IP Adresinizi Gizlemek İçin 10 Neden | VPNoverview

IP Adresi Grafiğini Değiştir


Kendilerini düzenli olarak internette bulan hemen hemen herkes “IP adresi” terimini duymuş olacak. IP adresi, tüm çevrimiçi işlemlerinizin parmak izidir. Bu numara internet bağlantınıza özgüdür ve size geri izlenebilir. Birisi IP adresinizi biliyorsa, ISS’nizi ve hatta konumunuzu da bilir. Bu tehlikeli olabilir: çevrimiçi güvenliğiniz ve gizliliğiniz tehlikede. Bu yüzden birçok kişi IP adreslerini gizlemeyi tercih ediyor.

Size geri izlenemeyen başka bir IP adresi alarak IP adresinizi gizleyebilirsiniz. Aşağıda, size birçok kişinin IP adreslerini gizlemesinin veya değiştirmesinin on nedeni vereceğiz. Daha da önemlisi, size kendi IP adresinizi nasıl gizleyebileceğinizi anlatacağız. Neyse ki, o kadar zor değil. Gizli bir IP adresiyle anonim, güvenli ve özgür bir şekilde göz atabilirsiniz.

IP adresi nedir?

IP adresindeki IP, İnternet Protokolü anlamına gelir. Herhangi bir internet bağlantısının tanımlayıcı sayısıdır. İnternet servis sağlayıcınız üzerinden internete eriştiğinizde, internet bağlantınıza bir IP adresi atarlar. Bu IP konumunuza bağlı. Bu, ev Wi-Fi kullandığınızda IP adresinizin işyerindeki internet bağlantısını kullandığınızdan farklı olduğu anlamına gelir.

İki tür IP adresi vardır: IPv4 ve IPv6. IPv4 oluşturulduğunda, genel fikir, adres başına 32 bitlik sistemin dünyadaki tüm internet bağlantıları için benzersiz bir adres oluşturmak için yeterli olacağıydı. Ancak, internet beklenenden daha büyük bir hit oldu. Bu nedenle IPv6 oluşturuldu. Benzersiz adresler sağlamak için çok daha fazla seçeneğe sahip olan IPv6, tüm dünya için yeterli IP adresi sağlamalıdır.

IP adresimi nerede bulabilirim?

IP adresinizi bulmak çok zor değil. Cihazınızın ayarlarına gitmeniz yeterlidir. Genellikle, numarayı ağ mülklerinizin altında veya internet bağlantınızın logosunu tıklayıp oradaki mülkleri seçerek bulabilirsiniz. “IPv4 adresi” veya “IPv6 adresi” nin arkasındaki numara IP adresinizdir.

IP adresinizi bilgisayarınızda bulmakta sorun yaşıyorsanız, her zaman İnternet’e gidebilirsiniz. IP adresinizi gösterecek birçok web sitesi vardır. Google “IP adresim nedir” veya benzeri bir şey yapmanız yeterlidir. VPN sağlayıcılarının bile çoğu zaman sayfasının üstünde IP adresinizi gösteren bir bölümü vardır. Bunu, herkesin ona erişimi olduğunu göstermek için yaparlar, bu yüzden onu gizlemek iyi bir fikir olabilir.

IP adresinizi gizleme nedenleri

IP adresiniz hemen hemen herkes tarafından görülebiliyorsa, gizliliğiniz ve güvenliğiniz risk altındadır. Bu büyük bir ifade gibi gelebilir, ama kesinlikle asılsız değildir. IP adresinizi gizlemek istemenizin on nedeni şunlardır:

Sebep 1: Kimliğinizi açıklamadan web sitelerini ziyaret edin

Anonimlik Akıllı TelefonWeb siteleri, ziyaret ettiğinizde sizinle ilgili birçok bilgi toplar. Web sitelerindeki davranışlarınız hakkında bir profil oluştururlar ve hatta bazen diğer web sitelerine verdiğiniz bilgilere erişebilirler. Çevrimiçi işlemlerinizi IP adresinize bağlayarak bu bilgileri toplarlar. IP’niz dijital parmak iziniz haline gelir.

