5G ve Gizlilik: Endişelenmeli miyiz? | VPNOverview

5G özellikli akıllı telefon3G ve 4G’nin başarısından sonra, mobil ağda bir sonraki adımın zamanı geldi: 5G. Terim hem olumlu hem de olumsuz anlamda sık kullanılır. 5G ağı bize her türlü yeni olasılık ve fırsatla birlikte daha hızlı ve daha iyi internet sunacaktır. Bununla birlikte, bazı insanlar, internet üzerinden bilgi paylaşmanın her zamankinden daha kolay ve normalleştirildiği bir dünyada gizlilikleri konusunda endişe duyuyorlar. Bu yazıda size 5G hakkında, ne tür değişiklikler getireceği ve insanların hangi gizlilik endişeleri hakkında bilgi vereceğiz.

5G nedir?

5G, beşinci nesil (dolayısıyla G) mobil ağların kısaltmasıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi, önceki dört nesil vardı. Bunlardan ikisi muhtemelen tanıdık gelecektir: 3G ve 4G. Şu anda bir Kablosuz ağ kullanmadan telefonunuzdaysanız, muhtemelen bu makaleyi bu bağlantılardan birini kullanarak okuyorsunuzdur. 5G, bu tür mobil ağların en yeni sürümüdür. Hala geliştirilme aşamasındadır ve yalnızca belirli yerlerde kullanılabilir. Ancak, önümüzdeki yıllarda dünya çapında satışa sunulacak.

Önceki nesiller: 1G, 2G, 3G ve 4G

Mobil ağımızın farklı nesilleri, yıllar içinde ne kadar teknolojinin ilerlediğini gösteriyor. İlk olarak, cep telefonlarının radyo kuleleriyle iletişim kurmasını sağlayan 1G vardı. Bu, sabit hat olmadan birbirimizi aramamızı sağladı. 2G ile dijital iletişim de mümkün oldu: hepimiz birbirimize mesaj atmaya başladık. 3G’nin tanıtımı, cep telefonlarının internete bağlanabileceği anlamına geliyordu. Son olarak, 2013’ten itibaren 4G popüler oldu. Akıllı telefonlar aniden daha yüksek hızda daha fazla internet verisi gönderip alabiliyordu. Ne anlama geliyor? Netflix’i telefonunuzda izlemek, örneğin daha önce olmadığı gibi normal hale geldi. Şimdi sıradaki adımın zamanı: 5G.

5G ile daha hızlı internet

Hız ölçer 5G5G’nin en büyük avantajı, 4G’den çok daha yüksek hızlara ulaşmasıdır. Aynı sürede çok daha fazla veri gönderebilecektir. Bu gelişme de küçük değil: 5G, internet bağlantınızı 4G’den yüz kat daha hızlı hale getiriyor. 4G ile normal kabul edilen gecikmeler, 5G ile mevcut olmayacaktır. Beşinci nesil bir ağ, verileri bir milisaniyeden daha kısa bir sürede gönderirken, bu, önceki ağla ortalama 50 milisaniye sürer. Başka bir deyişle, 5G bizi nispeten hızlı bir mobil ağdan inanılmaz derecede hızlı bir ağa götürecek.

5G Ağının Olanakları

Hızlı bir ağın gerçekten gerekli olup olmadığını merak edebilirsiniz. Telefonunuzun İnternet’i gayet iyi çalışıyor ve Witcher’in bu bölümlerini zaten olduğundan daha hızlı izleyemiyorsunuz. Yine de, daha hızlı ve daha kararlı bir ağın düşündüğünüzden daha fazla avantajı vardır. İşte bunlardan birkaçı:


Büyük insan grupları için daha kararlı bağlantılar

4G ağları kolayca aşırı yüklenebilir. Bir yerde büyük gruplar (festivaller, üniversiteler ve havaalanları düşünün) olduğunda, kullanıcılar gecikmeler yaşayabilir. 5G, aynı mil karesinde kaç akıllı telefon olursa olsun, bunun artık bir sorun olmayacağını garanti ediyor.

