Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie? | Przegląd VPN

Od czasu dość skromnych początków w latach siedemdziesiątych Internet stał się jednym z największych magazynów informacji na świecie i ważnym czynnikiem ułatwiającym globalną komunikację. 3,5 miliarda ludzi ma dostęp do Internetu na całym świecie, co oznacza, że ​​45% światowej populacji regularnie przegląda sieć każdego roku.


Mobilny dostęp do internetu znacznie zwiększył liczbę osób, które mają regularny dostęp do Internetu, pomagając w penetracji Internetu osiągnąć 89% w Ameryce Północnej w 2017 r..

Internet jest fantastycznym narzędziem o wielu zastosowaniach, od edukacji po rozrywkę, ale ma też ciemną stronę, szczególnie dla dzieci i młodych dorosłych.

Keylogger HackerPonad 45 milionów dzieci w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat regularnie korzysta z Internetu, a co piąte z tych dzieci było nagabywane seksualnie. Około 60% nastolatków otrzymało jakąś formę komunikacji od nieznajomego, a połowa z nich skontaktowała się z nimi. Cyberprzestępczość jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów działalności przestępczej, a cyberprzestępcy stają się coraz młodsi.

Zagrożenia w Internecie nie ograniczają się tylko do molestujących dzieci i przestępców. Internet pozwala nam komunikować się z innymi osobami na całym świecie, ale równie dobrze można go wykorzystać, aby trafić do kogoś za pośrednictwem wiadomości i mediów społecznościowych. Około 15% dzieci poniżej 15 roku życia było narażonych na jakąś formę cyberprzemocy.

Na szczęście istnieje wiele opcji dla rodziców, aby zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo, jednocześnie umożliwiając im pełne korzystanie z Internetu.

W tym artykule przyjrzymy się, jakie są najczęstsze internetowe zagrożenia dla dzieci i jak je zwalczać, proste zasady, których można użyć, aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w Internecie, jak dostosować te reguły do ​​określonych grup wiekowych i jakie dostępne są narzędzia, które pozwolą ci nadzorować działania Twojego dziecka w Internecie.

Jakie są niebezpieczeństwa?

Najlepszym sposobem zabezpieczenia dziecka przed najczęstszymi niebezpieczeństwami w Internecie jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Jak mówi stare powiedzenie „ostrzeżony jest uzbrojony”, w tym rozdziale zajmiemy się bardziej powszechnymi zagrożeniami, z którymi dziecko może się spotkać w Internecie.

Niewłaściwa zawartość

Internet to miejsce pełne wszelkiego rodzaju treści, co czyni go tak doskonałym źródłem informacji dla dzieci, które chcą się uczyć. Jednak sama ilość treści w Internecie sprawia, że ​​tak trudno jest uniemożliwić dzieciom dostęp do rzeczy, do których nie powinny mieć dostępu.

Co czwarte dziecko, które regularnie korzysta z Internetu, było narażone na niechcianą pornografię. Nawet najbardziej nieszkodliwa wyszukiwarka Google może prowadzić do witryn promujących rasizm, radykalizację religijną, a nawet zachęcających ludzi do popełnienia przemocy lub samobójstwa.

Drapieżniki seksualne

Smutne jest to, że co piąte dziecko, które ma dostęp do Internetu, było nagabywane seksualnie. Jako społeczeństwo jesteśmy bardziej związani niż kiedykolwiek wcześniej. Internetowe media społecznościowe to świetny sposób na kontakt z wieloma ludźmi, ale może także umożliwić dzieciom kontakt z drapieżnikami.

Większość platform mediów społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook, jest sprawdzana pod kątem nieodpowiednich treści lub komunikacji skierowanej do dzieci. Ale prosty fakt jest taki, że nie wszystkie złe rzeczy mogą zostać przechwycone.

Nieograniczone czaty i aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak WhatsApp, są znacznie trudniejsze do uregulowania. Jak wspomnieliśmy wcześniej, 60% nastolatków otrzymało jakąś formę komunikacji od nieznajomego. Nieco ponad połowa respondentów odpowiedziała na te wiadomości.

Cybernękanie

Ankieta z 2017 r. Wykazała, że ​​około 15% dzieci w wieku poniżej 15 lat było narażonych na jakąś formę cyberprzemocy. Mówiąc to w kontekście, zastraszanie fizyczne dotyka około 20% dzieci w wieku szkolnym w Stanach Zjednoczonych, co oznacza, że ​​cyberprzemoc stała się tak samo problemem, jak zastraszanie fizyczne.

