5 Göz, 9 Göz ve 14 Göz Açıklaması | VPNOverview

Dizüstü bilgisayarda göz


Eğer gizlilikle ilgileniyorsanız, “5 Göz”, “9 Göz” ve “14 Göz” terimlerini duymuş olabilirsiniz. Bu terimler, her türlü veriyi elde etmek ve paylaşmak için birlikte çalışan ülkelerin koalisyonunu tanımlamak için kullanılır. Esasen, bu ülkeler artık devasa bilgi yığınlarına erişimi olan dünya çapında bir organizasyon haline geldi.

Koalisyon ülkelerinden birinde yaşıyorsanız, hükümetinizin sizinle ilgili bilgileri bu ittifakların diğer üyeleriyle paylaşıyor olabileceğini bilmek iyi olabilir. Bunun çevrimiçi gizliliğiniz için ciddi sonuçları vardır. Bu 5, 9 ve 14 Göz ülkeleri tam olarak ne yapıyorlar, nasıl oldular ve gizlilikleri için yaptıkları sonuçların hepsi bu makalede ele alınacak.

5 Gözün Kökeni

Orijinal 5 Göz ittifakı 1940’larda kuruldu. Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık arasında bir birlik olarak başladı: sözde UKUSA anlaşması. Bu, Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık’ın daha kolay bilgi alışverişi yapmasını sağladı. Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda daha sonra UKUSA anlaşmasına katıldı, çünkü İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerini ortak bir yasal sistemle işbirliği yapıyorlardı. FVEY olarak da bilinen 5 Göz böyle doğdu.

ECHELON Gözetim Sisteminin Geliştirilmesi

Soğuk Savaş sırasında FVEY, Sovyet iletişimini durdurmalarına izin veren bir sistem geliştirdi. ECHELON gözetim sistemi olarak adlandırılan bu sistem artık dünya çapında milyarlarca vatandaşın iletişimini izlemek için kullanılıyor.

Genel halk 90’lı yıllarda Avrupa’da ve Amerika’da küçük bir öfkeye neden olan ECHELON sisteminin farkına vardı. 11 Eylül saldırıları ve ardından gelen Terör Savaşı, izleme uygulamalarının devamı ve hatta artırılması için tartışıldı. O andan itibaren, gözetleme odağı internete geçti. Bu anlamlıdır, çünkü internet yükseliyordu ve bu noktada iletişimimizin çoğu.

5 Göz ve Dünyada Casusluk Artışı

Keylogger HackerECHELON sisteminin genişlemesi ve 5 Göz ülkesi arasındaki veri alışverişi ile, kitlesel gözetimin dünya çapında verileceği açıklığa kavuştu. Bugün bile ülke yetkilileri ve hatta vatandaşlar arasındaki iletişim engellenmekte ve büyük ölçüde diğer 5 Göz ülkesi ile paylaşılmaktadır. Anlaşma nedeniyle, sürveyans miktarı sadece yıllar içinde arttı.

ABD’deki mevzuat, NSA’nın kendi vatandaşlarını gözetlemesine izin verilmediğini belirtirdi. Bu kurallar diğer ülkelerde farklı olduğundan, Amerika Birleşik Devletleri için yabancı bir örgütün, örneğin Birleşik Krallık’tan bir vatandaşın vatandaşlarını gözetlemesi daha kolay olabilir. 5 Göz ittifakı nedeniyle Birleşik Krallık bu bilgileri NSA ile kolayca paylaşabilir. Bu, ülkelerin kendi gizlilik yasalarını atlamaları ve vatandaşları üzerinde toplu gözetim kullanmaları için fırsat yaratır.

Bu arada, çeşitli ülkelerde casusluk ile ilgili birkaç yeni yasa çıkarılmıştır. Şu anda, Amerikan NSA’nın telefon kayıtlarına erişmesine, nerede olurlarsa olsun insanları izlemesine ve gerekirse cihazları hacklemesine izin verilmektedir. Dahası, İngiltere casusluk hakkında yeni bir yasa çıkarmayı kabul etti ve Rusya ve Çin (siber) casusluk söz konusu olduğunda işbirliği yapmayı kabul etti, böylece siber saldırılara karşı kendilerini daha iyi koruyabilsinler.

5 Göz İttifakını Genişletmek: 9 Göz ve 14 Göz

Zamanla, 5 Göz ittifakı diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde genişledi. Bu farklı ittifaklar, birbirleriyle hassas bilgileri paylaşan geniş bir ülke ağına dönüştü. Buna vatandaşlar ve kuruluşlar arasındaki iletişim de dahildir.

