Çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için en iyi tarayıcı uzantıları

Şu anda, bilgisayarınızı fiziksel olarak kullanan tek kişi siz olabilirsiniz. Odadaki tek kişi bile olabilirsin. Bununla birlikte, internette anonim kalmak için adımlar atmıyorsanız, yalnızca göz atmıyorsunuzdur. Her çevrimiçi olduğunuzda, düşündüğünüzden daha fazla üçüncü tarafın görebileceği bir bilgi izi bırakırsınız ve tarayıcınızın geçmişini temizlemek bununla ilgili hiçbir şeyi değiştirmez.


Bugünlerde vatandaşlarını internette izlemeye ve kontrol etmeye çalışan aşırı hükümetlerin haberleri olmadan bir hafta geçemeyiz. Ancak çevrimiçi trafiğinize bakmaya çalışanlar sadece hükümetler değil. Bilginiz olmadan tanımlayıcı bilgilerinizi toplayabilecek başka düşük profilli varlıklar da vardır. Bunlar, İSS’niz, arama motorlarınız, bireysel web siteleriniz, sosyal ağlarınız, yerel ağ yöneticileriniz, uygulamalarınız, işletim sisteminiz ve herkesin en sevdiği İnternet kötü niyetli: bilgisayar korsanları.

Bu makalede, gizliliğinizi takip etmenize yardımcı olabilecek bir dizi tarayıcı uzantısı bulacaksınız. VPN uzantıları anonim olarak gezinmenize ve verilerinize istenmeyen erişimi önlemenize yardımcı olurken, reklam engelleyiciler rahatsız edici reklamları engelleyebilir ve şifre yöneticileri, hatırlamanız gerekmeden şifrelerinizi güvende tutar.

Nedir browser uzantısı?

Uzantıları kendileri tanıtmadan önce, bir tarayıcı uzantısının tam olarak ne olduğunu anlamak önemlidir. Tarayıcı uzantısı, çalışmasını artırmak için kendini tarayıcınıza, örneğin Firefox, Chrome, Edge veya Safari’ye bağlayan bir uygulamadır. Her uzantının kendine özgü bir işlevi vardır ve tarayıcının kendi başına gerçekleştiremediği bir görevi üstlenmesi gerekir. Çoğu tarayıcı, işlevsellik söz konusu olduğunda sadece çıplak gereksinimlere sahiptir. Doğru üçüncü taraf eklentileri seçerek çevrimiçi gizliliğiniz ve korumanız çok artırılabilir. Tarayıcılar seçeneklerinde ilerlemeye devam ederken, özel uygulamaların özellikleriyle eşleşemezler. Bu uygulamalar arasında sanal özel ağlar (VPN’ler), reklam engelleyiciler ve şifre yöneticileri bulunur.

Güvenli ve gizli tarama için VPN uzantıları

VPN bağlantısı-İnternetSanal özel ağlar uzun zamandır var, ancak nispeten yakın zamana kadar BT uzmanlarının alanıydı. Hükümetler ve işletmeler, çalışanlara uzak konumlardan güvenli erişim sağlamak için kullandı. Ancak şimdi neredeyse herkes bir tane kullanabilir. Bir VPN, trafiğinizi nihai hedefine giderken ayrı bir özel ağ üzerinden yönlendirir. VPN, kullanıcının bilgilerini kendi bilgileriyle değiştirir, böylece son web sitesi bile orijinal trafiğin nereden geldiğini bilmez. VPN’lerin üç temel avantajı vardır:

