Happn’de Güvenlik: Randevu hayatınızı nasıl korursunuz | VPNoverview

Happn partner uygulaması logosuHappn genellikle Tinder’a popüler ve ‘daha temiz’ bir alternatif olarak görülür. Günlük hayatta daha önce karşılaştığınız, ancak normalde konuşmayacağınız insanlarla iletişim kurmanızı sağlar. Cuma gecesi en sevdiğiniz kafede diğer öğrencileri düşünün. Uygulaması ile, doğrudan çevrenizdeki insanlarla kolayca bir konuşma başlatabilirsiniz. Uygulama 2014 yılında başlatıldı ve dünya çapında yetmiş milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Başkalarıyla böyle kişisel bir düzeyde iletişim kurarken, herhangi bir sorun yaşamak istemezsiniz. Bu nedenle çevrimiçi gizliliğinize özellikle Happn gibi tanışma uygulamalarına iyi bakmanız çok önemlidir. Çok fazla bilgi paylaşmayın, mümkünse konumunuzu gizleyin ve gerekirse sahte konum uygulaması kullanmayın. Bu makalede, çevrimiçi randevu alırken tam olarak nasıl güvende kalacağınızı açıklayacağız. Ayrıca, Happn’in gizlilik riskleri ve bunların sizi nasıl etkileyebileceği hakkında da bilgi vereceğiz.

Yaşanan Gizlilik Riskleri Nelerdir?

Happn bir toplantı uygulaması. Başka bir Happn kullanıcısıyla yolları her geçtiğinizde, profillerini uygulamanızda görürsünüz (önceden belirlenmiş tercihler grubunuza uyduğu sürece). Bir eşleşme olur olmaz, yani ikiniz de birbirinize ilgi duyduğunuzu ifade etmiş olursunuz, konuşabilirsiniz. Doğrudan çevrenizdeki insanlarla iletişim kurmanızı sağlayan eğlenceli bir sistemdir. Ancak Tinder ve Grindr’de olduğu gibi, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç olası gizlilik riski vardır.

Happn’ın Facebook bağlantısı

Facebook logosuHappn, hesabınızı iki farklı şekilde oluşturmanıza olanak tanır: telefon numaranızla veya Facebook hesabınızla. Telefon numaranızı kullanma seçeneği, uygulamaya yeni eklenen bir özelliktir. Bundan önce, sadece Facebook hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Bazıları bunu yararlı bulabilir, ancak aynı zamanda tüm Facebook bilgilerinizin tanışma profilinize bağlanacağı anlamına gelir.

Happn, Facebook sayfanıza hiçbir şey göndermeyeceğine söz verir, arkadaşlarınıza bildirim veya davet göndermez. Happen, Facebook Connect’in yalnızca ortak arkadaşlarınızı ve ilgi alanlarınızı karşılaştığınız Happn üyeleriyle paylaşmak için kullanıldığını söylüyor.


Yine de, çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi ciddiye almak önemlidir. Giriş yapmak için telefon numaranızı kullanmadığınız sürece, Facebook profiliniz Happn hesabınıza bağlanacaktır. Bu şekilde Happn için insanların sahte profiller oluşturmalarını engellemek daha kolaydır. Ancak, iki sosyal medya platformunu bağladığınızda Happn, arkadaş profilinizde göstermek için otomatik olarak Facebook profilinizden fotoğraf çeker. Bu nedenle kullanıcılar, hakkınızda daha fazla bilgi edinmek ve Facebook profilinizi keşfetmek için kolayca tersine görsel arama yapabilir. Happn’in kurulum şekli nedeniyle bunu önlemek zor.

Facebook kimliği sızıntısı

Happn, geçmişte kullanıcıların Facebook hesaplarında ciddi güvenlik sorunları yaşamıştır. 2017’de WIRED, Happn dahil olmak üzere birçok tanışma uygulamasının kullanıcılarının gizliliğini düzgün bir şekilde korumadığını açıkladı. Üyelerin Facebook kimlikleri sızdırıldı, yani adlarının, ilgi alanlarının ve cinsiyetlerinin yanı sıra tüm Facebook profilleri kendilerine kadar izlenebildi. Happn bir çözüm aramaya gitti. Fikir, uygulamalarının bir proxy gibi çalışmasını sağlamaktı. Bu şekilde, yalnızca başkaları tarafından görülmesi istenen bilgiler halka açıktı.

