını lütfen unutmayın. Ücretsiz sürümler genellikle yavaş hizmet, veri sınırları ve güvenlik sızıntılarından muzdariptir. NordVPN’i Tor ile iyi çalışan iyi bir VPN olarak kullanmanızı öneririz.

Ancak, Tails gibi birçok canlı mobil işletim sisteminin bir VPN kullanımını desteklemediğini lütfen unutmayın. Bu canlı mobil işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız, bir VPN kurma adımını atlayabilir ve doğrudan ekstra güvenlik önlemleri almaya gidebilirsiniz..

4. Tor’u Resmi Web Sitesinden İndirin

Tor Soğan Yönlendirici LogoTails ve Whonix gibi mobil canlı işletim sistemi önceden Tor tarayıcısına sahiptir, böylece bunları kullanırsanız 4. adıma geçebilirsiniz. Ancak Windows, Mac, Linux veya Android kullanıcıları için bu önemlidir.

Tor tarayıcısı, bilgisayar korsanları ve devlet kurumları için ilginç bir hedeftir. Tor tarayıcısının sahte sürümleri, kullanıcıları karanlık ağa erişmeden önce ihlal etmek veya karanlık ağdayken bir kullanıcının davranışını izlemek için oluşturuldu. İkinci yaklaşım özellikle devlet kurumları için caziptir.

Bu nedenle, Tor tarayıcısını her zaman resmi web sitesinden indirmelisiniz: https://www.torproject.org/
Tarayıcının her zaman en son sürümünü indirdiğinizden ve her zaman güncel tuttuğunuzdan emin olun. Bu şekilde, en son güvenlik önlemlerine sahip olduğunuzdan emin olursunuz..

5. Güvenlik Önlemlerini Alın

Tor tarayıcısını açmadan önce şunları yapmalısınız:

 • Makinenizdeki, Netflix, şifre yöneticileri gibi tüm gerekli olmayan uygulamaları kapatın.
 • Gereksiz hizmetlerin çalışmasını durdurun, örn. OneDrive.
 • Web kameranızı bir parça kağıtla örtün. Siz fark etmeden bile, web kameranıza erişmek şaşırtıcı derecede kolaydır.
 • Cihazınıza saygın ve tamamen güncellenmiş bir virüsten koruma programı yükleyin.
 • Kaliteli ve güncel kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı yükleyin. Kötü amaçlı yazılımlar hakkında daha genel bilgi için kötü amaçlı yazılım bölümümüze bakın.
 • Cihazınızdaki konumunuzu kapatın. Konumunuzu hem IP adresiniz hem de cihazınızın kendisi aracılığıyla bulabilirsiniz.
  • Windows 10’da konumunuzu Ayarlar’dan kapatabilirsiniz > Gizlilik > yer > Konumu kapatma + konum geçmişini silme
  • MacOS için: Sistem Tercihleri > Güvenlik & Gizlilik paneli > Gizlilik > “Konum Hizmetlerini Etkinleştir” seçeneğinin işaretini kaldırın
  • Kuyruklar veya diğer canlı işletim sistemleri için: konumunuzun sızdırıldığından endişelenmenize gerek kalmayacak.

Karanlık ağ, gözden kaçmış olabileceğiniz herhangi bir ayrıntıdan yararlanmak için herhangi bir fırsat yakalayacak olan bilgisayar korsanları ile sürünüyor. Karanlık web’den bir bilgisayar korsanı sisteminizi hacklemeyi başarırsa, arka planda çalıştırdığınız tüm uygulamalar ve hizmetler saldırıya açıktır.

Temel olarak, karanlık web’de güvende kalmanın en iyi yolu, potansiyel bir bilgisayar korsanının hakkında çok az bilgi sahibi olmasını veya hiç bilgi sahibi olmamasını sağlamaktır. Bu, karanlık web’de rasgele gezinmemeniz veya kişisel bilgi vermemeniz gerektiği anlamına gelir. Herhangi bir şüpheli bağlantıya tıklamayın. Mümkün olduğunca az izinizi bırakın. Bu önlemler, hedef alma olasılığınızı azaltacaktır.