 • Adsızlık Her web sitesi kullanıcılarının IP verilerini okur ve saklar. Bu veriler, bilgisayarınız ve ağ bağlantınız hakkında bilgiler içerir ve sizi kişisel olarak tanımlamak için kullanılabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, bir VPN verilerinizin yolculuğuna bir ara adım ekler. Bu nedenle, hedef web sitesi yalnızca uzak ağın IP bilgilerini görebilir, sizinki değil.
 • Güvenli Gezinme: Verilerinizin anonimleştirilmesinin yanı sıra, VPN ağları iyi şifrelenir. Bu, verilerin kendisini son derece zorlaştırır, bazen yetkisiz üçüncü taraflarca okunması imkansızdır. Bu, özellikle kafeler, kütüphaneler vb. Gibi güvenli olmayan genel Wi-Fi ağlarına bağlanırken kullanışlıdır..
 • Engellenmemiş İçerik: İnternet, dünyayı insanlık için daha küçük ve daha iyi bağlantılı bir yer haline getirmedeki en büyük gelişmedir. Dünyanın her yerinden zengin ve çeşitli içeriklerle doludur. Maalesef, belirli içeriklere hala belirli bir coğrafi alanın dışında erişilemiyor. Veya daha kötüsü: bazı içerikler belirli ülkelerde bile engellenir. YouTube ve Netflix kullanıcılarının, ülkelerinde popüler bir video bulunmadığını belirten bir mesajla karşılaştıklarını görmek oldukça yaygındır. VPN’ler, trafiğinizi videonun bulunduğu ülkedeki bir sunucu üzerinden yönlendirerek bu tür coğrafi engelleri aşmanıza olanak tanır.

VPN’ler genellikle bağımsız uygulamalar olarak bulunur, ancak favorilerimizden ikisi özelliklerine kolay erişim için sezgisel tarayıcı uzantıları içerir. İşte buradalar:

Firefox, Chrome ve Safari için ExpressVPN tarayıcı uzantısı

ExpressVPN, şirket içi incelemelerde sürekli olarak en yüksek notları alan popüler bir VPN hizmetidir. Tüm premium VPN’ler gibi, ExpressVPN bir abonelik gerektirir, ancak sizin için ne ödeme yaptığınızı kesinlikle alırsınız. Uygulamayı bilgisayarınıza yükledikten sonra, uzantı ayarlara ve özelliklere doğrudan doğrudan tarayıcınızdan erişmenizi sağlar. Bu, VPN sunucularını tarayıcıdan ayrılmak zorunda kalmadan hedef web sayfanıza uyacak şekilde değiştirmenize olanak tanır. ExpressVPN, 94 ülkede 2000’den fazla sunucudan oluşan bir ağa sahiptir, bu nedenle ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmakta sorun yaşamazsınız. Uygulamanın kendisi gibi, uzantının kullanımı çok kolay ve çalışmak hoş.

ExpressVPN uzun zamandır en iyi 5 VPN’imizde bir numara konumunda. VPN tarayıcı uzantıları da eşit derecede iyi çalışıyor. Bu uzantıyı kullanmak için, önce aşağıdaki kutudaki düğmeyi tıklayarak bir ExpressVPN aboneliği almanız gerekir. ExpressVPN web sitesinde uygulamayı ve tarayıcı uzantısını indirdikten sonra, sadece birkaç tıklamayla güvenle sörf yapabilir ve indirebilirsiniz.

ExpressVPN’in sunduğu tarayıcı uzantısı, yükledikten sonra tarayıcınızın sağ üst köşesinde görünür. Açılan ekranda kolayca bir konum seçebilir ve VPN’yi etkinleştirebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüleri size bu uzantının görünümü hakkında bir fikir verebilir..

ExpressVPN tarayıcı uzantısı etkinleştirildi

Chrome ve Firefox için NordVPN tarayıcı uzantısı

NordVPN, iyi tasarlanmış bir tarayıcı uzantısı seçeneğine sahip başka bir VPN hizmetidir. ExpressVPN için daha ucuz bir alternatif olmasına rağmen, hala çok premium bir hizmettir. 60’tan fazla ülkeye yayılmış yaklaşık 4.500 sunucudan oluşan bir ağa sahiptir. Güvenlik en önemli öncelikse, NordVPN’in 2048 bit SSL şifrelemesi ve tüm büyük VPN protokolleri için destek onu güvenli bir seçim haline getirir. ExpressVPN kadar hızlı olmayabilir veya çok sayıda ülkeye ulaşamaz, ancak bu fiyat noktasında daha iyi bir şey bulmak için zorlanırsınız.