Ayrıca, mobil verilere olan talep artmaya devam ediyor. Bunun nedeni sadece daha fazla kişinin mobil ağlara erişmesi değil, aynı zamanda bu ağlarla çalışan cihazların sayısının artmasıdır. Akıllı telefonlarımızdan buzdolaplarına ve akıllı saatlerimizden akıllı bebek monitörlerine: hepsi bu günlerde veri göndermek ve almak için interneti kullanıyor. Bu veri trafiğinin de bir mobil ağ üzerinden gönderilmesi gerekir. Etkili bir 5G ağı bu artan talebi karşılayabilir. 5G, hane halklarının, şirketlerin ve halka açık alanların ağın kalitesini ve hızını etkilemeden daha akıllı cihazlar kullanmasına izin verir.

Daha az pil kullanımı

Mobil veri gönderip alabilmek için enerjiye ihtiyacınız var. Bu nedenle, 4G’yi kapattığınızda veya uçak modunu açtığınızda telefonunuzun pili çok daha uzun süre dayanır. 5G ile cihazınızın aynı miktarda veri göndermesi çok daha az enerji harcar. Bu nedenle, 4G yerine 5G kullanılırken piliniz daha yavaş boşalır. Telefonunuzu daha az şarj etmeniz gerekecek, bu da biraz daha uygun. Bu arada, internet hızınız sadece artacak.

Yeni teknikler ve “Nesnelerin İnterneti”

Drone postacısı5G teknolojisi yeni ürünler ve hizmetler oluşturmak için kullanılabilir. İnternet üzerinden iletişim kurabilen tüm modern cihazlara atıfta bulunan Nesnelerin İnterneti (IoT), istikrarlı bir şekilde büyüyecek. Bunun yanı sıra, 5G daha yüksek kalitede video akışı sağlar. Bu, Netflix serinizin akıllı telefon ekranınızda harika görüneceği anlamına gelmez, aynı zamanda uzaktan ameliyatın daha güvenli ve daha iyi bir şekilde gerçekleşebileceği anlamına gelir. Daha birçok olasılık var: örneğin, otomatik sulama sistemlerini veya postanızı teslim eden insansız hava araçlarını düşünün. 5G tarafından sunulan hızlı, sonsuz iletişim sayesinde makineler daha otomatik hale gelebilir ve belirlenen görevlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilir.

5G Gizliliğimizi Tehlike Ediyor mu??

Yaklaşan 5G ağı, her türlü akıllı cihazı birbirine bağlayacak gerçek bir teknolojik devrime katkıda bulunabilir. Çevrimiçi hayatlarımız sadece büyüyecek ve gerçek hayatımızın daha fazla yönünü içerecek. Bunun avantajları vardır, ancak özellikle gizlilik açısından bazı ciddi risklerle birlikte gelir. Çevrimiçi olarak kaydedilen ve paylaşılan tüm verilere ne olur? İnternet hakkımızda kendimizden bildiğimizden daha fazlasını biliyorsa, bu ne anlama geliyor? Bunlar tekrar tekrar ortaya çıkan sorular. Bunun sadece teknik etkileri değil, aynı zamanda çevremizdeki sosyal ve politik dünyayı da etkiler.

Kişisel bilgilerimiz güvende mi?

İşlevsel bir 5G ağı çok fazla veriyi işleyebilir. Bu, kullanıcıları hakkında her türlü bilgiyi günlüğe kaydetmenin daha kolay olacağı anlamına gelir. Ziyaret ettiğiniz web siteleri, konumunuz, kızınızın yatak odasında kameranın görüntüleri ve hatta Fitbit’iniz tarafından ölçülen sağlık bilgileri bile 5G ağları üzerinden gönderilecektir. Genellikle, bu bilgiler tam olarak olmasını beklediğiniz şekilde kullanılır: evde olmasanız bile kızınızı kontrol edebilirsiniz ve favori uygulamalarınız hizmetlerinizi geliştirmek için verilerinizi kullanır.