Happn kişisel verileri paylaşarak kendi gizlilik politikasını ihlal etti

2016’da Happn de başını belaya soktu. O tarihte, Norveç Tüketici Konseyi şirketin kendi gizlilik politikasını ihlal ettiğini keşfetti. Happn kişisel verilerinizi asla kimseyle paylaşmayacağına söz verir, ancak yine de bunu yaptığı ortaya çıktı. UpSight adında bir Amerikan pazarlama ajansına veri gönderdiler. Paylaşılan kullanıcı verileri, uygulamadaki kullanıcı tercihleri, tam adı, doğum tarihi, çalışma durumu ve cinsiyet hakkında bilgiler içeriyordu. Ayrıca, bağlı Facebook hesapları hakkındaki bilgiler de kullanılmıştır. Bu, Happn’in aktif olarak kendi gizlilik politikasına karşı çıktığı ve esas olarak kullanıcılarına yalan söylediği anlamına geliyordu..

Uygulamayla ilgili başka bir sorun aynı zamanda keşfedildi. Happn, bir hesap silindiği anda tüm kullanıcı bilgilerinin ve verilerinin sunucularından silineceğini iddia etse de, bunun tersi doğrudur. Happn kurulum ve kullanımında yer alan bazı çerezler silinmedi. Esasen, Happn kullanıcıları uygulamayı telefonlarından tamamen silemedi. Sonuç olarak, bilgileri Happn’in sunucularından da tamamen silinmedi.

Premium kullanıcılar, onları ne zaman ‘sevdiğiniz’ bilir

Happn’de kullanıcı profillerini görebilir ve onları “beğenir”, reddeder veya “cazibe” gönderirsiniz. “Beğen” veya “cazibe” ile bunlara gösterdiğiniz ilgiyi gösterirsiniz. Ancak, diğer kişi ‘beğenmenizi’ yalnızca sizden hoşlanmayı seçerse görür. Öyleyse, ikiniz bir ‘ezilme’ yaşarsınız ve uygulamada bir konuşma yapabilirsiniz.

Ancak, bu sistemi aşmanın yolları vardır. Örneğin, premium bir hesapla, sizi tam olarak kimin ne zaman sevdiğini göreceksiniz. Birçok Happn kullanıcısı prim almaya karar verir. Başka bir deyişle, beğenileriniz artık uygulamada geçmişte hızlıca kaydırdığınız kişilere özel değildir. Reddedilmekten korkuyorsanız veya genellikle sizden hoşlanmadıkça kimsenin sizi sevmesini istemiyorsanız, bu rahatsız edici veya garip olabilir..

Premium işlevinin ötesinde Crush Time, başkalarının uygulamadaki seçimlerinizi anlamalarına da izin verebilir. Bu oyunda, hangi Happn kullanıcılarının sizi sevdiğini ortaya çıkarma şansına sahip olacaksınız. Oyun size biri “beğenmiş” olan dört farklı profil gösterir. Bu kişinin kim olduğunu tahmin edebiliyorsanız, otomatik olarak eşleştirilir ve birbirinizle konuşabilirsiniz. Bu oyunu ne kadar sık ​​oynarsanız, tahmin etmek o kadar kolay olacaktır. Bazı profiller dönmeye devam edebilir, bu da muhtemelen sizi sevdikleri anlamına gelir. Sizi kimin sevdiğini bulmaya çalışmak çok hantal bir yol olsa da, bu imkansız değil. Diğer kişi size samimi bir ilgi gösterene kadar beğenilerinizi gizli tutmayı tercih ederseniz, bu dikkate almanız gereken bir risktir.

Haritalar ile konumunuz artık gizli değil

Konumu içeren harita2018’de Happn, Haritalar adlı yeni bir özellik tanıttı. Haritalar ile kullanıcılar bir harita üzerinde diğer kullanıcılarla nerede karşılaştıklarını görebilirler. Bu konumlar oldukça doğrudur: 250 metrelik bir yarıçapa kadar. Siz ve diğer kişinin o konumda olduğu zamanlar da belirtilir.