NordVPN tarayıcı uzantısı Chrome, Brave ve Firefox için kullanılabilir. Çalışması için bir aboneliğe ihtiyacınız olmasına rağmen, indirmek çok kolaydır. NordVPN web sitesine gitmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın. Talimatları izleyin, uzantıyı indirin ve içeri girmek için iyi olacaksınız, ancak birkaç dakika içinde.

Opera için VPN uzantıları

Opera tarayıcısı Chrome, Edge ve Firefox gibi diğer tarayıcılar kadar kullanılmaz. Bu nedenle, ExpressVPN ve NordVPN gibi çoğu büyük VPN hizmeti Opera için herhangi bir tarayıcı uzantısı sunmaz. Ancak bu, Opera kullanıcılarının herhangi bir seçeneği olmadığı anlamına gelmez. Birçok VPN, Opera tarayıcısı tarafından da desteklenen VPN uzantıları sunar. Seçenekler arasında Zenmate VPN, PIA ve Tunnelbear bulunur. Opera uzantısı sayfasına bakarak, Opera için kullanılabilen diğer tüm tarayıcı uzantılarını da bulabilirsiniz..

Tunnelbear gibi bahsedilen uzantılardan bazıları tamamen ücretsiz olarak kullanılabilir. Ancak, ücretsiz VPN’lerin genellikle kötü bir fikir olduğunu belirtmek önemlidir. Çevrimiçi olarak sunulan birçok VPN uygulaması sizi ve veri trafiğinizi güvende tutmaz. Kişisel bilgilerinizi başka taraflara satmak, cihazınıza her türlü kötü amaçlı yazılımı yerleştirmek veya size aşırı miktarda reklam göstererek para kazanmak olabilir. Gerçekten ücretsiz bir VPN hizmeti kullanmak istiyorsanız, örneğin iyi bir ücretsiz VPN hizmetleri ile listemize göz atarak kaliteli bir tane aldığınızdan emin olun..

Uyarı: Hola VPN kullanmayın

Hola, birkaç tarayıcıda kullanılabilen çok popüler bir VPN uzantısıdır. Kolay, hızlı ve ücretsiz olarak kullanılabilir! Mükemmel görünüyor, değil mi? Pek değil. Aslında, Hola’ya gerçekten bir VPN bile denemez. Premium VPN seçeneklerinin aksine, Hola şifrelenmemiş, müşteri hizmeti yok ve Netflix veya torrentleri kolayca desteklemiyor. Buna ek olarak, NordVPN ve ExpressVPN gibi hizmetler trafik kayıtları tutmazken, Hola bunu yapar. Bu, tüm çevrimiçi verilerinizin saklandığı ve trafiğinizin size kolayca izlenebileceği anlamına gelir.

Daha da kötüsü, Hola eşler arası bir ağdır. Hola’nın arkasındaki insanlar kendi sunucu ağlarını korumazlar. Bunun yerine, kullanıcılarının bant genişliğinde piggy back yapıyorlar. Bu, ücretli kullanıcıların ücretli olmayan kullanıcıların IP adresleri üzerinden bağlandığı anlamına gelir. Hola, bu yöntemin güvenli olduğunu iddia ediyor, ancak gerçekten değil. Herhangi bir şifreleme, kayıt politikası yok ve başka bir güvence olmadan, Hola’yı kullanırken her şey ters gidebilir. Kısacası: Bu sahte VPN’den uzak durun.

