6 Bugün ayarlamanız gereken Windows 10 gizlilik ayarları

Windows 8’deki dramatik değişiklikler büyük bir tartışma yarattı. Windows 10, giderek daha popüler bir işletim sistemidir. En yeni sürüm şimdi tüm bilgisayarların neredeyse% 35’ine güç veriyor ve bu sayı her yıl artıyor. Bilgisayar kullanıcıları gizlilik sorunları konusunda bilgili hale geliyor ve Microsoft dikkat çekti. Microsoft, işletim sistemindeki gizliliğinizi korumak için yapabileceğiniz değişiklikler konusunda daha şeffaf olmaya çalışıyor.


Windows Neden Gizlilik Felaketi

Windows 10 Dizüstü Bilgisayar GizliliğiBaşından beri, Windows 10 gizlilik uzmanları arasında endişe yarattı. Varsayılan olarak, Windows, Windows 10 çalıştıran bir aygıtta yaptığınız her tuş vuruşunu kaydeder ve işaretler. Sadece son bir güncellemede, Windows bu ayarı kapatmanızı bile mümkün kıldı.

Windows ayrıca konumunuzu varsayılan olarak Windows 10’u kullandığınız tüm cihazlarda izler; tıpkı sizi her zaman takip eden özel bir araştırmacı gibi. Yanınızda bir Windows tabletiniz, telefonunuz veya başka bir taşınabilir aygıtınız varsa, Windows nerede olduğunuzu bilir. Doktor ofisten bakkala, işe ve evde, Windows nerede olduğunuzu bilir ve takip eder. Bu, reklamverenler için altın bir bilgi madeni. Konum verileri, reklamverenlerin alışveriş yapmayı tercih ettiğiniz mağazalara, yaşadığınız mahalleye ve çok daha fazlasına erişmesini sağlar.

Cortana Dinliyor

Son birkaç yıldır Windows’a yapılan büyük eklemelerden biri Cortana sanal asistanıydı. Bu sistem hava durumu, trafik veya “müdahaleci” tanımının ne olduğu hakkında soruları cevaplayabilir. Cortana’yı kullanmak için Windows 10’un “sizi tanımasına” izin vermeyi kabul etmelisiniz. Bu, Cortana’nın cihazınızda yapılan her tuş vuruşunu ve el yazısı notu okumasını sağlar. Cortana sesinizi dinleyebilir ve konuşmanızı analiz edebilir. Bu özelliğin kapatılması Cortana’yı devre dışı bırakır, ancak Windows kullanımınız için büyük bir gizlilik ölçüsünü geri yükler. Bakalım Cortana nasıl kapatabiliriz.

Başlat menüsünden Ayarlar için “dişli” simgesini tıklayın.

gizlilik ayarları windows10

Buradan, ‘Gizlilik’ için asma kilit şeklindeki simgeye bakın ve tıklayın.

gizlilik ayarları windows10

Bu, Windows 10 Gizlilik ekranıdır. Burada değiştirmeyi düşünebileceğiniz birkaç ayara bakacağız. Bu arada, ‘Windows izinleri’ altındaki sol sütuna bakın ve ‘Konuşma, mürekkep ‘i tıklayın, & yazıyor”.

gizlilik ayarları windows10

Bu, Cortana’nın bu bilgileri nasıl kullandığını ve topladığını açıklayan you Sizi tanımak ”ekranıdır. Belirsiz ifade, yerel sözlüğün “sizin için daha iyi önerilerde bulunmasına” yardımcı olmasını sağlar. Bu zayıf güvence, birçok kişiyi gizliliklerini teslim etmeye ikna etmek için yeterli değildir. “Konuşma hizmetlerini ve yazma önerilerini kapatın” etiketli kutuyu tıklayın. Açılır pencere sizi Cortana’yı devre dışı bırakacağınız konusunda uyaracaktır. Kabul etmek için ‘Tamam’ı tıklayın, Cortana artık Windows üzerinde yaptığınız her şeyi izleyemeyecek.

