Aracınızın Gizlilik Riskleri | VPNoverview

Arabalar daha önce hiç olmadığı kadar geniş bir dünyaya bağlı. Yol yardımı almak, arabanızın kilidini açmak veya hatta uzaktan çalıştırmak için bir düğmeye basmanız yeterlidir. Ayrıca, Pandora veya Spotify ile bağlanmak için geçiş yapmadan önce dokunmatik ekranda sürüş yönlerini alabilirsiniz. Arabalarımız, arabadaki herkes için bir Wi-Fi erişim noktası bile sağlayabilir. Bu kolaylıklar tüketiciler için mükemmel olsa da, gizliliğimiz için de risk taşımaktadır. Gizlilik uzmanları, akıllı otomobillerimizin gizli kalmayı tercih ettiğimiz bilgileri ifşa edebileceğinden ve çoğumuzun risklerin farkında olmadığından endişe ediyor.


Araban düşündüğünden daha fazlasını biliyor

Akıllı araba yolda diğer araba tanımlamaBeş yıldan fazla bir süredir, Google ve diğer şirketler, insan rehberliği olmadan kendini sürdürebilecek bir otomobil üretebiliyorlar. Yine de her sabah arabalarımıza giriyoruz, direksiyona geçiyoruz ve kendimizi sürüyoruz. Bunun nedeni, bu yeni teknolojinin güvenliğimiz için bariz riskler oluşturması ve bu nedenle kullanımı tamamen güvenli olana kadar kapsamlı bir şekilde incelenip geliştirilmesidir..

İnternete bağlı araçların güvenliğimiz üzerindeki riskleri çok daha az açıktır. Çoğunlukla, üreticiler ve tüketiciler telefonlarına bağlanan dokunmatik ekran sistemleri eklemekte tereddüt etmediler. Bu sistemlerin faydaları, sürüş sırasında hem kolaylık hem de güvenlik açısından çok büyüktür. Ancak, gizliliğimiz üzerindeki riskler büyük ölçüde göz ardı edildi.

Teknolojideki değişimin hızı artmaya devam ettikçe, ilgili riskleri dikkate almak önemlidir. Artık (çevrimiçi) güvenlikteki boşlukların potansiyel zararını fark etmeye başlıyoruz. Arabanızın akıllı sistemine bağlanmadan önce, gizliliğinizle ilgili riskleri değerlendirmek için birkaç dakikanızı ayırın. İşte farkında olmak isteyebileceğiniz birkaç soru ve potansiyel tehlikeler.

Verilerinizin Sahibi Kim?

Herhangi bir modern otomobil, en kısa sürüşte bile tonlarca veri üretir. Hız, hızlanma, motor devri ve daha fazlası – her şey arabanızın bilgisayarı tarafından kontrol edilir ve ölçülür. Bu bilgi araçtan kolayca elde edilebilir ve hatta toplama için üreticiye geri gönderilebilir. Otomobil üreticileri kendilerini genellikle bu bilgilerin sahibi olarak görürken, siz ve sürüş davranışınız hakkında çok şey söylüyor.

Telefonunuzu arabanızdaki dokunmatik ekrana bağlamanızı sağlayan sofistike sistemler araca yerleştirilmiştir. Ekranın kendisi, stereo sistemi ve navigasyon kontrolleri, bağlandığınız sistemin bir parçasıdır. Bu bizi önemli bir soruya getiriyor. Bilgileriniz bu sistemlerden geçerken, sahipliğini koruyor musunuz??

Varsa, az sayıda otomobil üreticisi akıllı sistemlerinden geçen verilere kimin sahip olduğunu açıklıyor. Bu, konumunuzdan mesajlarınıza ve en iyi arkadaşlarınızın telefon numaralarına kadar çok fazla veri. Aldığınız her rota sistem tarafından eşleştirilir ve e-posta ve sosyal medya bildirimleriniz de buradan geçirilir. Telefonunuzun Pandora veya Spotify hesabından dinlediğiniz müzik, aracınızın bilgi sisteminden de geçer. Bu verilerin ne kadarına üretici erişebilir ve sizinle ilgili tüm bu bilgilerin sahibi kimdir??

Konumunuz Hakkında Veriler Değerlidir

Konumu içeren haritaReklamverenler sürekli olarak tüketiciler hakkında daha fazla bilgi ister. Profiliniz ne kadar doğru olursa, size ürünlerini daha iyi satabilirler. Google gibi şirketler milyarlarca dolar kazanabilmelerinin nedeni budur. Google, tıkladığınız reklamlar, web aramalarınız ve daha fazlası hakkında bilgi toplar. Bu onların inanılmaz derecede hassas bir profil oluşturmalarını sağlar. Ancak genellikle bu veriler çevrimiçi etkinliklerinizle sınırlıdır.