Haritalar, uygulamada gerçek hayatta karşılaştığınız kişileri bulmanızı kolaylaştırır. En sevdiğin kulüpte sevimli biriyle karşılaştın mı? Haritalar’ı kullanarak Happn olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, onu sevebileceksin.

Başkalarıyla iletişim kurmanın güzel bir yoludur, ancak aynı zamanda birçok güvenlik kaygısı ile birlikte gelir. Bir Happn üyesiyle tam olarak nerede ve ne zaman karşılaştığınızı görebiliyorsanız, bu kullanıcılar da sizinle ilgili bilgileri görebilir. Bu, takip etme gibi uygulamaları kolaylaştırır. Başka bir deyişle: Haritalar işlevini kötüye kullanmaya karar veren kişiler gizliliğiniz için gerçek bir tehlike haline gelebilir.

Stalking: Mutlu Olmanın Tehlikeleri

sapı çalıların arasındaYukarıda belirtilen gizlilik riskleri istenmeyen ve hatta tehlikeli durumlara neden olabilir. Şimdiye kadar, Happn’de veya Happn kullanımı ile ilgili olaylar hakkında çok az rapor var. Ancak bu, Happn’in tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. Olası tehlikelerin farkında olmak her zaman önemlidir.

Happn üyeleri uygulamayı belirli bir şekilde kullanırsa, başkalarını daha etkili bir şekilde takip etmelerine izin verebilir. Happn (GPS) konumunuzu aktif olarak izlediğinden ve belirli durumlarda diğer kullanıcılara gösterdiğinden, risk altındasınız. Sunday Mail Happn Maps kullanımını araştırdı. İki hafta içinde araştırmacılar aynı kullanıcıya yedi kez rastladılar. Haritada tam konumu görebildikleri için bu kullanıcının nerede yaşadığını kolayca bulabilirler. Siber güvenlik uzmanları, bunun gelecekte ciddi sorunlara neden olabileceğini söylediler. Happn’de karşılaştığınız yabancılardan biri aniden ön kapınızda duruyorsa?

Happn’de Nasıl Güvende Kalınır?

Arkadaş uygulamalar her zaman gizlilik riskleri ile gelir ve Happn bir istisna değildir. Her yabancıya kendinizden bahsettiğinizde zaten bir risk alıyorsunuz. Yine de, bu riskleri sınırlamak için Happn ve benzeri uygulamaları güvenli bir şekilde kullanmak önemlidir. İşte Happn’de güvenliğinizi ve gizliliğinizi artırmak için alabileceğiniz birkaç önleyici tedbirler.

Çok fazla paylaşma

Belki de bu öneri açık görünüyor, ancak birçok insan hala düşüncesizce çevrimiçi olarak kendileri hakkında her türlü kişisel bilgiyi paylaşıyor. Yaşınız, tam adınız, çalışma alanınız veya diğer kişisel ayrıntılarınız olsun, paylaştığınız şeylere her zaman dikkat edin. Bu, hem Happn profilinize koyduğunuz bilgiler hem de yabancılarla yaptığınız konuşmalar için geçerlidir.

Ayrıca, Happn profiliniz ve diğer sosyal medya hesaplarınız arasındaki bağlantıları da sınırlandırın. Örneğin, Happn size Instagram ve Spotify hesaplarınızı profilinize bağlama olanağı sunar. Bu, diğer kullanıcıların ne tür bir kişi olduğunuzu ve ilgi alanlarınızın nerede olduğunu belirlemelerine izin verdiğinden faydalı olabilir. Bununla birlikte, bir gizlilik riski de yaratır: Instagram’a doğrudan bağlantı ile, herhangi bir yabancı orada paylaşmayı seçtiğiniz tüm resimlere erişebilir. Bu nedenle, hesabınızı ayarlamak için Facebook kullandıysanız, çevrimiçi olarak ne paylaştığınızı her zaman dikkatle inceleyin ve Happn hesabınız ile Facebook profiliniz arasındaki bağlantıyı daima öğrenin.

Facebook’taki bilgileri sınırla

Facebook dizüstü anonimHappn’in tüm Facebook bilgilerinize erişmemesini sağlamak için üç şeyden birini yapabilirsiniz. İlk olarak, hesabınızı Facebook yerine telefon numaranıza bağlamayı seçebilirsiniz; bu, sosyal medyadaki bilgilerin arkadaş profilinize bağlı olmayacağı anlamına gelir. Ancak, bu, hesabınızı oluşturduğunuz andan emin olmanız gereken bir şeydir. Daha sonra bunu değiştirmek çok daha zor.

