Wszystko, co musisz wiedzieć o oprogramowaniu szpiegującym | VPNOverview

Oprogramowanie szpiegujące jest jednym z najstarszych rodzajów złośliwego oprogramowania i nadal jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Jak sama nazwa wskazuje, oprogramowanie szpiegujące to pewien rodzaj oprogramowania, które szpieguje Cię podczas korzystania z komputera. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z możliwych oznak oprogramowania szpiegującego, aby można było rozpoznać problem i podjąć działania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co to jest oprogramowanie szpiegujące, co robi i jak możesz chronić swoje urządzenia przed nim.


Co to jest oprogramowanie szpiegujące?

Spyware LaptopOprogramowanie szpiegujące to rodzaj złośliwego oprogramowania, które infekuje urządzenia, śledzi Twoją aktywność online i gromadzi dane osobowe bez Twojej wiedzy i zgody. Gromadzi te informacje na wiele sposobów, na przykład rejestrując naciśnięcia klawiszy, adresy e-mail, dane formularzy internetowych i numery kart kredytowych. Typowe objawy to niska wydajność systemu, często zawieszające się aplikacje, problemy z uruchamianiem komputera i problemy z połączeniem z Internetem.

Istnieją różne rodzaje programów szpiegujących, takie jak:

Kradnący hasła

Ten rodzaj oprogramowania szpiegującego gromadzi hasła z zainfekowanych urządzeń. Obejmują one hasła przechowywane w przeglądarkach internetowych i dane logowania do komputera.

Trojany bankowe

Oprogramowanie szpiegujące, które rejestruje dane uwierzytelniające z banków i innych instytucji finansowych, takich jak domy maklerskie lub portfele cyfrowe. Trojany lokalizują luki w zabezpieczeniach przeglądarek i manipulują stronami internetowymi i transakcjami bez wiedzy użytkownika lub instytucji.

Infostealers

Rodzaj oprogramowania szpiegującego, które skanuje zainfekowane urządzenia w poszukiwaniu informacji, takich jak nazwy użytkowników, hasła, historia przeglądarki, pliki dziennika, dokumenty lub pliki multimedialne. Następnie oprogramowanie przesyła informacje do innego serwera lub zapisuje je na komputerze, na którym hakerzy mogą uzyskać do nich dostęp.

Keyloggery

Czasami nazywane monitorami systemowymi, tego typu oprogramowanie szpiegujące rejestruje aktywność komputera. Może śledzić naciśnięcia klawiszy, odwiedzane witryny, historię wyszukiwania i korespondencję e-mail. Często wykonuje również zrzuty ekranu z Twojej aktywności. Niektóre rodzaje keyloggerów mogą również zbierać informacje z innych podłączonych urządzeń, takich jak drukarki.

Jak powszechne jest oprogramowanie szpiegujące?

Oprogramowanie szpiegujące jest niezwykle popularnym rodzajem cyberataku, choć w ostatnich latach nieco spadło, ponieważ oprogramowanie ransomware i szyfrowanie stało się bardziej rozpowszechnione.

Jeden na dziesięciu amerykańskich konsumentów doświadczył cyberataku na swoim komputerze domowym, choć oprogramowanie szpiegujące plasuje się obecnie poniżej ransomware, szyfrowania i innych popularnych form złośliwego oprogramowania.

Jakie są zagrożenia?

Istnieją dwa główne zagrożenia związane z oprogramowaniem szpiegującym. Największym problemem jest to, że oprogramowanie szpiegujące kradnie dane osobowe i może narazić Cię na kradzież tożsamości. Może uzyskać dostęp do historii przeglądania, kont e-mail i loginów do kont bankowości internetowej i zakupów, a także kont w mediach społecznościowych. To więcej niż wystarczająca ilość informacji, aby ukraść Twoją tożsamość. Jeśli oprogramowanie szpiegujące pobiera dane bankowe lub karty kredytowej, może je wykorzystać do robienia zakupów w Twoim imieniu lub sprzedawania danych innym podmiotom.

Ponadto oprogramowanie szpiegujące może spowodować znaczne uszkodzenie komputera i innych urządzeń. Może wyczerpać pamięć komputera i spowodować jego powolne działanie, zawieszanie się, awarię, a nawet przegrzanie. Oprogramowanie szpiegujące może również zmieniać wyniki wyszukiwania, zmieniać stronę główną i ustawienia lub dostarczać złośliwe strony do przeglądarki.

W jaki sposób oprogramowanie szpiegujące infekuje komputer?

Istnieje wiele różnych sposobów zainfekowania urządzenia przez oprogramowanie szpiegujące. Oto niektóre z najczęstszych:

Pliki do pobrania Drive-by

Podczas pobierania z witryny lub wyskakujące okno automatycznie pobiera oprogramowanie szpiegujące na urządzenie. Możesz otrzymać ostrzeżenie z nazwą oprogramowania i prośbą o pozwolenie na jego instalację, ale w wielu przypadkach nie ma go wcale.

Pobieranie oprogramowania

Niektóre pliki do pobrania oprogramowania internetowego, zwłaszcza aplikacje do udostępniania plików, mogą również instalować oprogramowanie szpiegujące na urządzeniach. Najczęściej dzieje się tak w przypadku bezpłatnych wersji oprogramowania, które zwykle trzeba kupić.

