Akıllı Gözlüklerinizin Gizlilik Riskleri | VPNoverview.com

Artırılmış gerçeklik gözlük kullanan kişiArtırılmış gerçeklik (AR) alanı, elektronik endüstrisinin kutsal kaselerinden biridir. Bu akıllı gözlükler, bir bilgisayardan veya akıllı telefondan bilgi sunmak için önünüzdeki görünümde grafikler uygular. En ileri seviyede olmak istiyorsanız, hiç şüphesiz akıllı gözlükler arıyorsunuz veya zaten sahip olduğunuz gözlükler var. Ancak gizlilik endişeleri sadece gizlice fotoğraf çektiğiniz insanlar için değil. Aslında, bu şirketler sizin hakkınızda veri sandığınızdan daha fazla veri topluyor ve kullanıyor olabilir..


Near Horizon Akıllı Gözlük

Akıllı gözlüklerin olağanüstü kullanım potansiyeli, birçok şirketin pazara girmesine neden oluyor. Bazıları şimdi veya hemen köşede. Bu teknoloji hayatlarımızı kökten iyileştirme potansiyeline sahiptir. Ancak, gizliliğimiz için ciddi yeni riskler de doğuruyor.

Google Glass

Google Glass, birkaç yıl önce bu teknolojiyi müşterilere sunmaya çalışarak büyük bir sıçrama yaptı, ancak gizlilik endişeleri bunu büyük ölçüde kullanışsız hale getirdi. Bu, Google’ın bu teknolojiyi geliştirmeye devam etmesini engellemedi. Başlangıçta ortak tüketici için tasarlanan Google Glass artık kurumsal kullanımlara odaklanmıştır. Bu akıllı gözlükler, çalışanların envanterleri, makinelerin durumunu hızlı bir şekilde kontrol etmelerini veya gerçek zamanlı olarak ilerleme durumuyla ilgili güncellemeleri almalarını sağlar. Google, kullanıcılar iş yerindeki teknolojiye alıştıklarında bunu evde de isteyeceklerini umuyor.

Intel’in Vaunt’u

Intel, günümüz bilgisayarlarının çoğuna güç veren işlemcileri ürettiği en iyi bilinen şirkettir. Vaunt adlı bir teklifle akıllı cam pazarına adım atmaya hazırlar. Intel’in stratejisi daha azıyla daha fazlasını yapmaktır. Hacimli bir kulaklık ve belirgin projektörlerden ziyade, Intel’in ürünü neredeyse hiç göze çarpmıyor. Kullanıcı doğrudan ona bakmadığı sürece ekranlar soluklaşır ve yalnızca kullanıcı ne zaman kullanıldığını söyleyebilir.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens, belirli bir kullanıcı grubuna bir süredir hizmet vermektedir. HoloLens 2, Google’ın gözlükleri gibi öncelikle işletmeleri hedeflemektedir. HoloLens bir Windows sürümü üzerinde çalışır ve bu nedenle Microsoft Office ve üretkenlik yazılımı dahil Microsoft ekosistemine iyi uyum sağlar.

Sihirli Sıçrama

Akıllı cam meraklıları yıllardır Magic Leap tanıtım videolarını merak duygusu ile izlediler. Sonunda, Magic Leap 2018’de tüketiciler için piyasaya sürüldü. Ürün, doğrudan görüş alanınıza dayatılan etkileyici bir video vaat ediyor. Bu ürünün uygulamaları neredeyse sınırsız olabilir. Şirketin gizliliği hem ilgi çekti hem de bazılarının iddialarını kabul etmesini engelledi. Sadece zaman gösterecek.

Akıllı Gözlükler Neden Gizlilik Kabusu Olabilir?

Google Glass’ın başarısızlığı büyük ölçüde insanlar gizliliğini işgal ettiğini hissettiği için ortaya çıktı. Akıllı gözlükler fotoğraf çekebilir, video kaydedebilir ve konuşmaları yakalayabilir. Google Glass giyen biriyle odada olsaydınız, her hareketinizin izlendiğini ve kaydedildiğini hissedebilirsiniz. Bu, Google Glass’ın birçok bar ve restoranda yasaklanmasına neden oldu.

