IP adresim nedir? IP adresinizi buradan kontrol edin! | VPNOverview

IP adresiniz, internette bilgi alışverişi yapmak için kullanabileceğiniz dijital ev adresinizdir. Bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, esas olarak o sayfaya bilgi talebi gönderirsiniz. Bu bilgileri IP adresinize göndererek sitelerini görmenizi sağlar. IP adresinizi aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Bu IP adresi diğer tarafların çevrimiçi davranışınızı izlemesini ve kişinizi tanımasını sağlar. Web siteleri hangi internet sağlayıcısını kullandığınızı ve nerede bulunduğunuzu görebilir. IP adresleri ve internet bağlantınız hakkında daha fazla bilgiyi tablonun altında bulabilirsiniz..


IP ayrıntıları
Detayların
IP adresi
ISS veya kuruluş
Şehir (yaklaşık)
alan
ülke
Saat dilimi

Tabloda herhangi bir ayrıntı gösterilmiyorsa, reklam engelleyicinizi kısa bir süre için kapatıp sayfayı yeniden yüklemeniz yardımcı olabilir.

Not: verilen konum, kamu veri tabanları tarafından sağlanan bir yaklaşımdır. İnternet sağlayıcıları (ve hükümet yetkilileri) tam adresinizi belirleyebilir.

Web siteleri IP adresimi nasıl görür??

Yukarıda gösterilen IP adresi, bu web sayfasına bağlandığınızda sitemize verilen adrestir. Bu, ev ağınızın, mobil veri bağlantınızın, okul ağınızın veya hatta VPN bağlantınızın adresi olabilir. IP adresleri gereklidir çünkü web sitelerine bilgi göndermek zorunda oldukları yerleri gösterirler. IP’ler olmadan, cihazlar ve web siteleri arasında hiçbir iletişim mümkün olmazdı. Siteler IP adresinizi görebilir, çünkü cihazınız (bilgisayar, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon) sisteminizi çalıştırabilmek için otomatik olarak bu adreslere iletir.

IP adresinin yerini belirleme

Akıllı Telefon Konum İşaretleyiciCoğrafi konum veritabanları, IP adresinizi önceden tanımlanmış bir coğrafi alana bağlayarak konumunuzu belirler. Bu veritabanları çeşitli IP adreslerini ve bunlarla ilişkili ülkeleri, ilçeleri, şehirleri, posta kodlarını, koordinatları, İSS’leri ve diğer her türlü veriyi içerir. IP adresinizin konumu, web sitemizin nerede olduğunuzu nasıl görebildiğini bu şekilde bir veritabanı aramasıyla bulur. Bu tür veritabanlarının% 100 doğru olmadığını belirtmek gerekir. Gerçek konumunuz tabloda listelenenlerden biraz farklı olabilir. Diğer birçok web sitesinin aksine, kullanıcı profilleri oluşturmayız. Bu, tam konumunuzu belirleyemeyebileceğimiz anlamına gelir.

İnternet sağlayıcınız IP adresinizi internet aboneliğinize bağlayabilir. Bu, IP adresinizin yasal adınıza, adresinize ve diğer kişisel verilerinize bağlı olduğu anlamına gelir. Belirli durumlarda, hükümet yetkilileri (polisi ve adalet bölümünü düşünün) bu bilgilere erişim hakkına sahiptir. Belirli bir IP adresiyle ciddi bir çevrimiçi suç işlenmişse, polis bu IP adresini şüpheli hakkında en sonunda onları tutuklamak için daha fazla bilgi edinmek amacıyla kullanabilir..

Ayrıca, IP adresiniz Google ve Facebook gibi şirketler tarafından sürekli olarak izlenir, böylece kişiselleştirilmiş profiller oluşturabilirler. Bu şirketler, internet aktivitelerinizi takip ederek IP adresinize dayalı kesin bir konum da dahil olmak üzere, sizinle ilgili son derece ayrıntılı bir veri kümesi oluşturur.

