Google Gizlilik Ayarlarınızı Yönetin | VPNOverview

Google gizlilik kontrolüHepimiz Google’da bir ürün arama deneyimi yaşadık; yalnızca birkaç gün boyunca çevrimiçi göründüğünüz her yerde bu ürünle ilgili reklamların yayınlanması için. Hedefli reklamcılık, Google’ın birincil gelir kaynağıdır. Google, reklamverenlere daha iyi bilgi sağlamak için sizinle ilgili verilerini daha da geliştirir. Bunu, Google Uygulaması ve Google haritaları aracılığıyla konumunuzu izleyerek yaparlar. Ayrıca, hangi YouTube videolarını aradığınızı ve izlediğinizi ve çok daha fazlasını not ederler. Aslında, Google’ın sizin hakkınızda derleyebileceği bilgi miktarı şaşırtıcıdır. Google gizlilik ayarlarınızı izlemek ve ayarlamak çevrimiçi gizliliğinizi korumanın bir yoludur.


Gizlilikle İlgili Sorunlar ve Google

CNBC’de yayınlanan son bir yorumda, gizlilikle ilgili endişe duyanlar için bir arama motoru olan Duck Duck Go’nun CEO’su, Google’ın kullanıcıları hakkında topladığı büyük miktarda bilgiye dikkat çekti. Çoğu web sitesinde, Google’ın yalnızca Google web sayfasındayken değil, bir gün içinde ziyaret ettiğiniz neredeyse tüm web sitelerinde sizi izlemesini sağlayan Google izleyicileri bulunur. Bunun insanları korkutan bir rakip olduğunu düşünebilirsiniz, ancak sayılar onu destekliyor. ABD Kongresi, Google’ın kullanıcıları üzerindeki kamyon yükü bilgilerini boşaltma yeteneğine kısıtlama getirme konusunda neredeyse hiçbir işlem yapmadı. Genel olarak, Google gizlilik sorunları için kendisini düzenler. İyi bir genel imajı korumak Google için önemlidir, ancak neredeyse tamamen hedefli reklamcılıktan gelir elde eder. Bu, Google’ın kararlarını ne kadar etkiliyor? Peki bize Google’ın Davranış Kurallarından “Kötü Olma” yı yeni çıkardığını söyleyen nedir?.

Google’ın Gizlilik Ayarlarını Bulma

Google’ın Gizlilik Politikasının zaman zaman değiştiğini fark etmiş olabileceğiniz gibi. Şirket, gizlilik ayarlarınızı yönetmek için ihtiyacınız olan ayarlara ve denetimlere erişmeyi kolaylaştırdı – nereye gideceğinizi biliyorsanız! Gizliliğinizi artırmak için ayarlarda hangi ayarlamaları yapabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Ziyaret edilecek ilk yerlerden biri Google’ın Gizlilik sayfasıdır. Google, İnternet’teki deneyiminizi geliştirmek ve hayatınızı kolaylaştırmak için topladıkları bilgileri nasıl kullandıklarını ortaya koyuyor. Tabii ki, bu bilgileri reklamverenlere de satarlar. Paylaşacağınız bilgiler ve neleri gizli tutmayı tercih edeceğiniz konusunda karar vermek size bağlıdır. Ancak, Google’ı kullanmak her zaman.

Google hesabına hoş geldiniz

Gizlilik sayfasından, gizlilik ayarlarınızı değiştirmeye başlamanıza izin verecek olan “Hesabım” sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfanın en önemli alanlarından biri “Oturum Açma ve Güvenlik” bölümüdür. Burada şifrenizi değiştirebilir ve Google hesabınızda oturum açmak için hangi cihazların kullanıldığını izleyebilirsiniz. Parolanızı düzenli olarak güçlü bir kombinasyonla güncellemek iyi bir güvenlik önlemidir.

Gizlilik kontrolü küçükAyrıca “Gizlilik Kontrolü” işaretli bir alan göreceksiniz. Bu, Google’da değiştirebileceğiniz çeşitli gizlilik seçeneklerinde size yol gösterir. “Başlarken” tıklandığında Gizlilik Ayarlarınızı güncelleme işlemi başlayacaktır.

Hangi Ayarları Değiştirebilirsiniz?

