Instagram’da Çevrimiçi Gizliliğinizi Koruyun | VPNOverview

Instagram, bugün mevcut olan en popüler ve iyi kullanılan uygulamalardan biridir. Milyonlarca kişi fotoğraf çekiyor, filtreler ekliyor ve uygulama ile yemeklerini hashtag ediyor. Çoğu kullanıcı, yemek, aile, arkadaşlar, evcil hayvanlar ve daha fazlasını gösteren, uygulama aracılığıyla kendileri hakkında birçok kişisel bilgiyi ortaya çıkarır. Instagram’ın gizlilik ayarlarına ikinci bir düşünce vermemiş olabilirsiniz, ancak Instagram’ı kullanırken seçeneklerinize hızlı bir şekilde göz atmak gizliliğinizi çevrimiçi olarak daha güvenli hale getirebilir.


Instagram’da Gizlilik Neden Sizi İlgilendirmeli

instagram logosu2010 yılının Temmuz ayında Instagram kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger Instagram’a eklenen ilk fotoğrafları çekti. Başlangıçta sadece birkaç aile ve arkadaş için kullanılabilir, uygulama iOS’ta canlı olduğunda neredeyse anında başladı. Nisan 2012 itibariyle, Android ve on milyondan fazla kullanıcı için uygulamanın piyasaya sürülmesiyle Facebook şirketi 1 milyar dolara satın aldı.

Sadece birkaç ay içinde Facebook, hizmet şartlarını değiştirerek gizlilik endişelerini artırdı. Değişiklikler, kullanıcıları bilgilendirmeden kullanıcı fotoğraflarını üçüncü taraflara satma hakkını içeriyordu. Instagram kullanıcılarından gelen tepki, Facebook’un fikri geri çekmesine neden oldu. Geçtiğimiz yıl Facebook, Facebook’un kullanıcıların verilerini diğer şirketlerle nasıl paylaştığına dikkat çeken Cambridge Analytica skandalıyla ateşlendi.

Instagram’ın kendisi, uygulamayı kullanırken son zamanlarda herkese açık hale getirilen değişikliklerle ve o sırada ne yaptığınızı kullanıcılar arasında endişe yarattı. Instagram’ın ana şirketinin gizliliğinizi nasıl koruduğuna dair endişeler arttığında, Instagram’ın verilerinizi nasıl ele aldığından emin olmak için gizlilik ayarlarınızı gözden geçirmek için birkaç dakikanızı ayırın..

Instagram Gizlilik Ayarlarınız

Gizliliğinizi korumanın ilk adımı Instagram’daki gizlilik ayarlarını bulmaktır. Profil sayfanızdan, Ayarlar’ı getirmek için sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun. Oradan, aşağıya doğru kaydırın – listenin aşağısında bir yoldur – “Gizlilik ve Güvenlik” i görene kadar. “Gizlilik ve Güvenlik” başlığı altındaki uzun liste gizlilik kontrollerinizdir. Instagram’daki gizliliğinizi korumada en önemli ayarları seçtik. Aşağıda, dilbilginizin daha güvenli olmasını istiyorsanız hangi ayarları değiştirebileceğinizi bulabilirsiniz..Instagram ayarları Gizlilik ve Güvenlik

Hesap gizliliği

Hesabınızı güvenli hale getirmek için en önemli ayarlardan birini “Hesap Gizliliği” sekmesinde bulabilirsiniz. Bu ayarı etkinleştirirseniz, yayınlarınızı yalnızca takipçileriniz görebilir. Ayrıca, yeni takipçileri onaylamanız gerekecek. Bu, şu anki takipçilerinizi etkilemez, sadece ileride sizi takip etmek isteyenler.

Faaliyet Durumu

Etkinlik Durumu’nun şu anda ilgili birçok kişisi var. Varsayılan olarak, Instagram artık etkinliğinizi çevrimiçi olarak herkese açık hale getiriyor. Takip ettiğiniz hesaplar ve doğrudan mesaj gönderdiğiniz herkes Instagram’da en son ne zaman aktif olduğunuzu görebilir. Kapatılması bu bilgileri gizli tutar. Bununla birlikte, bunu kapatırsanız başkalarının etkinlik durumunu da göremeyeceğinizi bilmelisiniz..

Hikayelere Yeniden Yükleme

Kapatmayı düşünmek isteyebileceğiniz bir diğer büyük özellik, Instagram’ın hikayelerinizi başkalarıyla paylaşma yeteneğidir. Bu olduğunda, diğer kişiler yayınlarınızı kendi hikayeleriyle paylaşabilir. Bu, yayınlarınızı görebilen ve belki de hayatınızı tanımadığınız veya bilmediğiniz insanlar için olan çevreyi genişletir. Bu özelliği kapatmak başkalarının yayınlarınızı paylaşmasını engeller ve ayrıntılarınızı gizli tutar.

