Google’ın Sizin Hakkınızda Bildiği Şaşırtıcı Detaylar | VPNOverview

Google, 1998 yılında bir arama motoru olarak kuruldu, bugün hala en iyi bilinen ürün. Bugün Google, yılda 1.2 trilyondan fazla arama yapmak için saniyede ortalama 40.000’den fazla arama yapıyor ve bu sayı artmaya devam ediyor. Ancak Google, komik kedi videoları ve en sevdiğiniz tarifleri bulmanıza yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapar. Google, Google+ yoluyla e-posta, video, sosyal medya, Google Office ürünleri aracılığıyla ofis yazılımı ve çok daha fazlasını sağlar. Google ürünlerini ne kadar çok kullanırsanız, Google sizi o kadar çok öğrenir. Ayrıca, sizi diğer kullanıcıların benzer profilleri ile karşılaştırabilirler. Google’ın sizin hakkınızda bildiklerini öğrenin, ancak şok olmaya hazır olun.


Arama Geçmişiniz Sizin İçin Ne Diyor?

Google Chrome logosuBu yaygın bir olgudur. Bir ürün için Google araması yaparsınız ve bir sonraki aynı ürün için her yerde reklamlar olduğunu bilirsiniz. Ancak, ürün aramalarına dayalı reklamcılık, Google’ın bir reklam profili oluşturmak için sizinle ilgili topladığı bilgilerin yalnızca küçük bir kısmıdır. Belirli bir köpek türü hakkında bilgi almak için çevrimiçi bir arama yapın ve Google sizinle ilgili bilgileri günlüğe kaydeder. Genel olarak köpekler veya bu köpek türü hakkında ne kadar çok arama yaparsanız, Google’ın sistemi o köpek türüne sahip olma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Google’ın hayatınızın hemen hemen her yönüyle ilgili bir profili ne kadar hızlı oluşturabildiğini görebilirsiniz. Aradığınız tıbbi sorunlardan Google sık sık mide ekşimesi çektiğinizi belirleyebilir. FoxNews haber için gittiğiniz kaynak mı? Google siyasi eğilimlerinizi not eder. Yeni bir bölgedeki evleri aramaya başlayın ve Google bir hamle yapacağınızı düşünüyor olabilir. Yaptığınız her arama, Google’ın profilinizi oluşturmak için sahip olduğu bilgilere ekler.

E-posta – Çoğunlukla – Gizli

gmail logosuGoogle 2017’ye kadar hedefli reklamlar oluşturmak için Gmail hesaplarının içeriğini taradı. Google, hem gelen hem de giden kişisel Gmail hesaplarından gönderilen her e-postayı, reklamverenler için faydalı olabilecek bilgileri taradı. Bu politika artık geçerli değil. Ancak, Gmail ile ilgili hala not etmek istediğimiz bazı şeyler var.

Google, 2017’den önce sizinle ilgili kazandığı bilgileri e-postadan silmedi. 2016 yılında gönderdiğiniz bir e-posta yoluyla Google, beş yıl içinde Arizona’da emekli olmayı planladığınızı öğrendiyse, bu bilgiler reklamverenler için hedeflediğiniz profilin bir parçası olarak kalır.

Ayrıca Google, e-postalarınızı spam ve kimlik avı girişimleri için taramayı durdurmadı. Bu, Google’ın hesabınıza gelen ve devam eden e-posta adreslerini takip ettiği anlamına gelir. Google, hedefli reklamcılık için e-postanın içeriğini taramayı durduracağını söylemesine rağmen, Google’ın hedefli reklamcılık için adreslerden gelen bilgileri kullanmayı bırakıp bırakmadığı açık değildir. Dolayısıyla, yeni bir broker veya emlakçıya e-posta gönderirseniz, bilgilerin profilinizi oluşturmak için de kullanılması muhtemeldir.

Google Dokümanlar Bilgi Deposu

logo google dokümanlarDurup düşününce, bu açık görünüyor. Microsoft, kelime işlem, elektronik tablo ve sunum yazılımı da dahil olmak üzere Microsoft Office ürünlerinden büyük bir gelir elde etmektedir. Google size aynı ürünleri ücretsiz olarak nasıl sunabilir? Yanıtın bir kısmı, Google’ın size hedeflenmiş reklamcılık olarak da bilinen alakalı içerik sağlamak için belgelerinizi taramasıdır. Potansiyel müşterileri hedeflemek için daha iyi bilgi kalitesi, Google bilgileriniz için daha fazla ücret alabilir.

Bir avukata yaklaşan boşanma hakkında bilgi sağlamak için Google Dokümanlar’ı kullanarak bir mektup yazdıysanız, Google bu bilgileri sizi hedeflemek için kullanabilir. Örneğin, tanışma uygulamaları için size reklam göstererek. Google E-Tablolar’ı kullanarak basit bir bütçe oluşturursanız Google, televizyon bütçenizin bölgenizdeki ortalamadan çok daha yüksek olduğunu fark edebilir. Rakip televizyon hizmetleri sunan şirketler için faydalı bilgiler.