İkinci olarak, ikinci bir Facebook hesabı oluşturabilirsiniz. ‘Gerçek’ Facebook sayfanıza bağlı olandan farklı bir e-posta adresi kullanıyorsanız bu mümkündür. Bu hesaba mümkün olduğunca az bilgi koyun, ardından Happn profili oluşturmak için kullanın.

Üçüncü ve son seçenek Happn’in Facebook bilgilerinize erişimini sınırlamaktır. Facebook’a giriş yaptıktan sonra ‘Uygulamalar’Yi tıklayın. Bul Mutlu logosu ve ‘silmek’. Şimdi Happn uygulamanızda oturum açın. bir aniden belirmek hangi bilgileri paylaşmak istediğinizi sorarak ekranınızda görünür. Burada, uygulamanın kullanmasına izin verilenleri seçebilirsiniz. Happn’in uygulamayı çalışamaz hale getirmeden mümkün olduğunca az kişisel bilgilerinizi kullanabildiğinden emin olun.

Konumunuzu kapatın

Happn’in amaçlandığı gibi çalışması için, uygulamanın sürekli olarak nerede olduğunuzu bilmesi gerekir. Ancak o zaman yolunuzu geçen diğer Happn kullanıcılarını görebileceksiniz. Ancak, çoğu zaman bu gerçekten gerekli değildir. Bazı durumlarda, garip bile olabilir. Örneğin, iş için bir konferanstayken, oradaki herkesin bir tanışma uygulamasında olduğunuzu görmesini istemezsiniz.

Rahatsız edici durumları önlemek için Happn’ın görünmez modunu açabilirsiniz. Bu modda, profiliniz diğer kullanıcılara sekiz saate kadar görünmez. Bu, insanların sizi tanışma uygulamasında ne zaman bulacaklarına ve bulamayacaklarına kendiniz karar vermenizi sağlayacaktır..

Gerçekten Happn’den bir mola vermek isterseniz, GPS’inizi de kapatabilirsiniz. Böylece Happn, görünmez modun ötesinde bile konumunuzu okuyamaz. Ancak, bunu yapmayı seçerseniz, uygulamanın kendi başına artık çalışmayacağını bilmelisiniz. Happn’in tüm felsefesi çevrenizdeki insanları tanımak üzerine kuruludur. Onlara konumunuzu belirtmezseniz, buna da katılamazsınız..

Sahte konum uygulaması kullanma

GPS’inizin kapatılması Happn’i işe yaramaz hale getirir. Yine de uygulamayı kullanmak istiyor musunuz, ancak tam konumunuzu başkalarıyla paylaşmakta tereddüt ediyor musunuz? Konumunuzu taklit etmek için her zaman sahte bir konum uygulaması yüklemeyi düşünebilirsiniz. Çoğu durumda, bu, tanışma uygulamaları için de geçerlidir: Happn, örneğin evde veya işte olduğunuz yer yerine, kendiniz bir haritadan seçtiğiniz belirli bir yerde olduğunuzu düşünecektir. Bunu başarabilecek popüler uygulamalar Sahte GPS GO Konum Spoofer Android ve Sahte GPS Konumu iOS için iTools aracılığıyla. Sahte GPS GO Konum Spoofer’ı kendimiz test ettik ve Happn ile çalıştığını doğrulayabiliriz.

Konumunuzu aldatmanın ana sorunu, yalnızca o sahte konumla kesişen Happn kullanıcılarıyla iletişime geçebilmenizdir. Sizi tam anlamıyla sokakta geçiren kullanıcıları göremezsiniz. Bu sorunu belirli bir noktaya kadar çözmek için, bulunduğunuz yere nispeten yakın olan sahte bir yer veya sık kullandığınız kulüp veya restoran gibi sık sık bulduğunuz herkese açık bir yer seçebilirsiniz. Bu şekilde, mevcut konumunuzu vermeden mahallenizdeki insanlarla eşleşirsiniz.

