Güvenli Web Kamerası Kullanımı: Sizi kim izliyor? | VPNOverview

Bizi ilk kez canlı video eşliğinde telefon görüşmeleri yapma fikrine tanıtan Jetsons olabilir. Gerçeğin ortaya çıkması onlarca yıl alacaktı. Bilgisayarınıza bağlı web kamerası, canlı video görüşmeleri akışı gerçekleştirebilir, Facebook’ta canlı videolar yayınlamanıza veya yalnızca kendi videolarınızı YouTube’a ve diğer satış noktalarına yayınlamanıza olanak tanır. Ancak gizliliğinize değer verirseniz, web kameranızın gerçekten güvenli olup olmadığı konusunda bazı endişeleriniz olabilir. Birkaç basit adımda web korsanlığından kendinizi koruyun.


Webcam casusluk – gerçeklik veya paranoya?

Web kameranızda sizi casusluk yapan biri hakkında endişelenmenin biraz paranoyak olduğu ve belki de gizlilik endişelerini çok fazla ele aldığı görülebilir. Bununla birlikte, 2016’da Instagram kullanıcılarını uyarın, 2016 yılında Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in bir fotoğrafının arka planında bir bilgisayarın web kamerası üzerinde bant gördü. Belki de düşünce o kadar da deli değil.

Çoğu durumda, bir bilgisayar korsanının web kameranız üzerinde kontrol sahibi olması gülünç derecede kolaydır. Aslında, birçok hacker bunu sadece eğlence için yapıyor. İnsanların taviz veren konumlardaki gizli kayıtları pornografi sitelerinde veya karanlık web’de de kârlı olabilir. Birçoğu fikri düşünmemeyi tercih edebilirken, gizlilikle ilgili olanlar web kamerası kullanımını güvenli hale getirmenin basit yollarını bulabilir.

Web Kameranıza Kimler Erişebilir??

Web kameranıza erişmek, küçük bir kod kadar basit olabilir. Bir hileli ajanın cihazınıza erişmesi için gereken tek şey güvenliğinizde küçük bir çatlaktır. İçeri girdiklerinde, daha kapsamlı erişim elde etmek için boşluğu genişletebilirler. Etrafınızdaki tüm farklı kötü amaçlı yazılım türleriyle bir virüsün nereden geldiğini asla öğrenemeyebilirsiniz. Siber suçlar sürekli gelişiyor ve buna ayak uydurmamız gerekiyor. Bir bilgisayar korsanının web kameranıza erişmesinin en yaygın yollarından bazıları şunlardır.

Uzak PC Teknisyeni

Bilgisayarınıza uzaktan erişimi olan herkes, web kameranıza erişmek için daha sonra geri gelebilir. Uzaktan bilgisayar onarımları yaygındır. Teknisyenler bilgisayarınızda oturum açar ve evinize gelmek zorunda kalmadan yazılımınızla ilgili sorunları giderir. Bu servis sağlayıcılar çalışanlarını taramaya çalışırken, en iyi tarama yöntemleri bile her kötü elmayı yakalayamayacaktır. Bilgisayarınızda geride kalan basit bir kod, teknisyenin daha sonra tekrar bilgisayarınıza erişmesine izin verebilir.

Etkilenen E-posta

istenmeyen eE-postalarda yerleşik olarak bulaşıcı kod bulunan ekler kolayca bulunabilir. Gönderenin bilgisayarınıza en az erişim sağlamak için çok karmaşık bir koda sahip olması gerekmez. Ayakları kapıya girdikten sonra, hafifçe yetkin bir hacker bile web kameranıza ve bilgisayarınızdaki diğer bilgilere erişebilir.

Kötü amaçlı siteler

Bilgisayar korsanları, popüler bir web sitesinin alan adına çok yakın bir web alan adı satın almak için genellikle önemli miktarda para yatırır. Sadece kendi web sitesinde küçük bir yazım hatası var. İki harfi ters çevirin ve aniden bilgisayarınıza erişime izin verecek kadar kod sağlayabilen bir web sitesinde bulunuyorsunuz.

