Akıllı Telefonunuzun Gizlilik Riskleri – Genel Bakış | VPNoverview.com

Belki de modern tarihte başka hiçbir araç akıllı telefonlarda olduğu gibi hayatımızda devrim yapmamıştır. Bu el bilgisayarı kamera, GPS, hesap makinesi, adres defteri ve diğer birçok öğenin yerini almıştır. Artık bilgiye daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde erişebiliyoruz. Bu kadar yararlı olduğu kanıtlanan özellikler, gizliliğimizi istila eden reklamverenler veya bilgisayar korsanları tarafından bize karşı kolayca çevrilebilir. Akıllı telefonunuzdaki gizliliğinizi korumaya yardımcı olacak çeşitli araçlar mevcuttur.


Akıllı Telefonlar Gizliliğinizi Nasıl İstila Ediyor

Akıllı telefon o kadar çok işlevi yerine getiriyor ki, birçoğumuz olmadan nasıl başardığımızı hatırlamamız zor. Telefonunuz sizinle her yere gider. Sabah ilk baktığınız şeylerden biri. Kahvaltı alırken sosyal medyanızı kontrol edersiniz, yakınlarda iş başındadır ve daha sonra içecek için dururken parmaklarınızın ucundadır. Çoğumuz, telefonunuzun cebinizde olmadığını fark ettiğinizde panik anını yaşadık ve nerede bıraktığınızı merak ediyorsunuz.

Telefonunuz bir dizi sensör ile donatılmıştır. Bunlar bulunduğunuz yerden, nemden, atmosfer basıncından ve hareketinizden her şeyi izler. Telefonunuzun hareket sensörleri çok hassastır. Bir ekrana dokunduğunuz yeri telefonunuzun algıladığı hareketle eşleştirmek bile mümkündür. Telefonunuzda bu verileri izleyen herhangi bir uygulama, kısa mesajlarınızı veya bankacılık uygulamanızın şifresini yüksek doğrulukta okuyabilir.

Konumunuz yalnızca telefonunuzun GPS’i üzerinden değil, yakındaki baz istasyonları, Wi-Fi sinyalleri ve hatta yakındaki Bluetooth cihazları izlenerek de izlenebilir. Aslında, telefonunuzun Bluetooth vericisi kapalı olsa bile konumunuz Bluetooth cihazlardan belirlenebilir.

Hangi Uygulamalar Gizliliğinizi İstiyor??

Akıllı Telefon Konum İşaretleyiciTelefonunuzdaki konum özelliklerine erişmek için bir uygulamanın bu bilgileri kullanma iznine sahip olması gerekir. Çoğu kişi, bir uygulamayı yüklerken istenen izinlerin gerekli olduğunu kabul eder ve ‘Tamam’ı tıklayın. Konum verilerinin, bir reklamverenin sahip olabileceği en değerli bilgilerden bazıları olabileceğini fark etmeyebilirsiniz. Apple, Google, Facebook dahil hedefli reklamlar sunan şirketler, başka şekilde ifşa etmeyebileceğiniz ilgi alanlarınızı ve etkinliklerinizi çevrimdışı olarak tanımlamak için konum verilerini kullanır.

Hangi uygulamalar, telefonunuzda hangi tuşlara bastığınızı belirlemek için telefonunuzun hareket sensörlerini kullanır? Belki hiçbiri, belki de hepsi. Uygulamaların, telefonunuzun hareket sensörlerini kullanmak için izne ihtiyacı yoktur. Bu nedenle, hangi şirketlerin bu bilgiler için bir telefonun sensörlerini izlediğini bilmenin bir yolu yoktur.

Akıllı Telefonunuzda Gizliliğinizi Koruyun

Sevgili akıllı telefonunuzda gizliliğinizi korumak için bugün alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Aşağıda uygulamalarınızı yönetmenin, verilerinizi şifrelemenin, eski uygulamaları silmenin ve telefonunuzu kilitlemenin sizi güvende tutmaya nasıl yardımcı olabileceğini göreceksiniz..

Uygulama İzinlerini Yönet

Telefonlarınızda uygulamalara verdiğiniz izinleri kontrol etmek akıllı telefonunuzdaki gizliliği geri yükleyebilir. Konum ayarlarınızı, mikrofonunuzu veya kameranızı kullanmak için izin isteyen her uygulama gerçekten istediğiniz gibi çalışmak için bu hizmetlere ihtiyaç duymaz. Bir çok popüler sosyal medya platformu için gizlilik ayarlarını değiştirmenize yardımcı olacak kılavuzlar yazdık.

Verilerinizi Şifreleyin

Cihazınızı şifrelemek, telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda veya yeni bir telefonla işlem yaptığınızda hassas verilerinizin korunmasına da yardımcı olabilir. Telefonunuzdaki bilgileri şifrelediğinizde, uygulamaların izniniz olmadan dosyalarınızın içeriğini okumasına da engel olur. Bu, verilerinizi virüs saldırılarından veya sınırlarını aşan kötü amaçlı uygulamalardan koruyabilir. Dahası, eski telefonunuzu atmadan veya satmadan önce cihazdaki tüm kişisel bilgilerinizi sildiğinizden emin olun..