Web sitelerinin sizin hakkınızda edindiği tüm bilgilerle size içerik ve hatta size özel olarak uyarlanmış reklamlar gösterebilirler. Fantezi ayakkabı aradıktan sonra size yeni süet çizmeler satmaya çalışan bir web sitesi tesadüf değildir. Konumunuz benzer bir şekilde kullanılabilir. “İtalya’daki en ucuz iPhone’ları bulmak için buraya tıklayın!” Gibi bir pop-up! Roma’daki tatiliniz boyunca internette geziniyorsanız dikkatinizi çekmek için kullanılabilir. Bu mesajlar sahtedir, ancak web sitelerinin sizi nasıl aktif olarak “casus” hale getirdiğini gösterir.

IP adresinizi gizlerseniz, web sitelerinde profil oluşturmak çok daha zor olur. Web sitelerinin size topladıkları bilgilerle neler yapabileceğini asla bilemezsiniz, bu da kendinizi izleyicilerden korumanızı daha da önemli hale getirir. Bir VPN ile web siteleri yalnızca sürekli değişen rastgele bir IP adresi görür. Ayrıca, web sitelerinin çevrimiçi işlemlerinizi izlemesinin bir yolu yoktur. Anonim olarak göz atabileceksiniz. Bu makalenin ilerleyen kısımlarında size VPN’ler ve diğer çözümler hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Neden 2: Nerede olursanız olun Netflix ve diğer akış hizmetlerine erişin

Farklı bir ülkede Netflix’e erişmeyi denediniz mi? Mevcut içeriğin alışık olduğunuzdan farklı olacağını göreceksiniz. Netflix gibi akış hizmetleri, hizmetlerine genellikle coğrafi kısıtlamalar getirir. Bu, içeriğinin bir kısmının (veya hepsinin) yalnızca belirli ülkelerde görülebileceği anlamına gelir. Örneğin, çoğu ulusal televizyon kanalının gerçek zamanlı aktarım hizmetleri yalnızca o ülkedeki insanlar tarafından kullanılabilir. Bu genellikle yurtdışındayken en sevdiğiniz programı veya futbol maçını izleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Akış hizmetleri, IP adresiniz üzerinden internet bağlantınızın yerini kontrol ederek nerede olduğunuzu bilir. IP’nizi gizleyerek ve değiştirerek, herhangi bir coğrafi kısıtlamayı aşarak Netflix’e ve diğer akış hizmetlerine başka bir ülkedeymişsiniz gibi erişebileceksiniz..

Sebep 3: Casuslara ve bilgisayar korsanlarına karşı kendinizi koruyun

HackerCasuslar ve (siyah şapka) bilgisayar korsanları ellerini IP adresinize eklemeyi çok ister. IP’nizle bilgisayar korsanları konumunuzu ve kimliğinizi kolayca bulabilir. Web siteleri gibi, bir bilgisayar korsanı da eylemlerinizi izliyor olabilir. Bilgisayar korsanının kötü niyetleri varsa, bu bilgileri size karşı kullanabilirler. Burada yapılması gereken çok fazla hasar var: kimlik hırsızlığı gibi suçları düşünün. IP adresinizi gizlediğinizde kontrolü geri alırsınız. Bilgisayar korsanları IP’nizi görmez, yalnızca size izlenemeyen sahte bir IP’dir. Kim veya nerede olduğunuzu bilmeyecekler, bu da herhangi bir zarar vermeyi çok daha zorlaştırıyor. IP adresinizi gizlemek için bir VPN kullanıyorsanız, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi işlemlerinizden herhangi birini görmesini bile engelleyebilirsiniz.

Sebep 4: Herkese açık Wi-Fi erişim noktalarını güvenle kullanın

Kötü niyetli hackerlar, doğrudan çevremizdeki bir sorun kadar. Genel Wi-Fi ağları genellikle bilgisayar korsanları tarafından hedeflenir, çünkü bunlar genellikle çok güvenli değildir. Bir hacker, halka açık bir Wi-Fi ağına girerek tek seferde birçok cihaza erişebilir. Bilgisayar korsanları her yerdedir: Siyah şapka suçlusu sizden Starbucks’ta iki masa oturarak Chai Latte’nizi yudumlarken cihazınıza girmeye çalışıyor olabilir. Bu nedenle herkese açık Wi-Fi etkin noktalarını kullanırken konumunuzu ve kimliğinizi gizlemek önemlidir. Bu şekilde, sizi güvende tutan Wi-Fi’den farklı bir IP adresiniz olur. Kendinizi korumanın en iyi yolu bir VPN kullanmak olacaktır. VPN yazılımı hem IP adresinizi hem de tüm çevrimiçi işlemlerinizi şifreleyerek gizler.