Ancak bilgileriniz size karşı da kullanılabilir. Bu zaten çok şey oluyor: çevrimiçi yaptıklarınızı izleyebilen sayısız parti var. Hatta pazarlama şirketleri ve bazı durumlarda siber suçlular kişisel verilerinize erişebilir. Şirketler bunu size gösterdikleri reklamları kişiselleştirmek için kullanabilir, böylece paranızı onlara harcama şansınızı artırabilirler. Siyah şapka korsanları söz konusu olduğunda, tehlike daha açıktır: verilerinizi size herhangi bir şekilde zarar vermek için kötüye kullanırlar. Hakkımızda daha fazla veri havadan gönderilirse, bu verilerin yanlış ellere geçme şansı o kadar artar. Bu yüzden birçok insan 5G’nin olumsuz sonuçları hakkında endişeleniyor. Hangi tarafların çevrimiçi verilerinize bakabileceğini kim bilebilir??

Huawei ve 5G

Kilitli ÇinHuawei, 5G ağları üzerinden gönderilen verilere göz atabilecek şirketlerden biridir. Bu Çinli şirket telekomünikasyon cihazları üretiyor ve şimdi 5G ekipmanlarına da odaklanıyor. Son birkaç yıldır çok popüler olan ucuz akıllı telefonlarını biliyor olabilirsiniz. Şimdi Huawei de dünyanın tartışmasız en iyi 5G teknolojisini geliştiriyor. 5G antenleri rakiplerinden daha güçlüdür, daha geniş alanları kapsamasına ve kaliteli bir ağ sağlamasına izin verir. Bu kazara olmadı: Huawei yıllardır 5G’ye yatırım yapıyor. Yüksek kalite nedeniyle, Huawei’nin ürünlerini satın almak beyinsiz görünebilir, ancak işler bu kadar basit değil.

Çin’de devletin ve iş dünyasının ayrılması dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi net olmadığı için, pek çok kişi Huawei’nin niyetlerinden endişe ediyor. 5G teknolojimiz Çin hükümetiyle bağları olan bir şirket tarafından üretilirse, bu hükümet verilerimize erişebilir. Huawei’nin işlerinin nasıl yürütüldüğünü netleştirmemesi, sadece daha fazla güvensizlik yaratıyor. Şirket, ulusal hükümetleriyle herhangi bir bağlantıyı reddetti, ancak şüphe artmaya devam ediyor.

ABD-Çin ticaret savaşı

Çin ve ABD arasındaki ilişki, özellikle 2016’dan beri karmaşıktır. Bu, Huawei’yi büyük ölçüde etkiledi. Başkan Trump, tüm Çin ürünlerine% 25’lik bir ithalat vergisi getirdi ve bu da ülkeler arasında ticaret savaşıyla sonuçlandı. Bu Huawei için ciddi sorunlara neden oldu: Yeni akıllı telefonlarının herhangi bir Amerikan teknolojisini kullanmasına izin verilmedi. Huawei diğer ülkelerden parça ithal edebilmekle birlikte, şirket hala diğer cephelerde mücadele ediyor. Bunun önemli bir örneği, artık Android dahil çeşitli Google hizmetlerini yeni cihazlarda kullanmalarına izin verilmemesidir..

Huawei’nin itibarı da acı çekti. Daha önce de belirtildiği gibi, birçok kişi Huawei’nin Çin hükümeti için kullanıcılarını gözetleyebileceğinden şüpheleniyor. Bunun üzerine ABD, diğer ülkeleri Huawei de dahil olmak üzere Çinli işletmelerle işbirliği yapmamaya ikna etmeye çalışıyor. Birçok Avrupa ülkesi Çin teknolojisini 5G ağlarına sokmakta tereddüt ediyor. Aşağıdaki tablo belirli ülkelerin şu anda Huawei ile olası 5G işbirlikleri hakkında nasıl düşündüklerini göstermektedir.