IP adresi tam olarak nedir?

Muhtemelen bu sayfaya ya diğer sayfalarımızdan birindeki bir bağlantı aracılığıyla ya da IP IP’m nedir ’veya IP IP adresim nedir? Ama IP adresi kelimesinin aslında ne anlama geldiğini biliyor musunuz??

IP, İnternet Protokolü anlamına gelir. IP adresiniz, kimliğini etkinleştirmek için cihazınıza atanan bir koddur; yani ağınızın, dizüstü bilgisayarınızın, masaüstünüzün, tabletinizin veya akıllı telefonunuzun diğer taraflarca tanınmasını sağlayan bilgileri içerir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu kodlar iletişimin gerçekleştiği iki adresi tanımlamak için kullanılır. İşleri basitleştirmek için IP adreslerini posta adresleri veya telefon numaraları olarak düşünebilirsiniz, ancak özellikle bilgisayarlar için. IP adresleri üzerinden bilgisayarlar arasındaki iletişim şu şekilde çalışır:

IP adresi açıklandı

Çoğu durumda, IP adresiniz internet sağlayıcınız tarafından sağlanan modeme tahsis edilir. Bu nedenle, aynı internet ağını kullanan herkes (aile üyeleri, oda arkadaşları, iş ağındaki meslektaşları) aynı IP adresine sahip olacaktır. Bu IP, konumunuzu büyük bir doğrulukla belirlemek için yeterlidir.

IPv4 ve IPv6 arasındaki fark nedir?

IP adresleri hakkında konuşurken, IPv4 ve IPv6 adresleri arasında bir ayrım yapılır. IP adreslerinin çoğu IPv4’tür. Aslında, IPv6 adresleri yalnızca IPv4 adresleri tükendiği için oluşturulmuştur. Sonuçta, her IP adresinin benzersiz olması gerekir. Bir IPv4 adresi, yaklaşık 4.3 milyar kod kombinasyonu üretebilen 32 bitten oluşur. Bir IPv6 adresi 128 bitten oluşur ve 340 undesilyon (38 eklenen sıfır ile 3.4 anlamına gelir) olası kod kombinasyonları – kısaca, çok.

IPv4 ile karşılaştırdığınızda çok daha fazla IPv6 adres kombinasyonu mümkün. İnternet bağlantılarındaki sürekli artış nedeniyle (hepsi benzersiz bir IP adresi gerektirir), IPv6’nın tanıtımı gerekli bir adımdı. Ortalama bir internet kullanıcısı bu iki sürüm arasında herhangi bir fark görmez. IPv6 size daha uzun bir sayı aralığı sunar.

IPv4
IPv6

Bit sayısı32128
Potansiyel IP sayısı4,3 milyar3,4 x 10 ^ 38 (38 sıfır ile 3,4)
IP adresi örneği213.243.23.1742001: 0db8: 85A3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334

IP adresi ne için kullanılır??

IP adresleri, hangi iki sunucunun veya cihazın bilgi alışverişinde bulunduğunu belirlemek için kullanılır. Bu, mağaza siparişi vermekle aynı prensiplerle çalışır. Bir ürün sipariş etmek ve evinize göndermek istediğinizde, paketin doğru hedefe teslim edilmesini sağlamak için adres bilgilerinizi doldurmanız gerekir. Aynı şey internette gezinirken de olur. Bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, sitenin (IP) adresinden bir veri paketi (ziyaret etmek istediğiniz web sayfasındaki bilgiler) ‘sipariş’ edersiniz. Bu veriler daha sonra adresinize gönderilir, yani cihazınızın IP’si.

IP adresiniz farklı bir modem kullanarak internete bağlandığınız dakikayı değiştirir. Başka bir deyişle, aynı dizüstü bilgisayarı kullanıyor olsanız bile, evde iş yerinizden farklı bir IP adresiniz olacaktır. Siteler ve cihazlar, veri paketlerini doğru kişiye iletmek için hangi adresle iletişim kurmaları gerektiğini bilir. Bu nedenle, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde veya bir dosya indirdiğinizde IP adresiniz otomatik olarak iletilir: sizi çevrimiçi gizliliğinizden çıkarmasına rağmen iletişim için çok önemlidir..

