Instagram Benim Hakkımda Ne Biliyor? | VPNOverview

Instagram, 2010’da iOS’ta ilk yayınlanmasından kısa bir süre sonra popülerliğe çekildi. Günlük 500 milyon aktif kullanıcıyla site, fotoğraf düzenleme ve paylaşma için gittiği site olarak büyümeye devam ediyor. Bu aktif kullanıcıların birçoğu ile, reklamverenlere yönelik çekicilik açıktır. Platform, çevrimiçi marka oluşturan pazarlamacılar için bir odak noktası haline geliyor. Daha iyi reklamlar sunmak için Instagram, kullanıcılara kişisel veriler toplar. Instagram’ın sizin hakkınızda sahip olduğu veri miktarı sizi şaşırtabilir. 


Birisi seni izliyormuş gibi geliyor mu?

Hiç kimsenin sizi izlediği bir kalabalığın içinde bu hissi yaşadınız mı? Etrafınıza her baktığınızda birisini tıpkı onlar gibi görürsünüz. Tabii ki, bu bir tesadüf olabilir. Ve sizi izleyip izlemediklerini görmek için ne sıklıkta baktığınıza bağlı olarak onları izlediğinizi düşünebilirler. Ancak tesadüfler çok sık meydana geldiğinde, şüpheli olabilirsiniz.

Bu, Instagram gibi uygulamalarda çok düzenli oluyor, artık fark etmeyebilirsiniz. Yeni bir çift kulaklık aramak için çevrimiçi olursunuz. Daha sonra Instagram’ı açtığınızda, daha önce baktığınız kulaklıklar için bir reklam var. Veya Instagram’da bir reklamı tıklarsınız, yalnızca aynı şirketten bir reklam almak veya daha sonra Facebook’ta benzer bir ürün için açılır. Sanki biri seni izliyor ama göremiyorsun.

Aslında Instagram bunu sadece yapıyor. Instagram, hedefli reklamlar satarak para kazanır. Ve bu sadece biraz para değil. Statista’ya göre Instagram, 2018’de 6 milyar doların üzerinde reklam geliri elde edecek. Reklamverenler yalnızca bu tür paraları sonuçları görüyorlarsa ortaya koyar. Instagram, sizin hakkınızda ne kadar bildiklerine bağlı olarak bu kadar gelir elde edebilir. Peki, Instagram senin hakkında ne biliyor? Cevap seni şok edebilir.

Instagram Seninle İlgili Notları Kıyaslıyor

Okuldaki yeni çocuğun ne zaman ortaya çıktığını hatırlıyor musun? Siz ve arkadaşlarınız, birbirinizin onlar hakkında bildikleri hakkındaki notları karşılaştırmak için bir araya gelirdiniz. Instagram da aynı şeyi yapıyor. Facebook, Instagram ve Messenger’ın hepsi sizinle ilgili bilgileri birbirleriyle paylaşır. Instagram’daki her hashtag, Facebook’taki beğenilerle karşılaştırılır. Bunlar Messenger üzerinden gönderdiğiniz mesajlarla karşılaştırılır. Birlikte kim olduğunuzun ayrıntılı bir profilini oluştururlar. 

Instagram ayrıca reklam ortaklarından ve diğer uygulama geliştiricilerinden bilgi toplar. Facebook, uygulamaları aracılığıyla diğer sitelere giriş yapma seçeneği sunar. Bu, hatırlamak için yeni bir şifre bulmaktan kaçınmanın uygun bir yoludur. Ayrıca Facebook ve Instagram’a bu site üzerinden hakkınızdaki bilgilere erişim sağlar. Bu siteyi ziyaret ettiğinizde Instagram sizi izliyor. Bir bağlantıyı tıkladığınızda Instagram bilir. Uygulamalar ve Instagram için bunu, uygulamayı ne sıklıkta kullandığınızı ve ne kadar süre kaldığınızı fark eder.

Yaptığınız Her Hareket

Nerede olduğunuzu her zaman biliyor gibi görünen stalker gibi Instagram konumunuzu bilir. Konum verilerinizi sınırlamak için gizlilik seçeneklerinizi ayarlasanız bile Instagram, bulunduğunuz yere dikkat ediyor. Instagram, konumunuzu yakındaki Bluetooth yayıcılar, Wi-Fi erişim noktaları veya GPS konumu aracılığıyla tespit edebilir. Uygulama, kameranızdan veya fotoğrafların arka planından görünenleri bile kullanabilir. Bu, teneke folyo şapkalı bir adamın paranoyak hırsızları değil. Instagram’ın veri politikası açıktır ve gerçekten okumakta sorun yaşamak isteyen herkes tarafından kullanılabilir.

 Instagram, mobil operatörünüzü, telefon numaranızı ve IP adresinizi bilir. Bu bilgiler, konumunuzu makul bir doğrulukla bilmek için kullanılabilir. Instagram bu bilgileri takip eder ve bir harita programıyla karşılaştırır. Bunu yaparak Instagram, nerede yaşadığınızı, nerede çalıştığınızı, alışveriş yapmak için en sevdiğiniz yerleri, çocuklarınızın okula gittiği yerleri ve daha fazlasını bilebilir.. 

Bir açık hava ekipman mağazasını ziyaret edin ve Instagram yakında kamp gezisine çıkmak isteyebileceğinizi biliyor. Alakalı bir reklamı yakında bekleyebilirsiniz. Yeni bir tıp uzmanını ziyaret edin ve reklamverenler sağlık durumunuz hakkında uyarılır. Köpeğinizi veterinere götürün ve Instagram, evcil hayvan sahiplerinin ilgisini çeken ürünlerin reklamlarını gösterebilir.