Neden 5: Coğrafi olarak engellenen web sitelerine ve içeriğe erişin

Web bazen dipsiz bir bilgi çukuru gibi görünse de, erişebileceğiniz kısıtlamalar vardır. Bazı ülkelerde, hükümet belirli web sitelerine erişimi kısıtlar. Bu tür sansür, bir ülkenin sakinlerinin hangi web sitelerini ve ne tür bilgileri çevrimiçi olarak görebileceğini kontrol eder. Birçok açıdan bu kısıtlamalar, akış hizmetleri tarafından kullanılan coğrafi bloklara benzer. IP adresinizi değiştirerek, başka bir ülkedeki farklı bir konumdan web’de gezinmeyi yapabilirsiniz. Bu ülke ulaşmaya çalıştığınız içeriği engellemezse tekrar ücretsiz erişiminiz olur. Kısacası: IP adresinizi değiştirmek internet özgürlüğünüzü artırır.

Sebep 6: Okulunuz veya işyeriniz tarafından belirlenen çevrimiçi kısıtlamaları atlayın

Okullar ve işyerleri bazen ağ kullanıcılarının İnternet erişimini kısıtlar. Örneğin, okullar öğrencilerin dikkatinin dağılmasını önlemek için genellikle Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını engeller. Proxy, okulun öğrencilerin hangi web sitelerine erişip erişemeyeceğini seçmesine ve seçmesine izin verir. Ancak, bu sadece okulun ağını okulun IP adresiyle kullandığında geçerlidir. Sınırlı bir ağ kullanırken IP adresinizi değiştirirseniz, herhangi bir kısıtlamayı kolayca alabilirsiniz.

Sebep 7: Hükümetten gizli dinleme ve sansürü atlayın

Dizüstü bilgisayarda gözDaha önce de belirtildiği gibi, bazı hükümetler interneti vatandaşları için sansürler (örnekler Çin ve İran’dır). Bununla birlikte, hükümetler çevrimiçi içeriği engellemenin yanı sıra çevrimiçi yaptığınız her şeyi izleyebilir ve bulduklarınızı size karşı kullanabilir. Vatandaşların hükümetler tarafından bu “casusluğu” gittikçe daha sık oluyor. 5 Göz, 9 Göz ve 14 Göz gibi ülkeler arasındaki ittifaklar, hükümetlerin vatandaşları hakkında birbirleriyle bilgi paylaşmalarını bile kolaylaştırıyor. Başka bir deyişle, bir Alman vatandaşının çevrimiçi tarama faaliyetleri Amerikan hükümetinin elinde olabilir.

Bu tür veri toplamanın günlük bir gerçek olduğu ülkelerde interneti güvenle kullanmak için IP adresinizi değiştirmeniz en iyisidir. İnternete farklı bir ülkede olduğu anlaşılan bir IP ile eriştiğinizde, kendi hükümetiniz çevrimiçi etkinliklerinizi konumunuza veya kimliğinize bağlayamaz. Bunun üzerine bir VPN kullanırsanız, verileriniz de şifrelenir.

Sebep 8: İnternet faaliyetlerinizi İSS’nizden gizleyin

İnternet servis sağlayıcıları veya İSS’ler, siz ve tarama etkinlikleriniz hakkında inanılmaz miktarda bilgiye erişebilir. Tüm çevrimiçi verileriniz bunlardan geçiyor – sonuçta kullandığınız bağlantıya sahipler – ve size sahip oldukları her şeyi kaydedip kaydedebilirler. İSS’lerin genellikle internet kullanımınızın belirli bir süre için kaydını tutması gerekir. Bu kayıt, gizli modda ziyaret ettiğiniz web siteleri bile yaptığınız her şeyi içerir. Yerel polis gibi resmi güçler, İSS’lerden göz atma geçmişinizi göstermelerini isteyebilir. Yasal süre geçtikten sonra bile ISS’niz verilerinizi kaydediyor olabilir. IP adresinizi değiştirdiğinizde, ISS’niz çevrimiçi etkinliklerinizi size bağlayamaz.

