IP adresinizi gizleyin veya değiştirin: özgürce göz atın! | VPNOverview

Geçtiğimiz yıllarda, gizliliğimiz ve kişisel verilerimizin korunması giderek daha önemli hale geldi. Web’de gezinirken IP adresinizi değiştirmenin veya gizlemenin iyi bir fikir olduğunu duymuş olabilirsiniz. Google, sosyal medya platformları ve hatta gizli servisler çevrimiçi davranışınızı büyük ölçüde izler. Bu, bu noktada çoğunlukla yaygın bir bilgi olmasına rağmen, birçok kişi hala IP adreslerini gerektiği gibi gizlememektedir. Bu insanlar gizliliklerini riske atıyorlar. Belki de çevrimiçi yaşamlarını gizlemenin gerekli olmadığına inanıyorlar çünkü saklayacak hiçbir şeyleri yok. Ancak, IP’nizi değiştirmek için başka birçok neden vardır. Bandwagon’a binip sizinkini değiştirecek misiniz? Bu makalede, IP adresinizi nasıl kolayca gizleyebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz – ve neden istemeniz gerektiğini açıklayacağız.


IP adresi nedir?

IP Adresi Grafiğini DeğiştirIP adresindeki “IP”, “İnternet protokolü” anlamına gelir. IP adresi, herhangi bir internet bağlantısına atanan benzersiz bir sayı dizisidir. Bu numaralar cihazınızı internete bağlandığında tanımlanabilir kılar. İnternet üzerinden veri iletmek ve almak için bir IP adresi gereklidir. Bu olmadan, çevrimiçi olarak en temel görevleri bile yapamazsınız.

Ancak, IP adresiniz de gizliliğinizi tehlikeye atabilir. Genel konumunuzu gösterir ve üçüncü taraflar çevrimiçi etkinliklerinizi izlemek için kullanabilir. Ayrıca, web siteleri ve hükümetler bulunduğunuz yere bağlı olarak size belirli sayfaları veya hizmetleri göstermemeyi seçebilir. Daha da kötüsü, siber suçlular IP’nizi ele geçirebilir ve cihazınıza her türlü hasarı verebilir. Bu nedenlerle, birçok kullanıcı IP adreslerini gizlemeyi veya değiştirmeyi tercih eder. Bunu yapmanın en iyi ve en basit yollarından biri güvenilir bir VPN kullanmaktır. Önerdiğimiz bir VPN hizmeti CyberGhost’tur. Bu sağlayıcı harika hızlar sunuyor ve güvenlik ve gizliliğe güçlü bir şekilde odaklanıyor. Dahası, çok ucuz ve kullanıcı dostu, bu yüzden başlamak için harika bir VPN. Bu sağlayıcı ile kişisel deneyimlerimize göz atmak istiyorsanız, kapsamlı CyberGhost incelememize göz atabilirsiniz..

Önce sınırlı ve ücretsiz bir VPN kullanmayı tercih eder misiniz? Şu anda piyasadaki en iyi ücretsiz VPN’ler listemize göz atmaktan çekinmeyin. Bunlar bizim kişisel favorilerimiz, hepsi güvenilir ve yıllık bir sözleşme yapmadan önce bir VPN denemek isteyen herkes için iyi bir seçim.

IP adresinizi bir VPN ile değiştirme: adım adım kılavuz

İşleri mümkün olduğunca kolaylaştırmak için, adım adım bir VPN kullanarak IP adresinizi nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz. Örnek olarak, CyberGhost kullanacağız. VPN’nizi kurma işlemi oldukça basittir. IP adresinizi CyberGhost ile değiştirmek için tek yapmanız gereken şu adımları takip etmektir:

  1. Bu bağlantıyı tıklayın CyberGhost web sitesine gitmek için
  2. Düğmesini tıklayın anlaşmayı talep et. Otomatik olarak fiyat sayfasına yönlendirileceksiniz
  3. Sözleşmeyi seçin size en uygun (aylık, yıllık vb.)
  4. Ödeme yöntemini seçin kullanmak istiyorsun ve E-postanızı giriniz
  5. Oturum aç CyberGhost web sitesinde ve VPN istemcisini indir işletim sisteminizde çalışan
  6. Kurulum dosyasını açın indirme işlemi tamamlandığında
  7. Yükleme işlemini tamamlayın VPN’yi cihazınıza tam olarak yüklemek için
  8. Yüklü VPN yazılımını açın
  9. Oturum aç yaptığınız hesapla
  10. Tıklayın ‘Anonim olarak sörf yapın‘Ve VPN’yi açın

VPN bağlanır bağlanmaz, kendi IP adresiniz gizlenir ve seçtiğiniz VPN sunucunuzun IP adresini alırsınız. Bu bağlantı devam ettiği sürece interneti güvenli ve anonim olarak kullanabileceksiniz. VPN yazılımını arka planda çalışacak şekilde bırakın, bağlantınız korunacaktır.

