Akıllı Saatinizin Gizlilik Riskleri | VPNOverview

Smartwatch görüntüsüAkıllı telefonlar kadar faydalı olduğu gibi, son yıllarda açıklığa kavuşan bir dezavantaj da bağımlılıklarıdır. Akıllı telefonlar dikkatimizi çeker ve onlara vermek istediğimiz zamanımızı daha fazla tüketir. Ekran alışkanlığını tekmelemenin harika bir yolu, tuhaf bir şekilde bileğinize başka bir ekran eklemektir. Akıllı saatin küçük ekranı yalnızca ihtiyacınız olan bilgileri sağlar. Telefonu çıkarmanıza gerek kalmadan, emilmeniz daha az olasıdır. Bir akıllı saat sahibi olmanın birçok faydası olsa da, gizliliğiniz için bir risk oluşturur.


Bluetooth Bağlantısı

Akıllı saatler Bluetooth üzerinden telefonunuzla iletişim halinde kalır. Telefonunuzu geride bırakırken bileğinizdeki akıllı saat her zaman yanınızda. Eylül 2017’de araştırmacılar neredeyse her Bluetooth cihazında bir dizi sorun keşfetti. Bu güvenlik kusurları her Bluetooth cihazını bilgisayar korsanlığına maruz bırakır. Bu saldırılar akıllı saatinizden telefonunuza geçen virüsler biçiminde olabilir. Diğer sorunlar arasında cihazınızın kontrolünü ele geçiren fidye yazılımı ve yönlendiricinizin bulaşması yer alır. Virüs bulaşmış bir yönlendirici, Wi-Fi’nize bağlı her cihaza kötü amaçlı kod yayabilir.

Bağlantı ile ilgili bir başka önemli sorun, bildirimlerinizin ele geçirilmesine izin verebilir. Bankanızdan gelen e-postalar, sosyal medyadan gelen mesajlar, önemli olanlardan gelen metinler Bluetooth üzerinden gönderilir. Akıllı saatinize gönderilen tüm bildirimler saldırıya uğramış bir Bluetooth bağlantısı tarafından kesilebilir. Bu saldırılar geçmişte tespit edilememiştir. Bu nedenle, çoğu cihazın gizliliğinizin bu şekilde işgaline karşı hiçbir koruması yoktur. Akıllı saatler büyük ölçüde Bluetooth’a bağlı olduğundan, bu istilalara karşı son derece savunmasızdırlar.

Akıllı Saatiniz Sizi Dinliyor mu?

Norveç Tüketici Konseyi tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporda, akıllı saatler güvenlik endişeleri açısından analiz edildi. Çalışılan akıllı saatler çocuklara verilmek üzere tasarlanmıştır. Çocukların güvenliğini artırmak amacıyla yapılmıştır. Ebeveynler, çocukların konumunu izlemek ve akıllı saat aracılığıyla çocuklarıyla iletişim kurmak için bir uygulama kullanabilir. Çalışmanın buldukları, bu cihazların güvenliğinizi arttırmak yerine güvenliğini tehlikeye atabileceğini gösteriyor.

Test edilen akıllı saatler, cihazın her yönünün kontrolünü ele geçirmek için hacklenebilir. Hackerlar akıllı saatin mikrofonunu kontrol edebilir ve çocukları oynadıkları sırada gizlice dinleyebilirler. Bilgisayar korsanları, kullanıcının ne zaman içeride veya dışarıda olduğunu, arkadaşlarıyla veya tek başına oynayıp oynamadığını ve hatta uyurken bile olduğunu anlayabildi. Sadece olası sonuçları hayal edebilirsiniz.

Çalışmadaki akıllı saatlerin hiçbiri, aşina olabileceğiniz bir markayla ilgili değildi. Tanınmış şirketlerin cihazlarına yapışmanın daha güvenli olduğunu düşünebilirsiniz. Bu iyi bilinen akıllı saatler daha iyi güvenlik kontrolleri içerebilirken, başka şekillerde de risk altında olabilirsiniz. İlgili uygulama mağazalarına giden Apple ve Google ekran uygulamaları, üçüncü taraf uygulamalar hala güvenlik açısından zayıf bir bağlantıyı temsil ediyor.

Kullandığınız Uygulamalar Gizliliğinizden Nasıl Tehlikede Olabilir?

Üçüncü taraf uygulamaları akıllı saatinizin mikrofonuna, kameranıza, konum hizmetlerine ve daha fazlasına erişim isteyebilir. Bir uygulama yüklerken, birçok kişi istenen izinleri kabul eder. Uygulama izinlerini incelemeden, bir uygulama gereksiz hizmetlere erişebilir. Bu, bir uygulama üreticisine sizi dinlemek için akıllı saatinizin mikrofonu gibi şeyleri kullanma olanağı verir.

Ayrıca, kötü tasarlanmış bir uygulama saldırıya karşı daha savunmasız olabilir. Genellikle bir bilgisayar korsanı, cihazınıza erişmek için güvenliğinizde sadece bir çatlamaya ihtiyaç duyar. Sisteme girdikten sonra, genellikle cihazınızdaki diğer hizmetlerin kontrolünü ele geçirme yeteneklerini genişletebilirler. Bir uygulama üreticisi bir güvenlik açığını yerinde bırakırsa, bir bilgisayar korsanı cihazınızdan bilgi alma fırsatını yakalayabilir.