Hikaye Kontrolleri

“Öykü Kontrolleri” ne tıklamak, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı seçeneğin bulunduğu bir ekran açar. Bu ilk olarak “Hikayeyi Gizle” adlı bir seçenektir. Bu özellik, hikayenizi ve belirli kişilerden yayınladığınız canlı videoları gizleme olanağı sağlar. Bunu daha önce kullanmadıysanız, ayar “0 Kişi” görüntüler. Takipçi aramak için tıklayın ve fotoğraflarınızı gizlemek istediğiniz kişileri seçin.

Mesaj yanıtları, bir gönderiyle ilgili sohbeti uzatmanın iyi bir yolu olabilir. Ancak konuşmaya sadece kimsenin katılmasını istemeyebilirsiniz. Yanıtları takip ettiğiniz kişilerle sınırlandırabilir veya isterseniz mesaj yanıtlarını tamamen kapatabilirsiniz.

Aşağı kaydırarak “Paylaşım” seçeneği, başkalarının fotoğraflarınızı ve videolarınızı başkalarına mesaj olarak paylaşmasını sınırlamanıza olanak tanır. Bu ayarı da kapatmazsanız, başkalarının yayınlarınızı hikayelerinde paylaşmasına izin verme seçeneğini kapatmış olsanız bile, fotoğraflarınızı takip etmeyen kişilere mesaj olarak paylaşabilirler.

Yorum Kontrolleri

“Yorum Kontrolleri” ni seçtiğinizde yayınlarınızdaki yorumları kısıtlamanıza izin veren bir ekran göreceksiniz. Yorumları takip ettiğiniz kişilerle, yalnızca takipçilerinizle veya her ikisiyle sınırlandırın. Ayrıca belirli kişilerden gelen yorumları da engelleyebilirsiniz. Kötü olmak istemiyorsanız, bu mükemmeldir. Yorumlarının hala gösterileceği için bloke olanlar için hemen belli olmayacak, sadece kendilerine açık olacak. Ayrıca rahatsız edici yorumların otomatik olarak filtrelenmesini sağlayabilir veya yayınlarınızdaki yorumlarda görünmesini istemediğiniz belirli anahtar kelimeleri filtrelemek için manuel filtreyi açabilirsiniz.

Instagram Geçmişinizi İnceleyin

Bazı işverenler şimdi işe almadan önce sosyal medya hesaplarınızı açmanızı istiyor. Birçoğu hala bu uygulamanın yasallığını ve etikini tartışıyor olsa da, işi gerçekten istiyorsanız, sadece gereksinimi kabul etmenin en iyi yol olduğunu hissedebilirsiniz. Bunu yapmadan önce, muhtemelen geçmişte bir işverene iyi görünmeyebilecek bir şey gönderip göndermediğinizi kontrol etmek istersiniz..

Instagram ile, incelemeniz için Instagram’a gönderdiğiniz her şeyin bir kopyasını indirebilirsiniz. “Verilerinizi İndirin” i tıklayın ve 48 saat içinde fotoğraflarınız, profil bilgileriniz, yorumlarınız ve daha fazlasının bulunduğu bir dosyaya bağlantı gönderilir. Bu kolay gözden geçirilebilir biçim, bir işverenle paylaşılmasını istemeyebileceğiniz bilgileri bulmanıza yardımcı olabilir, böylece buna göre ayarlama yapabilirsiniz. Ya da belki de bir nostalji uyumu size ulaştığında kişisel incelemeniz için bilgi sahibi olmak istersiniz. Nedeni ne olursa olsun, indirebileceğiniz bilgiler.

Çevrimiçi Gizliliğinizi Korumaya Yönelik Diğer Adımlar

Gizlilik ayarlarınızı gözden geçirmek için zaman ayırmak, bilgilerinizi güvende tutmak için iyi bir fikirdir. Unutmayın, Instagram gizlilik politikalarını periyodik olarak değiştirir. Uygulamanın yayınlarınızı ve etkinliğinizi yalnızca istediğiniz şekilde kullanmasını sağlamak için gizlilik ayarlarınızı düzenli olarak gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir..

VPN bağlantısıGizlilik tercihlerinizi güncellemek bilgilerinizi Instagram’da güvenli tutmak için iyi bir yöntem olsa da, zamanınızın çoğunu çevrimiçi olarak diğer uygulamalarda ve bilgilerinizin o kadar güvenli olmayabileceği web sitelerinde geçirirsiniz. Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmak, sörf yaparken kolaylık veya hızdan ödün vermeden çevrimiçi gizliliğinizi koruyabilir.

VPN’ler ayrıca video akışı hizmetleri tarafından yerleştirilen coğrafi kısıtlamalar ve yaşadığınız veya çalıştığınız yere bağlı diğer kısıtlamalar üzerinde çalışmanın bir yolunu sunar. İnternet çalışmalarınız için en iyi VPN sağlayıcıyı seçmek için en iyi 5 hizmetimize göz atabilirsiniz..

Son olarak, Instagram muhtemelen kullandığınız tek sosyal medya platformu değil. Çevrimiçi güvenliğiniz hakkında bilgi vermek için Google, Facebook, Twitter, Snapchat, Skype ve WhatsApp’taki gizlilik ayarlarıyla ilgili makalelerimize de göz atın. Gönderme davranışınızın sonuçlarının ne olabileceğini akılda tutmak iyi olur.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me