Fałszywe programy antyspyware

W niektórych przypadkach oprogramowanie szpiegujące jest ukrywane jako program antyspyware. Programy te przekonują cię, że wykryją i usuną oprogramowanie szpiegujące z twojego komputera. Po ich uruchomieniu otrzymasz komunikat, że Twój komputer jest czysty, gdy w rzeczywistości zainstalował na nim oprogramowanie szpiegujące. Jeśli spróbujesz usunąć program, oprogramowanie szpiegujące pozostanie na twoim komputerze.

Linki lub załączniki

Programy szpiegujące, podobnie jak większość innych rodzajów złośliwego oprogramowania, można wysyłać w postaci linku lub załącznika do wiadomości e-mail. Nigdy nie klikaj nieznanego linku lub załącznika ani nie otwieraj wiadomości e-mail od nieznanego nadawcy. Może to spowodować pobranie i zainstalowanie oprogramowania szpiegującego na komputerze. Kliknięcie złośliwych linków może również zainfekować urządzenie robakiem. Robaki te służą do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania za pomocą sieci, do której podłączone jest urządzenie.

Oprogramowanie szpiegujące na urządzeniach mobilnych

Niektóre rodzaje programów szpiegujących atakują urządzenia mobilne. Ten rodzaj oprogramowania szpiegującego infekuje urządzenia iPhone i Android podczas instalowania aplikacji zawierającej złośliwy kod. Niektóre z tych aplikacji są legalne, ale zostały zmienione tak, aby zawierały złośliwy kod, inne są złośliwe, a niektóre mają fałszywe linki do pobierania.

Co mogę zrobić, jeśli wykryję oprogramowanie szpiegujące na moim urządzeniu?

Oprogramowanie szpiegujące może być bardzo trudne do wykrycia. Niektóre znaki ostrzegawcze obejmują: nadmierną liczbę wyskakujących okienek, przeglądarkę spontanicznie przekierowującą cię oraz zmianę strony głównej przeglądarki. Innym częstym objawem jest to, że komputer bardzo wolno uruchamia się, otwiera programy lub zapisuje pliki.

Jeśli podejrzewasz, że na twoim urządzeniu znajduje się oprogramowanie szpiegujące, musisz je natychmiast usunąć. Musisz kupić potężny program do cyberbezpieczeństwa, który ma zaawansowane możliwości usuwania programów szpiegujących. Ten typ programu usuwa oprogramowanie szpiegujące z urządzenia i naprawia zmienione pliki lub ustawienia.

Po usunięciu oprogramowania szpiegującego skontaktuj się z bankiem, wystawcą karty kredytowej i innymi instytucjami finansowymi, aby ostrzec je przed zagrożeniem dla konta. W takich przypadkach może być konieczne żądanie nowego konta bankowego lub numeru karty kredytowej. W niektórych przypadkach może być konieczne skontaktowanie się również z organami ścigania.

Jak mogę zapobiec programom szpiegującym??

Jeśli masz urządzenie, które łączy się z Internetem, zawsze istnieje ryzyko oprogramowania szpiegującego i innego rodzaju złośliwego oprogramowania. Istnieje jednak szereg kroków, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zainfekowania urządzenia przez oprogramowanie szpiegujące. Oto kilka sposobów ochrony urządzeń przed programami szpiegującymi:

Użyj programu antyspyware

Na rynku dostępnych jest wiele programów antyszpiegowskich, które skanują komputer i wykrywają wszelkie programy szpiegujące. To powiedziawszy, koniecznie upewnij się, że kupujesz program antyszpiegujący od renomowanego dostawcy bezpieczeństwa internetowego. Czasami oprogramowanie szpiegujące jest ukrywane jako narzędzie antyspyware, dlatego ważne jest, aby korzystać z wiarygodnego dostawcy. Po zakupie programu należy go regularnie aktualizować, aby uzyskać maksymalną skuteczność.

Dostosuj zabezpieczenia przeglądarki

Wiele przeglądarek pozwala dostosować opcje bezpieczeństwa w skali od niskiej do wysokiej. Dowiedz się, jakie opcje są dostępne w Twojej przeglądarce. Niektóre przeglądarki mogą nawet działać jako zapora ogniowa przed instalacją plików cookie i niechcianymi operacjami.

Nie ufaj wyskakującym oknom

Często reklamy i oferty wyświetlane w wyskakujących oknach mogą zawierać wirusy lub oprogramowanie szpiegujące. Niektóre z tych wyskakujących okienek twierdzą, że Twój komputer ma wirusa, lub twierdzą, że jest rozszerzeniem, które poprawia jakość korzystania z Internetu. Nie klikaj „Zgadzam się” ani „OK”, aby zamknąć wyskakujące okienko, zawsze zamiast tego klikaj czerwone „X”.

Ćwicz bezpieczeństwo w Internecie

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów złośliwego oprogramowania, oprogramowanie szpiegujące jest często dostarczane w postaci linku lub załącznika. Uważaj na wiadomości e-mail od nieznanych nadawców i nigdy nie klikaj linków ani załączników, jeśli nie wiesz, co to są.

Końcowe przemyślenia

Częstotliwość występowania programów szpiegujących maleje, choć nadal stanowi poważne zagrożenie dla firm. Oprogramowanie szpiegujące jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może uzyskać poufne informacje. Następnie może wykorzystać te dane do kradzieży tożsamości lub poniesienia wysokich opłat na rachunkach.

Kiedy korzystasz z urządzenia łączącego się z Internetem, zawsze istnieje ryzyko złośliwego oprogramowania. Jednak podejmując niezbędne środki ostrożności, możesz pomóc chronić siebie i swoje urządzenia przed programami szpiegującymi.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map