Jednym z powodów wzrostu cyberprzemocy jest anonimowość zapewniana przez Internet. Ta anonimowość pozwala innym dzieciom mówić i robić rzeczy, których nigdy nie rozważałyby robienia osobiście. Cybernękanie może być również trudne do wykrycia, ponieważ dzieci i młodzi dorośli są często prywatni na temat swoich profili w mediach społecznościowych i treści swoich aplikacji do przesyłania wiadomości.

Cyberprzestępczość

Cyberprzestępczość jest najszybciej rozwijającym się przedsiębiorstwem przestępczym w USA, a niestety dzieci są najszybciej rosnącą grupą ofiar. Mówiąc najprościej, dzieci i młodzi dorośli są znacznie bardziej narażeni na manipulację w celu pobrania złośliwego oprogramowania lub podania danych osobowych podczas ataków phishingowych.

Zakaz powszechny to zły pomysł

Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwa, z jakimi może spotkać się dziecko z nieograniczonym dostępem do Internetu, dobrym pomysłem może być po prostu uniemożliwienie dziecku dostępu do Internetu. To nie jest najlepsza opcja z wielu powodów:

 • Internet jest wszędzie – Całkowite odcięcie dziecka od Internetu może być bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. 95% szkół w Ameryce Północnej i Europie ma dostęp do Internetu, a penetracja Internetu mobilnego wynosi w przybliżeniu 80–90% w większości krajów rozwiniętych. Ogromna gama urządzeń, od konsol do gier po smartwatche, wymaga prawidłowego połączenia z Internetem.

Odcięcie dziecka od Internetu, gdy jest ono tak dużą częścią współczesnego społeczeństwa, może okazać się trudniejsze niż myślisz, a nawet jeśli tak, może nie być tak skuteczne, jak się spodziewałeś.

Wiele badań wykazało, że edukacja jest najlepszą metodą ochrony dzieci w Internecie, podczas gdy całkowity zakaz pozostawia ich w ignorancji, a tym samym narażonych na potencjalne zagrożenia w Internecie.

 • Internet ma znaczące zalety – Chociaż ograniczenie dzieciom korzystania z Internetu w ogóle wydaje się wygodne, uniemożliwia dzieciom korzystanie z wielu korzyści oferowanych przez dostęp do Internetu. Jeśli nic innego, internet jest doskonałym narzędziem edukacyjnym, pozwalającym dzieciom nauczyć się wszystkiego, co trzeba wiedzieć.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie

Jeśli szukasz sposobu na umożliwienie dziecku korzystania z Internetu, jednocześnie chroniąc je przed typowymi zagrożeniami, możesz podjąć kroki, które możesz podjąć.

Chociaż nie wszystkie rozwiązania będą miały zastosowanie do sytuacji wszystkich, istnieją pewne podstawowe zasady, które można wprowadzić, które poprawią bezpieczeństwo dzieci w Internecie bez znacznego ograniczenia ich dostępu do odpowiednich treści.

Kształcić się

Najlepszym sposobem ustalenia, czy Twoje dziecko bierze udział lub jest narażone na niewłaściwą komunikację lub treści, jest poznanie działania komputerów i powszechnego korzystania z Internetu.

Nie martw się, jeśli zabrzmi to nieco zniechęcająco, technologia stale się rozwija, a na szczęście istnieje znaczna liczba zasobów, które mogą pomóc Ci uzyskać potrzebne informacje.

Edukuj swoje dziecko

Jednym z czynników często pomijanych przy rozważaniu bezpieczeństwa dzieci w Internecie jest to, jak ważne jest zaangażowanie dzieci w tę rozmowę. Żyjemy w świecie, w którym nawet młodsze dzieci stają się coraz lepsze w korzystaniu z urządzeń podłączonych do Internetu. Edukacja dzieci na temat potencjalnego ryzyka związanego z korzystaniem z tych urządzeń i wyjaśnienia, dlaczego wprowadzono określone ograniczenia, jest ważną częścią zapewniania im bezpieczeństwa.

Każdemu, a tym bardziej dziecku, trudno jest uniknąć niebezpieczeństw, których nie są świadomi.

