Fitness uygulamanızdaki gizlilik ayarlarını yönetin | VPNOverview

İster sevin ister sevmesin, günlük yaşamın en özel detayları bile dijital bileşenler geliştirdi. Wi-Fi bağlantılı buzdolaplarından aydınlatmadan AI destekli tüm ev kontrolüne kadar, teknolojiler ilerlemeye devam ettikçe, bağlantımız da artıyor. Kişisel fiziksel uygunluk, mevcut kalori izleyicilerinin, rota kayıt cihazlarının ve egzersiz planlayıcılarının çok sayıda tarafından kanıtlandığı gibi bir istisna değildir. Fitness yolculuğunuzda size eşlik edecek binlerce fitness uygulaması vardır ve birçoğu oldukça etkilidir. Ancak, birçok kişisel bilgi talep etme eğilimindedirler. Gizliliğe duyarlı bir kişi, yeni bir uygulamaya ne kadar erişim sağladıklarını incelemek isteyecektir. Bu makalede, fitness uygulamalarının istediği temel izinlere bir genel bakış ve sizi neden ilgilendirmeleri veya almamaları gerektiğine ilişkin bir açıklama bulacaksınız..


Ortak Fitness Uygulaması İzinleri ve Kullanımları

Var olan hemen hemen her akıllı telefon uygulaması, temel işlevlerini yerine getirmek için belirli izinler gerektirir. Bu özellikle hassas bilgileri toplaması ve işlemesi gereken fitness uygulamaları için geçerlidir. Örneğin, hemen konumunuzu, bağlantı durumunuzu ve performans metriklerinizi toplarlar. En çok istenen izinlerin ve işlevlerinin listesi.

Bu kategorilerin birçoğu gibi, Ağ izni de aslında bir pakette birkaç izindir. Bu erişime sahip uygulamalar, bağlantı türünüzü (Wi-Fi, 4G, LTE vb.) Değiştirme ve telefonunuzun uyumasını önleme gibi işlemler gerçekleştirebilir. Bu, tek bir program vermek için çok fazla güç gibi görünüyor, ancak gerçek şu ki, birçok fitness uygulaması bunu verilerini senkronize etmek için kullanıyor. Çoğu uygulama gibi, fitness uygulamaları da genellikle telefonunuzda değil, merkezi bir sunucuda veri depolar.

Uygulamalar, o anda etkin olan bağlantı üzerinden veri aktarmak için ağ iznine ihtiyaç duyar. Strava, Garmin, MapMyRun ve MyFitnessPal gibi iyi bilinen, saygın uygulamalarla, bu izin büyük bir güvenlik sorunu olmamalı, ancak bu tamamen zararsız olduğu anlamına gelmez. Bazı uygulamalar, hem verileri hem de pil kullanımını etkileyebilecek “etkin olmayan” bir bağlantı üzerinden veri aktarmaya çalışabilir..

Uygulama içi satın alma işlemleri

Uygulamaların, reklamları kapatma veya uygulama etkileşimini geliştirme gibi yükseltmeler ve premium özellikler için hesabınızı ücretlendirmesi için bu izne ihtiyacı vardır. Bu izin olmadan Google Play, parasal işlem girişimlerini reddeder. Bu izin standarttır ve alarma neden olmamalıdır, ancak telefonunuzu kimin kullandığını her zaman bildiğinizden emin olun. Çocuklarının bakmadıkları zaman yaptıkları alışverişlerden sorumlu ebeveynlerin hikayeleri kaldı.

İlgili: Kimlik izni, Uygulama İçi Satın Alma iznine yardımcı olur. Uygulamaların herhangi bir işlem sırasında hesap bilgilerini okumasına ve doğrulamasına izin verir.

İletişim

Kişiler izni bazen bir uygulamanın telefonunuzun adres defterine erişmesine izin verdiği için tartışmalıdır. Uygulamalar bu izni, sizi aynı platformdaki arkadaşlarınızla bağlamak ve kullanıcı olmayanları doğrudan kullanıcı arayüzünden e-posta adresleri aracılığıyla hizmete davet etmek için kullanır. Uygulamalar, kullanıcı bunu gerektiren bir özelliğe bilerek erişmezse, izni kullanmadığını söyler. Ancak, izin açıkken uygulamanın bu bilgileri istediği zaman ve bildirimde bulunmadan okuyabileceğini bilmek önemlidir..