E-posta yoluyla veya sosyal medya üzerinden gönderilen bağlantılar, şüpheli olmayan kullanıcıların kötü amaçlı bir web sitesine ulaşmalarını da sağlayabilir. Bilgisayar korsanlarının ihtiyacı olan tek şey, sitelerine yalnızca bir kez inmenizdir. Bu, daha sonra erişebilmeleri için arka kapıyı açacak kodu sunmak için yeterlidir.

Hangi Cihazlar Risk Altında?

Kullandığınız kamera olan herhangi bir cihaz, kötü amaçlı kullanım için saldırıya uğramış olabilir. Yukarıda belirtilen aynı hileler hemen hemen her cihazla çalışacaktır. Bazılarının çatlaması daha zor olsa da, gerçek şu ki, herhangi bir cihaz sonunda saldırıya uğrayabilir. Bilgisayar korsanları, cihazlarınıza erişmek için yeni yöntemler geliştirmek için yorulmadan çalışır. Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanıyor olun, birisi sizi web kameranızdan izliyor olabilir. Ancak, cihazlarınızı korumak için doğru adımları atarak çoğu bilgisayar korsanını korkutabilirsiniz.

Kendimi Nasıl Koruyabilirim?

Web kameranızın izinsiz kullanımını önlemenin bir kesin yolu zaten belirtilmiştir. Lensin üzerinde basit bir bant parçası kesinlikle işe yarayacaktır. Tabii ki dezavantajı da kullanamazsınız. Düzenli olarak Skype kullanımından, fotoğraf makinenizle fotoğraf veya video çekmekten veya sosyal medyada canlı video akışı yapmaktan hoşlanıyorsanız, web kameranızı tamamen bırakmak zorunda kalmayabilirsiniz..

Virüsten koruma programlarınızı güncel tutmak her zaman iyi bir tavsiye niteliğindedir ve bilgisayarınızın güvenliğine yönelik bilinen tehditlere karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, cihazınızın işletim sistemini en yeni yamalarla güncel tutmak, cihazınızın yetkisiz girişlere karşı korunmasına yardımcı olur.

Kimlik avı olabileceğinden, tanımadığınız kullanıcıların e-postalarındaki bağlantılardan her zaman şüphelenin. Unutmayın, bir e-posta balık gibi görünüyorsa, açılmadan virüs bulaşmasından daha iyidir. Bir şirketin size bir e-posta göndermiş olabileceğini düşünüyorsanız, potansiyel olarak zararlı bir e-postayı açmayı göze almak yerine doğrudan sorunu çözmek için onlarla iletişime geçin..

Bir VPN Nasıl Web Kamerası için En İyi Muhafız Olabilir

Bilgisayar korsanının bilgisayarınıza ve web kameranıza erişebilmesi için genellikle bir kritik bilgiye (IP adresinize) ihtiyaçları vardır. IP adresiniz, cihazınızın siber alandaki yerini tanımlayan benzersiz koddur. Herhangi bir programın bilgisayarınıza çevrimiçi bilgi gönderebilmesi için bu adrese sahip olması gerekir.

VPN bağlantısı-İnternetVPN, IP adresinizi gizli tutarak web kameranızı korur. Kaliteli bir VPN hizmeti kullandığınızda, bilgi isteğiniz VPN sunucusuna şifrelenir. VPN daha sonra, doğrudan size değil, VPN sunucusunun IP adresine geri gönderilen bilgi talebini iletir. VPN daha sonra bilgileri şifreler ve size gönderir. Web kameranıza erişmeye çalışan kötü amaçlı kodların yalnızca VPN sunucunuzun IP adresi vardır. Bu bilgiler bilgisayar korsanları için neredeyse işe yaramaz çünkü bir VPN belirli bir zamanda yüzlerce diğer istemciyi sunucuları aracılığıyla ele alır. Bilgisayar korsanı cihazınızı tam olarak saptayamaz ve web kameranıza erişemez.

VPN, gizliliğinizi korumak ve sınırlı coğrafi alanlarla sınırlı video akışı hizmetlerine erişmenizi sağlamak için birçok ek avantaj sağlar. Bir VPN’in gizliliğinizi nasıl koruyabileceği hakkında daha fazla bilgi için, VPN’lerin giriş ve çıkışları hakkındaki makalemize bakın..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me