Wyjaśnij cyberprzestępczość

Oczywiście jest to w pewnym stopniu zależne od wieku twojego dziecka, ale wyjaśnienie dzieciom podstaw cyberprzestępczości nie stanowi żadnej szkody. Im więcej rozumieją, tym mniej prawdopodobne jest, że zostaną oszukani w celu podania danych osobowych lub pobrania niebezpiecznego oprogramowania na komputer rodzinny.

Trzymaj komputery we wspólnym pokoju

Umieszczenie komputera we wspólnym pokoju i upewnienie się, że ekran jest widoczny, jest łatwym sposobem monitorowania aktywności dzieci w Internecie i upewnienia się, że mają one dostęp tylko do odpowiednich treści.

Sama obecność osoby dorosłej w tym samym pokoju zwykle wystarcza, aby uniemożliwić dzieciom dostęp do wszystkiego, na co nie powinny być narażone, a także pozwala monitorować ich komunikację online.

Ustaw bezpieczne hasło

To może wydawać się proste, ale faktem jest, że większość z nas nawet nie zadaje sobie trudu, aby zwrócić uwagę na proste zasady bezpieczeństwa w Internecie. Ustawienie bezpiecznego hasła na wszystkich urządzeniach podłączonych do Internetu nie jest poważną niedogodnością dla większości z nas, ale uniemożliwi młodszym dzieciom dostęp do urządzeń, gdy nie będzie Cię w pobliżu.

Jeśli znaczna liczba opowiadań o maluchach wydających ogromne sumy na gry lub w sklepie Google Play nauczyła nas czegokolwiek, to dlatego, że dzieci w każdym wieku mają zaskakująco umiejętności korzystania z technologii, co my, rodzice, musimy wziąć pod uwagę konto.

Daj im limit czasu

Podczas gdy internet jest doskonałym źródłem edukacji i rozrywki, spędzanie na nim każdej godziny każdego dnia nie jest zdrowe. Ustawienie limitu czasu dostępu dzieci do Internetu zachęci je do wyjścia na zewnątrz i zabawy. Dodatkowo pozwala ci to uniemożliwić im dostęp do Internetu w czasie, gdy nie możesz ich nadzorować.

Nie pozwól im przesyłać i pobierać zdjęć

Pobieranie laptopaDrapieżnicy online często proszą o zdjęcia swoich ofiar. Zaczynają od zadawania „nieszkodliwych” zdjęć, ale kiedy zaczną zdobywać zaufanie dziecka, zaczną naciskać, aby wysyłali coraz więcej nieodpowiednich obrazów.

Proszenie dziecka o uzyskanie zgody przed wysłaniem jakichkolwiek zdjęć to kolejny środek bezpieczeństwa, który może pomóc chronić je przed niewłaściwą komunikacją.

Wzmocnij zasadę „Nie rozmawiaj z nieznajomymi”

Stare powiedzenie „nie rozmawiaj z nieznajomymi” jest tak samo odpowiednie do komunikacji online, jak w prawdziwym świecie. Podczas gdy media społecznościowe są doskonałym sposobem dla młodych osób do komunikowania się i nawiązywania kontaktów z ludźmi, młodsze dzieci powinny być zniechęcane do rozmowy z ludźmi spoza ustalonej grupy przyjaźni.

Rozwijaj swoje zasady wraz z rozwojem dzieci

Dzieci zmieniają się w miarę dorastania, stając się bardziej dojrzałe i odpowiedzialne. Ograniczenia, które miały sens, gdy były małymi dziećmi, mogą stać się niepotrzebne, gdy dorosną do młodych dorosłych.

Najlepszym sposobem na zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa bez nadmiernego utrudniania im wzrostu, jest ewoluowanie twoich zasad w miarę upływu czasu. Poniżej znajdują się sugerowane wytyczne, które zapewnią bezpieczeństwo dzieciom w różnych grupach wiekowych podczas korzystania z Internetu.