İstenmeyen reklamları ve komut dosyalarını ortadan kaldırmak için Reklam Engelleyicileri

Bir reklam engelleme uzantısı, çevrimiçi deneyiminizi geliştirmenin en iyi ve en kolay yollarından biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu uzantılar, reklamların ve diğer istenmeyen komut dosyalarının ziyaret ettiğiniz sayfalarda yayınlanmasını engeller. Reklamlar rahatsız edici olabilir, özellikle pop-up tür, ancak genellikle son kullanıcı için zararsızdır. Ancak bu, tüm reklamlar için geçerli değildir: bazıları, kötü amaçlı yazılımlar içeren sayfalara yönlendirir veya bazıları, ziyaret ettiğiniz sayfanın gerçek içeriğiyle ilgisi olmasa bile, garip bir durum yaratabilecek rahatsız edici içerik ve NSFW görüntüler içerir. eğer halka açıksanız. Reklam engelleyiciler, çevrimiçi deneyiminiz üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmanızı sağlar; bu nedenle, doğru olanı kullandığınız sürece bunları kullanmanızı şiddetle öneririz..

uBlock Menşei

UBlock logosuuBlock Origin tüm önemli tarayıcılarla çalışır ve az sayıda sistem kaynağı kullanır. Çoğu reklam engelleyici gibi, ücretsiz olarak indirebilirsiniz. UBlock Origin’i tarayıcınıza başarıyla yükledikten sonra, bu uzantı tüm reklamları ve istenmeyen komut dosyalarını etkili bir şekilde filtreler. Uzun zamandır var olduğu ve sürekli olarak yeni güncellemeler gönderdiğinden, karşılaşabileceğiniz neredeyse tüm reklamlar engellenecek.

Bu uzantı, kapsamlı bir varsayılan engelleme listesi ve sayfa öğelerini anında engelleme aracıyla birlikte gelir. Tek yapmanız gereken bir görüntüye veya alana sağ tıklamak ve “Blok Öğesi” ni seçmek. Bu, öğenin URL’si ile dolu bir metin kutusu getirir. Öğeyi engelleme listesine eklemek için “Oluştur” a tıklayın, hemen kaybolacaktır. uBlock orijini de özelleştirilebilir ve güvenilir sayfaları beyaz listeye eklemenizi sağlar.

Diğer bazı reklam engelleyicilerin kullanımı biraz daha kolay olsa da, uBlock Origin son derece iyi bir reklam engelleyicidir. Mükemmel çalışır, tamamen ücretsizdir ve hiçbir reklamın bunlardan para kazanmasına izin vermez.

Reklam engelleyici artı

adblock artı logosuPiyasadaki en popüler reklam engelleyici AdBlock Plus. Her büyük tarayıcı (Firefox, Chrome, Edge, Safari ve Opera) ve birkaç küçük tarayıcı (Yandex, Maxthon ve Chromium gibi) için ücretsiz bir uzantıdır. Yeni yüklenen bir uzantı, varsayılan listesiyle çoğu reklamı engeller. Diğer listeleri içe aktarmanıza veya kendi listelerinizi oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, belirli bir sayfada engellemeyi etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneğiniz de vardır. Bu, birçok web sitesinin devam etmesi için çok önemlidir. Ne yazık ki, AdBlock Plus’ın da olumsuz bir tarafı var.

AdBlock Plus’ın en büyük dezavantajları “Kabul Edilebilir Reklamlar” girişimidir. AdBlock Plus’ın para kazanmasının başlıca yollarından biri, şirketlerin reklamlarının yayınlanması için ödeme yapmasına izin vermektir. Bu nedenle, bir “Reklam Engelleyici” kullanıyor olsanız bile, bir şirket yeterli ödeme yaparsa reklam yayınlamaya devam edebilirsiniz. Bizim için bu, amacı tamamen ortadan kaldırıyor ve uBlock Origin gibi bir alternatif aramanızı öneririz..