Bu izin genellikle bir uygulamanın işlevselliğini etkilemeden engellenebilir. Android kullanıcıları bunu Cihaz Ayarları’nı açarak yapabilir > Uygulamalar > * Başvuru Adı * > İzinler ve Kişiler geçişini kapatma.

Depolama ortamı

Medya izinleri, bir uygulamanın cihazınızın dahili depolama biriminin ve SD kartının içeriğine erişmesine izin verir. Uygulamalar fotoğraf yüklemek, istatistikleri kaydetmek ve dışa aktarmak gibi işlemler için kullanır. Saygın uygulamalara bu erişime izin verme olasılığınız yüksek olsa da, bu izni telefonunuzun ayarları aracılığıyla açıp kapatmanın mümkün olduğunu belirtmek gerekir..

yer

Konum izni, uygulamalara hem yaklaşık hem de kesin konumunuza erişim sağlar. Çevrenizdeki Wi-Fi cihazları ve baz istasyonları gibi bağlantı hizmetlerini analiz ederek bir uygulama genel konumunuzu belirleyebilir ve size hedeflenen coğrafi tabanlı reklamları sunmak için kullanabilir. Kesin konumunuz telefonunuzun GPS’inden türetilir ve hizmetlerin konumunuzu birkaç metre içinde belirlemesine olanak tanır. Konumla ilgili reklamlar sunmak için kullanmanın yanı sıra, Strava ve MapMyRun gibi egzersiz izleme uygulamalarının, koşu veya bisiklet sürüşünüzü takip etmek için GPS bilgilerine ihtiyacı vardır. Uygulamanın rota ve hızla ilgili metrikleri gerçek zamanlı ve etkinlik sonrası raporlarında görüntülemesine olanak tanır.

GPS izleme, birçok fitness uygulamasının temel işlevleri için gereklidir. Bununla birlikte, birçok kişinin her zaman tam konumlarını bilen bir uygulamadan rahatsız olmaması şaşırtıcı değildir. Ayrıca, izleme uygulamaları genellikle etkinliklerinizi herkese açık bir feed’de yayınlar. Antrenmanlarınıza nereden başladığınızı veya bitirdiğinizi göstererek, dikkatli değilseniz yabancılara tam olarak nerede yaşadığınızı gösterebilir. Strava gibi uygulamalar, kullanıcı tarafından ayarlanan bir yarıçapı temel alarak başlangıç ​​/ bitiş konumunuzu gizleme seçeneğini sunar.

Bluetooth

Akıllı saatler, kalp atış hızı monitörleri ve Garmin gibi üçüncü taraf GPS cihazlarına harici donanıma bağlanmak için Bluetooth izinleri gereklidir. Ancak, tüm fitness uygulamalarının çalışması için bu izinlere ihtiyacı yoktur.

Çeşitli Fitness Uygulamalarının Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarını Yönetme

Çoğu fitness uygulaması temel işlevlerini yerine getirmek için birkaç izin paketi gerektirirken, birçoğu temel olmayan gizlilik ve güvenlik ayarlarında ince ayar yapmanızı sağlar. Bunları ayarlamak genellikle basit bir işlemdir ve belirli konum, gizlilik ve kişiyle ilgili seçenekleri doğrudan uygulamanın menüsünden kontrol edebilirsiniz. İşte en popüler fitness uygulamalarının bazılarının gizlilik ayarlarına hızlı bir genel bakış.