5 i mniej

 • Wcześniej ustal swoje granice wykorzystania Internetu. Teraz jest najlepszy czas, aby przyzwyczaić dziecko do idei ograniczeń i ograniczeń czasowych w korzystaniu z Internetu.
 • Przekaż swoje zasady korzystania z Internetu innym osobom i grupom, które będą się tobą opiekować. Jeśli dziadkowie, szkoła, kluby pozalekcyjne i twoja opiekunka pracują na tym samym podręczniku, zapewnia to dziecku bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu o wiele łatwiej.
 • Kup urządzenie zaprojektowane specjalnie dla dzieci w wieku 5 lat lub młodszych. Urządzenia te można podłączyć do Internetu, ale zawierają ścisłą kontrolę korzystania z Internetu, programowalną kontrolę rodzicielską i często są znacznie bardziej niezawodne niż przeciętny iPad.
 • Skontaktuj się z dostawcą usług internetowych (ISP), aby sprawdzić, czy ma on wbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej, które możesz włączyć. Większość głównych dostawców usług internetowych oferuje obecnie szereg kontroli rodzicielskich, chociaż mogą one mieć nieco podstawowe funkcje.
 • Inną opcją jest zainstalowanie zewnętrznego oprogramowania do kontroli rodzicielskiej. Programy te są na ogół bardziej wyrafinowane i oferują większy zakres kontroli nad tym, co dzieci mogą uzyskać dostęp online i kiedy mają do nich dostęp.
 • Jeśli korzystasz z wbudowanej kontroli rodzicielskiej od swojego dostawcy usług internetowych, pamiętaj, że nie będą one działać, jeśli Twoje dziecko korzysta z urządzenia podłączonego do bezpłatnego Wi-Fi, często oferowanego w miejscach takich jak główne łańcuchy kawowe.
 • Pobieraj tylko gry, aplikacje i multimedia, które uzyskały odpowiednią klasyfikację wiekową, i upewnij się, że testujesz lub przeglądasz te multimedia, zanim pozwolisz dziecku z nich korzystać.

6 do 9 lat

 • W tym wieku może być konieczne ustawienie kontroli rodzicielskiej na szerszej gamie urządzeń, z których będzie mogło korzystać Twoje dziecko. Konsole do gier, inteligentne telewizory, a nawet niektóre zegarki mają dostęp do Internetu i mają wbudowane funkcje przesyłania wiadomości.
 • Jeśli nie możesz włączyć kontroli rodzicielskiej na urządzeniu, którego obawiasz się o swoje dziecko, upewnij się, że urządzenie jest ustawione w pokoju publicznym, a nie w sypialni dziecka.
 • Omów z dziećmi podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie i ustal listę witryn, które mogą odwiedzać. Podaj, jakie informacje nie powinny udostępniać online, takie jak imię i nazwisko, adres lub adres szkoły.
 • Współpracuj z innymi rodzicami, aby ustalić rozsądne wytyczne dotyczące korzystania z Internetu, które można zastosować wobec Twojego dziecka i jego grupy przyjaźni. Spójne zasady dotyczące dostępu do Internetu są częściej akceptowane przez dzieci i nie musisz się martwić, że zostaną z przyjaciółmi.
 • Spójrz na specyfikację każdego urządzenia, które kupujesz dla swojego dziecka. Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że twoje dziecko ma dostęp do Internetu tylko w taki sposób, a w tym czasie chcesz, aby ono również miało świadomość, jakie dokładnie urządzenia mogą uzyskać dostęp do Internetu za pośrednictwem.

10 do 12 lat

 • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o ryzyku korzystania z mediów społecznościowych. Wyjaśnij, jakie informacje nie powinny być udostępniane i że pod żadnym pozorem nigdy nie wysyłają zdjęć wszystkich osób, które o to poproszą, bez uprzedniej zgody.
 • Poinformuj dziecko, że powinno natychmiast zgłosić Ci podejrzane zachowanie lub niewłaściwy kontakt. Jeśli Twoje dziecko zgłosi niewłaściwą komunikację, nie wahaj się skontaktować z policją.
 • Upewnij się, że dziecko wie, jak przechowywać przedmioty, takie jak telefony komórkowe, tablety i smartwatche w bezpiecznym miejscu, gdy nie ma ich w domu. Pozwoli to zminimalizować ryzyko utraty lub kradzieży.
 • Platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook i YouTube, mają minimalny limit wieku 13 lat. Obowiązuje to z jakiegoś powodu i powinieneś upewnić się, że Twoje dzieci go przestrzegają.
 • W tym wieku rozsądne jest, abyś miał dostęp do wszystkich danych logowania swoich dzieci i mógł sprawdzić ich aktywność online oraz jakie wiadomości wysyłają i odbierają.