Konum Bilgisi Hakkınızda Daha Fazla Bilgi

Akıllı saat ile joggerAkıllı saatlerin yaygın kullanımlarından biri, adımlarınızı ve fitness aktivitelerinizi takip etmektir. Bir akıllı saat sizinle ilgili güncel konum bilgileri sağlar. Bu, ziyaret ettiğiniz mağazalar, tercih ettiğiniz restoranlar ve ellerinden gelebilecekleri diğer bilgiler hakkında bilgi edinmek isteyen reklamverenler için değerlidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu bilgisayar korsanları için de değerli olabilir.

Akıllı saatiniz aracılığıyla konum bilgilerinize erişimi olan bir hacker, ne zaman işte veya evde olduğunuzu bilir. İşten ayrıldığınızda, bu bilgilerle donanmış bir hacker bilgiden daha fazlasını çalabilir. Artık evinize girmek için birkaç saatlik bir pencereleri olduğunu biliyorlar. İşe vardığınızda, içinde değerli eşyalarınız olan arabanız saatlerce gözetimsiz kalacak. Çevrimiçi risklerin gerçek hayat saldırılarına dönüştüğü vakalara daha birçok örnek var.

Reklamverenlerin değerli bilgiler edinmesinin bir başka yolu, Bluetooth istasyonlarını bir mağazaya yerleştirmektir. Bir mağazadaki yolunuzu bilmek, işletmelerin önemli ürünleri nereye koyacaklarını bilmelerine yardımcı olabilir. Bir ekranın göz önünde bulundurulması için birkaç dakika bekleyin ve bu veriler ilginizi bir reklamverene iletir. Bir mağaza tarafından duraklayın ve bir uyarı alırlar. Her gün çalışmak için rotanızdan geçerek dikkat çekebilirsiniz. Bilgiler, dikkatinizi çekmek için daha iyi reklamlar oluşturmanıza yardımcı olmak için kullanılabilir. Konum verileri pazarlama verilerinin kralıdır.

Kendini nasıl koruyabilirsin?

Akıllı saatinizi saygın bir şirketten satın almak güvenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Daha büyük, daha tanınmış bir şirketin güvenlik ihlali nedeniyle kaybedecek daha çok şeyi var. Aynı şey satın aldığınız ve yüklediğiniz uygulamalar için de geçerlidir. Güvenilir şirketler tarafından yapılan uygulamaların güvenlik açıkları için kapsamlı bir şekilde test edilmesi daha olasıdır.

Ancak bu önlemler kusursuz değildir. Tanınmış şirketler bile zaman zaman yanılıyor. Uygulama izinlerini incelemek, şirket tarafından tasarlanmış olsun ya da olmasın, bir gizlilik güvenlik açığı durumunda sizi korumaya yardımcı olabilir. Bir uygulama saldırıya uğradıysa, ancak uygulamaya hiçbir zaman akıllı saatinizin mikrofonuna erişim izni vermediyseniz, bu kısıtlamaya bir çözüm bulmak için yapabilecekleri çok az şey olabilir. Önceden yüklenmiş uygulamaların izinlerini gözden geçirmek sadece birkaç dakika sürer ve gizliliğinizi korumaya yardımcı olabilir.

Verilerinizi bir VPN ile anonimleştirin

Akıllı saatinize erişirken bile, bu bilgiler işletmeler veya bilgisayar korsanları için sizinle ilgili diğer bilgilere bağlantı vermeden genellikle çok az işe yarayabilir. Verileriniz sizinle ilişkilendirilemezse, çok rastgele bir gürültü olabilir. Üzerinde profil oluşturanların anahtarı, sizinle ilgili mevcut tüm bilgileri tek bir yerde toplamaktır. Akıllı saatinizdeki bilgiler profilinizle ilişkilendirilemiyorsa, onlar için çok daha az yararlıdır.

VPN bağlantısıBir VPN kullanmak, çevrimiçi olduğunuzda etkinliklerinizi ve ilgi alanlarınızı gizli tutmanıza yardımcı olur. Çevrimiçi olarak web sitelerine ve hizmetlere doğrudan bağlanmak yerine, bilgileriniz önce şifrelenir ve ardından bir VPN sunucusuna gönderilir. Web sitesi, VPN sunucusundan bir istek alır ve verileri doğrudan size değil, o sunucuya döndürür. Asla doğrudan siteyle etkileşimde bulunmadığınız için gizliliğiniz korunur. Konumunuz ve kimliğiniz hakkındaki bilgiler yerine, yalnızca gönüllü olduğunuz bilgiler artık kullanılabilir.

Kaliteli bir VPN’nin kurulumu ve bağlanması kolaydır. Genellikle çok hızlıdır, böylece gizliliğinizi korurken neredeyse hiç hız kaybı yaşamazsınız. Ayrıca, bir VPN, örneğin bir güvenlik duvarının arkasındayken eriştiğiniz web sitelerinde kısıtlamalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Konumunuza dayalı video akışı hizmetlerinden kısıtlamaları önlemek için başka bir ülkedeki bir sunucuya da bağlanabilirsiniz.

Bir VPN’in gizliliğinizi korumanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi için, anonim tarama ve anonim indirme yayınlarımıza göz atın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me