Android cihazlarda gizliliğinizi koruma | VPNOverview

Android Cep TelefonuAndroid işletim sistemi bugün piyasadaki en baskın olanıdır. Android, akıllı telefon pazarının yüzde 87’sine sahip. Ayrıca, tabletlerin yüzde 66’sı Android kullanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu her gün cebinde bir Android telefon ile 107 milyondan fazla insan anlamına gelir. Birçoğumuz Android telefonlarımızda sağlanan kolaylık ve hizmete değer verirken, birçoğu bu cihazların kullanımıyla gizlilik risklerinin farkında olmayabilir. Android cihazınızda birkaç ayar yaparak gizliliğinizin daha iyi korunmasını sağlayabilirsiniz.


Android Gizliliği Hakkında Neden Endişelenmelisiniz?

Android, en büyük akıllı telefon cihazı işletim sistemi ve Google’ın bu kadar tanınmış bir isim olmasıyla, ürünlerini kullanarak gizlilik konusunda herhangi bir endişe olmadığını düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, Android’in gizlilik politikasının basit bir şekilde okunması gizlilik uzmanlarını ilgilendirecek çok şey ortaya koyuyor.

Google’ın gizlilik politikası, Android cihazınızın e-posta, fotoğraf ve videoların içeriği de dahil olmak üzere bilgi toplayacağını açıklar. Ayrıca cihazdaki uygulamaları ve tarayıcıları nasıl kullandığınızı da izlerler. Ayrıca Google, arama terimleri, reklamlarla nasıl etkileşimde bulunduğunuz, kimi aradığınız ve onlarla ne kadar süre konuştuğunuz hakkında bilgi toplar. Android konumunuzu GPS, cihazınızdaki sensörler ve yakındaki Wi-Fi, baz istasyonları ve Bluetooth cihazları aracılığıyla izler.

Tüm bu bilgiler hizmetlerini geliştirmek için toplanır. Google, özellikle reklamverenler için daha iyi hedeflemeyi geliştirmek istiyor. Google, çok belirli kullanıcı gruplarındaki reklamları hedefleyebilirlerse daha fazla ücret alabilir. Google’ın Android’den elde ettiği kârın çoğunluğu, cihazınızdan sizinle ilgili toplanan bilgilere dayalı reklamcılıktan gelir.

Reklam Ayarları

Android cihazınızdaki Reklam Ayarlarını kullanmak, kişisel verilerinizi korumak için atabileceğiniz en iyi adımlardan biridir.

Gizlilik ayarları android

Bunu yapmak için Android cihazınızdaki ayarlara gidin. “Google” ı arayın. Cihazınıza bağlı olarak kişisel veya sistem sekmesinde bulunabilir. Doğrudan Google hesabınızla ilgili ayarları getirmek için üzerine dokunun.

Gizlilik ayarları android

Çoğu cihazda, listenin üstünde ‘Reklamlar’ görünür. Google hesabınızı hedefleyen reklamlarla ilgili ayarları görüntülemek için ‘Reklamlar’a hafifçe vurun.

Gizlilik ayarları android

“Reklamlar” ekranında, Google’ın bilgilerinizi reklamcılıkta nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi veren bir web sayfasına yönlendirilmek için “Google Reklamları” na hafifçe vurabilirsiniz. Android’deki uygulamaların ve hizmetlerin reklam amaçlı etkinliklerinizin kişiselleştirilmiş profillerini oluşturmasını durdurmak için stop Reklamların Kişiselleştirilmesini Devre Dışı Bırak ’seçeneğinin yanındaki kaydırma çubuğunu tıklayın. Bu, gelecekteki tüm profil oluşturmayı durdurur ve hedefli reklamlar göstermek için profilinizin kullanımını durdurur.

Bir adım daha ileri gitmek için, profilinizde depolanmış olan bilgileri Google’ın hesabınıza atadığı kimlikten çıkarmak için advertising Reklam kimliğini sıfırla’ya hafifçe vurabilirsiniz.

Konum İzleme Ayarları

Android’in reklamverenler için ilgi alanlarınızın bir profilini oluşturmasının daha gizli yollarından biri, konumunuzu izlemektir. Android cihazınızla nereye gittiğinizle ilgili bilgiler, çevrimdışı olarak hayatınız hakkında reklamverenlerin başka türlü kazanamayacağı önemli ayrıntılar sağlar. Birçok yönden, bu gizliliklerinden endişe duyanlar için bir kabus olabilir.

Google, Android cihazınızın her zaman nerede olduğunu izleyerek, sık sık alışveriş yaptığınız, doktorunuzun kim olduğunu, çocuklarınızın okula gittiği yerleri ve diğer birçok özel ayrıntıyı ev ve iş konumlarınızı belirleyebilir. Bu, normalde Google ile gönüllü olarak paylaşmayacağınız ve reklamverenlerle paylaşmak istemediğiniz bilgilerdir. Konum ayarlarınızı yapmak kişisel verilerinizin gizli kalmasına yardımcı olabilir.

Gizlilik ayarları android

Ayarlar menünüzde konum ayarları genellikle ‘Gizlilik ve güvenlik’ başlığı altında bulunabilir. Ancak, bazı cihazlarda “Konum” veya benzer bir başlık altında bulunabilir.