Konumu içeren haritaIP adresleri konumunuzu belirlemek için kullanılabilir. IP’niz, genel konumunuzu zaten gösteren bir internet sağlayıcısına bağlıdır. Sağlayıcının, belirli bir IP adresinin kullanıcılarının ayrıntılarını içeren bir müşteri veritabanı vardır. Bu bilgiler örneğin mahkemede kullanılabilir.

Ancak, bir IP adresini belirli bir kullanıcıya bağlamak o kadar basit değildir. Bir IP adresi, bir dosyanın belirli bir bağlantıdan gönderildiğini veya indirildiğini size bildirir, ancak bir bilgisayar veya WiFi ağı insanlar arasında paylaşıldığında, bu verileri tam olarak kimin gönderdiğini veya indirdiğini belirlemek zordur. Bir IP adresi mutlaka kişiye özel değildir. İnternet bağlantısının sahibinin belirli verilerin herhangi bir kullanımından veya yanlış kullanımından sorumlu olup olmadığı çok tartışılan bir konudur. İndirme cezaları, örneğin, farklı ülkelerde farklı şekilde ele alınır.

IP adresinizi gizlemeniz veya değiştirmeniz gerekiyorsa?

Günümüzde çoğumuz 7/24 internete bağlıyız. Bu nedenle, çevrimiçi olarak sunduğumuz çok sayıda kişisel bilgi ve veriyi hafife almamalıyız. Her ayrıntı ve davranış şekli, bir kişiye IP adresi aracılığıyla bağlanabilir. Yasadışı bir şey yapmasanız bile, başkalarının sizi İnternet üzerinden gözlemlemesini ve takip etmesini önlemek için bir şeyler yaptığınızı bilmek biraz rahat olabilir. Neyse ki IP adresinizi gizlemek veya değiştirmek oldukça kolaydır. Bunu yaptığınızda, başkalarının hangi siteleri ziyaret ettiğinizi görmesi çok daha zor olacaktır.

IP adresinizi bir VPN ile gizleme

Bir VPN (Sanal Özel Ağ) tüm veri trafiğinizi şifreler ve hedefine gitmeden önce harici bir sunucu üzerinden gönderir. Bu şekilde, harici VPN sunucusunun IP adresini alırsınız, yani gerçek IP adresiniz dış dünyaya gizlenecektir. Bu nedenle, bir VPN daha anonim ve daha güvenli bir şekilde çevrimiçi olmanıza izin verir. Benzer şekilde, özellikle ülkeniz veya kullandığınız çevrimiçi hizmetlerden biri çevrimiçi coğrafi kısıtlamalar getirdiğinde, daha özgür bir internete erişmek için bir VPN kullanabilirsiniz. VPN sunucusunu farklı bir konumda, örneğin Avrupa yerine ABD’de kullandığınızda, daha önce ziyaret edemediğiniz web sitelerine aniden erişebilirsiniz.

Gizliliğinizi korumak için IP adresinizi gizlemek istiyorsanız, Surfshark başlamanız için iyi bir VPN olabilir. Surfshark ucuz, ama aynı zamanda çok güvenilir. Dahası, birçok seçeneği var. Web sitelerini kontrol etmek isterseniz, aşağıdaki başlıktaki düğmeyi tıklayabilirsiniz.

Yönlendiricinizin IP adresini bulun

Tıpkı normal internet bağlantınız gibi, yönlendiricinizin de bir IP adresi vardır. Bu yönlendirici IP adresi, internet bağlantınızın adresiyle aynı değil. Yerel (ev) ağ ayarlarınızı değiştirmek için yönlendiriciye giriş yapmanız gerekir. Çoğu yönlendirici, ağ adınız ve parolanız gibi ayarlara erişmenize ve bunları değiştirmenize izin verir. Bu alana genellikle tarayıcınızdaki yönlendiricinin IP adresini yazarak erişebilirsiniz. Aşağıdaki kısa adımlar yönlendiricinizin IP adresini nasıl bulacağınızı gösterir.