ülke
Huawei ile 5G işbirliğine ilişkin görüşler
AvusturyaAvusturya hükümeti henüz Huawei’yi hariç tutmuyor, ancak diğer AB ülkelerinin koordineli ve ortak bir karar alabilmeleri için karar vermelerini beklemek istiyor.
BelçikaOcak 2020’de Belçika hükümeti, Avrupa Telekom Konseyi’nin kararıyla birlikte ilerleyeceklerini açıkladı. Bu, güvenilir olmayan tedarikçiler tarafından sağlanan 5G ekipmanlarının kullanımını yasaklayacakları anlamına gelir. Huawei’nin 5G cihazları büyük olasılıkla bu kategoriye girecek.
Çek CumhuriyetiÇek güvenlik hizmeti herhangi bir Huawei ürünü kullanmamanızı tavsiye ediyor, ancak hem cumhurbaşkanı hem de başbakan bir işbirliğine aldırmaz.
FransaFransızlar sözde “Huawei yasası” nı üstlendi: 5G projeleri içindeki herhangi bir işbirliğinin ulusal güvenlik adına gerçekleşmesi halinde kesilmesine izin verildi. Hükümet, belirli üreticileri yasaklamak istemediklerini açıkladı. Kendi içinde her davayı yargılayacaklar.
AlmanyaAlman hükümeti ABD’yi takip etmeyecek. Belirli taraflara karşı ayrımcılık yapmak istemiyorlar. Alman Dışişleri Bakanı, kısa vadede 5G ağı kurmak için Huawei ile işbirliğinin gerekli olduğunu iddia etti.
MacaristanPlan Huawei’yi Macar 5G ağının binasına dahil etmek.
İtalyaKapsamlı bir araştırmadan sonra, İtalyan hükümetinden Huawei ve diğer Çinli üreticilerle olan 5G işbirliklerinden uzak durmayı ciddi bir şekilde düşünmesi istenmiştir. Yine de bakanlar, Huawei’nin geliştirmede rol oynaması gerektiğini söyledi.
HollandaHollandalılar, bir devlet, tüzel kişi veya Hollanda iletişim ağını kötüye kullanma veya kesme yetkisine sahip bir kişi veya bu tür bir devlete, tüzel kişiliğe yakından bağlı taraflar tarafından üretildiğinde 5G ağlarının çekirdeğine herhangi bir ekipmanın girmesine izin vermemeye karar verdiler. veya kişi. Çok sayıda suçlama nedeniyle Huawei buna da dahil edilebilir.
NorveçNorveçliler, 5G ağlarını kurmak ve çalıştırmak için Ericsson şirketi ile birlikte çalışıyorlar. Huawei ile bağlar yavaş yavaş kesiliyor.
PolonyaEylül 2019’da Polonya, ABD ile 5G teknolojisi konusunda işbirliği yapmak için bir anlaşma imzaladı. Yine de, Polonyalı telekom sağlayıcıları Huawei’yi tamamen dışlamak istemiyor.
PortekizHükümet, 5G ağlarını kurarken Çinli üreticileri hariç tutmayacağını söyledi.
ispanyaİspanyol partileri Huawei ile zaten işbirliği yaptı ve on beş büyük şehirde 5G kurmaya başladı.
İsveçHuawei ve diğer Çinli satıcıları İsveç 5G ağından uzak tutacak bir yasa önerildi. Tarafın İsveç ulusal güvenliği için risk oluşturması halinde ortaklıkların ve izinlerin zaten reddedilmesine izin verildi.
İsviçreİsviçre, Huawei ile birlikte bir araştırma merkezi kurmak için 5G ağ sözleşmesi yürütüyor.
Birleşik KrallıkBaşkan Johnson ulusal güvenliğin tehlikeye atılmamasını istiyor. Huawei, 5G ağının en hassas kısımlarına erişemeyecekleri sınırlı bir rol alacak.

Açıkçası, Avrupa bu konuda çok bölünmüş durumda. Özellikle AB içinde, bu elverişsizdir. Birden fazla bakan Avrupa Birliği’ni tek taraflı bir karar almaya çağırdı. AB şu kılavuzla cevap verdi: risk oluşturabilecek üreticilerin 5G ağlarında bir kısmı reddedilebilir. Ne olursa olsun, durum yeni nesil bir mobil ağ kurmanın sadece teknolojik gelişmelerden etkilenmediğini göstermektedir. Siyasi görüşler de büyük bir rol oynayabilir.