Tor tarayıcısını açtıktan sonra Tor tarayıcı ekranının boyutunu değiştirmeyin. İşin garibi, bu sizi daha güvende tutacak. Ayrıca, güvenli tarafta olmak için asla doğrudan Tor tarayıcısına yazmayın. Bunun yerine aramanızı bir not defterine yazın ve tarayıcıya yapıştırın. Gelişmiş izleme yöntemleri, özel yazma yönteminizi belirleyebilir.

Ayrıca Tor tarayıcınızın (veya karanlık web’de olmadığınızda günlük tarayıcınızın) izlemeye karşı ne kadar güvenli olduğunu kontrol etmek de zarar vermez. Panopticlick, tarayıcınıza karşı korumalı olup olmadığını tek bir tıklama ile kontrol etmenizi sağlar: reklam izleyiciler, görünmez izleyiciler, “kabul edilebilir reklamlar” ve dijital parmak iziniz.

6. Tor Tarayıcıdaki Komut Dosyalarını Yasakla

Web sitelerindeki komut dosyaları, çevrimiçi ortamda neler yaptığınızı takip etmek için kullanılabilir: dijital parmak izinizin bir parçası haline gelirler. Tor, hiçbir web sitesinin size komut dosyası çalıştıramayacağından emin olmak için tarayıcısına güzel bir özellik ekledi. Bunu etkinleştirmek için tarayıcının sağ üst köşesine gidin ve “S” harfiyle sembol üzerine tıklayın. Seçeneği seçin Kısıtlamaları global olarak etkinleştir, ve gitmekte fayda var.

Tor Tarayıcı Betik Kısıtlamaları

Web siteleri genellikle size bildirimde bulunmadan komut dosyaları çalıştırdığından bu ayarları değiştirmek önemlidir. .Onion-web siteleri düzensiz olduğundan ve etrafta çok sayıda kötü amaçlı yazılım olduğundan bu karanlık web için özellikle tehlikelidir. Komut dosyalarını engelleyerek, bilgisayarınıza virüs bulaşma olasılığını azaltırsınız. Ancak, komut dosyalarını engellemek bile sizi tüm zararlardan korumaz. Bu nedenle, karanlık ağa göz atarken dikkatli olunmalıdır.

Tor tarayıcısında komut dosyalarının başarıyla yasaklandığını doğrulamak için sağ üst köşedeki “S” ye bakın. Yanında bir ünlem işareti olduğunda, web siteleri yine de yetkisiz komut dosyaları çalıştırıyor olabilir. Ünlem işareti yoksa, istenmeyen komut dosyalarından güvende olursunuz.

Komut dosyalarını farklı bir tarayıcıda günlük kullanım için devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunu en iyi şekilde bir uzantı aracılığıyla yapabilirsiniz.

 • Chrome veya Cesur: Scriptsafe
 • Firefox: NoScript

Her iki uzantı da hangi web sitelerinin JavaScript çalıştırabileceğini ve hangilerinin çalışamayacağına karar vermenizi sağlayacaktır. Lütfen dikkat: bu uzantıların her ikisi de JavaScript’i devre dışı bırakarak her türlü normal web işlevini kapatabilir.

7. Tor Tarayıcıdaki Güvenlik Seviyesini Değiştirin

Tor tarayıcısının güvenlik seviyesini artırmak da mümkündür. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: Tor logosuna tıklayın tıklayın. Şimdi seçin Güvenlik ayarları. Güvenlik seviyesini ortadan yükseğe değiştirmenizi sağlayan bir pencere açılacaktır..

Tor Tarayıcı Güvenlik Ayarları

güvenlik ayarları tor

Doğal olarak, en yüksek ayar en güvenli olanıdır. Ne yazık ki, bu ayar internet bağlantınızı önemli ölçüde yavaşlatır ve bazı web sitelerinin tam olarak çalışmamasına neden olur. En yüksek güvenlik ayarı çoğu video ve ses biçimini devre dışı bırakır, bazı yazı tipleri ve simgeler düzgün görüntülenmeyebilir, JavaScript devre dışı bırakılabilir ve bazı resimler diğer şeylerin yanı sıra düzgün görüntülenmeyebilir.