Gizlilik Kontrolü sayfasında ayarları tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu size yalnızca daha fazla gizlilik kazanma şansı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Google’ın ne tür veriler topladığını da gösterir. Aşağıda tüm farklı bölümleri ve ayarları nasıl ayarlayabileceğinizi okuyabilirsiniz. Google’ın, aradığınız şeylerden ziyaret ettiğiniz yerlere kadar her şey hakkında bilgi topladığını göreceksiniz..

Web ve Uygulama Etkinliği

Google, Chrome tarayıcıyı kullanırken İnternet’te ziyaret ettiğiniz siteleri rutin olarak izler. Dahası, telefonunuzda kullandığınız uygulamaları, aradığınız şeyler ve yerleri ve daha fazlasını takip ederler. Bir web araması veya internet adresi yazmaya başladığınızda Google, aramanızı tamamlayabilecek öneriler sunar. Bu öneriler profilinizi analiz etmekten gelir. Bu, sörfünüzü daha hızlı ve daha sezgisel hale getirir.Google bu bilgileri tüm cihazlarınızda ve Chrome, Haritalar, Google Asistan ve diğerleri gibi uygulamalar arasında paylaşır.

Bu davranışı değiştirmek için “Web’i Yönet” & Uygulama Etkinliği “ni seçin, sonraki ekrandan” Ayarı Değiştir “i tıklayın. Bir sonraki ekranda nihayet bu seçeneği kapatabilir veya Google’ın hangi uygulamalardan bilgi toplayabileceğini sınırlayabilirsiniz.

Web etkinliği

Konum Geçmişi

Google’ın konum geçmişinizi kullanması, gizliliklerinden endişe duyanlar için Google’ın en rahatsız edici özelliklerinden biri olabilir. Şirket, konum bilgilerinize göre bisiklete binip, yürüdüğünüzü veya bir arabada olduğunuzu tahmin edebilir. Google ayrıca sizi yakınlardaki Wi-Fi üzerinden izler ve Bluetooth kapalı olsa bile Bluetooth üzerinden izleyebilir. Buna karşılık Google, bulunduğunuz yere göre olağan rotalarınızdaki trafik ve hedefli reklamlar hakkında bilgi sağlayacaktır. Google bunu, ev adresinizi, işyerinizi, çocuklarınızı okulda bıraktığınız yerleri ve işten sonra vurduğunuz favori çubuğunuzu içeren olağan rotalarınızı analiz ederek yapar..

Google, bu bilgileri reklamverenlere satmadıkları konusunda ısrar ediyor. Ancak, yakınlarda bir restoran ararsanız, daha iyi önerilerde bulunmak için konumunuzu kullanır. Bu, Google üzerinden reklam yayınlamayı işletmeler için kesinlikle daha değerli kılar.

Google’ın konum izlemeyi kapatmayı tercih ediyorsanız, “Gizlilik Kontrolü” ekranından “Konum Geçmişini Yönet” i tıklayın. Bu sizi ziyaret ettiğiniz her yeri gösteren bir haritaya götürecektir. Oradan “Konum Geçmişini Yönet” i tıklayın ve sonunda Google’ın konum izlemeyi devre dışı bırakabileceğiniz bir ekrana ulaşacaksınız.

Konum Geçmişi

Cihaz bilgisi

Cihaz Bilgileri, Google’ın telefonunuzdaki kişilerin adlarını, takviminizdeki etkinlikleri ve hangi uygulamaları kullandığınızı tanımasına olanak tanır. Google bu bilgileri, sakladığınız bir kişiyi aramasını istediğinizde tanımak için kullanır. Bu özelliği kapatmak için, Aygıt Bilgilerini Yönet’i tıklayın, ardından bu bilgileri devre dışı bırakabileceğiniz ekrana gelmek için Ayarı Değiştir’i tıklayın..

Cihaz bilgisi

Ses ve Ses Etkinliği

“Hey Google” dediğinizde, bu, Google asistanının sonraki komutları dinleyip itaat etmesini tetikler. Her komut verdiğinizde sizi duymaya hazır olmak için, cihazınızın sürekli olarak bu tetikleyici kelimeleri dinlemesi gerekir. Yine de alternatifler var. Google Voice’u yalnızca belirli bir işlemle tetiklediğinizde dinlemeyi kısıtlayabilirsiniz. Örneğin, asistanı açmak ve bir komutu dinlemek için ana sayfa düğmesini basılı tutabilirsiniz..