Bu tür hedefli reklamları beğenebilirsek de tehlikeleri unutmamalıyız. Hedefli reklamlar için bilgilerinizi satmak bir şeydir. Ancak şirketler bu bilgileri sigorta şirketlerine veya hükümete satmaya başlar?

Google Drive, Bilgileri Saklamak için Harika Bir Yer

google dokümanlarHerhangi bir cihazda bilgi bulunması harika bir iştir. Önemli evrakları ve makbuzları çevrimiçi olarak saklayabilir, en sevdiğiniz şarkıları kaydedebilir, vergi belgelerini güvende tutabilirsiniz. Hizmet şartlarına göre, bir hesap sahibi olmak için kabul ettiğinizi kontrol etmek zorunda olduğunuz şey, ancak hiçbir zaman gerçekten okumadığınız şey, Google, “kişisel olarak alakalı ürün özellikleri” sağlamak için sürücünüzün içeriğini tarar. Orada sakladığınız belgeler Google’ın ofis ürünleri kullanılarak oluşturulmamış olsa bile, şirket artık bu bilgilere erişebiliyor.

Haritalar Hayatınızın En İyi Profilini Sunabilir

Google haritalar simgesiGoogle Haritalar ve benzeri ürünler, şehirdeki yolunuzu bulmayı çok daha kolay hale getirdi. Ancak Google Haritalar kullanım için sizden ücret almasa da hiçbir şey ücretsiz değildir. Daha önce başka bir Google ürünü kullanmadıysanız, Google yalnızca Google Haritalar’ı temel alarak hayatınızın ayrıntılı bir profilini oluşturabilir. Haritalar, ev adresiniz, nerede çalıştığınız, çocuklarınızın okula gittiği yerler, en sevdiğiniz restoranlar, bakkala ne sıklıkta gittiğiniz, boş zamanınızı nasıl geçirmek istediğiniz, gölde balık tutma veya denizde içki içme hakkında bilgi sağlar. bar ve çok daha fazlası. Temelde birinin seni takip etmesine izin veriyorsun.

Diğer Bilgi Kaynakları

Google Chrome, Google’a çevrimiçi alışkanlıklarınız hakkında çok fazla bilgi veriyor. Reklamverenlerin hangi reklamları tıkladığınızı ve sayfada ne kadar kalacağınızı bilmesi önemlidir. YouTube, Google’a müzik, film fragmanları ve komik kedi videolarındaki zevkinizi anlatır. Google Çeviri, hangi dillerin ilginizi çekebileceğini ve bu dillerde ne iletişim kurmaya çalıştığınızı söyler. Google Alışveriş, Google’a çevrimiçi alışveriş alışkanlıklarınızı, en son elektronik cihazlar için ödemek için çok yüksek bir fiyat olduğunu düşündüğünüz, mevcut cihazlarınızdan memnun olup olmadığınızı ve daha fazlasını anlatır. Google ile yaptığınız her etkileşim, reklamverenlerin sizi reklamlarla hedeflemek için kullandıkları temel bilgileri sağlar.

Google’ın Sizin Hakkınızda Bildiklerini Öğrenin

Google çıkarGörüşünüze bağlı olarak, büyüleyici ya da korkutucu olsa da, Google’ın sizin hakkınızda ne kadar bildiklerine rağmen, Google’ın sizin hakkınızda bildikleri hakkında çok şey öğrenmek mümkündür. Google Paket Servisi’ne gidin ve bilgi indirmenize hangi ürünleri dahil etmek istediğinizi seçin. Liste uzun, aşağı kaydırmanız gerekecek.

Bilgilerin size nasıl gönderilmesini istediğinizle ilgili seçenekler sunmak için “İleri” yi tıklayın. Bir .zip veya .tgz dosyası seçebilirsiniz, bu bilgiyi bölmeden önce maksimum dosya boyutu (gigabaytlarca bilgiyi burada düşünün). Ayrıca, verilerin size e-postayla gönderilmesini veya bir bulut depolama seçeneğine eklenmesini isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Bu şekilde, Google’ın yıllar boyunca sizin hakkınızda topladığı bilgilere girebilirsiniz..

Verilerinizden Sorumlu Olmalısınız

Reklamverenlerin reklamlarını ilgi alanlarınızla daha alakalı hale getirmelerine yardımcı olmak için Google’ın bilgilerinizi taramasında doğası gereği kötü bir şey yoktur. Bazı insanlar gerçekten ilgilendikleri ürün ve hizmetler için reklam vermeyi tercih edebilirler. Asla satın almak olmaz şeyler için ekler ile sular altında. Ancak, bu sizin bilginizdir ve Google’a sağladığınız bilgilerin farkında olmalısınız. Ayrıca, Google’ın bu verilerle neler yaptığını bilmek de iyidir. Google gizlilik ayarlarınızı, gizliliğinizi biraz artıracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak, Google’ı kullanırken tamamen anonim olmak imkansızdır.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me