9 Göz ülkesi orijinal 5 Göz ülkesinin yanı sıra Hollanda, Fransa, Danimarka ve Norveç’i içermektedir. 9 Göz çoğunlukla 5 Gözün genişlemesi olmakla birlikte, bu dokuz ülke arasındaki işbirliği 5 Göz ile olduğundan daha az yoğundur. Son olarak, Belçika, İtalya, Almanya, İspanya ve İsveç’in eklenmesini içeren 14 Göz ittifakı da var. Burada da amaç bilgi almak ve gerektiğinde birbiriyle paylaşmaktır. Bununla birlikte 14 Göz, 9 Göz ve 5 Göz gibi işbirliğinde katı ve yoğun değildir. Ne olursa olsun, bu 14 ülke çok fazla sorun yaşamak zorunda kalmadan hassas bilgileri birbirleriyle paylaşıyor. Bu bilgiler vatandaşlar arasındaki özel iletişime bile ulaşıyor.

Kendinizi Kitle Gözetimine Karşı Koruyun

Hayatımızın giderek daha fazla internette yer aldığı ve çevrimiçi gizlilik önemli bir unsur haline geldiğinden, 5, 9 ve 14 Göz ittifakları gibi kavramların farkında olmak iyidir. Bu tür projeler potansiyel olarak gizliliğinizi istila edebilir. Ülkenizdeki bir devlet kurumu özel iletişiminizi engelleyebilir. Daha sonra, bu iletişimi ve diğer kişisel verileri diğer ülkelerdeki devlet kurumlarıyla paylaşabilirler. Hükümetin bunu doğrudan izniniz olmadan yapabilir.

Kendilerini bu güçlere karşı korumak için, bazı internet kullanıcıları artık bir VPN kullanmayı tercih ediyor. Bir VPN, çevrimiçi gizliliğinizi korumak ve veri trafiğinizi meraklı gözlerden gizlemek istediğinizde çok etkilidir. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken bir şey var: 5, 9, 14 Göz ülkesinin erişiminden kaçmak için özellikle bir VPN kullanmak istiyorsanız, bu ülkelerden birinde olmayan bir VPN seçmelisiniz . 14 Göz ülkesinin toplu gözetimine tabi olmayan premium VPN sağlayıcılarından bazıları şunlardır:

ExpressVPN

ExpressVPN, VPN pazarında büyük bir oyuncu. Bu sağlayıcı Britanya Virgin Adaları’nda yer almaktadır. Bu nedenle, bu VPN’yi sürekli olarak kullanıyorsanız, 5 Göz ve diğer ittifaklar hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

NordVPN

Yazma sırasında NordVPN, orada en büyük VPN’dir. Şirketlerinin merkezi Panama’dadır. Bu ülke 5, 9 veya 14 göz ittifakının bir parçası değil.

CyberGhost

CyberGhost başka bir popüler VPN’dir. Bu sağlayıcı Romanya ve Almanya’da çalışan ekiplere sahip. Bununla birlikte, ana ofisleri 5, 9 ve 14 Göz yargı yetkisinin dışında kalan Romanya’da.

5 Göz, 9 Göz ve 14 Göz Ülkesine Genel Bakış

Aşağıda 5 Göz, 9 Göz ve 14 Göz ittifakını oluşturan ülkelere hızlı bir genel bakış bulabilirsiniz..

5 Eyes ülkeleri
9 Eyes ülkeleri
14 Eyes Ülkesi
Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Birleşik KrallıkBirleşik KrallıkBirleşik Krallık
AvustralyaAvustralyaAvustralya
KanadaKanadaKanada
Yeni ZelandaYeni ZelandaYeni Zelanda
HollandaHollanda
FransaFransa
DanimarkaDanimarka
NorveçNorveç
Belçika
İtalya
Almanya
ispanya
İsveç

Son düşünceler

5 Göz, 9 Göz ve 14 Göz ülkesi, hassas bilgi alışverişi yapan ve toplu gözetim kullanan devasa bir batı ittifakı oluşturur. Küresel bir casusluk ağı haline geldi. İttifakların anlaşmaları, bu ülkelerin ulusal gizlilik yasalarını atlamasına ve hâlâ olması gerekenden daha fazla bilgiye sahip olmalarını sağlıyor. Sonuç olarak, 14 Göz ülkesinden birinde yaşıyorsanız, hükümetiniz diğer 13 devlet kurumlarıyla herhangi bir bilgi paylaşıyor olabilir. Bu nedenle, çevrimiçi gizliliğinizi artırmak için bir VPN kullanmak o kadar da kötü bir fikir olmayabilir. İyi bir VPN, hiçbir ajansın internet trafiğinizi engellememesini sağlar. Saklanacak bir şeyiniz olmadığını düşünebilirsiniz, ancak çok fazla göz izlerken, kimin ne görebileceklerini ve bilgilerinizi ne için kullanabileceğini bilebilir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map