Yukarıda belirtilen sahte konum uygulamalarından birini nasıl yükleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz:

Sahte GPS GO Konum Spoofer

Sahte GPS GO’nun kurulumu oldukça kolaydır ve Android 6.0 ve üstü için kullanılabilir. Kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. İndir Sahte GPS GO Konum Spoofer uygulaması.
 2. Uygulamayı açın ve “Sahte Konumları Etkinleştir”.
 3. Haritaya git, yeri seç kullanmak istiyorsun ve oynat düğmesini tıklayın ekranın sol alt köşesinde.
 4. “Sahte konumlar devre dışı bırakılmışsa veya uygulama varsayılan Sahte Konum uygulaması değilse, devam etmek için lütfen etkinleştirin” mesajı görüntülenirse, “etkinleştirme“.
 5. Geliştirici Seçenekleri”Ekranı görünecektir. Tıklayın “Sahte Konum Uygulamasını Seçin”Öğesini seçin ve“FakeGPS Ücretsiz“.
 6. Geri dönün ve oynatma düğmesi Sahte GPS ayarını etkinleştirmek için tekrar.

iTools’un Sahte GPS Konumu

İTools ile iOS’taki konumunuzu taklit etmek için şu adımları izleyin:

 1. Yüklemek iTools bilgisayarınızda.
 2. Programı açın ve “Ücretsiz deneme“.
 3. Araç Kutusu”Sekmesi.
 4. Git “Cihaz Araç Setleri”Öğesini seçin ve“Sanal konum“.
 5. Giriş sahte konum haritadaki metin kutusuna girin ve enter tuşuna basın.
 6. Haritada sahte konum için bir işaretçi göründüğünde, “Buraya taşın”İfadesini kullanın..

İşiniz bittiğinde Happn’e geri dönebilir ve tanışma uygulamanızı normalde yaptığınız gibi kullanabilirsiniz, yalnızca uygulamaya ve diğer kullanıcılara konumunuz artık seçtiğiniz sanal konum olacaktır.

VPN’nizi açın

Mobil cihazlarda VPNBirçok arkadaşlık uygulaması, kullanıcılarının verilerini yeterince dikkatli kullanmaz. Genellikle, resimleri yüklemek için HTTP protokolü gibi güvenli olmayan bağlantılar kullanırlar. Bu onları ortadaki adam saldırılarına açık hale getirir. Verilerinizin yanlış ellere geçmediğinden emin olmak için bir VPN kullanmak akıllıca olabilir. VPN, sizinle sunucu arasında şifreli bir bağlantı oluşturur. Bu nedenle, diğerleri IP adresinizi göremez ve Happn’de yaptığınız her şey dahil olmak üzere veri trafiğiniz hakkında bir fikir sahibi olmaz..

Denemek isteyebileceğiniz iki VPN, NordVPN ve Surfshark’tır. Bu ikisi güvenli bağlantıları ve nispeten ucuz fiyatları ile bilinir. Onlarla birlikte, yalnızca çevrimiçi gizliliğinizi korumaz ve verilerinizi koruyamazsınız, aynı zamanda her türlü sansürün üstesinden gelmenize izin verdiği için interneti tam bir özgürlükle dolaşabilirsiniz..

Sonuç

Happn, diğer birçok arkadaşlık hizmetinden farklı bir felsefeye sahip bir arkadaşlık uygulamasıdır. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, gerçek hayatta karşılaştığınız diğer kullanıcılarla tanışırsınız. Bu insanlarla tanışmanın eğlenceli ve kolay bir yoludur. Platform, kullanıcılarla iletişim kurmak ve ilgi alanlarınızı paylaşmak için farklı seçenekler sunar.

Yine de dikkatli olmalısınız. Çevrimiçi paylaştığınız bilgileri sınırlandırarak, konumunuzu kapatarak, sahte bir konum uygulaması kullanarak veya bir VPN yükleyerek gizliliğinize dikkat edin. Bunun da ötesinde, birisiyle buluşmayı kabul ederken daima dikkatli olmalısınız. Arkadaşlarınızın veya ailenizin nereye gittiğinizi, kimlerle tanıştığınızı ve ne zaman dönmeyi beklediğinizi bildiğinden emin olun. İlk buluşmada halka açık, kalabalık yerlerde buluşmak da akıllıca olacaktır. Bu ipuçlarını kullanarak Happn’ın tadını sonuna kadar çıkarabileceksiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me