Favori web sitelerinizi beyaz listeye ekleyerek destekleyin

Reklamları engellemenin, ziyaret ettiğiniz sitelerin gelirini doğrudan etkilediğini bilmek önemlidir. UBlock Origin ve AdBlock Plus gibi tarayıcı uzantıları, kişisel çevrimiçi gizliliğimiz ve çevrimiçi deneyimimiz için temiz bir soluktur, ancak ziyaret ettiğiniz web sitelerini olumsuz etkiler. Bu, ziyaretçi olarak sizin için kötü bir şekilde ortaya çıkabilir.

İçerik oluşturucuların reklam alanı satabildiği için çoğu web sitesinin kullanımı ücretsizdir. Herkes bu reklamları engellediyse, birçok web sitesi gelirlerini tamamen kaçırır. Mevcut durumda kalmak için web siteleri ücretli bir üyelik gerektirebilir. Bu durumda, web sitesinin içeriğine erişmek için ödeme yapmanız gerekir. Bir web sitesi bunu yapmazsa veya yapamazsa, tamamen kaybolabilir.

Bir web sitesi oluşturmak ve bakımını yapmak zaman, çaba ve çoğu durumda para gerektirir. Size reklam göstererek elde edebilecekleri geliri hak ettiğine inandığınız belirli bir web sitesi var mı? Ardından, bu web sitesini hem AdBlock Plus hem de uBlock Origin’de beyaz listeye eklemeyi seçebilirsiniz. Bu şekilde, yine de bu sayfalardaki reklamları göreceksiniz ve web sitelerini sürdürmelerine yardımcı olacaksınız. Bu nedenle, bir web sitesine güveniyorsanız ve reklamları çok müdahaleci değilse, beyaz listenize URL ekleyerek onları desteklemeyi düşünün.

Bazı web siteleri, kullanıcıların bir reklam engelleyici kullandıklarında içeriklerine erişimlerini tamamen reddeder. Böyle bir siteye giderseniz, yalnızca web sitesini beyaz listeye eklerseniz erişim sağlayacağınızı belirten bir mesaj görürsünüz. Bu şekilde, web siteleri internet kullanıcılarını reklam engelleyicilerini (kısmen) kapatmaya “zorlayabilir”.

Güvenli ve anonim olarak gezinmenize yardımcı olacak uzantılar

Kendiniz hakkında bilgi izleri bırakmadan internette gezinmek neredeyse imkansızdır. Şüphesiz internet davranışınızı izlemeye çalışan çerezler ve diğer izleyicilerle karşılaşacaksınız. Neyse ki, internet oturumlarınızı daha güvenli ve anonim hale getirmenize yardımcı olabilecek oldukça az sayıda tarayıcı uzantısı geliştirilmiştir. Burada birkaç iyi seçeneği tartışacağız.

Gizlilik Rozeti

Gizlilik RozetiPrivacy Badger, görünmez izleyicileri yavaş yavaş öğrenmeyi öğrenen Electronic Frontier Foundation tarafından geliştirilen akıllı ve ücretsiz bir eklentidir. Yüklendikten sonra, uzantı ziyaret ettiğiniz her web sitesindeki tüm olası izleyicileri izlemeye başlar. Uzantı, başlangıçta çerezleri engellemez. Bunun yerine, Privacy Badger öğrenmek için topladığı bilgileri kullanır. Zaman geçtikçe, Privacy Badger hangi üçüncü taraf çerezlerinin sizi web’de sürekli olarak izlediğini anlayacak ve bunları engelleyecektir. Sonuç olarak, yararlı ve daha az müdahaleci çerezler bozulmadan kalırken, reklamlarınızda sürekli olarak aynı el çantasına girmezsiniz.

Privacy Badger uzantısı benzersiz bir öğrenme sistemiyle çalışır. Bu nedenle, uzantı daha uzun ve daha etkili bir şekilde çalışacaktır. Privacy Badger şu anda Android’de Opera, Chrome, Firefox ve Firefox için çalışıyor.

