Bebek Monitörünüzün Gizlilik Riskleri | VPNoverview

Yeni bir ebeveyn için en zor şey bebeklerini bırakmak ve odadan ayrılmaktır. Hepimiz değerli ve kırılgan küçük çocuklarımızı izlemek ve korumak istiyoruz. Neyse ki, odadan çıksak bile onlara göz kulak olmanın her zamankinden daha fazla yolu var. Yatak odanızda veya işyerinizde bebeğinize göz kulak olmanızı sağlayan sayısız bebek monitörü vardır. Ne yazık ki, bu modern monitörlerin çoğunun saldırıya uğraması çok kolay olabilir.


Bir yabancının bebek monitörünüz tarafından toplanan tüm bilgilere erişimi varsa, muhtemelen hoşunuza gitmez. Sevdiklerinizin ve evinizin bu ses ve video kayıtları özel kalmalıdır. Bir bebek monitörü zararsız bir cihaz gibi görünebilir, ancak durum her zaman böyle değildir. Bu tür güvenlik sorunlarıyla nasıl başa çıkıyorsunuz? Bu makale size tehlikeler hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacak ve kendinizi ve bebeğinizi nasıl koruyacağınızı gösterecektir..

İzliyor veya İzleniyor musunuz??

Dizüstü anonimlik yokİster sadece sesli bir bebek monitörü, ister kamera ve ekranlı bir bebek monitörü kullanın, tek yapmanız gereken bebeğinizin iyi durumda olduğundan emin olmaktır. Çoğu monitör kablosuzdur ve video ve sesi kablosuz bir frekans (Bluetooth gibi) veya internet üzerinden alıcıya gönderir. Her iki durumda da, bebeğinizin odası ile alıcı arasındaki sinyal kesilebilir.

Geleneksel olarak, iki ana kablosuz bebek monitörü türü vardır. Bir tip sinyalleri analog radyo sinyalleri aracılığıyla iletir. Sinyaller kısa mesafelerde gönderilmek için çok az güce ihtiyaç duyduğundan bunlar müdahaleye yatkındır. Bir bilgisayar korsanı yakındaysa, bu sinyalleri yakalayıp okuyabilirler.

İkinci monitör tipi dijitaldir ve sinyal bebeğin odası ile alıcı arasında şifrelenmiş olduğundan genellikle daha güvenlidir. Bu cihazlar genellikle daha güçlü bir sinyal gönderir, ancak bilgisayar korsanları daha uzak bir mesafeden kesebilir. Monitörün sinyalinin şifresini çözme araçlarına sahip olan herkes, cihaz tarafından alınan ve gönderilen tüm bilgilere erişebilir. Bu sorunu yaşayanlar sadece bebek monitörleri değil: İnternet bağlantısı kullanan tüm elektronik cihazlar bununla mücadele ediyor. Dizüstü bilgisayarınızı ve akıllı telefonunuzu değil, aynı zamanda akıllı saatinizi, fitness izleyicinizi, arabanızı, akıllı hoparlörünüzü veya akıllı gözlüklerinizi de düşünün.

Bebek Monitörü Teknolojisi Değişmeye Devam Ediyor

Yeni bir tür dijital bebek monitörü popülaritesi artıyor. Bu cihazlar, bilgileri bir alıcıya, telefonunuza veya tablete geri iletmek için evinizin Wi-Fi ağını kullanır. Bu sinyallere her yerden erişebileceğiniz için, bu cihazlar özellikle çalışan ebeveynler tarafından popülerdir. İstedikleri zaman, ister işte çalışıyorlar, ayak işleri yapıyorlar, isterse de şehir dışında olsalar da, bebek telsizini telefonlarından yukarı çekip bebeklerini kontrol edebiliyorlar.

Bu monitörler genellikle hem video hem de ses iletir. Ayrıca gece görüşü, sıcaklık sensörleri veya uzak bir gece lambası gibi başka özelliklere de sahip olabilirler. Ancak bu avantajların bir bedeli vardır: bilgisayar korsanlarının gizliliğinizi istila etmeleri için başka bir fırsat sunarlar.

Bebek Monitörleri Ne Kadar Hack Edilir??

