Anonim çevrimiçi: Tor (Soğan Yönlendirici) yasal mı? | VPNoverview

Tor Soğan Yönlendirici LogoTor (Onion Router) anonim olarak internette gezinmek ve hatta karanlık ağa erişmek için etkili bir yol sunar. Birçok kişinin merak ettiği soruyu anında cevaplamak için: Tor tarayıcıyı kullanmak dünyanın hemen hemen her yerinde tamamen yasaldır. Ancak, şu anda ikamet ettiğiniz ülke için durumun böyle olup olmadığını kontrol etmek her zaman akıllıca olacaktır.


Genel olarak, sizi bir polis videosu izlemek veya bir Google araması yapmak için Tor’u kullandığınız için polisin sizi toplaması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ancak, yasadışı faaliyetlere katılırken artan anonimlikten yararlanmak için Tor tarayıcıyı kullanırsanız, elbette hala yasalara tabisiniz. Eğer öğrenirsen, büyük belada olabilirsin.

Tor ve Edward Snowden

Oldukça düzenli olarak Tor’un cezai faaliyetlerle yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu böyledir, çünkü birçok suçlu Tor’u karanlık ağdaki uygulamaları için kullanıyor. Tarayıcı, kullanıcıların internette daha anonim olmasını sağlar, bu da onu mükemmel bir araç haline getirir. Suçlu veya yasadışı olarak kabul edilen şeyin tanımı ülkeden ülkeye değişir – ve çok farklı olabilir. Bu aynı zamanda siber suçlar için de geçerlidir. Örneğin, çevrimiçi olarak uyuşturucu ve silah satmak neredeyse tüm dünyada yasa dışıdır. Bununla birlikte, bazı ülkelerde, diktatörlük veya sızıntı yapan devlet belgeleri hakkında eleştirel düşünceleriniz de suç sayılabilir..

Çevrimiçi uygulamaların düşebileceği gri alanlara örnek olarak Edward Snowden’ın durumu verilebilir. 2013 yılında Snowden, NSA ve onların casusluğuyla ilgili gizli belgeleri daha büyük halka sızdırdı. Bu nedenle, şimdi Amerikan hükümeti tarafından aranıyor. Edward Snowden’ın yaptığı (devlet sırlarını ortaya çıkarmak) Amerikan yasalarına göre yasadışıdır. Ancak, çoğu Snowden’in yaptıklarını yapmakta haklı olduğunu savunuyor. Sonuçta, tüm vatandaşların birisinin – herhangi birinin – hareketlerini ne zaman izlediğini ve konuşmalarını dinlediğini bilme hakkı yok mu? Bu, mahremiyetin büyük rol oynadığı ahlaki bir ikilemdir.

Diğer şeylerin yanı sıra, Edward Snowden Tor’u gizli NSA belgelerini daha geniş halka açıklamak için kullandı. Ayrıca başkalarının çevrimiçi olduklarında Tor tarayıcıyı kullanmasını istedi. Ona göre, bu anonim kalmanıza ve özgürce yayınlama hakkınızı kullanmanıza izin veren birkaç yoldan biridir. ABD’deki hükümetler ve NSA gibi resmi kuruluşlar sizi orada takip edemez – çoğu zaman. Snowden tarayıcıyı yasalara aykırı faaliyetler için kullandı. Ancak başkalarına yaptığı çağrı suçlu değildi: İnternet gizliliklerini yalnızca Tor tarayıcı ile internette dolaşarak korumasını önerdi. Tor tarayıcısının gerçekten ne kadar güvenli olduğuna dair bazı tartışmalar var, ancak Tor’un hükümetler, web siteleri ve diğer kuruluşların çevrimiçi insanlara casusluk yapmasını çok daha zorlaştırdığı gerçeği hala var.

Tor ve yasadışı uygulamalar

Snowden’ın durumunun yanı sıra, Tor’un yasadışı iş için kullanıldığı birçok, çoğunlukla daha az bilinen veya tartışmalı örnekler var. İpek Yolu muhtemelen en ünlü durumdur. İpek Yolu, yasadışı silahlar, uyuşturucular ve diğer ürünler için çevrimiçi bir pazardı. Web sitesi kaynağına kadar izlendi ve çevrimdışına alındı, ancak karanlık web’de benzer pazar yerleri olması gerekiyor. Tor kendi başına yasadışı olmasa bile, kullanıcılara bu tür platformlara ve sayfalara anonim erişim sağlar. Bu nedenle Tor’un dolaylı olarak suçluluğu desteklediğini söyleyebilirsiniz, çünkü suçluların kolayca tanımlanamamasını sağlar.