Gizlilik ayarları android

“Gizlilik ve güvenlik ekranında”, konum ayarlarını değiştirmek için “Konum” a hafifçe vurun.

Gizlilik ayarları android

Burada, son zamanlarda konum bilgilerinizi kullanan uygulamalar arasında gezinebilirsiniz. Konum ayarlarına erişim iznini ayarlamak için her bir uygulamayı veya hizmeti tıklayabilir veya ekranın üst kısmındaki kaydırıcıyı değiştirerek tüm konum erişimini kapatabilirsiniz.

Gizlilik ayarları android

Accuracy Doğruluğu artır ’düğmesine dokunduğunuzda, telefonunuzun GPS cihazı dışında konumunuzu belirten ayarlara erişilir. Android, konumunuzu bu ağlara yakınlığınıza göre belirlemenize yardımcı olması için yakındaki Kablosuz ağları tarayabilir. Android, bölgenizde yayın yapan yakındaki Bluetooth cihazları aracılığıyla da konumunuzu haritalayabilir. Bu, cihazınızda Bluetooth kapalı olsa bile çalışır. Konumunuzun anonim kalmasına yardımcı olmak için, ‘Kapalı’ya gitmek için kaydırıcılardan birini veya her ikisini de tıklayabilirsiniz.

Gizlilik ayarları android

‘Konum’ ekranında, cihazınızı bulmanın farklı yollarına erişimi kısıtlamak için “Konum bulma yöntemi” ne hafifçe vurun. En az kesin nokta belirleme yöntemi, Android’i yalnızca GPS kullanarak kısıtlamaktır. En yüksek gizlilik güvenliği için bu yöntemi seçin.

Uygulama İzinlerini Kısıtlama

Cihazınıza herhangi bir uygulama yüklediğinizde, uygulamanın bazı özelliklerini etkinleştirmek için bu uygulamanın telefonunuzdan belirli hizmetlere erişim iznine ihtiyacı olacaktır. İstenen tüm izinleri kabul etmek zorunda olmasanız da, izni reddederseniz bazı işlevler azalabilir. Bu nedenle, çoğu kişi bir uygulamanın yüklemede yaptığı izin isteklerini kabul eder.

Birçok uygulama, işlevlerini yerine getirmek için gerekli olmayan izinleri sorarak bu durumdan yararlanır. Bu, kişi listelerine, mikrofonunuza, kameranıza veya diğer uygulamalara erişmeyi içerebilir. Verilen izinleri kontrol etmek ve gerekli olmayan bazı uygulamaları iptal etmek için bazı uygulamalardan geçmek iyi bir fikir olabilir..

Gizlilik ayarları android

Ayarlar menüsünden “Uygulamalar” ayarını bulun. Bu bir Aygıt sekmesi, Kişisel sekmesi veya Ayarlar altındaki bir listede olabilir.

Gizlilik ayarları android

“Uygulamalar” menüsünde “Uygulama yöneticisi” ne hafifçe vurun. Bu, Android cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaların bir listesini görüntüler. İzinlerini incelemek istediğiniz her bir uygulamaya hafifçe vurun.

Gizlilik ayarları android

Uygulamanın hangi hizmetlere erişeceğini ayarlamak için “İzinler” e hafifçe vurun.

Gizlilik ayarları android

Kamera uygulamasına bakarsak, bariz nedenlerden dolayı ‘Kamera’ya erişimi olduğunu görüyoruz. Dahası, bu seçeneği belirlerseniz fotoğrafınızı çekildiği yerle etiketlemek için “Konumunuza” erişebilir. Kameranın ‘Mikrofon’a da erişimi vardır, böylece telefonunuza fotoğrafın ne zaman çekileceğini söylemek için ses kontrolünü kullanabilirsiniz. Son olarak, uygulamanın “Depolama” ya erişimi vardır, böylece cihazınıza çektiğiniz fotoğrafları kaydedebilirsiniz. Bunlardan herhangi birini devre dışı bırakmak için kaydırıcıyı ‘Kapalı’ya getirin.

Kameranın neden “Kamera” ya erişmesi gerektiği açık olsa da, bazı uygulamaların izinleri o kadar açık olmayabilir. Gerekli bir izni kapatmak uygulamanızı engelleyebilir. Bu olursa paniğe gerek yok. Sadece uygulamaya geri dönün ve gerekli izni yeniden etkinleştirin.

Gizliliğiniz Önemlidir

Özel bilgilerinizi Android cihazınızda koruma konusunda endişeleriniz olsun ya da çocuğunuza bir cihaz veriyorsanız, gizlilik ayarlarını kontrol etmek bilgilerinizin gizli kalmasını sağlamak için iyi bir yoldur. Bu basit önlemler, sizin için doğru olan gizlilik düzeyini korumanıza yardımcı olacaktır..

Bir başka basit adım, çevrimiçi bağlantınızı Sanal Özel Ağ (VPN) üzerinden kurmaktır. Bu sistem, konumunuz ve web kullanımınızla ilgili ayrıntıları anonim tutmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca video akışı hizmetlerinde coğrafi kısıtlamalardan kaçınma gibi avantajlar sağlar. Bir VPN’in çevrimiçi gizliliğinizi korumanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map