Facebook Hakkımda Ne Biliyor? | VPNOverview

Facebook logosu2 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla Facebook bugün dünyadaki sosyal değişim için büyük bir güç. Sitenin cazibesi tüm demografik özelliklere ve neredeyse dünyanın her ülkesine yayılıyor. Gizlilik uzmanları uzun zamandır Facebook’un nasıl bilgi topladığı ve kullandığı konusunda endişe duyuyorlar. Haberlerdeki en son skandallarla, daha fazla insan Facebook’taki gizlilikleri hakkında endişelenmeye başlıyor. Çoğu insanın Facebook’un oluşturduğu ayrıntılı kullanıcı profilleri hakkında çok az fikri vardır. Site içindeki ve dışındaki etkinliklere dayanarak, Facebook sizinle ilgili en yakın arkadaşlarınızdan daha fazlasını bilir.


Tavşan deliğinden aşağı

Çoğu insan Facebook’un bizim hakkımızda bazı şeyler bildiğinin farkındadır ve bu bilgileri daha fazla ilgilendiğimiz reklamları sunmak için kullanır. Bu, zararsız amaçlar için kullanılan küçük bir tidbit veya iki tane gibi görünebilir. Örneğin, Amazon’da bir ürün ararsınız ve daha sonra Facebook’ta bu ürün için bir reklam görürsünüz. Bu zararsız ve hatta yardımcı olabilir. Reklamlarımızda yalnızca küçük bir etki gördüğümüz için, Facebook’un her birimiz üzerindeki karmaşık profilini sık sık göremeyiz.

Durumun gerçekliği, Facebook’un sizin hakkınızda şüphelendiğinizden daha fazlasını bilmesi. Facebook, 2018’in 1. çeyreği için 11.97 milyar dolar kazanç bildirdi. Dünya çapında iki milyara yakın insana ulaşan bu şaşırtıcı gelir neredeyse tamamen pazarlama ve reklam gelirlerinden kaynaklanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Facebook, 2017’nin 4. çeyreğinde kullanıcı başına 26 dolardan fazla gelir getirdi. Facebook’un dünya çapında ortalaması kullanıcı başına 6 doların üzerindeydi. Facebook, hedefli reklamlar nedeniyle bu tür bir geliri yönetebilir. Sonuç olarak, reklamverenler son derece etkili olan özel reklamlar yayınlama özelliğine sahiptir..

Facebook Düşüncelerinizi Bilir

Din ve politika tartışmaları çoğu zaman tartışmalıdır. Zararlı hisler ve istenmeyen suçlar için potansiyel taşırlar. Bu nedenle, birçok kişi bu konuları tartışmaktan sık sık kaçınır. Yakın arkadaşların bile daha tartışmalı fikirlerimizin çoğundan habersiz olması nadir değildir. Bu genellikle tanıdığınız çoğu kişinin kazanmayı başaran bir adaya şiddetle karşı çıkabileceği büyük seçimlerde görülür. Bu şeyler hakkındaki gerçek görüşlerimizi her zaman arkadaşlarımıza açıklamıyoruz.

Facebook ile öyle değil. Avrupa Birliği, ABD yasalarında yer almayan bu konularda gizliliği korumak için yasalar çıkarmaktadır. Facebook bu hassas konularda bile hakkınızda bilgi toplar. Facebook’ta ayarlar menüsünün altında gizli olan, Facebook’un sizinle ilgili topladığı bazı bilgileri görmenizi sağlayan bir menüdür. ABD siyaset bölümünüz Facebook’un siyasi görüşleriniz hakkında bildiklerini ortaya koyuyor. Arkadaşlarınız yol türünün çok ortasında olduğunuzu düşünüyor olsa da, Facebook çok muhafazakar mı yoksa çok liberal mi olduğunuzu biliyor.

Siyasi eğilimlerinizi bilmek Facebook’un hangi reklamların daha etkili olacağını belirlemesine yardımcı olur. Aynı ürüne yönelik reklamlar bile bir veya daha fazla gruba hitap edecek şekilde uyarlanabilir. Politik reklamlar özellikle belirli hedeflere ulaşacak şekilde uyarlanmıştır.

Facebook Nerede Olduğunu Bilir

Facebook kullanıcılarının yüzde 75’inden fazlası platforma bir mobil cihazdan erişiyor. Dışarıdayken Facebook uygulamasını açabilmenin rahatlığı çoğu insanın geçmesi için çok iyi. Çoğu kişi, uygulamanın telefonuna sahip olmasının gizlilik üzerindeki etkileri hakkında ikinci bir düşünce sunmaz. Facebook, günün her anında nerede olduğunuzu takip etmek için telefonunuzdan konum verilerini kullanır. Facebook bulunduğunuz yerden ne kadar öğrenebilir?

Konum Geçmişi

Facebook artık konum geçmişinize çevrimiçi olarak erişmenizi mümkün kılıyor. Giriş yapın ve telefonunuzdaki Facebook uygulamasıyla bulunduğunuz her yeri görebilirsiniz. Bu ayrıntılı günlükten, Facebook nerede yaşadığınızı kolayca belirleyebilir. Birçoğu bu bilgileri profillerinden çıkararak gizliliklerini korumaya çalışır. Bilgileri herkese açık olarak gizleyebilirsiniz, ancak Facebook yine de görecektir. Günlük rotanızdaki eğilimleri tespit ederek, Facebook nerede çalıştığınızı belirleyebilir. Konumunuz, çocuklarınızı okula bıraktığınız yeri gösterir. Facebook onları ne tür bir okula bıraktığınızı bilerek, çocuklarınızın yaklaşık yaşlarını öğrenebilir. Facebook, alışveriş yapmak için en sevdiğiniz yerleri, bu mağazalarda ne kadar süre kalmayı sevdiğinizi ve haftanın hangi gününde alışveriş yapma olasılığınızı öğrenebilir.