Eski Uygulamaları Sil

İnsanların bir uygulamayı denemesi, bir süre kullanması ve daha sonra yavaş yavaş ilgisini kaybetmesi nadir değildir. Telefonunuzu düzenli olarak temizlemediğiniz sürece, bu eski uygulamalar aylarca hatta yıllarca kullanılabilir. Uygulamayı kullanmıyor olsanız da, verdiğiniz izinler hala geçerlidir. Uygulamanın konumunuzu kullanma, diğer uygulamalara erişme veya mikrofonunuzu kullanma izni varsa, yine de akıllı telefonunuzu izliyor olabilir. Neden uygulamalarınızı gözden geçirip artık ihtiyacınız olmayan uygulamaları kaldırmıyorsunuz? Gizliliğinizi korumak istiyorsanız eski uygulamaları silmek iyi değildir, aynı zamanda akıllı telefonunuzun sorunsuz çalışmasına da yardımcı olur.

Telefonunuzu Kilitleyin

akıllı telefon kilidiAçık gibi görünebilir, ancak bir iğne ile korunan bir kilit ekranını etkinleştirmek, telefonunuzdaki verileri korumak için alabileceğiniz en basit önlemlerden biridir. Yine de birçok insanın kilit ekranı etkin değil. Telefonunuzda fotoğraflar, banka ve kredi kartlarınıza erişim ve kişi listenize ve sosyal medya hesaplarınıza tam erişim gibi hassas bilgileri düşündüğünüzde, kilit ekranına sahip olmak mantıklıdır. Bu kişisel bilgileri, telefonunuzu çalarak ulaşmaya çalışan herkesten koruyabilirsiniz..

Bir VPN Gizlilik Korumasında Üstündür

Diğer önlemler bir miktar koruma sağlarken, VPN, akıllı telefonunuzdaki gizliliğinizi korumak için yapabileceğiniz en kolay ve en iyi şeylerden biridir. Bir VPN, cihazınızı kullanırken bilgilerinizin anonim kalmasına yardımcı olur.

O nasıl çalışır?

VPN bağlantısıİnternet’e bir VPN üzerinden bağlandığınızda, VPN sunucusuna giden bilgiler şifrelenir. VPN daha sonra verileri anonim sunucusundan iletir. Bu aracı yaklaşımı, sizi sağladığınız veya talep ettiğiniz bilgilerden ayırmanıza yardımcı olur. Veriler size geri gönderildiğinde, öncelikle VPN’ye gitmelidir, böylece gönderenin size hiçbir zaman doğrudan erişimi olmaz. VPN daha sonra bilgileri şifreler ve size gönderir. Kaliteli bir VPN ile bilgileriniz gizli kalır. Tüm veriler VPN üzerinden yönlendirilebildiğinden, hangi bilgilerin cihazınızdan geçtiğini ve bu bilgilerin size nasıl etiketlendiğini daha iyi kontrol edersiniz..

Güvenli Halka Açık Wi-Fi

Cihazınızı bir kahve dükkanında olduğu gibi genel bir Wi-Fi üzerinden kullanırken, VPN’in şifrelemesi sizi meraklı gözlere karşı korumaya yardımcı olur. Hackerlar genellikle halka açık bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden seyahat eden sinyalleri gözeterek hassas bilgiler elde ederler. Bir VPN hizmeti kullanmak, bağlantınızı evde sörf yapıyormuş gibi güvenli tutacaktır..

Daha Fazla Avantaj?

Bir VPN hizmeti, kullanıcılara başka avantajlar da sunar. İşteki bağlantınız belirli web sitelerine ve hizmetlere erişimi engelleyebilir. Bir VPN’ye bağlanarak, telefonunuzda istediğiniz sitelere erişmek için bu kısıtlamalardan kaçınabilirsiniz. Video akışı hizmetleri, bulunduğunuz yere göre içeriğe erişimi de sınırlar. Dünyanın farklı yerlerindeki bir VPN sunucusuna bağlanarak, çevrimiçi olarak mevcut olan bu içerikten tam olarak yararlanmak için bu sınırlamalardan kaçınabilirsiniz..

Son düşünceler

Gizlilik skandallarının en büyük işletmelerin bazılarını salladığı bir zamanda, kendinizi korumak için adımlar atmak mantıklıdır. Akıllı telefon sadece on yaşındadır, bu yüzden bunun gizliliği nasıl etkilediğini hala öğrenmemiz şaşırtıcı değildir. Kendinizi korumak için bazı basit önlemler alarak, gizliliğiniz korunduğundan içinizin rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Bir VPN’in gizliliğinizi korumaya nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için ihtiyaçlarınız için doğru VPN’yi seçme konusundaki yayınlarımıza göz atın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me