Ghostery

GhosteryGhostery, web sitesi izleyicilerini kontrol etmeyi amaçlayan başka bir uzantıdır. Ziyaret ettiğiniz web sitesinde etkin olan izleme çerezlerini gösterir ve size engelleme fırsatı verir. Çerezleri engellerseniz, web siteleri hakkınızda daha az bilgi toplayabilir. Bu nedenle, Ghostery çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi artırır. Reklamlarınız artık çevrimiçi davranışınıza göre ayarlanmayacak. Örneğin, Facebook’ta geçen hafta kuzeninizin düğünde olduğunuzu söylemiş olmanız nedeniyle, indirimli gelinliklerle ilgili tüm bu reklamları her yerde bulamazsınız..

Bu makalede ele alınan tarayıcı uzantılarının çoğu gibi, Ghostery ücretsizdir ve Firefox, Chrome, Opera, Safari, Edge, Brave ve Cliqz dahil olmak üzere çoğu tarayıcı için kullanılabilir. Hem Android hem de iOS için mobil bir sürüm sunuyorlar.

İpucu: Bazı kullanıcılar Ghostery’nin kendi gizlilik politikasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Ghostery’in GhostRank veri toplama adlı programına kaydolmak mümkündür. Bu hizmetin kalitesini artırmak için toplanan bilgilerdir. Bununla birlikte, GhostRank’a katılmamayı seçerseniz, Ghostery’i kullanırken toplanan hiçbir veri için endişelenmenize gerek kalmaz.

Çerez Otomatik Sil

Çerez Otomatik SilBu uzantının adı hemen hemen kendisi için konuşuyor. Çerez Otomatik Silme, bir sekmeyi kapattıktan sonra tarayıcınızdaki çerezlerin otomatik olarak silinmesini sağlar. Bazı çerezler Cookie AutoDelete’in devreye girdiği Ghostery veya Privacy Badger’ı geçebilir. Çerezlerinizi düzenli olarak silmek önemlidir. Bunu yapmazsanız, web siteleri sizi uzun süre çevrimiçi olarak takip edebilecektir. Bu uzantıyı kullanırken önbelleğinizi temizlemeyi hatırlamanız gerekmeyecek: Program sizin için yapıyor.

İsterseniz, Çerez Otomatik Silme beyaz listesine çerez ekleyebilirsiniz. Bu, bu çerezlere güvendiğiniz ve silinmelerini istemediğiniz anlamına gelir. Bir çerez beyaz listesi kullanmak oldukça faydalı olabilir. Örneğin, Netflix çerezlerinizi bu listeye eklerseniz, Netflix’in yeni bir sekmesinde her giriş yaptığınızda giriş yapmanız gerekmez. Firefox ve Chrome için Çerez Otomatik Silme kullanılabilir.

Her Yerde HTTPS

Her Yerde HTTPSWeb siteleri HTTP veya HTTPS protokolü ile çalışabilir. Bunu, http: // veya https: // ile başlayacak olan sitenin URL’sinde açıkça görebilirsiniz. İkincisindeki ekstralar, bu protokolü kullanan web siteleriyle iletişiminizin şifreleneceği anlamına gelir. Bu, çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi sağlar: bu web sitesindeki çevrimiçi etkinlikleriniz başkaları tarafından görülmez. Ayrıca, sizinle web sitesi arasındaki bilgi alışverişi dış güçler tarafından değiştirilemez. Bu şekilde, yanlışlıkla çevrimiçi banka ortamınız gibi davranan sahte bir web sitesine girme şansınız önemli ölçüde azalır.