Konum verileri, reklamverenlere İnternet dışındaki hayatınız hakkında değerli bilgiler verebilir. Yaşadığınız, çalıştığınız ve alışveriş yaptığınız yer artık sadece sizin işiniz değil. Özellikle size sorulmuşsa, büyük olasılıkla tüm bu bilgileri hiçbir zaman bir reklamverene teslim etmeyeceksiniz, ancak doğru bir profil oluşturmak paha biçilmezdir. Konum verileri, yeni bir doktora gitmeye başladığınızda, çocuklarınızı okula bıraktığınız zaman, iş için ne zaman ayrıldığınızı ve trafikte ne kadar süre kaldığınızı ortaya çıkarabilir.

Bu bilgilere arabanızın akıllı bilgi sistemi üzerinden erişilebilir. Bu veriler değerli olduğundan, reklamverenlerin profilinizi oluşturmasına yardımcı olmak için neredeyse kesinlikle kullanılabilir. Gizliliğinizi korumak, sizin için yüksek bir öncelik olmadıkça otomobil üreticileri için asla yüksek bir öncelik olmayacaktır. Bu yüzden risklerin farkında olmak çok önemlidir.

Arabanız Hackedilebilir

Bilgisayar korsanlarının bir arabanın kontrollerini ele geçirdiği hakkında hikayeler duymuş olabilirsiniz. Doğru araçlar ve erişim sayesinde, bir bilgisayar korsanı molaların, motorun, farların ve bakımınızın diğer işlevlerinin kontrolünü ele geçirebilir. Ancak bu neyse ki, bilgisayar korsanının bir süre aracınıza fiziksel erişim sağlamasını gerektirir. Bu nedenle, bunun başına gelme ihtimalleri hala uzak. Sadece arabanızın içinde güvendiğiniz kişilere izin verdiğinizden emin olun, böylece sürüş sırasında arabanın kontrolünü elinde tutan tek kişi sizsiniz.

Akıllı aracınızın bilgi sistemine erişmek ise çok daha kolay. Arabanız genellikle telefonunuza bir Bluetooth bağlantısı üzerinden bağlanır. Maalesef Bluetooth tamamen güvenli değil. Bu bağlantının tehlikeye girmesinin birkaç yolu vardır. Bu, bilgisayar korsanlarının bağlantıdan akan bilgilere erişmesini sağlar. Bu zayıflık önceden tespit edilemediği için, bunun için herhangi bir güvenlik yoktu. Bu nedenle, aracınızın akıllı bilgi sisteminden geçen bilgiler, doğru ekipmana sahip oldukları sürece aracınızı geçen herkes için hacklenebilir.

Kaybedecekleriniz

Aracınızın bilgi sisteminden geçen bilgiler saldırıya uğramış veya reklamverenlere satılmışsa, bu gizliliğinize yapılan bir saldırıdır. Bu bilgilere erişimi olan herkes, e-postanızdan veya sosyal medyadan gelen bildirimleri okuyabilir. Nerede yaşadığınızı ve nerede çalıştığınızı kolayca keşfedebilirler. Verilerinizdeki eğilimleri tespit ederek, bir bilgisayar korsanı iş için ne zaman ayrılacağınızı bilebilir ve evinizi hırsızlığa açık bırakabilir. Sonuçta, hırsızlar onları durdurmak için orada olmadan ne zaman grev yapacağını tam olarak bilecekler.

Bilginiz olmadan paylaşılabilecek hassas bilgilerin ötesinde, birisinin özel hayatınıza erişmesini sağlamaktan kaynaklanan gizlilik istilası duygusunun da sonuçları olabilir. Bir kez ihlal edildiğinde, gizlilik anlayışınız asla aynı şekilde geri dönmeyebilir. Gizliliğinizin kaybedilmesi nedeniyle ciddi bir şey olduğunda, şimdi içinizin rahat olması kolay bir tarihe dönüşebilir. Peki, bunun olmasını önlemek için ne yapabilirsiniz? Sizin için birkaç ipucumuz var.

Gizliliğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz??

