Adımsayarınızın Gizlilik Riskleri | VPNoverview.com

Belki de bir fitness takipçisinin tüm özelliklerini istemiyordunuz. Ya da bir fitness takipçisi satın almak için para harcamak istemediniz. Belki de gerçekten istediğiniz tek şey, gün boyunca fiziksel aktivitenizi takip edebilmeniz için attığınız adımların sayısını hesaplayan bir cihazdı. Bir pedometre satın almaya karar verdiğiniz ne olursa olsun, muhtemelen özel sağlık bilgilerinizi bilinmeyen üçüncü taraflara açıklamanız mümkün değildi. Ne yazık ki, birçok basit pedometre bile gizliliğiniz için risk oluşturabilir.


Yürüme Seçme Egzersizi Olarak Büyüyor

Pahalı bir spor salonu üyeliği satın almaya gerek yok, satın almak için ekipman yok, özel bir yere gitmeye gerek yok. Yürüme rahat, ucuz ve çok kolay neredeyse herkes yapabilir. Güçlü bir yürüyüş için birçok sağlık faydası vardır. Buna kilo kaybı, kalp hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyon, daha güçlü kemikler, gelişmiş ruh hali ve daha fazlası gibi sağlık koşullarının yönetimi dahildir..

Bir günde yürüdüğünüz adım sayısını ölçmek, bir egzersiz rutinine devam etmenizi motive etmeye ve teşvik etmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, birçok kişi telefonları için bir pedometre veya pedometre uygulaması almayı düşünüyor. Bu basit cihaz, yürürken trendleri tespit etmenize yardımcı olabilir. Dahası, sizi geliştirmeye ve faaliyetlerinizin doğru bir kaydını tutmanıza yardımcı olmaya motive edin. Adımsayar kullanmayı seçtiyseniz, bu satın alma işlemini yapmadan önce gizliliğinizi düşünmeyi unutmayın.

Pedometre az daha fazladır

Bir pedometre veya pedometre uygulaması sadece bir şey yapar – attığınız adım sayısını ölçer. Fitness takipçileri adımları sayar, kalp atış hızını ölçer, alarm görevi görür, uykunuzu izler ve daha fazlasını yapar. Daha basit bir pedometre seçmenin iyi bir nedeni, özel bilgilerin başkalarının eline geçme riskinin daha az olmasıdır..

Fitness takipçileri birçok sağlık bilgisini izler. Gizliliğiniz tehlikeye düşerse, sağlığınız hakkında herkese açık olmak istediğinizden çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Öte yandan bir pedometre, sadece attığınız adımları sayar, gizliliğiniz için daha az risk oluşturur.

Bununla birlikte, bir pedometre sizin hakkınızda daha az sağlık bilgisi toplasa da, gizliliğiniz için bir risk oluşturabilir. Adımsayarınız aracılığıyla toplanan hassas bilgiler, açığa çıkarılması durumunda sizinle ilgili hayati bilgileri ortaya çıkarabilir.

Verilerdeki Eğilimi Tespit Etmek

Akıllı Telefon Konum İşaretleyiciGeçmiş yıllarda, verilerdeki eğilimleri tespit etmek, özel olarak eğitilmiş kişilerin temel bilgi parçalarını seçmeleri için kağıt yığınlarından geçmesini gerektiriyordu. Bugün, bir bilgisayarı olan hemen hemen herkes eğilimleri seçmek için veri dağlarını anında analiz edebilir. Birisi pedometre verilerinizi hackliyorsa, yürüyüşünüzle ilgili trendleri ortaya çıkarabilir.

Bu verilerle yürüyüş için ne kadar zaman harcadığınızı ve ne kadar yürüdüğünüzü öğrenmek kolaydır. Daha da önemlisi, günün hangi saatinde bir yürüyüşe çıkmayı tercih ettiğinize dair bir eğilim tespit etmek, hırsızların evinize girecek en iyi zamanı kolayca bilmesini sağlayabilir. Yürüyüşünüzdeki eğilimleri tespit ederek, işe ne zaman gittiğinizi, öğle yemeğiniz için masanızdan ne zaman ayrıldığınızı ve çok daha fazlasını tespit etmek kolay olabilir. Pedometrenizdeki mütevazı veriler bile, hayatınızın bir profilini oluşturmak isteyen veri hırsızları için değerli bilgiler sağlayabilir.

Konum Verileri Değerlidir

Pedometreniz her zaman yanınızda olduğundan, nerede yürüdüğünüzle ilgili konum verileri sağlarsa, gizliliğiniz tehlikeye girer. Konum verileri profilinizdeki diğer bilgilerle ilişkilendirilebiliyorsa, hedefli reklamlar için bir reklam profili oluşturmak büyük ölçüde iyileştirilir. Web aramalarınızın ve site etkinliğinizin yalnızca çevrimiçi etkinliğinizin bir resmini sağladığı durumlarda, konum verileri kimin çevrimdışı olduğunuzu çok daha kapsamlı bir şekilde gösterir.

Adım ölçerler genellikle yürüdüğünüz rotayı ve ne kadar ilerlediğinizi göstermek için konumu izler. Ancak aynı bilgiler ev ve iş adreslerinizi de ortaya çıkarabilir. En sevdiğiniz bakkal, restoran ve yerel pub’a ve etrafındaki adımlarınız, kullanışlı pedometreniz tarafından verilir. Hangi doktoru ziyaret ettiğinizle, yeni bir uzmanı ziyaret edip etmediğinizi veya eczaneyi ziyaret edip etmediğinizle ilgili bilgiler bile, pedometrenize eklenmiş konum verileri ile izlenebilir.

Ne kadar aktifsin?

Sağlığınız hakkındaki bilgiler toplanabilecek en değerli ve kişisel bilgilerden bazılarıdır. Bu nedenle, bir pedometre veya fitness takipçisinden bilgi paylaşırsanız, birçok sağlık sigortası şirketi indirim sunar. Yeterli adım atmamak, önümüzdeki yıllarda primlerinizde artışa neden olabilir. Birçok kişi bu bilgileri prim indirimi kazanma umuduyla paylaşmaktan çekiniyor. Ancak, bu size karşı da işe yarayabilir. Belirli bir faaliyet kotasını karşılayamamanız ve yalnızca indiriminizi kaybetmekle kalmayacak, aynı zamanda önümüzdeki yıllarda prim ödemelerinde bir artış ödeyeceksiniz..

Gizliliğini Koru

Bilginin en değerli meta olduğu bir çağda yaşıyoruz. Birçok şirket, yalnızca bilgi toplama, toplama ve analiz etmekten elde edilen kâr üzerinde bulunur. Özellikle sağlığınızla ilgili bilgiler söz konusu olduğunda gizliliğinizi koruma hakkına sahipsiniz. Sadece bir gizlilik istilası potansiyelini tanımak, bir pedometre nasıl kullandığınız ve gizliliğinizi korumak için attığınız adımlar hakkında daha bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir..

Gizliliğinizi koruma üzerinde büyük etkisi olabilecek basit bir araç bir VPN hizmetidir. İnternete bir VPN üzerinden bağlanarak verilerinizi anonim hale getirirsiniz. Web sitesi veya hizmet hiçbir zaman doğrudan cihazınıza bağlanmadığından, VPN hizmeti aracı bilgilerinizi vererek gizli tutar. Bir VPN’nin bilgilerinizi gizli tutmanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için ihtiyaçlarınız için en iyi VPN’i seçme konusundaki yayınımıza göz atın.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map