Akıllı Termostatınızın Gizlilik Riskleri | VPNoverview.com

Akıllı termostatların vaadi birçok ev sahibini cezbetti. Nest ev termostatı, Honeywell, Ecobee ve diğerleri bu ilgiden yararlanıyor. Sektör yükselişte ve bu büyüme birçok şirketin içine girmesini sağladı. Ancak müşteriler güçlü gizlilik kontrolleri talep etmedikçe, akıllı ev termostatları davetsiz misafirlere bilgi kaynağı olabilir.


Akıllı Termostatınız Şüphelendiğinizden Daha Fazlasını Biliyor

Akıllı TermostatAkıllı termostatlar, evinizi mükemmel sıcaklıkta tutmanıza yardımcı olmaktan daha fazlasını yapar. Bu akıllı termostatlar, ev sahiplerinin enerji faturalarından yüzlerce dolar tasarruf etmelerine de yardımcı olur. Termostat ne zaman uzakta olacağınızı ve ne zaman döneceğinizi öğrenir, böylece enerjiyi sadece ihtiyacınız olduğunda kullanırsınız. Termostatı, telefonunuzdaki bir uygulamadan da ayarlayabilirsiniz. Bu, planlanandan daha uzun süre uzak kalacaksanız sıcaklığı uzaktan artırmanıza veya düşürmenize izin verir. Bu avantajlar ve kolaylıklar, onları alıcılar için çok çekici kılan şeydir.

Bu avantajlar, akıllı termostat kullanımındaki gizlilikle ilgili olası endişeleri görmezden gelmenize neden olabilir. Bankacılık şifrenizi veya e-postanızı termostatınızdan geçirmezsiniz, bu nedenle gizliliğiniz için ne kadar risk oluşturabilir? Akıllı termostatlar, gizlilik güvenliğinizde tam olarak bir boşluk oluşturabilir, çünkü alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı öğrenirler.

Termostatınız ne zaman evde ve ne zaman uzakta olacağınızı öğrenir. Akıllı termostat uykuya daldığınızda ve hafta sonları bu saatten farklıysa öğrenir. Akıllı termostat, evdeyken tercih ettiğiniz sıcaklığın ne olduğunu öğrenir. Bu bilgiler sizin hakkınızda şüphelenebileceğinizden daha fazlasını ortaya koyuyor.

Akıllı Termostat Verilerinizi Kim İsteyebilir

Akıllı termostatınızdaki veriler hayatınızla ilgili eğilimleri ortaya çıkarır. Bu verilere erişimi olan herkes evdeyken ya da uyurken anlayabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu bilgiler oldukça yararlı olabilir.

Hackerlar ve hırsızlar

Bilgisayar korsanları, dönüşünüzden korkmadan evinize ne zaman gireceğinizi bilmek için evden uzakta olduğunuzda verileri kullanabilir. Termostatınızın değiştiği zamandaki eğilimleri analiz ederek bir hırsız girmesi için en uygun zamanı belirleyebilir. Bu ayarlara erişimi olan bir hırsız evden uzakta olduğunuzu ve yakında geri dönmeyeceğinizi bilebilir.

Reklamverenler

Reklamverenler de etkinlikleriniz hakkındaki bilgilerden yararlanır. Bazı reklamlar, uyandıktan kısa bir süre sonra veya akşam saatlerinde daha iyi çalışır. Akıllı termostat kontrollerinizdeki eğilimleri tespit ederek, bir reklamveren reklamlarını doğru zamanda size hedefleyebilir. Bu, satış yapma olasılıklarını önemli ölçüde artırabilir. Pazarlamacılar bu bilgilerin değerini bilmektedir ve akıllı termostatınızdan veri almaya çalışabilirler. Büyük bir şey gibi görünmeyebilir, ama bir bakıma manipüle edildiniz.

Gizlilik Politikanız Ne Kadar Güvenli??

Hangi akıllı termostatın satın alınacağına dair seçiminiz genellikle bir termostatın diğerine göre avantajlarına dayanır. Gizlilik politikalarının sunduğu güvenliği göz önünde bulundurmanız olası değildir. Akıllı bir termostat üreticisinin politikası, bu cihazın evinizde bulunmasının gizliliğinizi nasıl etkilediğini etkileyebilir.