Söylediğin Her Kelime

Adil olmak gerekirse, Facebook, konuşmalarınızı dinlemek için cihazınızın mikrofonunu zorla reddediyor. Ancak, başka türlü öneren kişilerden birçok güvenilir rapor, iyi belgelenmiş raporlar vardır. Birçoğu bir ürün hakkında sohbet ettiklerini ve kısa bir süre sonra ürün için bir reklamın görüldüğünü bildirir. Evet, bu raporlar bir tesadüf olabilir. Belki de daha önce çevrimiçi ürün aramışlar ve unutmuşlardır. Bu raporlar doğru değilse, sonuç daha da rahatsız edici olabilir. Instagram’ın bir ürünle ne zaman ilgileneceğinizi yalnızca profilinizden bildiği anlamına gelir..

Instagram Verilerinizden Birlikte Neler Ayıklayabilir?

Çevrimiçi veya şahsen bir mağazayı ziyaret etmek Instagram’a değerli bilgiler sağlayabilir. Satın almak isteyebileceğiniz ürün türleri ve ne zaman reklamları daha iyi hedeflemeye yardımcı olabilir. Instagram, tüm önemli bilgilerini sizinle bir araya getirir ve kim olduğunuzun tam bir resmini oluşturur. Instagram’ın milyarlarca reklam doları kazanmasını sağlayan bu tam resim.

Ziyaret ettiğiniz web sitelerini takip ederek Instagram, profilinizi oluşturur. Bu bilgileri ya Instagram’daki bir bağlantıyı tıklayarak veya Facebook ve Instagram ile iş ortaklığı yapan bir web sitesini ziyaret ederek alırlar. FoxNews.com’u ziyaret edin ve Instagram, siyasi eğilimlerinizin profiline ekler. Meditasyonda bir siteyi ziyaret edin ve Instagram, dini inançlarınıza bulmacanın başka bir parçasını ekliyor. Bir takım için spor skorlarını arayın ve ilgi alanlarınız güncellendi.

Instagram, hizmetlerini kullanırken profilinizi kendilerine sunulan bilgilere dayandırır. Giyim tercihlerinizi, cinsiyetinizi, yaşınızı, yiyeceklerin tadını ve muhtemelen cinsel tercihlerinizi biliyorlar. Instagram muhtemelen senin hakkında en yakın arkadaşlarının öğrenmesi için sürpriz olacağını biliyor.

Tanınmış YouTuber Safiya Nygaard, algoritmaların nasıl çalıştığını öğrenmek için ona önerilen Instagram ürünlerini satın almaya çalıştı. Instagram’ın faaliyetlerini platformlarında nasıl yorumladığını görmek ilginç.

Paylaşmak önemsemektir

Instagram tüm bilgilerinizi kendine saklamıyor. Bilgilerinizi milyonlarca başka kullanıcıyla birleştirir ve üçüncü taraflara satar. Bu, reklamverenler, araştırmacılar, satıcılar, kolluk kuvvetleri ve daha fazlası olabilir. Bu bilgiler varsayılan olarak sizi kişisel olarak tanımlamaz. Ancak kullanıcılar Instagram’a kişisel bilgileri üçüncü taraflarla paylaşma izni verebilir. Çok iyi okumadığınız bir şeyi “kabul et” i tıkladıysanız, Instagram’ın kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşmasına izin veriyor olabilirsiniz. Bu izni daha sonra iptal etseniz bile, verileriniz zaten orada.

Instagram’dan paylaşılan bilgi alanların çoğunun makul gizlilik politikaları olsa da, çoğu yoktur. Onlar da bilgilerinizi başkalarıyla paylaşabilirler. Bilgilerinizi tutan üçüncü taraflar her zaman en yüksek güvenliğe sahip olmayabilir. Instagram katı veri güvenliğini sürdürmeli veya kamuya açık tepme riski taşıyor olsa da, daha önce hiç duymadığınız bir şirket, güvenliği bilgilerinizi açığa çıkarırsa daha az riskle karşı karşıya.

Gizliliğiniz Korunmaya Değer

Gördüğünüz reklamların satın almak istediğiniz ürünler için olduğundan emin olmak için, sizinle ilgili topladıkları bilgileri kullanarak Instagram hakkında kötü bir şey yoktur. Aslında, birçok kişi hedefli reklamların rahatlığını takdir ediyor. Bununla birlikte, çoğu insan Instagram gibi uygulamaların kullanıcılarda ne kadar bilgi toplayabileceğini öğrenmek için oldukça rahatsız. 

Gizlilik ayarlarınızı yapmak, Instagram’ın sizinle topladığı verileri kısıtlayabilirken, kapsamlı bir profil oluşturmak için fazlasıyla yeterli olacaktır. Instagram ve diğer uygulamalarla çevrimiçi deneyiminizi daha anonim hale getirmenin kolay bir yolu, Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmaktır. Bir VPN sizinle şirketlerin kullandığınız web siteleri ve uygulamalar arasında mesafe bırakır, böylece şirketler o kadar kişisel veri toplayamazlar. Bu, gizliliğinizin korunmasına yardımcı olur ve kısıtlı içeriğin çevrimiçi olarak engellenmesi gibi diğer yararlı avantajlar sağlayabilir.

Bir VPN, işyerinde internet erişimine ilişkin kısıtlamalardan kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Düzenli olarak kurulumu ve kullanımı inanılmaz derecede kolay olan birçok harika VPN hizmeti var. Gizlilik sizin için önemliyse, bilgilerinizi çevrimiçi ortamda korumak için neden seçeneklerinize bakmıyorsunuz?? 

Ne yaparsanız yapın, bu platformları kullandığınız yollar konusunda kendinizi eğitmeniz önemlidir. Bu şekilde, kişiselleştirilmiş reklamlar alırsanız şaşırmazsınız.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map