İpek Yolu’nun kapatılması kadar büyük bir şey olduğunda, Tor tarayıcısının gerekli olup olmadığı konusunda yoğun tartışmalar başlar. Bu daha sonra genel olarak çevrimiçi anonimlik hakkında daha geniş tartışmalara yol açar. İnsanların dikkat etmesi gereken şey, siber suçlarla mücadele etmek ve çevrimiçi gizliliklerini önemsemek arasındadır. Bulmak zor bir denge, ki bu genellikle sadece yasal değil etik bir mesele haline geliyor.

İpek Yolu gibi haber değeri olan vakalar nedeniyle, genel halk Tor’u karanlık ağdaki yasadışı faaliyetlerle sık sık ilişkilendirir. Tor, Tor’un durumuna yardımcı olmayan yalnızca diğer Tor kullanıcıları tarafından erişilebilen web sitelerini barındırmanıza olanak tanır. Yasadışı pazar yerleri ve forumlar, ‘doğru’ kitle için kolayca kurulur ve anında erişilebilir. Tor tarayıcı, platformun nedeni bu olmasa bile, bu tür uygulamaları kolaylaştırır.

Tor ve gizlilik

Büyüteçli listeTor, suçlular tarafından sıkça kullanılıyor olabilir, ancak bu, tarayıcının kendisinin tanım başına suçlu olduğu anlamına gelmez. Aksine: Tor tamamen özgürlük ve gizlilikle ilgili bir çevrimiçi ortam yaratmaya yardımcı olur. Tor ile omzunuzun üzerinden başkaları olmadan (örneğin hackerlar, hükümetler ve patronunuz) göz atabilirsiniz. Yayın hakkınızı ve ifade özgürlüğünüzü güçlendirir. Çevrimiçi güvenlik ve anonimlikten bahsediyorsak, Tor harika bir girişimdir.

Yine de, Tor çeşitli güvenlik sorunlarıyla uğraşmak zorunda kaldı. Aralarında CIA ve FBI olmak üzere birçok resmi kuruluş Tor’un güvenliğini atlattı ve hatta ihlal etti. Bu şekilde, bazı yasadışı uygulamalara bağlı bireyleri izleyebildiler. Dahası, 2017’de Tor’un sistemindeki zayıf nokta, Linux ve MacOS IP adreslerini ortaya çıkarma ve tarayıcının anonimliğini iptal etme olanağı yarattı.

Tor tarayıcısında bile, siz ve çevrimiçi verilerinizin bir şekilde ortaya çıkabileceğini daima göz önünde bulundurun. Ancak, (yerel) yasalara bağlı kaldığınız sürece, bu sizin için bir sorun olmamalıdır. Tor tarayıcıyı kullanmak genellikle kendi başına sorun yaratmaz. Yine de, mümkün olan en iyi çevrimiçi korumayla çalıştığınızdan emin olmak için Tor’u her zaman bir VPN bağlantısıyla birlikte kullanabilirsiniz. Bunu yaparsanız, çevrimiçi trafiğiniz iki farklı şekilde korunur ve gizliliğinizi ve anonimliğinizi koruyan ekstra bir şifreleme katmanınız vardır..

Sonuç

Tor’u kullanmak yasadışı değildir. Tor tarayıcı, kullanıcılara ücretsiz bir internete anonim erişim sağlar. Her şeyde olduğu gibi, bu erişim hem iyi hem de kötü yollarla kullanılabilir. Ne de olsa Tor, insanların karanlık web sitesindeki suçlu web sitelerini ve pazar yerlerini ziyaret etmelerine izin veriyor. Buna rağmen Tor, önemli bilgileri anonim olarak yaymak için önemli ve yeterli bir seçenek sunar. Kısacası: yasal olarak konuşmak gerekirse, çevrimiçi yaptığınız şeyler yasalara aykırı olmadığı sürece Tor’u herhangi bir sonuç olmadan kullanabilirsiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map