13 lat i starsze

 • Gdy Twoje dziecko zacznie przekształcać się w młodą osobę dorosłą, rozsądne jest, aby dziecko miało pewien stopień autonomii. W tym wieku powinieneś pracować z dzieckiem, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w Internecie. Włącz ich do rozmowy i przekaż im informacje, których potrzebują, aby zachować bezpieczeństwo.
 • Bądź na bieżąco ze specyfiką najnowszych urządzeń z dostępem do Internetu, platform mediów społecznościowych i aplikacji mobilnych. Im więcej wiesz, tym lepsza pozycja, aby zapewnić bezpieczeństwo Twojemu dziecku.
 • Kiedy Twoje dziecko osiągnie dojrzałość płciową, powiedz mu, że jest w stanie badać takie tematy, jak zdrowie, dobre samopoczucie, wizerunek ciała i seksualność. Sprawdź kontrolę rodzicielską, aby upewnić się, że odzwierciedla ona rosnącą dojrzałość dziecka i informacje, do których potrzebuje dostępu. Pamiętaj, aby omówić te tematy z dzieckiem, aby upewnić się, że nie otrzymają fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji w Internecie.
 • Omów nieodłączne niebezpieczeństwa związane z sekstowaniem i wysyłaniem nagich zdjęć z siebie innym.
 • Ponieważ Twoje dziecko ma teraz legalny dostęp do serwisów społecznościowych, takich jak Facebook i YouTube, omów z nimi koncepcję cyberprzemocy. Podkreśl także, że komunikacja przez Internet nie jest prawdziwą gwarancją bezpieczeństwa ani anonimowości.
 • Omów z dzieckiem podstawy cyberprzestępczości. Przekaż im informacje, których potrzebują, aby zidentyfikować oszustwa typu phishing i unikać ich, podając dane osobowe w mediach społecznościowych i pobierając podejrzane oprogramowanie.
 • Pamiętaj o prawnych i osobistych konsekwencjach kradzieży praw autorskich i plagiatu oraz upewnij się, że Twoje dziecko również je zna.

Jak korzystać z oprogramowania do kontroli rodzicielskiej

Jedną z rzeczy, o których wspomnieliśmy w tym artykule, jest korzystanie z oprogramowania do kontroli rodzicielskiej, wbudowanego w systemy operacyjne, za pośrednictwem dostawców usług internetowych lub programów innych firm..

Korzystanie z oprogramowania do kontroli rodzicielskiej może znacznie ułatwić życie, jeśli chodzi o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w Internecie i ograniczenie ich dostępu do ciemniejszych części Internetu. Odpowiednie programy mogą wykonać dla Ciebie wiele wysiłku, filtrując dostęp do Twojego dziecka, ograniczając czas korzystania z Internetu i umożliwiając monitorowanie jego komunikacji i profili w mediach społecznościowych.

Wybór oprogramowania do kontroli rodzicielskiej może być trudniejsze. Aby wszystko było jak najprostsze, pokażemy, jak włączyć kontrolę rodzicielską zapewnianą przez Twojego dostawcę usług internetowych lub w pakiecie z systemem operacyjnym. Rozbijamy również zalety i funkcje korzystania z oprogramowania do kontroli rodzicielskiej.

Wbudowane kontrolki ISP

Większość głównych dostawców usług internetowych oferuje teraz opcję kontroli rodzicielskiej. Te opcje są raczej podstawowe, wykorzystują filtrowanie słów kluczowych, aby uniemożliwić użytkownikom dostęp do stron z czarnej listy zawierających nieodpowiednie treści, takie jak przemoc lub pornografia.

Najlepszym sposobem na włączenie filtrowania treści twojego dostawcy usług internetowych jest skontaktowanie się z nim bezpośrednio w celu omówienia szczegółów oferowanej usługi i twoich potrzeb.

Należy zauważyć, że filtrowanie słów kluczowych i filtrowanie DNS można często obejść, korzystając z witryn proxy lub nawet przy użyciu innej przeglądarki. Choć może się to wydawać skomplikowane, zawsze powinieneś założyć, że twoje dzieci są na tyle bystre od technologii, aby to zrobić.

Ponadto filtry treści dostawców usług internetowych nie będą filtrować treści udostępnianych z urządzeń mobilnych, chyba że dostawca usług internetowych zapewnia również mobilną usługę szerokopasmową.

Wbudowane elementy sterujące systemu operacyjnego

Poszczególne systemy operacyjne, takie jak Android, Microsoft Windows i iOS / MacOS, mają wbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej, które są na ogół bardziej złożone i skuteczne niż te oferowane przez usługodawcę internetowego. Mają też tę zaletę, że są wolni! Jeśli jeszcze nie włączyłeś kontroli rodzicielskiej, oto krótki przewodnik na temat jej aktywacji w trzech najpopularniejszych systemach operacyjnych.