Strava’da Gizlilik Ayarlarını Kontrol Etme

strava logosuStrava’n ayarlar menüsünde, “Gizlilik Ayarları” altında, etkinliklerinizin ve verilerinizin varsayılan olarak çok halka açık olduğunu görebilirsiniz. Kapsam dışında kalmayı seçmezseniz, Strava etkinliklerinizi herkese açık bir feed ve segment skor tablolarında yayınlayacaktır. Uygulamanın “Flyby” özelliği, diğer kullanıcıların bir etkinlik sırasında sizi geçip geçmediklerini görmelerini sağlar veya bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca, Strava etkinlik verilerinizi bölgenizde en çok seyahat edilen yolları gösteren genel “Isı Haritaları” oluşturmak için kullanır. Ayarlar’da bireysel seçenekleri devre dışı bırakabilir veya etkinliklerini tamamen gizli tutmak isteyen kullanıcılar için Strava, en kısıtlayıcı gizlilik ayarlarını etkinleştiren tek dokunuşla Geliştirilmiş Gizlilik Modu sunar.

Strava, varsayılan olarak Kişiler iznini de etkinleştirir. Bu, önce size sormadan adres defterinize erişmesini sağlar. Ancak, bu erişimi ayarlar menüsünden devre dışı bırakabilirsiniz.

MapMyRun’da Gizlilik Ayarlarını Kontrol Etme

Varsayılan olarak, MapMyRun verilerinizi yalnızca arkadaşlarınızla paylaşır. Buna profiliniz, rotalarınız ve egzersiz programlarınız da dahildir. Menüyü açıp Ayarlar’a dokunarak bu ayarları “Herkese Açık” veya “Yalnızca Ben” olarak değiştirebilirsiniz. > Gizlilik. MapMyRun ayrıca, uygulamanın gerektirdiği onaylar, verilerinizi nasıl dışa aktaracağınız ve tüm hesabınızı nasıl sileceğiniz hakkında bilgi içeren bir “Gizlilik Merkezi” özelliğine sahiptir..

Runkeeper’da Gizlilik Ayarlarını Kontrol Etme

koşucu logosuRunkeeper’a ilk kez giriş yaptığınızda, hesap oluşturma işlemi sırasında, uygulama size otomatik olarak e-posta gönderme izni veren bir kutu seçer. Devre dışı bırakma seçeneğiniz var, ancak işlemi yapmanız gerekiyor. Ayrıca doğum tarihinizi (zorunlu), mevcut kilonuzu (isteğe bağlı) ve cinsiyetinizi (isteğe bağlı) koymanızı ister..

Runkeeper varsayılan olarak etkinliklerinizi herkes tarafından görüntülenebilecek bir feed’de yayınlar. Haritalarınız varsayılan olarak arkadaşlarınız tarafından görüntülenebilir. Ayarlar menüsünde, bunları yalnızca siz, arkadaşlarınız veya herkes tarafından görüntülenebilecek şekilde değiştirebilirsiniz.

Endomondo’da Gizlilik Ayarlarını Kontrol Etme

Endomondo, Runkeeper gibi size e-posta göndermek isteyecek. Ancak, gizlice sizin için bir kutuyu işaretlemez. Bunun yerine, Endomondo doğrudan size sorarak çıkmayı kolaylaştırır. Gizlilik ayarlarını değiştirmek için Diğer’e dokunun > Ayarlar > Gizlilik Merkezi > Gizlilik. Burada Endomondo, tek dokunuşla kolay bir gizlilik seçeneği ve kişisel bilgilerinizi kimin göreceğini kontrol etmenizi sağlayan gelişmiş ayarlar sunar. Doğum gününüz, boyunuz, kilonuz ve kalp atış hızınız gibi veriler varsayılan olarak gizlidir. Antrenmanlarınız, ortalama hızınız, haritalarınız ve kişisel egzersiz planlarınız varsayılan olarak arkadaşlarınız tarafından görülebilir. Gizlilik Merkezi’nde, izin verdiğiniz izinleri görüntüleyebilir, kişisel verilerinizin bir kopyasını indirebilir ve hesabınızı silebilirsiniz.

MyFitnessPal’de Gizlilik Ayarlarını Kontrol Etme

MyFitnessPal, haber akışınızda paylaştığı şeylerle çok liberal. İşlem yapmazsanız uygulama, uygulamada yaptığınız hemen hemen her şeyi paylaşır. Ancak kişisel beslenme günlüğünüz otomatik olarak özel olarak ayarlanır. Herkese açık olarak veya arkadaşlarınızla paylaşmayı seçebilir veya bir şifre ile kilitleyebilirsiniz. Ayarlar’a giderek bu ayarları görüntüleyin > Gizlilik Merkezi > Paylaşım & Gizlilik ayarları.