İsterseniz, farklı bir sunucu seçerek ‘yeni’ IP’nizin konumunu değiştirebilirsiniz. Sunucu menüsünde ilerleyin ve yeni IP’nizin bulunmasını istediğiniz ülkeyi seçin. Bunu akıllıca yaparak, daha sonra daha ayrıntılı olarak ele alacağımız için web siteleri tarafından belirlenen coğrafi kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz..

IP adresinizi neden gizlemeli veya değiştirmelisiniz??

Kilitli Dizüstü BilgisayarIP adresinizi gizlemek çevrimiçi gizliliğinizi ve anonimliğinizi korumanın bir yoludur. IP adresinizi başka bir IP’ye değiştirmek internet özgürlüğünüzü büyük ölçüde artırabilir. Genellikle IP adresinizi gizlemek ve değiştirmek, örneğin bir VPN kullandığınızda tek seferde gerçekleşir. Bu, tek bir çözümle hem ekstra koruma hem de daha fazla çevrimiçi erişim sağlayabileceğiniz anlamına gelir. IP’nizi değiştirin, şunları elde edersiniz:

ISS’nizin ve diğer üçüncü tarafların sizi izlemesini durdurun

İnternet servis sağlayıcınız (İSS) ve diğer üçüncü taraflar, kullanıcıların çevrimiçi etkinliklerini IP adresleri aracılığıyla düzenli olarak izler. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer birçok ülkede, İSS’lerin bunu yapması kesinlikle yasaldır. Çevrimiçi etkinliklerinizi kaydetmeye ek olarak, İSS’niz bu bilgileri diğer taraflarla paylaşabilir. Örneğin, istenirse kişisel verilerinizi hükümete teslim edebilirler. Tarama geçmişinizi, kâr karşılığında reklamverenlere bile satabilirler.

Yalnızca ISS’niz değil, web siteleri, sosyal medya platformları ve reklam ağları da çevrimiçi etkinliklerinizi ve tarama alışkanlıklarınızı kaydedebilir. Bu verileri genellikle reklam şirketlerine satarlar, böylece bunlar size özel ilgi alanlarınıza göre uyarlanmış reklamlar gösterebilir. IP adresinizi gizlerseniz, ISS’niz, web siteleriniz, sosyal medyanız ve diğer üçüncü taraflar sizi ve cihazınızı artık etkili bir şekilde izleyemeyecek.

(Genel) Wi-Fi etkin noktalarında güvende ve anonim kalın

Herkese açık Wi-Fi kullanırken, IP adresinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için gerekli önlemleri almanız gerekir. Halka açık Wi-Fi etkin noktaları son derece elverişli olsa da, aynı zamanda çok güvensizdir. Ağdaki herkes IP adresinizi görebilir ve etkinliklerinizi izleyebilir. Bu sizi siber suçlulara ve kötü niyetli diğer insanlara karşı savunmasız bırakır. IP adresinizi gizlemek, kişisel bilgilerinizi korumak ve güvenli olmayan bir genel Wi-Fi ağındaki etkinliklere göz atmak için önemli bir adımdır.

Belli bir dereceye kadar, bu aynı zamanda bir ev ağı için de geçerlidir. Aileniz, oda arkadaşlarınız ve meslektaşlarınız bile, biraz teknoloji meraklıysa çevrimiçi yaptıklarınızı kolayca görebilirler. Bu her zaman bir sorun olmayabilir, kesinlikle bazı talihsiz durumlar için yapabilir. Ya anneniz için onun hakkında hiçbir şey bilmesini istemediğiniz harika bir doğum günü hediyesi bulursanız? Ve iş ağınız size sosyal medyaya erişim izni vermiyorsa, ancak Twitter’ı gerçekten kullanmanız gerekiyorsa – ne olursa olsun? Tüm bu durumlarda IP adresinizi değiştirmek size yardımcı olabilir.

Torrentleri güvenle indirin

Dünyadaki çoğu ülkede indirmelerle ilgili yasalar vardır. Genellikle, materyal (müzik, film, kitap) sahibinin izni olmadan çevrimiçi olarak yayıldığında, bu yasa dışı kabul edilir. Bazı ulusal telif hakkı kuruluşları bu uygulamayı aktif olarak durdurmaya çalışıyor. Yaşadığınız yere bağlı olarak, yasa dışı materyal indirmek para cezasına neden olabilir.