Windows’un Her Hareketinizi Takip Etmesini Durdurun

Konum ayarları, gizliliğinizin en müdahaleci istilalarından bazılarıdır. Diğer gizlilik saldırıları etkinliğinizi çevrimiçi, konum verileri bile sizi çevrimdışı izler. Konum hizmetleri, Windows 10’u bilgisayarınızı kullanmadığınızda yaptıklarınızla ilgili bilgilere erişim sağlar. Bir jinekoloğu yeni, düzenli bir şekilde ziyaret edin ve Microsoft, hamile olduğunuzu tahmin etmek için bilgileri analiz edebilir. Microsoft, size en yakın olanları bile söylemeden önce hamileliğinizi bilebilir. Konum ayarlarınızı korumak, atabileceğiniz en önemli gizlilik adımlarından biri olabilir. Windows’daki konum ayarlarımızı nasıl ayarlayabileceğimizi inceleyelim.

Ayarlar ekranına dönünce, yukarıda vurgulandığı gibi “Konum” için uygulama izinlerinin altına bakın.

gizlilik ayarları windows10
Konum ayarlarını buradan kapatın. “Konum hizmeti” altında, konum ayarlarını kapatmak için kaydırıcıyı tıklayın. Ekranın üst kısmında, bu cihazı kullanan herkesin kendi konum ayarlarına sahip olabileceğine dair bir uyarı olduğunu unutmayın. Başka birinin cihazınıza erişmesine izin verirseniz, Windows bu kullanıcıyı izlemeye devam edebilir.

Ekranın ilerisinde “Konum geçmişi” ni görebilirsiniz. “Temizle” düğmesini tıklayarak konum geçmişinizi bu cihazdan silebilirsiniz. Bu özellik yalnızca Microsoft sunucularındaki verileri cihazınızdan temizleyecektir.

Yine de, konum hizmetlerini kullanan tek tek uygulamaları seçebilirsiniz. Konumunuza erişimi kısıtlamak istediğiniz uygulamaları tek tek devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. Tek tek uygulamaları kısıtlamak için listeyi gözden geçirmeniz ve kısıtlamak istediğiniz her birini kapatmanız gerekir. Cortana dahil olmak üzere bazı uygulamalar konumunuza erişim olmadan çalışmaz.

Reklam Tercihlerinizi Belirleme

Microsoft, hedeflenen reklamları satarak gelir akışlarını genişleten yazılım sağlayıcıları kalabalığına katıldı. Bunu yapmak için Microsoft, ilgi alanlarınız ve etkinliklerinizle ilgili ayrıntılı profiller geliştirmelidir. Reklamverenler, reklamlarını ürünlerini satın alma olasılığı yüksek olan kullanıcı gruplarına hedeflemek için daha fazla ödeme yapar. Microsoft, her kullanıcıya bir reklam kimliği uygular. Bu, bilgisayarınızda ve çevrimiçi ortamda yaptıklarınıza bağlı olarak ilgi alanlarınızı izlemeye yardımcı olur. Microsoft, bu verileri reklamverenlere satılabilecek bir profil oluşturmak için kullanır..

Ayarlar ekranında, yukarıda vurgulandığı gibi reklam seçeneklerini bulacaksınız. Microsoft, bu ayarı açık bırakmanın size fayda sağlayacağını düşünüyor. Yalnızca alakalı reklamları görmenizin bir yolu olarak sunarlar. Bununla birlikte, daha fazla gizlilik sağlamayı tercih ederseniz, hedeflenen reklamları kapatmak için kaydırıcıyı tıklayın. Yine de reklam göreceksiniz, ancak reklamverenler profilinizi hedefleyemeyecek.

Microsoft Tuş Vuruşlarınızı Hala İzliyor

Daha önce, Cortana’nın tuş vuruşlarınızı izlemesini durdurmak için gizlilik ayarlarını daha önce değiştirdik. Bunun Microsoft’un her tuşa basmasını engellediğine inanmadığınız için hata yapamazsınız. Konu bu değil. Bu ayar yalnızca tuş vuruşlarınızın Cortana için günlüğe kaydedilmesini durdurur. Microsoft, diğer tüm Windows 10 hizmetleri için tuş vuruşlarını günlüğe kaydetmeye devam eder. Tuş vuruşu kaydı ayarını hala etkin ‘Teşhis altında bulabilirsiniz & geri bildirim’.