HackerBebek monitörünüzü, evin etrafında işleri yaparken bebeğinizin sekmelerini tutmanızı sağlayan basit bir cihaz olarak düşünebilirsiniz. Ancak potansiyel bir hırsız için, bu cihazlar evinizde bir casus bulundurmaya benzer. Bir hırsız bebek telsizini dinleyerek evden uzaktayken hızlıca öğrenebilir. Daha sonra bu bilgileri suçlarını planlamak için kullanabilirler. Bu şekilde, evinizi boşaltırken onları durdurmak için etrafta olmayacaksınız. Dijital bebek monitörleri, bu suçlular için çok uygun olan herhangi bir mesafeden hacklenebilir. Soygunlarını kendi evlerinin konforundan planlayabilirler ve sadece kırılmak ve girmek üzereyken yanınızda olmanız gerekir. Başka bir deyişle, bebeğinizi izlemenizi sağlayan aynı teknoloji, bir bilgisayar korsanının evinizi izlemesine izin verebilir.

Bir bebek telsizini kesmek oldukça kolay değil. Yakın tarihli bir çalışma, birçok bebek monitörünün güvenlik açısından gerçekten eksik olduğunu gösteriyor. Müşteri gizliliğinden sıkça bahsedilse de, bu açıkça cihaz üreticileri için bir öncelik değildir. Bu üreticiler, Silikon Vadisi zihniyetine sahip, yazılım konusunda fikir sahibi şirketler olma eğilimindedir. Bu zihniyetin ana fikri bir web sitesini çalıştırmak ve daha sonra herhangi bir sorunu düzeltmektir. Ancak, ev güvenliği gibi bir alanda bu işe yaramıyor. Sonuç olarak, modern bebek monitörleri, tüketiciler için tamamen güvenli olduklarından emin olmak için sıkı testlere dayanmadan önce pazara girdi..

Uygulamada, halihazırda bildirilen bebek monitörü saldırıları vakası olmuştur. Son zamanlarda, Ring kameraları çocukları ve aileleri gözetlemek için kullanıldı. Bu olaylar çoğunlukla kötü korkular ve ağlayan çocuklar ile sonuçlansa da, bilgisayar korsanlarının bebek monitör kullanıcılarının gizliliğini istila edebildiklerini gösteriyorlar..

Bebek Monitörünüz Gizliliğinizden Nasıl Tehlikede Olabilir?

Bebek monitörlerinin ilk ve muhtemelen en korkunç sorunu, bir yabancının bebeğinizi dinlemesi ve izlemesi olabilir. Tek başına bu, ebeveynlerin omurgasına titreme getirmek için yeterlidir. Maalesef, gizliliğinizle ilgili riskler burada bitmiyor: bebek sessiz olduğunda, bir bebek monitörü bir sonraki odada, hatta salonda gerçekleşen konuşmaları hala alabilir. Evinizdeki mali durumlarınız ve kişisel konularınızla ilgili tüm özel konuşmaları düşünün. Kulağa çok getirilmiş gibi gelebilir, ancak bu tür bilgilerle donanmış bir hırsız kolayca çok zarar verebilir. Kimliğinizi çalabilir veya banka hesabınızdan binlerce dolar toplayabilirler.

Daha önce de belirtildiği gibi, bir hırsız bebek monitörünüzden elde edilen bilgilere dayanarak evinize girmek için doğru zamanı seçebilir. Ancak bundan daha da ileri gidebilirler. Boş bir ev bir uyuşturucu anlaşması için iyi bir yer olurdu. Garajınızda bırakılan bir araba, bir hırsız saatlerce evde olmayacağınızı bildiğinde risk altındadır.

Son olarak, size karşı kullanılan sadece bebek monitörünüz olmayabilir. Bebek monitörünüz tehlikeye girdiğinde, bir bilgisayar korsanı ağınıza daha fazla erişim elde etmek için güvenliğinizdeki bu çatlağı kullanabilir. Bir hacker’ın ayağı kapıya girdiğinde, genellikle erişimini artırabilirler. Ağınızdaki ev bilgisayarınızdan akıllı termostat ve güvenlik kameralarınıza kadar her cihaz aniden savunmasızdır.

Gizliliğiniz Nasıl Korunur?

Gizliliğinizi riske atmadan bebek monitörünüzü güvenle kullanabilmeniz için atmanız gereken birkaç adım vardır. En önemli ve faydalı ikisi kendinizi eğitmek ve bir VPN kullanmaktır. Her ikisini de aşağıda açıklayacağız.