Google, uygulamanın sizi daha kolay anlamasını sağlamak için sesinizi de kaydeder. Bu, açmayı tercih ettiğiniz bir özellik değilse, “Gizlilik Kontrolü” penceresinden “Sesi Yönet” i tıklayın. & Ses Etkinliği ”. “Ses” den & Ses Aktivite Ekranı ”na tıklayarak,“ Ayarı Değiştir ”e tıklayın. Bu, ses kayıt özelliğini kapatabileceğiniz bir ekran getirecektir.

Ses etkinliği

YouTube Arama Geçmişi ve İzleme Geçmişi

Google arama motorunu düşündüğünüzde, büyük olasılıkla aramalarınızın çoğunu yaptığınız Google.com ekranına sahipsiniz. Bununla birlikte, bir Google programı olan YouTube’un bir milyardan fazla kullanıcısı vardır. Her gün milyonlarca kullanıcı bilgi, nasıl yapılır videoları, eğlence ve daha fazlası için YouTube’da arama yapıyor. Google verileri kaydeder ve “Google hizmetlerinde daha kişiselleştirilmiş deneyimler” oluşturmaya yardımcı olması için kullanır. Bu, bir YouTube aramasının, beğenilerinizin ve beğenmediklerinizin daha kişiselleştirilmiş bir profilini oluşturmak için kullandığınız tüm Google hizmetlerinde dalgalanacağı anlamına gelir.

Kişisel bilgilerinizi daha gizli tutmak için verilerinizi yönetebilir ve bu özelliği kapatabilirsiniz. “Gizlilik Kontrolü” nden “YouTube Arama Geçmişini Yönet” i tıklayın. Bu işlem sizi YouTube aramalarını kaydınızdan silebileceğiniz etkinlik sayfasına götürür. Tüm aramaları aynı anda silmenin bir yolu olmasa da, tarihin yanındaki üç noktayı tıklayabilir ve o günden tüm aramaları silmek için sil’i tıklayabilirsiniz. Ayrıca, kaydınız için silinmesini istediğiniz, aradığınız şeyleri de arayabilirsiniz. En üstte, Justin Bieber’ı her aradığınızda bulmak için “Justin Bieber” yazın. Daha sonra Bieber’a olan sevginizi gizlemek için bu aramaların her birini silebilirsiniz – Google’dan istediğiniz oranda.

“Ayarları Değiştir” i tıklayın, Google’ın gelecekte aramalarınızı kaydetmesini durdurmak için bir ekrana geleceksiniz. Aynı şekilde Google, YouTube’da izlediğiniz videoların kaydını tutar. “Gizlilik Kontrolü” ekranından “YouTube İzleme Geçmişini Yönet” i tıklayın. Bu sizi Google’ın kaydından izlediğiniz YouTube videolarını arayabileceğiniz ve silebileceğiniz etkinlik ekranına götürür. Google’ın YouTube’da izleyeceğiniz gelecekteki videoları izlemesini durdurmak için “Ayarı Değiştir” i tıklayın.

YouTube geçmişi

Gizliliğinizi Korumak için Diğer Adımlar

Google’ın İnternet’teki erişimi yaygındır ve çoğumuz Google’ın sunduğu hizmetlere güvenmeye başladık. Bu, Google’ın bazı bilgilerinizi çevrimiçi olarak izlemesini önlemek neredeyse imkansız hale gelir. Yukarıda listelenen adımlara ek olarak Google’daki ayak izinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Web aramalarınızı farklı arama motorlarına yaymak, herhangi bir şirketin kim olduğunuzun toplam resmini oluşturmasına engel olur. Farklı türdeki bilgilere erişmek için farklı tarayıcılar kullanmak, bilgilerinizin çevrimiçi olarak karıştırılmasına da yardımcı olabilir.

İnternete bağlanmak için bir VPN kullanmak, sizinle çevrimiçi aradığınız bilgiler arasında aracı olabilir. İnternet aramaları, YouTube aramaları yapmak ve bir VPN’de gezinmek, Google’ın çevrimiçi alışkanlıklarınız hakkında toplayabileceği bilgileri kısıtlayabilir. Gizliliğinizi korumaya yardımcı olması için kaliteli bir VPN hizmetine kaydolmayı düşünün.

Google hesaplarınızdan herhangi birinde oturum açtıysanız bunun işe yaramayacağını unutmayın. Buna YouTube ve Gmail gibi şeyler de dahildir. Ancak, Google hesabınızın ayarlarını değiştirerek Google’ın sizin hakkınızda bildiklerini zaten sınırlandırabilirsiniz!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me