Ayrıca, bilgisayar korsanları ve kötü niyetli torrentler tüm indirmelerinizi takip etmek için IP adresinizi kullanabileceğinden, herhangi bir şey indirmek tehlikeli olabilir. Bu bilgi her türlü yasadışı yolla kullanılabilir. Siber suçlular, aslında paranızın hemen arkasındayken telif hakkı için mücadele eden resmi bir kuruluş gibi davranarak size ‘sahte para cezası’ gönderebilir. Tamamen yasal olarak bir şey indirmiş olsanız bile, indirdiğiniz dosyaları herkese açık hale getirmekle tehdit ederek yine de sizden para çekmeye çalışabilirler – gerçekten kaçınmak isteyebileceğiniz bir şey.

Bu siber suçlular ve kuruluşlar çevrimiçi etkinliğinizi takip ederken, gizliliğinizin bir kısmını geri kazanmak isteyebilirsiniz. IP adresinizi gizlemek ve güvenli ve özel olarak indirmek için bir VPN kullanarak bunu yapabilirsiniz..

Coğrafi kısıtlamalardan kurtulun

Konumu içeren haritaBazı kullanıcıların IP adreslerini değiştirmesinin popüler bir nedeni, coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişmelerine yardımcı olmasıdır. Bu, yalnızca belirli ülkelerde kullanılabilen web sitelerini ve akış hizmetlerini (veya bu hizmetlerle ilgili belirli içeriği) içerir. Örneğin, Hulu ve HBO GO gibi gerçek zamanlı aktarım hizmetleri yalnızca ABD’deki kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ta bulunan bir kullanıcı bu hizmetlere erişmek istiyorsa, gerçek IP adreslerini maskeleyerek ve ABD’ye değiştirerek bu bölgesel kısıtlamayı aşabilir. Bu, genellikle verilerinizi başka bir ülkede bulunan bir sunucu üzerinden iletmek üzere programlayabileceğiniz bir VPN ile yapılır. IP adresinizin başka bir ülkeden geldiği anlaşılıyor.

Devlet sansürünü atla

Çin ve İran gibi bazı ülkelerde, katı (çevrimiçi) hükümet sansürü yaygındır. Bu hükümetler genellikle büyük miktarda içeriğe erişimi kısıtlar ve vatandaşlarının çevrimiçi etkinliklerini yakından izler. Nüfuslarını etkileyebilmeleri için medya ve haber kuruluşlarını kontrol etmeyi amaçlıyorlar. IP adresinizi değiştirerek bu kısıtlamaların üstesinden gelebilir ve hükümetin sizi gözetlemesini önleyebilirsiniz. Gerçek IP adresinizi maskelemek için bir VPN kullanırsanız, hükümet çevrimiçi ne yaptığınızı göremez.

IP adresimi nasıl gizler veya değiştiririm?

IP adresinizi gizlemenin veya değiştirmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan bazıları diğerlerinden çok daha güvenlidir. Size en iyi genel bakışı sağlamak için, IP adresinizi maskelemek için en yaygın seçenekleri tartışacağız ve bunları birbirimizle karşılaştırıyoruz.

Yüksek kaliteli bir VPN’e yatırım yapın

VPN kalkanıBu makalenin diğer bölümlerinde önerdiğimiz gibi, IP adresinizi gizlemenin en güvenli yolu yüksek kaliteli bir VPN hizmeti kullanmaktır. VPN, verilerinizi uzak sunucular üzerinden ileten güvenli bir ağ bağlantısıdır. Dahası, bir VPN verilerinizi şifreler ve ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Bir VPN’ye bağlandığınızda, gerçek IP adresiniz gizlenir ve bunun yerine VPN sağlayıcınızın uzak sunucularından birinin IP adresini alırsınız. Üçüncü taraflar yalnızca VPN sunucusunun IP adresini görerek imkansız olmasa bile veri trafiğinizi size geri izlemelerini zorlaştırır.

Bir VPN kullanmaya başlamak istiyorsanız, yukarıda açıkladığımız gibi, saygın bir sağlayıcıdan bir tane satın alabilirsiniz. CyberGhost dışında, ExpressVPN ve NordVPN gibi birçok harika VPN sağlayıcısı var.