Android

 • Telefon komórkowy z AndroidemAby włączyć kontrolę rodzicielską na urządzeniu z Androidem, uzyskaj dostęp do swojego „Ustawienia” urządzenia z Androidem aplikację, a następnie przewiń w dół do Opcja „Użytkownicy”.
 • Stamtąd będziesz musiał dodaj nowego użytkownika i dotknij „Ograniczone” opcja po wyświetleniu monitu. Stamtąd będziesz również promowany, aby ustawić kod PIN, hasło lub wzór dostępu do urządzenia.
 • Po utworzeniu użytkownika z ograniczonym dostępem możesz przyznać lub wyłączyć dostęp do wszystkich aplikacji i usług lokalizacyjnych oferowanych przez urządzenie z Androidem. Twoje dziecko będzie mogło uzyskać dostęp do urządzenia bez hasła, ale tylko na ograniczonym koncie.

Windows 10

 • Aby uzyskać dostęp do ustawień kontroli rodzicielskiej w systemie Windows 10, po prostu wpisz „Opcje rodziny” w pasku wyszukiwania poniżej menu Start.
 • Od strona opcji rodzinnych, będziesz w stanie ustal limity czasowe korzystania z Internetu i komputera. Możesz także blokować nieodpowiednie treści, czarną listę witryn internetowych, a nawet dodawać pieniądze do ich konta Microsoft, aby mogli oni kupować gry i multimedia dostosowane do wieku, bez konieczności podawania szczegółów płatności.
 • Filtrowanie treści i opcje SafeSearch działają tylko wtedy, gdy dziecko korzysta z przeglądarki Microsoft Edge.
 • Konieczne będzie skonfigurowanie konta Microsoft, aby dziecko mogło w pełni korzystać z opcji rodziny Windows. Ma to tę zaletę, że może monitorować aktywność Twojego dziecka w Internecie, a nawet otrzymywać regularne aktualizacje tych działań od Microsoft.
 • Jedną z istotnych zalet korzystania z Opcji rodzinnych systemu Windows jest to, że obejmuje inne urządzenia Microsoft, takie jak telefony z systemem Windows i konsole do gier Xbox.

System operacyjny Mac

 • Aby włączyć kontrolę rodzicielską na komputerze Mac, najpierw otwórz kartę „Preferencje systemowe”, klikając logo Apple znajdujące się w lewym górnym rogu pulpitu.
 • Zobaczysz zaznaczoną opcję “Kontrola rodzicielska,” po kliknięciu tej opcji zostanie wyświetlone powiadomienie o treści „Nie ma kont użytkowników do zarządzania”.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dodaj nowego zarządzanego użytkownika.
 • Po dodaniu nowego użytkownika dla Twojego dziecka będziesz mógł to zrobić kontrolować ich dostęp do niektórych aplikacji, z których Apple może korzystać, ustawić limity czasowe korzystania z komputera Mac, a nawet wyłączyć dostęp do funkcji takich jak mikrofon lub wbudowana kamera internetowa.
 • Możesz także skonfigurować formanty do filtrowania stron internetowych, do których Twoje dziecko ma dostęp, chociaż ten filtr zawartości działa tylko wtedy, gdy dostęp do Internetu jest uzyskiwany za pośrednictwem przeglądarki Safari.

iOS

 • Aby skonfigurować kontrolę rodzicielską na urządzeniu z systemem iOS, takim jak iPhone, przejdź do zakładki „Ustawienia”, a następnie dotknij „Czas ekranu”.
 • Kran “Kontyntynuj” a następnie wybierz zaznaczoną opcję „To iPhone mojego dziecka”.
 • Zostaniesz poproszony o wpisanie „Kod rodzicielski”, jeśli jest to telefon dziecka, lub „Kod czasowy ekranu”, jeśli jest to Twoje urządzenie i pozwalasz swojemu dziecku z niego korzystać.
 • Po skonfigurowaniu opcji „Czas ekranu” będziesz mógł zapobiegać zakupom w iTunes i App Store, ograniczać dostęp do wbudowanych aplikacji i funkcji, filtrować treści o charakterze jawnym za pomocą ocen treści, filtrować zawartość witryny, ograniczać sieć Siri wyszukaj i ogranicz dostęp do Game Center.

Oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej stron trzecich

Podczas gdy wbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej oferowane przez dostawców usług internetowych i określone systemy operacyjne mają tę zaletę, że są bezpłatne i dość łatwe w konfiguracji, mają jednak pewne wady.

Filtrowanie treści wydaje się być względnie podstawowe i nie jest uniwersalne. Większość wbudowanych programów kontroli rodzicielskiej ma ograniczenia, które działają tylko w przeglądarkach wyposażonych w system operacyjny, takich jak Edge lub Safari.

Podczas gdy niektóre opcje kontroli rodzicielskiej rozciągają się na szereg urządzeń, większość współczesnych gospodarstw domowych ma wiele urządzeń działających w różnych systemach operacyjnych. Oznacza to, że musisz użyć szeregu różnych opcji kontroli rodzicielskiej, które mogą być mylące i potencjalnie powodować braki w twoich ograniczeniach.

Jednym z rozwiązań tych problemów jest korzystanie z oprogramowania innych firm. Do wyboru jest znaczna liczba programów kontroli rodzicielskiej.

Aby pomóc Ci w dokonaniu wyboru i dać ci wyobrażenie o tym, czego powinieneś szukać, oto niektóre z ważniejszych funkcji, których potrzebujesz od oprogramowania do kontroli rodzicielskiej.

Obsługuje szereg urządzeń

Jedną z istotnych zalet korzystania z rozwiązań innych firm jest to, że wiele z nich oferuje aplikacje, które można zainstalować na ogromnej liczbie urządzeń. Oznacza to, że możesz używać jednego zestawu ograniczeń we wszystkich urządzeniach swojej rodziny bez korzystania z szeregu różnych systemów kontroli rodzicielskiej.

Filtrowanie zawartości

Ponieważ nie są powiązane z określonym systemem operacyjnym, programy kontroli rodzicielskiej innych firm mają możliwość filtrowania wyszukiwań internetowych, stron internetowych i treści w różnych przeglądarkach. Wiele z nich obejmuje również bezpieczne filtrowanie HTTPS, dzięki czemu przeglądanie jest bezpieczniejsze.

Oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej może również służyć do zapobiegania pobieraniu podejrzanych programów lub określonych aplikacji. Jest to idealne rozwiązanie, aby uniknąć złośliwego oprogramowania i uniemożliwić dziecku dostęp do aplikacji do przesyłania wiadomości i mediów społecznościowych.

Limity czasowe

Większość aplikacji do kontroli rodzicielskiej umożliwia ustawienie dziennego lub tygodniowego limitu czasu korzystania z Internetu i komputera. Niektóre programy blokują również dostęp do niektórych aplikacji w określonym czasie, co jest świetne, aby upewnić się, że Twoje dziecko odrabia pracę domową lub śpi, a nie gra Candy Crush.

Monitorowanie wiadomości i mediów społecznościowych

Chociaż ta opcja staje się mniej przydatna, gdy Twoje dziecko się starzeje i zasługuje na odrobinę prywatności, opcja przesyłania wiadomości i monitorowania w mediach społecznościowych jest świetna do rejestrowania młodszych dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z mediami społecznościowymi oraz do zapobiegania cyberprzemocy i niewłaściwemu kontaktowi.

Zdalne powiadamianie i zarządzanie dostępem

Nie zawsze będziesz pod ręką, jeśli Twoje dziecko potrzebuje przedłużenia terminu, aby wykonać ważne zadanie lub jeśli potrzebuje dostępu do usługi przesyłania wiadomości, gdy jest poza domem.

Opcja zdalnego powiadamiania i zarządzania dostępem pozwala kontrolować ograniczenia, jakie program kontroli rodzicielskiej nakłada na Twój telefon. Pozwala to odpowiedzieć na prośby o rozszerzony dostęp lub dać dostęp do funkcji, takich jak śledzenie lokalizacji w nagłych przypadkach.

Circle With Disney

Jeśli pomysł zainstalowania aplikacji na każdym urządzeniu należącym do Twojej rodziny nie podoba się Tobie, ale nadal chcesz więcej ochrony niż wbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej oferowane przez Twojego dostawcę usług internetowych lub system operacyjny, nie martw się. Istnieje trzecia opcja.

Circle with Disney to urządzenie, które znajduje się między domowym routerem Wi-Fi a wszystkimi podłączonymi do niego urządzeniami. Co ciekawe, Circle with Disney używa fałszowania ARP w bardzo podobny sposób, jak można się spodziewać po ataku hakera „człowiek w środku”, ale wykorzystuje tę technikę, aby poprawić bezpieczeństwo swojej rodziny.