Gerçek uzantıda: HTTPS Everywhere, HTTPS ile çalışabilecek tüm web sitelerinin bunu yapmasını sağlar. Bu, çevrimiçi güvenliğinizi artırır. HTTPS Everywhere eklentisi, Gizlilik Porsuğu’nu da geliştiren Electronic Frontier Foundation ve The Tor Project arasında bir işbirliği olarak üretildi. HTTPS Everywhere, Firefox, Chrome, Opera, Android ve Brave için kullanılabilir.

DuckDuckGo Privacy Essentials

DuckDuckGo

DuckDuckGo, daha az gizlilikle ilgili şirketler için alternatif hizmetler sunarak gizliliği web’e yaymaya adamış gizlilikle ilgili bir şirkettir. En önemlisi, DuckDuckGO Google’a gizliliğinize gerçekten saygı duyan alternatif bir arama motoru oluşturdu. Https://duckduckgo.com adresinden ziyaret edebilirsiniz.

Privacy Essentials, portföylerinin en son yinelemesidir. Bu uzantı, gizliliğinizi üç mekanizma ile korumaya yardımcı olur:

 1. İstenmeyen izleyicileri otomatik olarak engelle
 2. Sitelerin web sitesinin daha güvenli HTTPS sürümlerini otomatik olarak kullanmasını sağlayın. (bu uzantıyı yüklemek artık HTTPS Everywhere’e ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir.
 3. Tek bir pencerede bir web sitesinin güvenilirliğini ve güvenilirliğini hızlı bir şekilde ölçebileceğiniz ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesine genel bakış sağlayın.

DuckDuckGo Privacy Essentials ücretsizdir ve Firefox, Chrome, Cesur, Opera, Android, iPhone için kullanılabilir.

Şifre yöneticisi tarayıcı uzantıları

Birçoğumuz, bankacılık, sosyal ağlar, mesaj panoları, e-posta vb. İdeal olarak, her hesap için farklı bir kullanıcı adınız ve benzersiz ve güçlü bir şifreniz olmalıdır. Tüm bu farklı şifreleri hatırlamak zordur ve hepsini kaybolabilecek veya çalınabilecek bir kağıda yazmak istemezsiniz. Bunun yerine bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. Bir şifre yöneticisi şifrelerinizi tek bir merkezi konumda şifreler ve saklar, bu yüzden onlarca hatırlamak yerine yalnızca bir tane hatırlamanız gerekir. Çoğu zaman, bir şifre yöneticisi basit bir tarayıcı uzantısıdır. Başlamanıza yardımcı olmak için burada birkaç iyi şifre yöneticisini tartışacağız.

Son Geçiş

LastPass logosuLastPass, tüm parolalarınızı tek bir ana parola altında koruyan popüler bir parola yöneticisidir. Tüm hesaplarınız için uzun ve karmaşık parolalar bulundurmanızı sağlar, böylece artık belleğinize güvenmenize gerek kalmaz. LastPass, verilerinizi siz dışındaki herkesten gizli tutan güçlü AES-256 bit yalnızca yerel şifrelemeye sahiptir. Ana şifreniz ve şifreleme anahtarlarınız cihazınızda tutulur ve asla LastPass sunucularına gönderilmez.

Lastpass neredeyse tüm büyük tarayıcılar için eklentiler ve uzantılar sunar ve masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda çalışır. Hesabınızda yaptığınız tüm değişiklikler, örneğin yeni bir giriş eklediğinizde, cihazlarınız arasında senkronize edilir.

LastPass’in temel işlevleri ücretsiz olarak mevcuttur. Bunların yanı sıra, şirket çok faktörlü kimlik doğrulama, öncelikli teknik destek, şifreli dosya depolama, çoklu lisanslar, paylaşılan klasörler ve işe özgü birçok işlev gibi özellikler sunan çeşitli premium katmanlar sunar. Tüm bu ekstra işlevlere erişmek için ödeme yapmanız gerekir. Ne olursa olsun, LastPass, yeterince fazla çalışan ücretsiz bir sürümü olan çok iyi bir şifre yöneticisidir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? LastPass web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Dashlane