Tor, bu güvenlik ayarını, cihazınızı karanlık web üzerindeki, cihazınız üzerinde kontrolü ele geçirmeye veya kötü amaçlı yazılım yaymaya çalışabilecek birçok siteden korumak amacıyla yapılmış. Bu ayar, karanlık ağın sınırsız tarama deneyimine izin vermediğinden, yine de kısıtlayıcıdır. Sonunda, güvenlik ve erişim arasında bir karardır. En yüksek güvenlik ayarına bağlı kalmanızı öneririz.

8. IP, – DNS- veya WebRTC Sızıntısı olup olmadığını kontrol edin

Tüm bu güvenlik önlemlerinden sonra bile hala bir IP veya DNS sızıntısı çalıştırıyor olabilirsiniz. Bunun anlamı, bir tür hata veya sızıntı nedeniyle IP adresinizin üçüncü taraflar için hala izlenebilir olmasıdır. WebRTC, sesli ve görüntülü aramalar gibi gerçek zamanlı iletişime izin vermek için çoğu tarayıcıya dahil edilmiştir. Bu, web kameranızı, mikrofonunuzu veya kulaklığınızı kullanarak doğrudan tarayıcınızdan konuşmanıza olanak tanır. Sorun, sesli aramaların çoğunun tam IP adresinizi gerektiren bir eşler arası bağlantı üzerinden gönderilmesidir. Örneğin, Google Chrome’daysanız ve WebRTC’niz çalışıyorsa, VPN kullanırken bile gerçek IP adresiniz gösterilecektir. Bu sorun özellikle Google Chrome’da yaygındır. Bu özelliği değiştirmek için bu Chrome uzantısını yükleyebilirsiniz.

Bağlantınızın gerçekten anonimleştirilmiş olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki web sitelerine gidin:

 • ipleak.net
 • dnsleaktest.com
 • WebRTC testi

Bu sayfalarda gerçek IP adresinizin görünür olup olmadığını görebilirsiniz. Bu web sitelerinin tümü aslında aynı şeyi yapıyor. Sayfanın üst kısmında genel IP adresiniz görünür ve altında konumunuz bulunur. VPN’niz düzgün çalışıyorsa, gerçek adresiniz ve IP adresiniz sayfanın hiçbir yerinde görünmez.

9. Ortak Karanlık Web Mitlerinin Farkında Olun

Karanlık ağ hakkında birçok efsane var. Bunların farkında olmanız, karanlık ağda neler bekleyebileceğiniz ve yapmayı umduğunuz konusunda daha iyi bir bakış açısı sağlayacaktır. Bu efsanelerin farkında olarak bir hacker veya dolandırıcıya avlanma olasılığınız daha düşüktür. Bunlar en yaygın mitlerden bazıları:

Efsane
Hakikat
Tüm siber suçlar karanlık ağda gerçekleşirÇoğu siber suç normal ağda gerçekleşir
Karanlık ağ çok büyükDerin ağ ile karşılaştırıldığında, koyu ağ nispeten küçüktür. Derin web akademik veritabanlarından, bankacılık portallarından, kurumsal verilerden, şirket ağlarından, web posta hesaplarından ve çok daha fazlasından oluşur. Bu, karanlık ağda bulunan 250.000 ila 400.000 web sitesinden çok daha büyük
Karanlık ağ sadece Teknoloji uzmanları veya nerds içindir.Doğru önlemleri alırsanız, herkes karanlık ağa nispeten güvenli bir şekilde girebilir. Tor tarayıcı, VPN’ler ve Kuyruklar veya diğer canlı işletim sistemleri herkes tarafından kullanılabilir ve yeni başlayanlar için kullanımı çok zor değildir
Karanlık ağ yasadışıKaranlık ağın kendisi yasadışı değildir. Karanlık ağa erişmek için ihtiyacınız olan Tor tarayıcı; ancak, bazı ülkelerde yasa dışı olan çok güçlü şifreleme kullanır. Bu nedenle, karanlık ağ bazı ülkelerde dolaylı olarak yasadışıdır. Bu ülkeler zaten daha geniş kapsamlı internet kısıtlamalarına sahip olma eğilimindedir. Bunlar Çin, Rusya, Belarus, Türkiye, Irak ve Kuzey Kore gibi ülkeler
Karanlık ağda yapabileceğiniz her şey yasadışıKaranlık ağın kendisi yasadışı değildir ve orada olan her şey yasadışı değildir. Karanlık ağda bir şeyin yasadışı olup olmadığı, karanlık ağa eriştiğiniz ülkeye bağlıdır. Anlaşılır olması için: sadece bu temel kuralı uygulayın: bulunduğunuz ülkede yasa dışı bir şey varsa, aynı şeyi karanlık web’de yapmak da yasa dışı olacaktır. Dolayısıyla, çevrimdışı uyuşturucu satmak yasa dışı ise, karanlık web’de uyuşturucu satmak da yasa dışıdır. Şüphe duyduğunuzda, neyin yasal neyin yasal olmadığından emin olun

10. Ek Anonim Hizmetler Kullanma

Karanlık web’e tamamen anonim olarak girseniz bile, yanlışlıkla arama motorları, uzantılar, dosya paylaşımı, mesajlaşma, e-postalar gibi bazı çevrimiçi hizmetleri kullanarak kişisel bilgilerinizi vermek mümkündür. Birçok çevrimiçi hizmet çerez, izleyici ve hakkınızda belirli verileri toplamak için komut dosyaları. Bu nedenle gizliliğe değer veren alternatif çevrimiçi hizmetleri tercih etmek daha iyidir. Aşağıda gizliliğinizi korumada iyi olan bir dizi hizmet bulabilirsiniz..

Anonim arama motorları

İyi bir özel arama motoru için Google yerine DuckDuckGo arama motorunu kullanabilirsiniz. Çoğu arama motoru karanlık web’de çalışmazken DuckDuckGo bunu yapar. Bunun için soğan adresi https://3g2upl4pq6kufc4m.onion/

Karanlık web üzerinde çalışacak alternatif arama motorları SearX ve Startpage’dir

Güvenli şifreler

Şifre ile dizüstü bilgisayarGüvenli parolalar karanlık web’de normal (yüzey) web’den daha önemlidir. Her seferinde iyi bir şifre bulmak ve bunları güvenli bir şekilde saklamak için uğraşmak istemiyorsanız, iyi bir şifre yöneticisi alabilirsiniz. İki iyi seçenek Bitwarden ve LessPass’dir. Her ikisi de özgür ve açık kaynaklıdır. En iyi seçenek, bu hizmetleri web siteleri aracılığıyla yüklemek.

Dosya şifreleme

Karanlık web’e dosya indirip yükleyecekseniz, şifrelenmeleri iyi bir fikir olabilir. Güvenilir, ücretsiz ve açık kaynaklı bir şifreleme aracı PeaZip’dir. Bu araç 181 farklı dosya türünü destekler. Ne yazık ki, PeaZip macOS kullanıcıları tarafından kullanılamıyor. Mac kullanıcıları için bir alternatif Keka’dır.

Anonim yükleme / paylaşma

Dosyaları anonim olarak paylaşmak istiyorsanız OnionShare çok iyi bir seçenektir. Windows, macOS ve Ubuntu için kullanılabilir. Dropbox ve bunun gibi diğer dosya paylaşım yazılımları, kullanıcılarının veya verilerinin gizliliğine saygı göstermediği için ünlüdür. OnionShare ile bir web sunucusu üzerinden her boyuttaki dosyayı paylaşabilirsiniz. Alternatif olarak Firefox Send. Firefox’un yaratıcıları tarafından tasarlanmasına rağmen, Firefox tarayıcısının dışında da kullanabilirsiniz. Bu hizmetle, bir hesap oluşturursanız 1 GB veya yükleme başına 2,5 GB’a kadar olan dosyaları paylaşabilirsiniz;.