Facebook, bir araba bayisini ziyaret ettiğinizde bilmek için konum verilerini kullanabilir. Reklamverenler, Feed’inizdeki bazı araba reklamları için artık iyi bir zaman olabilecek bir uyarı alır. Birkaç haftada birkaç kez bir jinekologu ziyaret edin ve feed’inizde bebek ürünleri için reklamlar görmeye başlayabilirsiniz..

Nasıl yapıyorlar?

Facebook bu ayrıntılı konum bilgisini birçok kaynaktan elde eder. Yakındaki Wi-Fi erişim noktaları, Bluetooth sinyalleri ve mobil kuleler nerede olduğunuzu gösterir. GPS kapalıyken bile, bu yöntemler bulunduğunuz konumun doğru bir öngörücüsünü sağlayacaktır. Facebook, kameranızın gördüklerinden veya fotoğraflarınızın arka planında bulunanlardan bile konum belirleyebilir. Bu bir spekülasyon değil, Facebook’un halka açık veri politikasında belirtiliyor.

Facebook Her Şeyi Bilir

Facebook, “beğen” e tıkladığınız her yayını izler. İzlediğiniz her videoyu ve bu videoyu ne kadar süreyle izlediğinizi izler. Dahası, her arkadaşınız onaylamanızı veya reddetmenizi ister ve tıkladığınız her reklam veri madeni ile beslenir. Facebook’un elinde bulunan tüm veri kanallarını birleştirmek, şirketin kim olduğunuz hakkında ayrıntılı bir profil oluşturmasını sağlar. Facebook’ta reklamverenlerin hedefleme bilgilerini daraltması için 1.300’den fazla kategori var.

Finansmanlarınız

Facebook sizi sahip olduğunuz kredi kartı sayısına göre sınıflandırır. İlginç bir bağlantıyı tıklaması muhtemel bir meşgul müşteri olup olmadığınıza ilişkin bir kategoriye sahiptir. Facebook ne kadar süredir mobil cihaz kullandığınızı ve operatörünüzün kim olduğunu biliyor. Sosyal medya platformu, bir evinizin veya kiralamanızın olup olmadığını, evinizde ne kadar arazinin bulunduğunu ve daha fazlasını izler.

Facebook sadece kullanıcıların çevrimiçi ortamda yaptıklarıyla ilgilenmiyor, aynı zamanda çevrimdışı harcama alışkanlıklarınız hakkında da bilgi alıyor. Kredi kartı veya bankamatik kartı kullanımınız hakkında internetten bilgi toplayarak verilerinizi daha iyi hedefleyebilirsiniz. Bu, şirketin reklamverenlere daha iyi bir profil sunmasını sağlar.

Reklamverenlerle Ortaklık Kurma

Facebook ayrıca reklamverenlerden veri toplar. Facebook ile iş ortaklığı yapan bir şirkete sağlanan veriler profilinizle paylaşılacak. Diğer reklamverenler, web siteleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunuzla ilgili bilgi toplar. Bu Facebook ile de paylaşılabilir. Facebook, bu bilgileri reklamverenlerden bir araya getirerek çevrimiçi davranışlarınız ve etkinlikleriniz hakkında daha fazla bilgi edinir. Bu, Facebook’un profilinizi reklamverenler için daha çekici hale getirir. Profiliniz ne kadar iyi olursa, şirket için o kadar karlı olursunuz.

Büyük Veri Araştırması

Facebook ayrıca kullanıcı grupları için bilgileri toplar. Şirket daha sonra bu bilgileri Facebook için analiz ve araştırma yapan şirketlere dönüştürebilir ve satabilir. Ayrıca toplu bilgileri satıcılara ve servis sağlayıcılara satarlar. Bu bilgileri akademisyenlere ve bilimsel araştırma yapan diğer kişilere satarlar. Facebook ayrıca kolluk kuvvetlerine veya yasal taleplere yanıt olarak bilgi sağlar.

Gizliliğimi Nasıl Daha İyi Koruyabilirim?

Facebook ücretsiz bir hizmettir. Bu, aksi takdirde hizmeti kullanamayacak olan kullanıcıları çekmeye yardımcı olur. Birçok kişi, daha alakalı reklamlar ve Facebook’a erişim karşılığında gizliliklerini teslim etmeye hazırdır. Ancak verilerinizin bir kısmını kısıtlamayı tercih ederseniz atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

İlk olarak, Facebook’un gizlilik ayarları, bilgilerinizin toplanma ve kullanılma biçimlerini dizginlemenize olanak tanır. Bu, Facebook’un hesap bilgilerinize, uygulamaların Facebook’un ilgilendiğini bildiği reklam türlerine ve daha fazlasına erişebildiği yüz tanıma ayarlarını değiştirmenize olanak tanır..

Verilerinizi ve etkinliklerinizi çevrimiçi olarak daha anonim hale getirmek için Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmayı düşünün. İhtiyaçlarınız için doğru VPN’i seçme kılavuzumuza göz atın. Bir VPN, çevrimiçi olarak gönderdiğiniz ve aldığınız bilgilerden sizi uzaklaştırmak arasında bir geçiş işlevi görür. İyi bir VPN hizmetinin kurulumu ve kullanımı kolaydır ve Facebook’a ve bağımlı olduğunuz diğer hizmetlere erişmeye devam ederken gizliliğinizi korumanıza yardımcı olur.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map