Gizlilik ayarları ekranında ‘Teşhis tıklayın & geri bildirim’. Yukarıda gösterildiği gibi “Windows izinleri” altında listelenir.

gizlilik ayarları windows10

Bunu sezgisel olarak anlamadıysanız ‘Teşhis & feedback ’anahtar gizlilik ayarlarını içerir, yalnız değilsiniz. Ancak en kritik ayarlardan bazıları bu garip kafa karıştırıcı ad altında bulunur. Ekranın ortasına yakın yerlerde in Mürekkepleri geliştirin & yazarak tanıma “. Burada ‘Konuşma, mürekkep altında daha önce görüldüğü gibi izlenen klavye veya çizim verilerinin aynı izlemesini göreceksiniz, & yazıyor’. Bağlantılı olmayan iki farklı menü altında aynı ayara sahip olmak alışılmadık ve kafa karıştırıcı..

Diğer menüdeki ayarı kapatmış olsanız bile bu ayarın açık kaldığını göreceksiniz. Windows 10 için bu ayarı kapatmak için kaydırıcıyı tıklayın. Bu, Windows’un klavyenizden veya dokunmatik ekrandan cihazınızdaki girişleri izlemesini engellemelidir..

Teşhis verilerinin altında, varsayılan olarak “Tam” seçeneğinin işaretlendiğini göreceksiniz. Bu, hem cihazınızdaki kritik teşhis verilerini hem de ziyaret ettiğiniz web siteleri hakkındaki verileri gönderir. Hem “Tam” hem de “Temel” seçenekleri, hangisini seçerseniz seçin cihazınızın güvenliği veya işlevselliği üzerinde hiçbir etkisi olmadığını vurgular. Tek değişiklik, ziyaret ettiğiniz web siteleri hakkında Microsoft verilerini vermek için gönüllü olup olmadığınızdır. Bu erişimi kısıtlamak için “Temel” seçeneğini belirtin.

Bu ekranın alt kısmındaki “Uyarlanmış deneyimler” ayarını bulun. Bu, Microsoft’un Windows 10’u şirketle paylaşmayı seçtiğiniz tanılama verilerine göre özelleştirmesini sağlar. Buna, cihazı nasıl kullandığınıza bağlı olarak hedeflenmiş reklamlar da dahildir. Daha spesifik olarak, teşhis verilerini paylaşmak için “Tam” ayarı altında izlendiği şekliyle ziyaret ettiğiniz web sitelerini temel alan reklamlar. Bu hedefli reklamcılık, önceki gizlilik ekranındaki hedefli reklamları kapatmış olsanız bile yerinde kalır. Microsoft için bu ayarı kapatmak için kaydırıcıyı tıklamanız yeterlidir.

Gizliliği Ciddiye Almak

Gördüğünüz reklamların daha alakalı olması yararlı görünüyor. Bununla birlikte, gizliliğinizin maliyeti her zaman çok açık değildir. Gizlilik ayarlarınızı kısıtlamak kişisel verilerinizin gizli tutulmasında büyük fark yaratabilir. Bu adımları attıktan sonra bile endişeleriniz olabilir. Windows 10 ve cihazınızdaki diğer uygulamaların hala kişisel bilgilerinizi topladığından endişe duyabilirsiniz. Gizliliğinizi önemli ölçüde artırmak için atabileceğiniz basit bir adım var: VPN kullanın.

Sanal Özel Ağ (VPN), bağlı aygıtları daha anonim hale getirmenize yardımcı olur. Doğrudan internete bağlanmak yerine, sizden mil uzakta olabilecek VPN yönlendiricisi üzerinden bağlanırsınız. Bu, kendiniz hakkında çok fazla bilgi vermeden çevrimiçi olmanızı sağlar.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map