Anonim ofis hizmetleri

Daha iyi güvenliği olan Google Dokümanlar’a bir alternatif arıyorsanız, Etherpad’e bir göz atın. Bu yazılım tamamen açık kaynaklıdır ve kullanmak için bir hesaba bile ihtiyacınız yoktur. Başka bir seçenek Cryptpad. Metin yazmak, e-tablolar oluşturmak veya gösterişli sunumlar yapmak için kullanabilirsiniz. Yalnızca erişim anahtarları verilen kişiler bir dosyaya erişebilir.

Video çağırma (VoIP)

(Görüntülü) arama için, Linphone veya Mumble gibi birçok iyi hizmet vardır. Linphone ücretsiz ve açık kaynaklıdır, Windows macOS, IOS, Android ve GNU / Linux için kullanılabilir. Yazılımın uçtan uca şifrelemesi vardır. Mumble biraz farklı. Oyun oynamak için özel olarak tasarlanmıştır, herhangi bir kayıt tutmaz ve aynı zamanda konuşma kaydetmez. Yine de uçtan uca şifreleme yok. Yazılım Windows, macOS X, IOS ve Ubuntu için kullanılabilir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, en iyi video arama hizmetleri listemize göz atabilirsiniz..

İsimsiz mesaj gönderme

Ricochet veya Signal, standart mesajlaşma uygulamanızdan daha güvenli metin mesajlaşma araçları sağlar. Başka bir iyi seçenek TorChat. Bu uygulama Tor bir parçasıdır ve ayrıca kullanan herkes ile sohbet etmenizi sağlar. Kayıt olmanıza gerek yok. TorChat, size konuşmak istediğiniz diğer kişiye göndermek zorunda olduğunuz sayısal bir kimliği otomatik olarak atar. Bunu diğer kişiye doğrudan (yüz yüze) söyleyerek ya da kimlik numaranızı şifreli bir e-posta ile göndererek yapabilirsiniz (sonraki adıma bakın). Bu, sohbet ederken genellikle başka bir yere ulaşamayacağınız büyük bir anonimlik sağlar.

E-postaları güvenli ve anonim olarak gönderme

Çok övülen bir çevrimiçi e-posta hizmeti ProtonMail’dir. Posta hesaplarında standart uçtan uca şifreleme vardır. Gmail veya Hotmail aracılığıyla gönderilen e-postaların genellikle ele geçirilmesi ve / veya deşifre edilmesi kolaydır. Şifreli e-posta hizmetleri çok daha güvenli bir seçenektir. Bu hizmetler daha katı veri sınırlarına sahip olma eğilimindedir. Dolayısıyla, yalnızca şifrelenmiş e-posta hesaplarını kullanmayı planlıyorsanız, birden fazla hesap oluşturmak isteyebilirsiniz. Şifrelenmiş e-posta sağlayıcılarının listesi.

Geçici bir e-posta adresi (yazıcı adı verilen) oluşturmak da mümkündür. Bunun avantajı, herhangi bir web sitesinde çevrimiçi bir hesap oluşturabilmeniz, kaydınızı onaylayabilmeniz ve daha sonra, gelen kutunuzun söz konusu web sitesinden yararsız e-postalarla bombalanmasından endişe etmemenizdir. Bazı iyi bilinen geçici e-posta adresi sağlayıcıları şunlardır: TempMail, 10minutemail ve Guerrillamail.

Koyu renkli web taraması için gerçekten farklı bir e-posta adresine geçmek istemiyorsanız, en azından standart e-posta hesabınızın PGP (oldukça iyi gizlilik) aracılığıyla ekstra koruma sağladığından emin olun. Bu, Mailvelope gibi normal e-posta hesabınızın üstüne ek bir hizmet ekleyerek yapılabilir. Bu hizmet, Gmail veya Hotmail gibi sağlayıcılarla ve daha pek çok hizmetle çalışır. Bu seçeneğin geçici bir e-posta adresinden veya şifreli bir e-posta adresinden daha az güvenli olduğunu lütfen unutmayın. Hakkınızdaki birçok bilgi normal e-posta adresiniz üzerinden geri takip edilebilir.