Sebep 9: Arama motorlarının aramalarınızı kaydetmesini önleyin

Web siteleri gibi, Google ve Bing gibi arama motorları da arama isteklerinizi ve ziyaret ettiğiniz web sitelerini takip eder. Bu bilgileri, bireysel kullanıcıların genellikle korkutucu olarak doğru bir profilini oluşturmak için kullanırlar. Oradan, arama sonuçlarını tarama davranışınıza göre ayarlayabilir ve hatta size hedefli reklamlar gösterebilirler. Yine, bunu yapabiliyoruz çünkü çoğumuz bu arama motorlarına tek bir IP adresinden erişiyoruz. IP’nizi değiştirerek, arama motorlarının omzunuza bakmasını engelleyebilirsiniz. Çerezlerinizi de silmeyi unutmayın. Web siteleri ve arama motorları, çevrimiçi davranışınızı izlemek için çerezleri kullanır. Yalnızca hem çerezlerinizi silerseniz hem de IP’nizi değiştirirseniz anonim olursunuz, aksi takdirde sizi İnternet üzerinden takip edebilirler..

Sebep 10: Tam internet özgürlüğü

İnternet herkes için açık bir platform olmalıdır. Yaratıcılık, yenilik, eğitim, iletişim ve fikir alışverişi, internetin sunduğu özgürlükten ayrılamaz. Çevrimiçi izleyicilerin olumsuz sonuçları olmadan bu özgürlüğün tadını çıkarmak istiyorsanız, IP adresinizi gizlemek daha iyidir. Bu, çevrimiçi gizliliğinizi ve ifade özgürlüğünüzü korur. Başka bir deyişle: IP adresinizi değiştirmek gerçek internet özgürlüğünün anahtarıdır.

IP adresinizi gizleme

Açıkçası, IP adresinizi gizlemek için birçok neden var. Yine de bunu yapmak istiyorsan ya da seni ikna ettiysek, muhtemelen merak ediyorsun: IP adresimi nasıl gizlerim? Size göstereceğiz.

IP adresinizi gizlemenin birkaç yolu vardır, ancak en eksiksiz ve etkili yöntem bir VPN ile bağlantınızı korumaktır. Aşağıda VPN hizmetleri ve yaptıkları hakkında daha fazla açıklama bulacaksınız. Denemek isteyebileceğiniz birkaç sağlayıcı önereceğiz. Ayrıca, IP adresinizi gizlemek için size iki yöntem daha göstereceğiz: bir proxy ve Tor tarayıcı.

IP adresinizi bir VPN ile gizleme

VPN kalkanıBir VPN veya Sanal Özel Ağ, tüm internet trafiğinizi şifreler ve IP adresinizi gizler. Bu, çevrimiçi olarak anonim ve güvenli kalmanızı sağlar. Bir VPN hizmetine abone olduktan sonra, sunucuları üzerinden internete erişebilirsiniz. Seçtiğiniz VPN sunucusunun IP adresini alırsınız ve bu, başkalarının görebileceği tek IP’dir. Gerçek, kişisel IP’niz gizli kalır.

Bir VPN’nin en büyük avantajı, gerçek IP’nizi gizlemenin yanı sıra tüm verilerinizi şifrelemesidir. Bu, çevrimiçi ortamda ne yaptığınızı hiç kimsenin göremeyeceği anlamına gelir. Bu nedenle, IP adresinizi gizlemenin en iyi yolu VPN’dir. Hatta internet hızınızda en az gecikmeyi yaratır. VPN, internette alabileceğiniz en eksiksiz korumadır, ancak hangi VPN’in seçileceğini nasıl bilebilirsiniz? Orada sayısız VPN sağlayıcısı var, ancak hepsi iyi ve güvenilir değil. Bu yüzden VPN’leri sürekli olarak test ediyor ve derecelendiriyoruz, hangilerinin en iyisi olduğunu size gösteriyoruz. İşleri daha da kolaylaştırmak için, denemek isteyebileceğiniz iki harika sağlayıcı seçtik ve kısa bir süre içinde bunları sizin için özetledik. İşte buradalar:

ExpressVPN

ExpressVPN piyasadaki en iyi VPN sağlayıcılarından biridir. Bu VPN, yeni kullanıcılar için bile kullanımı kolaylaştıran sağlam şifreleme ve mükemmel müşteri hizmetleri sunar. ExpressVPN uygulamaları kullanıcı dostu ve estetik olarak hoştur. Aynı anda beş cihaza kadar bir ExpressVPN aboneliği kullanabilirsiniz ve bunlar 30 günlük para iade garantisi sunar, böylece taahhütte bulunmadan önce hizmetlerini deneyebilirsiniz.