Dashlane ogoDashlane, basit bir şifre yöneticisi arayan herkes için iyi bir seçenektir. Uzantılar, Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari, Edge, Opera ve Brave gibi tüm popüler tarayıcılarda çalışır. LastPass gibi, yüksek düzeyde şifreleme kullanır ve freemium modeline sahiptir, bu da ücretsiz bir sürümün mevcut olduğu anlamına gelir, ancak belirli işlevlerle çalışabilmek için ödeme yapmanız gerekir. Dashlane yazılımı, şifreleme anahtarlarınızı ve ana parolanızı cihazınızda yerel olarak tutar, böylece şirketin bunlara erişimi yoktur.

Ücretsiz sürümü ile Dashlane, bir cihazda 50’ye kadar şifreyi yönetmenizi sağlar. Premium planla sınırsız sayıda cihaza, güvenli dosya depolama alanına, uzaktan hesap erişimine, daha güçlü iki faktörlü kimlik doğrulamasına ve daha fazlasına izin verilir. Dashlane ayrıca sızan ve çalınan hesap bilgilerinin listeleri için karanlık ağı izler ve bilgileriniz gelirse size bir uyarı gönderir. Dashlane kullanmak istiyorsanız, resmi web sitelerini buradan ziyaret edebilirsiniz..

RememBear

RememBear LogosuÜçüncü olası seçenek RememBear’dır. Bu şifre yöneticisi TunnelBear tarafından geliştirilmiştir. TunnelBear’ın platformumuzda kapsamlı olarak test ettiğimiz kendi VPN hizmeti de var. RememBear ve TunnelBear, kullanıcı dostu ve hatta komik arayüzleri ile bilinir. Her şey tematiktir: RememBear’ı kullandığınızda, şifrelerinizi güvende tutan kendi “ayı” nız size atanacaktır. Bunun yanı sıra, hizmetin adı zaten önerebileceği gibi, arayüz bear-puns ile doludur.

Ancak bu eğlenceli görünüm, RememBear’ın güvenlik açısından eksik olduğu anlamına gelmez. Uzantı, güçlü uçtan uca AES256 şifrelemesi kullanıyor ve bağımsız bir denetim yoluyla başarıyla gerçekleştirdi. RememBear aynı anda birden fazla cihazda çalışır ve bu cihazlar arasındaki bilgileri otomatik olarak senkronize eder. Yalnızca şifrelerinizin ve giriş bilgilerinizin yanı sıra, hassas notları kaydetmek için de programı kullanabilirsiniz. RememBear’ın Chrome, Firefox ve Safari için bir tarayıcı uzantısı var. Ayrıca, iOS, Android, Windows ve MacOS için uygulamalar mevcuttur. Daha fazla bilgi ve kendi ayınızı indirmek için sizi RememBear web sitesine yönlendirmek istiyoruz.

Son düşünceler

Doğru tarayıcı uzantılarını kullanmak çevrimiçi yaşamınızı daha kolay ve daha güvenli hale getirebilir. İnternet deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak ister misiniz? Bunu, aşağıdaki programları ve uzantıları aktif olarak kullanarak yapabilirsiniz:

 • Doğru internet tarayıcısı
 • Bir VPN hizmeti
 • VPN hizmetiniz için bir tarayıcı uzantısı
 • Sinir bozucu ve filtreli reklamları ekranınızdan filtreleyen bir reklam engelleyici
 • Kullandığınız tüm (güçlü) şifreleri oluşturmak ve güvende tutmak için bir şifre yöneticisi

Bunlar, çevrimiçi güvenliğinizi sağlamak için önerilen uzantılarımızdır. Elbette, çevrimiçi anonimliğinizi ve güvenliğinizi artırmanın başka birçok yolu vardır. Daha fazla okumak ister misiniz? “Anonim gezinme” bölümümüzü kontrol ettiğinizden emin olun.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me