11. Girişlerden, Eklentilerden, Aboneliklerden ve Ödemelerden Kaçının

Karanlık web’e güvenle göz atmak istiyorsanız, anonimlik en iyi seçenektir. Belirli kullanıcı veya banka hesaplarına giriş yapmayı seçerseniz anonimliğiniz tehlikeye girer. Karanlık web’deyken çevrimiçi banka hesabınıza giriş yapmak asla iyi bir fikir değildir. Bir kullanıcı hesabına giriş yaptıktan sonra, o web sitesindeki her etkinlik Tor profiline veya profiline ilişkilendirilebilir. Bu nedenle, karanlık web’de gezinirken herhangi bir profile veya hesaba giriş yapmamak en iyisidir.

Ancak, bazı web siteleri erişim için bir hesabınızın olmasını gerektirir. Bu durumda, rastgele ve tek kullanımlık bir e-posta adresi oluşturabilir, kişisel olarak sizin için hiçbir şekilde tanımlanamayan bir hesap oluşturabilir ve bu hesabı web sitesine göz atmak için kullanabilirsiniz. Size geri izlenemeyen bir kullanıcı hesabı oluşturmak, adınızı, doğum gününüzü, hobilerinizi, ilgi alanlarınızı, konumunuzu vb. Kullanmamak anlamına gelir. Ne kadar rasgele ve anonim ise o kadar iyidir. Güvenli bir şifre oluşturma konusunda daha fazla yardım için bu kılavuza göz atın.

Çoğu kişi tarayıcılarında en az birkaç eklenti kullanır. Bu eklentilerin çoğu sizinle, konumunuzla ve çevrimiçi davranışınızla ilgili kişisel bilgiler toplayabilir. Bu nedenle, karanlık web’de arama yaparken bunların etkinleştirilmemesi daha iyidir.

12. Nereye Gittiğinizi Bilin

Karanlık web, Google gibi normal bir arama dizini ile donatılmamıştır. Karanlık ağa girmeden önce nereye gitmek istediğinizi bilmelisiniz. Bu, doğru sayfalara ulaşmak için belirli URL’lerin hazır olması anlamına gelir. Olmak istemediğiniz bir yere ulaşmak kolay olduğu için rastgele web sitelerini ziyaret etmek akıllıca değildir. Karanlık web, çocuk pornografi siteleri gibi internetin en hoş olmayan öğelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Karanlık ağ üzerinde bir yön duygusu elde etmek için, ne istediğinizi bulmanıza yardımcı olabilecek dizin siteleri vardır. Birçok ilk kez ziyaret eden kullanıcıların en sık ziyaret ettiği yerlerden biri “Gizli Wiki”.

Karanlık web’de gezinmenize yardımcı olacak diğer iyi yerler:

 • DuckDuckGo: https://3g2upl4pq6kufc4m.onion/
 • SearX
 • Başlangıç ​​sayfası

13. Kripto para birimini kullanın

BitcoinKaranlık ağ çeşitli pazarlara sahiptir (en meşhur şimdi yok olan İpek Yolu). Bu pazarların birçoğunun ülkenizde yasa dışı olan ürünleri satması muhtemeldir. Bu nedenle, karanlık web’den bir şey satın almadan önce ülkenizin yasalarına dikkat etmeli ve dikkat etmelisiniz..

Ancak, karanlık web’de satılık her şey yasadışı değildir. Ayrıca yasal olarak, ancak anonim olarak bir şey satın almak isteyebilirsiniz. Satın aldığınız her şey mutlaka kamuya açık bir bilgi olmamalıdır. Karanlık web’deki tüm finansal işlemler normal banka havaleleri veya kredi kartları yerine kripto para biriminden geçer. Bu hem siz hem de satıcı için anonimlik sağlamaktır.