Proxy sunucusu kullanma

Proxy sunucuları, gerçek IP adresinizi gizlemek veya değiştirmek için kullanabileceğiniz başka bir yöntemdir. Bununla birlikte, belirtilmesi gereken önemli bir gerçek, proxy’lerin çoğu VPN’nin sahip olduğu güvenlik özelliklerinden hiçbirine sahip olmamasıdır. Proxy, kullanıcılar ve internet arasında aracı görevi gören bir sunucu türüdür. Proxy kullanırken, tüm çevrimiçi istekleriniz proxy sunucusu üzerinden gönderilir. Proxy daha sonra isteklerinizi ulaşmaya çalıştığınız web sunucusuna iletir. Bu işlem sırasında proxy, IP adresiniz de dahil olmak üzere bazı verilerinizi değiştirir. Proxy sunucusunun kendine ait bir IP adresi olacaktır. Tüm verileriniz oradan gönderildiğinden, bu IP sizin yerine webin geri kalanına gönderilir.

Proxy’ler, özellikle akış hizmetleri söz konusu olduğunda, bölge kısıtlamalı içeriğe erişmek için sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte, verilerinizi şifrelemedikleri ve üçüncü tarafların erişmesini engelleyemedikleri için proxy sunucularını yalnızca düşük bahisli görevler yaparken kullanmak en iyisidir. Bir proxy kullandığınızda, ISS’niz ve diğer üçüncü taraflar çevrimiçi ortamda ne yaptığınızı izleyebilir. Kısacası: proxy’ler coğrafi kısıtlamaların üstesinden gelmek için çok yararlı olabilir, ancak dosyaları dosyalamak veya gizliliğe duyarlı diğer etkinlikler için kullanılmamalıdır..

Tor tarayıcısını indirin

Tor Soğan Yönlendirici LogoGerçek IP adresinizi gizlemek için başka bir seçenek Tor tarayıcıyı kurmaktır. Tor anonim olarak internette gezinmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir tarayıcıdır. Verilerinizi şifreler ve ardından tüm dünyadaki farklı sunucular (Tor düğümleri) üzerinden yönlendirir. Bu, başkalarının çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesini çok daha zorlaştırır. Tor tarayıcı IP adresinizi de gizler, böylece diğer taraflar göremez. Tek dezavantajı, yalnızca tarayıcısında internet trafiğini şifrelemesi, bu nedenle sizi bir VPN’inki kadar tamamen korumamasıdır. Ayrıca, verileriniz birçok farklı sunucudan yönlendirildiğinden, üst düzey bir VPN kullanmanın aksine tarama deneyiminizin oldukça yavaş olması muhtemeldir..

Herkese açık bir Kablosuz ortak erişim noktasına bağlanın

Özel internet bağlantınızın IP adresini gizlemek istiyorsanız kullanılacak son yöntem, genel bir Wi-Fi etkin noktasına bağlanmaktır. Bu, gerçek özel IP adresinizi maskelemenize yardımcı olsa da, çok riskli bir taktiktir. Bu durumda, normal ağınız yerine Kablosuz ağın IP adresini alırsınız. Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi, genel Wi-Fi etkin noktalarının çoğunluğu güvenli olmaktan uzaktır, bu nedenle aynı ağı kullanan herkes çevrimiçi etkinliklerinize bakabilir. Eğer isteselerdi verilerinizi bile ele geçirebilirlerdi. Herkese açık bir Wi-Fi ağına bağlanarak gerçek IP adresinizi gizleyebileceğiniz doğru olsa da, bu sizi bilgisayar korsanlarına karşı inanılmaz derecede savunmasız hale getirir. Herkese açık Wi-Fi kullanıyorsanız, sizi korumak için her zaman bir VPN ile yapmanızı tavsiye ederiz..

Son düşünceler

IP adresinizi, hükümetleri, ziyaret ettiğiniz web sitelerini, İSS’nizi ve hatta aynı ağı kullanan kişileri korumıyorsanız, veri trafiğinize her an bakabilir. Bu fikri beğenmezseniz, IP adresinizi gizlemek akıllıca olur. Saklanacak bir şey olmadığını düşünüyorsanız da durum böyledir. Çevrimiçi ortamda yaptığınız basitçe kimsenin işi değil,.

Dahası, IP’nizi değiştirmek birkaç güzel fayda sağlar. Örneğin, engellenen web sitelerine veya coğrafi bölgeye özgü içeriğe erişmek için bir VPN kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, IP adresinizi değiştirmek, ISS’nizin sizi izlemesini veya sizi gözetlemesini zorlaştıracak ve reklamverenlerin verilerinize erişmesini de engelleyecektir. IP adresinizi gizlemek ve değiştirmek söz konusu olduğunda, bir VPN açık farkla en güvenli ve etkili yöntemdir. Saygın bir VPN hizmetine yatırım yaparak, IP adresinizi gizleyebilir ve çevrimiçi olduğunuzda en yüksek gizlilik ve güvenliği sağlayabilirsiniz..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me