Diğer tüm elektrikli cihazlar gibi, arabalar da gelişti ve gelecekte de gelişmeye devam edecek. Ayrıca, reklamverenler, bilgisayar korsanları ve diğer gruplar kişisel bilgileriniz için avlanmaya devam edecektir. Bu, modern teknolojiden vazgeçmeniz ve dokunmatik ekran veya Bluetooth bağlantısı olmayan eski bir araba almanız gerektiği anlamına mı geliyor? Şart değil. Aşağıdaki ipuçlarını izleyin; gitmekte fayda var.

Gizlilik politikasını sorun

Büyüteçli listeAraba satın alırken, üreticinin gizlilik politikası hakkında soru sormaktan çekinmeyin. Satış elemanının sizin için kolay bir cevabı yoksa da şaşırmayın. Gizlilik politikası size bilgilerinize ne olduğunu, kimlerin erişebileceğini ve kimlerin sahibi olduğunu söyleyecektir. Bunu bilmeniz önemlidir.

Pek çok kişi istemediği için satıcının politikayı bulmasının biraz zaman alabileceğini unutmayın. Bununla birlikte, başkalarıyla birlikte, bu sorunun öneminde ısrar ederseniz, bayiler dikkat çekecek ve değişim için de zorlamaya başlayacaktır. Mevcut aracınızın gizlilik politikasının isteklerinize uyduğundan emin olmak yerine, gelecekteki politikaların müşteri gizliliğini daha ciddiye almasını sağlamak için de çalışacaksınız..

İhtiyacınız olmadığında bağlantı kurmayın

Arabanızın akıllı sistemine bağlanmadan önce, o yolculukta size fayda sağlayıp sağlamadığını düşünün. Navigasyonu kullanacak mısınız? Hedefinize ulaşıncaya kadar bildirimleri görüntülemek için bekleyebilir misiniz? Alışkanlıktan kurtulmak yerine, potansiyel riskleri önceden düşünün. Her zaman bağlı değilseniz, arabanız sizinle ilgili her şeyi bilemez.

Verilerinizi bir VPN ile anonimleştirin

İlk etapta toplanacak herhangi bir kişisel bilgi yoksa, arabanız verilerinizi zorlukla toplayabilir ve gizliliğinizi tehlikeye atabilir. Bu nedenle, Bluetooth ile bağlanmadan önce her zaman gizliliğinizi artırmak için adımlar atmalısınız. Size geri dönmeyen anonim veriler, üçüncü taraflar için neredeyse işe yaramaz. Kendinizi bilgilerinizden uzaklaştırmak için basit adımlar atabiliyorsanız, bunu yapmanızı öneririz. Bilgilerinizi anonim tutmanın kolay bir yolu VPN kullanmaktır.

Bir VPN üzerinden bağlandığınızda, verileriniz anonim bir VPN sunucusuna gönderilmeden önce şifrelenir. Oradan, ulaşmaya çalıştığınız hedefe gönderilir. Bu şekilde, doğrudan bir web sitesine veya çevrimiçi hizmete bağlanmazsınız. Tüm verileriniz her zaman önce VPN sunucusundan geçer. Bu sunucu isteğinizi iletir ve siteden bilgi alır. Çevrimiçi hizmet asla sizinle doğrudan ilgilenmediğinden, hem istek hem de özel kalırsınız. VPN daha sonra verileri şifreler ve size geri gönderir.

Bu aracı yaklaşımı, gizliliğinizi korur ve yine de bağımlı olduğunuz çevrimiçi hizmetlere yüksek hızlı erişim sağlar. Buna ek olarak, bir VPN, sizinle belirli bilgiler arasındaki coğrafi kısıtlamalardan veya güvenlik duvarlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Farklı VPN’ler ve gizliliğinizin korunmasına nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için ihtiyaçlarınız için en iyi VPN’i seçme konusundaki yazımıza göz atın.

Son düşünceler

Modern arabaların sürücülerine sunduğu seçenekler inanılmaz derecede faydalı ve eğlenceli. Ancak, bu teknolojiye de biraz dikkat etmek iyi olur. Kendi gizliliğinizin sorumluluğunu üstlenerek şirketlerin kişisel bilgilerinizden kaçmadığından emin olun. Arabanızın üreticisinin gizlilik politikasına göz atarsanız, mümkünse bağlantısız kalın ve verilerinizi korumak için bir VPN kullanın, endişelenecek çok az şeyiniz olacaktır. Bu ipuçlarıyla, olası bir gizlilik ihlali fazladan stresi olmadan modern bir araca sahip olmanın tüm avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me