Bitcoin, insanların kripto para birimini duyduklarında aklına gelen ilk isim olma eğilimindedir. İyi bilinen bir adı vardır ve genellikle güvenli, güvenilir ve anonim olarak görülür. Ancak bu tamamen doğru değildir. Bitcoin’in adres yeniden kullanımı, bağlı düğümler, çerezleri izleme ve blockchain analitiği gibi bir dizi gizlilik sorunu var. Bu, birisinin kişisel bilgilerinizi bir işleme bağlayabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, tercih edilen bir seçenek gizlilik odaklı bir para kullanmaktır. En popüler ikisi Monero ve Zcash’tir, ancak başka seçenekler de vardır. İyi bir genel bakış burada bulunabilir.

Yine de karanlık web’den bir şey satın almadan önce, ülke yasalarının ve kripto para birimlerinin nasıl çalıştığının farkında olduğunuzdan emin olun..

14. İşiniz Bittiğinde Her Şeyi Kapatın

Karanlık web’e göz atmayı bitirdiğinizde, tüm tarayıcı pencerelerinizi ve diğer ilgili içerikleri kapattığınızdan emin olun. Kuyruklar kullandıysanız, işletim sistemini kapatın ve normal işletim sisteminize geri dönün. Güvenli tarafta olmak için: hızlı bir yeniden başlatma yapın.

15. Asla% 100 Güvenli olmadığınızı fark edin

Önceki adımların tümünü sadakatle uygulasanız bile, karanlık ağda tam bir güvenlik garanti edilmez. İstemeden kişisel bilgi verebilir veya bozuk bir bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Bilgisayar korsanları, güvenlik sistemleri ve ayarları konusunda sürekli yeni yollar buluyor. Önceki adımların hiçbiri sizi tehlikeye atılan donanımdan koruyamaz. Bilgisayar donanımınıza bir tür kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa, İnternet kullanımınız zaten tehlikeye girmiştir. Kısacası, karanlık ağda güvenliğinizi artırmak için yapabileceğiniz çok şey var, ancak hiçbir şey kusursuz değildir.

16. Çevrimiçi Rehberlere, Bloglara, Arama Motorlarına, Sohbet Sitelerine vb..

Karanlık ağda yolunuzu bulmak oldukça zor olabilir. Bu nedenle, size daha fazla yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birkaç kaynak topladık. Sadece dizinlere güvenmek zorunda değilsiniz. Lütfen bu sitelerin tehlikeli karakterler veya hatta doğrudan kötü amaçlı yazılımlar içerebileceğini unutmayın. Karanlık ağdaki hiçbir şey gerçekten güvenli değildir. Kimseye güvenme, sağduyunuzu kullanma ve kendi sorumluluğunuzda girme.

Site türleri
bağlantı
Forum
 • Merkez: http://thehub7xbw4dc5r2.onion/index.php
 • Gizli Yanıtlar: http://answerszuvs3gg2l64e6hmnryudl5zgrmwm3vh65hzszdghblddvfiqd.onion/
Arama motorları
 • Mum: http://gjobqjj7wyczbqie.onion/
 • Kötülük Değil: http://hss3uro2hsxfogfq.onion/
Bloglar
 • Soğan Çorbası: http://soupksx6vqh3ydda.onion/?ref=VisiTOR
Newssites
 • New York Times: https://www.nytimes3xbfgragh.onion/
 • Gizlilik Haberleri: https://privacyintyqcroe.onion/
 • ProPublica: https://p53lf57qovyuvwsc6xnrppyply3vtqm7l6pcobkmyqsiofyeznfu5uqd.onion/

Son düşünceler

Bu kılavuz ile karanlık ağı ziyaret ederken nispeten güvende kalabilirsiniz. Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, karanlık ağ oldukça karmaşıktır. Karanlık web’e girmek çok çaba gerektirebilir ve bir kez orada olduğunuzda muhtemelen birçok web sitesini ziyaret edemezsiniz. İnternetin bu bölümünü ziyaret etmeden önce karanlık web hakkında çok şey okumanızı öneririz. Son olarak, karanlık ağda ne yapacağınızdan emin değilseniz, yüzey ağındaki web sitelerine bağlı kalabilirsiniz..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map