Şirket politikaları değişebilir

Akıllı termostat üreticilerinin çoğunun sağlam gizlilik politikaları vardır. Popüler markalar Nest ve Ecobee, mahremiyete olan bağlılıklarıyla öne çıkıyor. Ancak teknoloji alanındaki şirketler genellikle satılıyor ve tekrar satılıyor. Nest gizlilik politikası, satıldıkları takdirde yeni şirketi sundukları gizlilikle aynı yüksek standarda sahip olmaya zorlayacaklarını belirtir. Bununla birlikte, bugün hoşunuza giden gizlilik korumalarının yarın hala geçerli olacağının garantisi yoktur..

Şirket sunucusu alışması

Bilgisayar korsanlarının termostat üreticisinin sunucularında saklanan verileri çalma ve çalma riski de vardır. Bankalar gibi güvenli şirketler bile özel bilgileri ifşa eden veri ihlallerine maruz kalmaktadır. Verileriniz bir şirket sunucusundan çalınırsa, gizliliğinizin ihlali ciddi olabilir.

Hiçbir akıllı termostat üreticisi henüz tüketici verilerinde herhangi bir ihlal rapor etmemiştir. Bununla birlikte, gizlilik uzmanları çoğu durumda bir veri ihlalinin herhangi bir şirket için kaçınılmaz olduğu konusunda hemfikirdir. Pentagon saldırıya uğrayabilirse, hiçbir şirket veri ihlaline karşı bağışık değildir. En güvenli politika, verilerinize güvenliğinin ihlal edildiğini düşünmek ve oradan harekete geçmektir..

Gizliliğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz??

Hassas bilgilere maruz kalma riskleri karşısında, akıllı bir termostatın avantajlarından yararlanmaya devam ederken kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? İlk olarak, akıllı termostat üreticisinin gizlilik politikasını kontrol edin. Bunun mükemmel bir koruma sağlamadığını görsek de, gizliliğinize öncelik veren bir şirketten başlamak bilgilerinizi korumak için iyi bir yoldur.

Termostatınızdaki herhangi bir bilgiden en yüksek değeri elde etmek için, bir reklamverenin bunu profilinize geri bağlayabilmesi gerekir. İçeri girmek isteyen bir hırsızın da konumunuza ihtiyacı olacaktır. Bilgileri size geri bağlamadan, verileriniz çok rastgele bir gürültüdür. Bu bilgileri gizli tutmanın bir yolu VPN kullanmaktır.

Ev ağınızı korumak için bir VPN kullanın

Bir VPN üzerinden bağlanmak, bilgilerinizi çevrimiçi olarak anonim tutarak gizliliğinizi korur. Cihazınızdan çıkan bilgiler şifrelenir ve VPN sunucusuna aktarılır. Bu sunucu çoğu zaman yüzlerce kullanıcı tarafından kullanılır ve tüm bilgileri anonim kalır. Sunucu bilgilerinizi hedefine yönlendirir. Size dönen tüm veriler doğrudan cihazınıza değil, VPN sunucusuna gider. Bu aracı tekniği, başkalarının çevrimiçi işlemlerinizi bulunduğunuz yere veya kişiye bağlamasını imkansız hale getirir.

Akıllı termostatınızı doğrudan bir VPN’ye bağlayamasanız da, kaliteli bir VPN hizmeti genellikle evinizdeki tüm internet trafiğini VPN sunucusu üzerinden yönlendirmenize izin verir. Bilgileriniz anonim olarak gönderildiğinden, akıllı termostatın yerini belirlemek daha fazla bilgiye erişmeden neredeyse imkansız hale gelir. Sonuçta, bir VPN kullanımı sizden çalınan veya sattığınız verileri neredeyse işe yaramaz hale getirecektir.

Tüm ev ağınızı korumak için sağlam bir VPN NordVPN’dir. Bu VPN sağlayıcısı, dünya çapında milyonlarca memnun müşteriye ve kolay uygulamaları, mükemmel güvenliği ve uygun fiyatları nedeniyle çok sağlam bir üne sahiptir..

Bir VPN’in gizlilik özellikleri ve diğer avantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ihtiyaçlarınız için en iyi VPN’i seçme konusundaki yayınımıza göz atın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me