Siedząc pomiędzy wszystkimi urządzeniami Twojej rodziny a routerem, Circle with Disney może selektywnie filtrować ruch w celu zatrzymania dostępu do treści, stron internetowych i poszczególnych aplikacji.

Rodzice mogą korzystać z aplikacji Circle, aby grupować urządzenia w ramach określonych członków rodziny. Pozwala to ustawić limity czasowe dla różnych urządzeń. Jeśli Twoje dziecko ma dostęp do Internetu tylko przez cztery godziny dziennie, te cztery godziny są śledzone przez telefon, tablet, laptop lub konsolę do gier.

Oprócz umożliwienia egzekwowania ograniczeń czasowych aplikacja umożliwia selektywne odmawianie określonym urządzeniom dostępu do Internetu. Możesz także kontrolować, ile czasu poszczególne aplikacje są połączone z Internetem. Jest to idealne rozwiązanie do ograniczenia dostępu dziecka do mediów społecznościowych lub gier, a nawet do odcięcia połączenia z Internetem dla wszystkich urządzeń.

Chociaż Circle with Disney nie oferuje wiele innych programów kontroli rodzicielskiej, ma tę zaletę, że łączy je wszystkie w jeden. Jeśli pomysł korzystania z szeregu ustawień w wielu aplikacjach na różnych urządzeniach jest Twoim pomysłem na piekło techno, to Circle with Disney jest dla Ciebie. Jest to przyjazna dla użytkownika i prosta opcja, z której mogą skorzystać nawet najbardziej niezdecydowani rodzice, aby zapewnić bezpieczeństwo swojego dziecka w Internecie.

Końcowe przemyślenia

Internet jest fantastycznym zasobem i stał się tak zakorzeniony w naszym społeczeństwie, że korzystanie z niego jest prawie niemożliwe. Jednak wiąże się to z ryzykiem. Oprócz kolosalnego repozytorium prawie całej ludzkiej wiedzy i śmiesznych filmów z kotami, Internet jest także miejscem prześladowania drapieżników, przestępców, cyberbullies i treści, których nikt przy zdrowych zmysłach nie chciałby również ujawniać dziecku.

Chociaż może się to wydawać słuszne, blokowanie dziecku pełnego dostępu do Internetu w większości przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Najlepszym rozwiązaniem zapewniającym dziecku bezpieczeństwo w Internecie jest połączenie komunikacji, edukacji i uzasadnionych ograniczeń.

Nie ma nic złego w uniemożliwianiu dziecku dostępu do treści, które nie są wystarczająco dojrzałe, aby móc sobie z tym poradzić. Jednak w miarę jak dziecko rośnie i dojrzewa, zasady korzystania z Internetu muszą się wraz z nim rozwijać. To, co działa dla 5-latka, spowoduje tylko tarcie z nastolatkiem.

Na szczęście nie jesteś sam. Istnieje znaczna liczba zasobów, które pomogą Ci dowiedzieć się o zagrożeniach, które można napotkać w Internecie i jak z nimi walczyć. Edukacja, zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka, jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających bezpieczeństwo sobie i ich dzieciom, gdy są online. Nie możesz uniknąć niebezpieczeństw, których nie jesteś świadomy.

Istnieje również szereg rozwiązań technicznych, które pomagają chronić cyfrowo rodzinę, od tych wbudowanych w iPhone’a po sprytne małe gadżety dostarczane przez Disney. Korzystając z szerokiej gamy dostępnych kontroli rodzicielskich, możesz ustawić limity czasu i użytkowania, filtrować dostęp dziecka do sieci, monitorować jego komunikację, a nawet całkowicie odciąć się od Internetu.

Mimo że te opcje kontroli rodzicielskiej są pomocne, najlepszym sposobem na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas aktywności online jest uświadomienie mu niebezpieczeństwa i utrzymanie otwartej linii komunikacji z nimi..

Zaangażowanie ich w rozmowę na temat bezpieczeństwa w Internecie oznacza, że ​​oboje będziecie dążyć do tego samego celu. Wiedzą, że mogą do ciebie przychodzić z pytaniami i będą mogli porozmawiać z tobą o wszystkim, co ich zdenerwowało. To pozwala zagrać bardziej aktywną rękę w ich bezpieczeństwie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me