Yine de, gizliliklerinin büyük bir istilasını bekleyebilecek olan sadece akıllı gözlük kamerasının önünde olanlar değil. Kullanıcıların kendileri de akıllı gözlükleriyle kişisel bilgilerinin açığa çıkmasına karşı savunmasızdır. Gözlükler her zaman kullanıcı ile birlikte olabilir ve kullanıcının birçok durumda gördüklerini sanal olarak görebilir. Bu gizlilik güvenliğinizde bir boşluk yaratır.

Akıllı Gözlük ve Konum Verileri Kaygıları

Akıllı GözlüklerReklamverenler, kullanıcılardan konum verileri almaya çalışır. Çevrimiçi olarak paylaşılan diğer bilgi türleri genellikle internetteyken yaptığınız etkinliklere ve ilgi alanlarınıza odaklanır. Konum verileri gerçek dünyadaki yaşamınızla ilgili veriler sunar. Akıllı telefonunuz zaten nereye gittiğiniz, sık alışveriş yaptığınız mağazalar ve oraya nasıl ulaştığınız hakkında birçok bilgi sunuyor. Akıllı gözlükler daha da fazlasını sağlayabilir. Reklamverenler yalnızca nerede olduğunuzu öğrenmekle kalmayıp, belirli bir ekrana ne kadar süre baktığınızı veya gazete bayisindeki gazetedeki başlıkları okumak için ne kadar zaman harcadığınızı öğrenebilirler. Konum verileriniz hedefli reklamlar için daha da hassas hale geliyor.

Akıllı Gözlükler Hackerlara Açıktır

Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi, kötü amaçlı kullanımlara karşı savunmasız olabileceği tüm yolları keşfetmek zaman alır. Ancak ev bilgisayarları, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar bilgisayar korsanları için cazip bir hedef olsaydı, akıllı gözlükler daha da öyleydi. Bilgisayar korsanları, gömülü bir kamerayla akıllı gözlüklerin kontrolünü ele geçirebilirse, şifrelerinizi, pin numaralarınızı ve aldığımız diğer tüm güvenlik önlemlerini yazmanızı izleyebilirler. Gizliliğinizdeki ihlal sadece utanç değil, aynı zamanda finansal kayıplara da neden olabilir.

Kamerasız akıllı gözlüklerde bile gizlilik riski büyüktür. Bu gözlükler görüşünüze hassas bildirimler gönderir. Cihazınızın kontrolünü ele geçiren bir hacker, sosyal medya, e-posta ve metin mesajlarınızdan gelen bildirimleri okuyabilir. Arkadaşlarla ve işimizle olan bağlantımızın çoğu internet üzerinden gerçekleştiğinden, gizliliğinizin bu şekilde ortaya çıkmasının yıkıcı sonuçları olabilir.

Cevap Geriye Doğru Değil İlerlemektedir

Akıllı gözlükler gibi yeni teknolojiler nedeniyle gizliliğimiz üzerindeki riskler, ileride yolumuzda tereddüt etmemize neden olabilir. Ancak akıllı gözlüklerin sunduğu avantajlar muazzam olabilir ve bundan kaçınabilirsek göz ardı edilmemelidir. Cevap, bu teknoloji olmadan günlere geri dönmekten değil, dikkatli bir şekilde ilerlemede yatmaktadır..

Gizliliğiniz için sahip olabileceğiniz en iyi korumalardan biri kaliteli bir VPN’dir. Bir VPN verilerinizi VPN sunucusuna ve VPN sunucusundan şifreler. Bilgileriniz daha sonra VPN sunucusundan web sitesine veya hizmete gönderilir ve VPN’ye geri gönderilir. Veriler asla size doğrudan gönderilmediğinden, anonimliğiniz korunur ve gizliliğiniz korunur. Akıllı gözlük gibi teknolojilerle eşleştirildiğinde, güvenliğiniz tehlikeye düşse bile gizliliğinizin korunmasına yardımcı olabilir.

VPN kullanmanın yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ihtiyaçlarınıza en uygun VPN’i seçme konusundaki yayınımıza göz atın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me