Windows’ta yönlendiricinizin IP adresini bulma

Yönlendiricinizin IP adresini çeşitli yöntemler kullanarak Windows’ta kolayca bulabilirsiniz. En hızlısı yerleşik komut istemini kullanmaktır:

 1. Eşzamanlı olarak Windows tuşu ve “R,“. Klavyenizde bir Windows tuşu yoksa, başlangıç ​​menüsünü açmak için sol alt köşedeki Windows simgesini tıklayın.
 2. Tür “cmd”Görünen boş alana girin ve giriş.
 3. Tür “ipconfig”İfadesini izleyin ve ardından giriş.
 4. Çeşitli veriler gösterilecektir. Yönlendiricinizin IP adresini “Varsayılan giriş“.

IP Adresi Komut İstemi Windows

Mac’te yönlendiricinizin IP adresini bulma (OSx)

Apple, bir Mac veya MacBook’ta (OSx) bir yönlendirici IP adresi bulmayı son derece basitleştirdi. Yönlendiricinizin IP adresini bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Tuşunu basılı tutun. seçenek tuşu.
 2. Tıkla Kablosuz simgesi Mac menü çubuğunda.
 3. Yönlendirici IP adresiniz ve ağ kartınızın Mac adresi dahil olmak üzere ağ bağlantınızla ilgili her türlü veriyi görürsünüz.

IP Adresi Yönlendirici Mac

Android’de yönlendiricinizin IP adresini bulma

Akıllı telefonunuz bir ev Wi-Fi ağına bağlandığında, verileriniz o ev yönlendiricisinden geçecektir. Android telefonunuz veya tabletiniz tarafından kullanılan yönlendirici IP adresini bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Adresine git Ayarlar ve tıkla “Kablosuz internet”.
 2. Ekranınızın sağ köşesindeki üç noktayı tıklayın.
 3. Tıklamak “İleri”.
 4. Aşağı kaydır. Yönlendiricinizin IP adresini altında bulabilirsiniz “IP adresi”.

İPhone’da (iOS) yönlendirici IP adresinizi bulma

İPhone veya iPad’inizin bağlı olduğu yönlendiricinin IP adresini aşağıdaki adımları izleyerek bulabilirsiniz:

 1. Adresine git Ayarlar.
 2. seçmek Kablosuz internet.
 3. Üzerine dokunun içinde “i” bulunan mavi daire, şu anda bağlı olduğunuz ağın adının sağ tarafında bulabilirsiniz..
 4. Ağınız ve yönlendirici IP adresleriniz de dahil olmak üzere çeşitli veriler göreceksiniz.

Son düşünceler

IP adresiniz kim ve nerede olduğunuz hakkında çok şey söylüyor. Web siteleri ve çevrimiçi hizmetler IP’nizi sizinle iletişim kurabilmek için kullanır. IP adresi olmadan, dünya çapında internette gezinmek imkansızdır. Bir IP adresi konumunuzu gösterdiğinden, bu IP’yi özgürce çevrimiçi paylaştığınızda çevrimiçi gizliliğiniz için oldukça zararlı olabilir. Bu nedenle IP adresinizi manuel olarak gizlemek ve değiştirmek genellikle iyi bir fikirdir. Örneğin bir VPN kullanıyorsanız, diğer web sayfalarıyla iletişim kurmak için VPN’nin IP adresini kullandığınız için yerel IP adresiniz gizli kalacaktır. Çevrimiçi ortamda çok daha anonim kalacaksınız ve çevrimiçi etkinliklerinizin yanı sıra konumunuz da herkes tarafından görülmeyecek.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map