Bebek telsizinin üreticisini araştırın

Öncelikle, satın almayı düşündüğünüz bebek telsizini üreten şirketi araştırmak önemlidir. Daha önce güvenlik ihlalleri yaşadı mı? Gizlilik politikası nedir? Gerekirse, doğru bilgileri almak için şirketin kendisine başvurun. Bazı durumlarda, bir şirketin ve ürünlerinin gizlilik politikasını bulmak zor olabilir. Yine de, bu belge teknolojinin işleyişi ve verilerinizin işlenme şekli hakkında bilmeniz gereken her şeyi içermektedir. Soru sorarak, sadece kendinizi eğitmekle kalmayacaksınız: ayrıca şirketleri gizliliğimizi daha yüksek bir öncelik haline getirmeye zorluyor olacaksınız.

İki faktörlü kimlik doğrulama ve benzersiz bir şifre kullanın

Bebek monitörlerine erişmek için yapılan saldırıların çoğu zayıf şifre güvenliği nedeniyle mümkündür. Neyse ki, bunun olmasını kolayca önleyebilirsiniz. Bebek monitörünüz şifre korumalı bir hesapla çalışıyorsa, benzersiz ve güçlü bir şifre kullandığınızdan emin olun. Bunun gibi bir parolanın nasıl oluşturulacağını bilmek istiyorsanız, şifre kılavuzumuza göz atın.

Güçlü bir şifre oluşturmanın yanı sıra, hesabınızı korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamanın kullanılmasına da yardımcı olur. Tedarikçinizin bu ekstra güvenlik katmanını sağlayıp sağlamadığını kontrol edin ve mümkünse etkinleştirin. İki faktörlü kimlik doğrulamayla, bir bilgisayar korsanı şifrenizi ele geçirse bile hesabınıza erişemez.

Bir VPN yükleyin

VPN kalkanıGizlilik ve güvenlik seviyenizi büyük ölçüde artırabilecek başka bir basit adım daha var. Kaliteli bir VPN hizmeti kurmak uzun bir yol kat eder. Bir VPN, internet trafiğinizi yönlendirir ve sizi çevrimiçi olarak neredeyse anonim yapar. Bu, etkinleştirildikten sonra bir VPN’nin konumunuz ve kimliğiniz (IP adresiniz gibi) hakkındaki çoğu bilgiyi gizleyeceği anlamına gelir. Bir VPN sunucusu sizinle internet arasında aracı görevi gördüğünden gizliliğiniz korunur.

Bir bilgisayar korsanı bilgilerinize erişirse, yalnızca anonim VPN hizmetini görebilirler. Bu verileri size veya evinize geri bağlayamazlar, bu da bilgileri neredeyse işe yaramaz hale getirir. Buna ek olarak, VPN sunucusuna giden ve VPN sunucusundan gelen tüm çevrimiçi trafik tamamen şifreli olduğu için, dışarıdan bir kişinin yol boyunca bilgilerinize erişmesi neredeyse imkansızdır. Bebek monitörünüzün kullandığı Wi-Fi bağlantısının bir VPN ile korunduğundan emin olun (örneğin yönlendiricinize bir tane kurarak).

VPN’ler gizlilik ve güvenliğin ötesinde birçok avantaj sunar. Aileniz için hangi VPN hizmetinin doğru olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bu anın en iyi VPN’lerini sıraladığımız makalemizi okuyabilirsiniz..

Son düşünceler

Bir bebek monitörü, ebeveynlerin ekstra endişe etmeden küçüklerini izlemesine izin vermelidir. Dizüstü bilgisayarlarımız, akıllı telefonlarımız ve tabletlerimiz gibi birçok elektronik cihazın birden fazla güvenlik önlemi vardır. Bunlar verilerinizin güvende tutulmasına yardımcı olur. Ne yazık ki, pek çok bebek monitörü için durum böyle değil. Bu basit görünen cihazları kesmek kolay olabilir. Bu nedenle, kendinizi ve bebeğinizi korumak önemlidir. Bir bebek monitörü satın almadan önce kendinizi eğiterek bunu yapabilirsiniz. Bu şekilde, verilerinizi güvende tutmak için cihazınızın arkasındaki şirketin ne yaptığını bilirsiniz. Ayrıca, güçlü, benzersiz şifreler ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanarak hesaplarınızı düzgün bir şekilde koruyun. Son olarak, internet trafiğinizi korumak için bir VPN kullanmak büyük bir fark yaratacaktır. Bu şekilde, siz ve bebeğiniz güvende kalacaksınız ve gizliliğiniz dokunulmadan kalacak.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map