NordVPN

NordVPN, çevrimiçi gizliliğimize gerçekten değer veren başka bir sağlam VPN’dir. Bu sağlayıcı, yüksek düzeyde şifreleme ve ekstra güvenlik önlemleri ile bilinir. Bir aboneliği aynı anda altı cihaza kadar kullanabilirsiniz. NordVPN çok uygun fiyatlı, kullanımı kolay ve mükemmel müşteri desteği ile geliyor. Bu sağlayıcı hakkında her şeyi NordVPN incelememizde okuyun.

IP adresinizi bir proxy ile gizleme

Bir VPN dışında, IP adresinizi gizlemek için başka seçenekler de vardır. Bir proxy sunucusu kullandığınızda, proxy’nin IP adresini alırsınız. Bu, gerçek IP adresinizin çoğu zaman gizli kaldığı anlamına gelir. Bu, IP adresinizi gizlemenin çok kolay (ve genellikle ücretsiz) bir yol olmasına rağmen, birkaç dezavantajı vardır. Her şeyden önce, verilerinizi korumaz. Proxy’ler çevrimiçi trafiğinizi şifrelemez, böylece web siteleri tam olarak kim olduğunuzu anlayamasalar bile çevrimiçi ortamda ne yaptığınızı görebilir. İkinci olarak, birçok proxy IP adresinizi tamamen gizlemez. Çevrimiçi olarak tam koruma ve anonimlik istiyorsanız, bunun yerine VPN kullanmak çok daha akıllıca olur.

Tor ile IP adresinizi gizleyin

Tor Soğan Yönlendirici LogoÇevrimiçi davranışınızı maskelemenin ve IP adresinizi değiştirmenin üçüncü yolu Tor’a göz atmaktır. Tor tarayıcı, çevrimiçi trafiğinizi şifreleyen bir yönlendirme sistemi kullanır. Tüm bilgiler bilgisayarınızda şifrelenir ve daha sonra sözde düğümler aracılığıyla son hedefine gider. Her düğümde veya istasyonda, bir şifreleme katmanı temizlenir. Hiçbir bireysel istasyon bilginin tüm rotasını bilmez. Bu şekilde, veriler size geri izlenemez ve anonim olarak göz atabilirsiniz. IP’niz gizlidir, çünkü ‘çıkış düğümü’nün IP’sini alırsınız, verilerinizin gitmesi gereken yere gelmeden önce geçtiği son düğüm. Tor tarayıcı, tarama için güzel bir çözümdür, ancak tarayıcı dışındaki internet trafiğini korumaz. Tüm çevrimiçi etkinliklerinizi daha eksiksiz korumak için bir VPN kullanmak daha iyidir.

Son düşünce

IP adresiniz internet bağlantınızın kimlik numarasıdır. Bu numarayla web siteleri, hükümetler, bilgisayar korsanları ve diğerleri çevrimiçi etkinliğinizi konumunuza ve kimliğinize bağlayabilir. IP adresinizi gizlemenin birçok nedeni vardır. En önemlisi, çevrimiçi anonimliğinizi artırır, internette gezinmeyi çok daha güvenli hale getirir ve internet özgürlüğünü sağlar.

IP’nizi gizlemenin birkaç yolu vardır. Bir proxy veya Tor tarayıcı kullanımı yararlı olabilir, ancak bu seçeneklerin sunduğu koruma bir VPN kadar koruma değildir. Bir VPN ile internete özgürce, güvenli ve anonim olarak erişebilirsiniz. Kendiniz için daha güvenli bir güvenlik ağı oluşturmak için farklı çözümleri de birleştirebilirsiniz. Tor tarayıcıyı kurmak ve aynı anda bir VPN kullanmak buna bir örnek olacaktır. Bu durumda, farklı çözümlerin uyumluluğu ve güvenlik ağının internet hızınız üzerindeki etkisi gibi dikkate almanız gereken başka faktörler olabilir. Sizin için en iyi olanı bulmak için VPN’lerle, Tor tarayıcıyla ve ikisinin bir kombinasyonuyla biraz denemek muhtemelen en iyisidir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map