Garmin Connect ve Polar Flow’da Gizlilik Ayarlarını Kontrol Etme

garmin logosuGarmin GPS veya Polar saat gibi akıllı bir fitness cihazı kullanmak, telefonunuzda bulunmayan gelişmiş metriklere erişmenizi sağlar. Bu cihazlar çok fazla veri toplar ve çalışmak için birkaç zorunlu izne sahiptir, ancak tanıtımınızı kontrol etmek kolaydır. Varsayılan olarak, Garmin profilinizi ve etkinliklerinizi özel olarak ayarlar. Bunları yalnızca bağlantılarınıza veya herkese görünür hale getirmeyi seçebilirsiniz, ancak işlemi yapmanız gerekir. Cinsiyetiniz, boyunuz, kilonuz, yaşınız ve VO2 Max’iniz profilinizde gösterilebilir, ancak uygulama bunları varsayılan olarak gizler.

Benzer şekilde Polar Flow, profilinizi ve etkinliklerinizi varsayılan olarak özel olarak ayarlar; isterseniz herkese açık olarak veya yalnızca takipçilerinizle paylaşma seçeneği sunar.

Dijital Gizlilik ve Güvenlik Kişisel Sorumluluktur

En tanınmış şirketler bile yenilmez değildir. Bilgilerinizin güvenliği bu işletmeler için en önemli öncelik olsa da, kendilerini dış saldırılara karşı sürekli korumalıdırlar. Bu yaygın değildir, ancak bazen bu savunmalar başarısız olur ve bilgileriniz tehlikeye girebilir.

Armour’un MyFitnessPal altında: Dikkatli Bir Hatırlatma

Mart 2018’de Under Armour, “yetkisiz bir tarafın Şubat 2018’in sonlarında MyFitnessPal kullanıcı hesaplarıyla ilişkili veriler elde ettiğini” açıkladı. Tabii ki, Zırh Altında halkla ilişkiler ekibi olayı küçümsedi. Şirketin bu tür bilgileri ilk etapta toplamamasına rağmen, “hükümet tarafından verilen tanımlayıcıların” çalınmamasına dikkat ettiler. Hiçbir ödeme bilgisi çalınmadı; ancak kullanıcı adlarının, şifrelerin ve e-posta adreslerinin ihlali ihlal edildi.

Bir fitness uygulaması için şifreyi değiştirmek zor görünmeyebilir, ancak birçok kişinin tüm hesapları için aynı kullanıcı adı / şifre kombinasyonunu kullandığını düşünmek önemlidir. Bu, söz konusu hesapların uzatma yoluyla da ele geçirildiğini gösterir. Bunun gibi bir olay, şirketlerin bilgilerinizi güvende tutmak için çok fazla şey yapabileceğini hatırlatmaktır. Kendinizi korumak için de adımlar atmalısınız. Kullanmadan önce bir uygulamanın gizlilik ve izin seçeneklerini gözden geçirdiğinizden emin olun. Olası bir ihlali öğrenir öğrenmez şifrenizi değiştirin ve tüm hesaplarınız için aynı şifreyi kullanmayın. Sonunda, güvende kalmak kişisel bir sorumluluktur.

Son düşünceler

Fitness uygulamaları birçok kişisel bilgi toplar. Uygulamaların çoğunda bu bilgileri kimlerin görebileceğini ayarlayabilirsiniz. Ancak, uygulama şirketinin muhtemelen görebileceği bilgileri yalnızca siz görebildiğinizden emin olsanız bile. Bir fitness uygulamasını kullanmak, form almak için mükemmel bir yol olabilirken, süreçte kişisel bilgilerinizi verdiğinizi unutmayın. Tamamen anonim kalmak için egzersizlerinizi eski moda şekilde takip etmek daha iyi olur.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me