5G ve sağlık

Akıllı telefon sağlık simgesi5G ile gelen olası gizlilik risklerinin yanı sıra, bazı insanlar bu yeni ağın sağlıklarını etkileyeceğinden korkuyor. Örneğin radyasyonun bizi hasta edeceğine inanıyorlar. Şimdiye kadar, 5G ağlarının aslında vücudumuzu etkilediğini kanıtlayan herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Peki neden insanlar hala 5G radyasyonunun kötü olduğunu iddia ediyor? Korkular da tamamen doğru olmasa da tamamen doğru değil. Büyük olasılıkla ‘radyasyon’ kelimesinin olumsuz çağrışımından kaynaklanıyorlar. Bazı radyasyon türleri insanlar için zararlıdır, çünkü vücudumuzdaki kansere neden olabilecek molekülleri değiştirirler. Bu yüzden hastanedeki doktorlar röntgen çekerken duvarın arkasında duruyorlar. Bu radyasyonun az bir miktarı o kadar da kötü değil, ama kendinizi düzenli olarak maruz bırakmak tehlikelidir.

1G, 2G, 3G, 4G ve 5G ile gelen radyasyon moleküllerinizi mutasyona uğratmaz. İyonlaştırıcı olmayan radyasyon olarak adlandırılan farklı bir radyasyon türüdür. Hiçbirinin gerçek kesin sonuçları olmamasına rağmen, mobil ağ radyasyonunun tehlikeli olduğunu gösteren testler yapılmıştır. Örneğin bir çalışma, erkek sıçanlarda ağır 3G radyasyonuna maruz kaldıktan sonra küçük tümörler buldu. Ancak, bu sonuçlar o kadar azdı ki, bir tesadüf olabilirdi. Ayrıca, akıllı telefonlarımızı her günün her saatinde kullansak bile, bu deneyde kullanılan radyasyon seviyeleri, uğraştığımız radyasyon seviyelerinden çok daha yüksekti.

2011 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 4G ve 5G tarafından salınan RF radyasyonunu muhtemelen kanserojen olarak sınıflandırdı, bu da kansere neden olabileceği anlamına geliyor. Ancak üzülmeyin. Kahve gibi diğer yaygın ürünler de aynı listede bulunabilir. Radyasyon ve kanser arasında gerçek bir bağlantı olup olmadığı hala tartışmaya açıktır. 5G radyasyonu ile ilgili araştırmalar hala devam ediyor, ancak şok edici her şeyin ortaya çıkma şansı minimal.

5G ne zaman kullanılabilir olacak?

Geriye kalan tek soru 5G’yi ne zaman kullanabileceğimiz. Farklı partiler iletim kuleleri geliştirmek, yeni akıllı telefonlar üretmek ve tüm ekipmanları büyük ölçekte test etmek için çalışıyorlar. Bu nedenle, bu hızlı ağın tadını çıkarabilmemiz uzun sürmeyecek.

Dünya gezegeni üzerinde uçakTüm dünyada ekipler 5G ağlarını test etmek ve uygulamak için çalışıyorlar. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde, doğru akıllı telefon türüne sahip olmanız koşuluyla, daha hızlı 5G ağını kullanabileceğiniz birden fazla şehir var. Birleşik Krallık’ta da bazı bölgelerde 5G mevcuttur. Güney Kore zaten 5G’yi halka açık hale getirdi: 2018’in sonundan beri işletmeler bunu kullanabildi ve şimdi doğru cihaza sahip herkes.

Kısacası, dünyada 5G ağlarının zaten çalışır durumda olduğu birden fazla yer var. Hükümetler, telekom sağlayıcıları ve diğer partiler için bir sonraki adım, büyük bir şehirde yaşıyor olsanız da olmasanız da 5G’yi herkes için kullanılabilir hale getirmektir. Avrupa Birliği içinde amaç, bunu 2020’nin sonundan önce gerçeğe dönüştürmek. Kuzey Amerika ve Asya’nın bazı bölümleri de kısa sürede büyük adımlar atıyor. Diğer yerlerde birkaç yıl daha sürebilir.

Sonuç

5G, mobil ağlar için bir sonraki adımdır. Daha hızlı bağlantılar sağlar ve her türlü yeni teknolojik olasılık yaratır. Akıllı telefonunuzdaki oyun ve akış sırasında gecikmeler geçmişte kaldı. Dahası, sağlık sektöründe, tarımda ve diğer tüm sektörlerde akıllı cihazları çok daha etkili bir şekilde kullanabileceğiz. İmkanlar sonsuzdur. Bununla birlikte, bunun gizliliğimiz için olası sonuçlarına karşı dikkatli olmalıyız. Sadece zaman gösterecek, ama dikkatli olmak asla zarar veremez!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me