Co to są Keyloggery i jak możesz się chronić?

Keyloggery są dziś coraz popularniejszym rodzajem szkodliwego oprogramowania zagrażającego konsumentom. Programy te rejestrują każde naciśnięcie klawisza przez użytkownika, a hakerzy mogą wykorzystać te dane do odszyfrowania haseł i innych poufnych informacji. Niestety keyloggery są bardzo trudne do wykrycia. Oznacza to, że Twoje informacje mogą być zagrożone przez długi czas bez Twojej wiedzy. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat programów rejestrujących naciśnięcia klawiszy, ich działania i sposobów uniemożliwienia im dostępu do komputera.


Co to jest Keylogging?

Keylogger Hacker LookingglassKeylogger lub rejestrator naciśnięć klawiszy to program, który działa nieprzerwanie na komputerze i rejestruje każde naciśnięcie klawisza. Niektórzy rodzice lub pracodawcy używają ich do monitorowania aktywności online swoich dzieci lub pracowników, ale cyberprzestępcy wykorzystują je do kradzieży danych. W innych przypadkach hakerzy używają keyloggerów do szpiegowania firm i rządów oraz uzyskiwania dostępu do ich danych.

Gdy keylogger śledzi twoje naciśnięcia klawiszy, informacje są wysyłane do bazy danych hakerów online. Tutaj hakerzy sortują dane i mogą znaleźć nazwę użytkownika i hasło do kont finansowych i sklepów internetowych.

Keyloggery nie spowalniają komputerów użytkowników, co utrudnia ich wykrycie. Niektóre nawet osadzają się w systemie operacyjnym. Tego typu keyloggery nazywane są wirusami rootkit. Inne rodzaje keyloggerów wpływają na przeglądarki, aplikacje i strony internetowe, narażając każdego, kto ich używa.

Istnieje kilka różnych rodzajów keyloggerów, z których mogą korzystać hakerzy. Wersje sprzętowe to małe urządzenia umieszczone między klawiaturą a komputerem, aby uchwycić setki naciśnięć klawiszy. Jednak jest mało prawdopodobne, aby ktoś posadził taki w twoim domu. Wersje oprogramowania stanowią znacznie większe zagrożenie dla użytkowników. Keyloggery programowe osadzają się w komputerze, aplikacjach lub przeglądarce.

Jak powszechne są Keyloggery?

Złośliwe keyloggery, takie jak trojan Zeus, stają się coraz bardziej powszechne. W rzeczywistości raport firmy Symantec wykazał, że prawie 50% złośliwego oprogramowania nie szkodzi komputerom, ale służy do gromadzenia danych osobowych.

Dokładne statystyki są trudne do zdobycia, ale badacz SANS Institute, John Bambenek, ocenia, że ​​około 10 milionów komputerów w Stanach Zjednoczonych jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem typu keylogging. A Kaspersky Lab zidentyfikował ponad 300 typów keyloggerów. Te statystyki sugerują, że keyloggery są niezwykle popularną formą złośliwego oprogramowania i zyskują na popularności.

Jakie są zagrożenia?

Keyloggery różnią się od innych rodzajów złośliwego oprogramowania, ponieważ nie szkodzą komputerowi ani systemowi operacyjnemu. Głównym niebezpieczeństwem keyloggerów jest to, że hakerzy mogą ich używać do odszyfrowywania haseł i innych informacji wprowadzanych za pomocą klawiatury.

Oznacza to, że cyberprzestępcy mogą dowiedzieć się, jakie są Twoje numery PIN, numery kont i dane logowania do kont finansowych, gier i zakupów online. Po uzyskaniu tych informacji mogą przelać pieniądze z banku, wystawić wysokie rachunki za karty kredytowe lub zalogować się na twoje konta.

Hakerzy wykorzystują również keyloggery do szpiegowania organizacji i rządów, co może prowadzić do dewastacji bezpieczeństwa i naruszenia bezpieczeństwa danych.

Ponadto keyloggery są niezwykle trudne do wykrycia. Wynika to z faktu, że nie wpływają one na komputer w żaden oczywisty sposób. Keylogger może działać przez długi czas, zanim użytkownik zorientuje się, że coś jest nie tak.

Jak Keyloggery infekują komputer?

Najczęściej keyloggery infekują komputer za pośrednictwem wirusa trojana. Jest to rodzaj oprogramowania, które twierdzi, że jest użytecznym narzędziem, ale w rzeczywistości jest sposobem na dostarczanie złośliwego oprogramowania. Gdy użytkownik pobierze narzędzie, może ono działać lub nie. W obu przypadkach program instaluje złośliwe oprogramowanie na twoim komputerze.

Hakerzy często wykorzystują phishing, aby uzyskać wirusa trojana na twoim komputerze. Keylogger zostanie zainstalowany, gdy użytkownik kliknie link lub otworzy załącznik z wiadomości e-mail wyłudzającej informacje. Można go również zainstalować, jeśli użytkownik odwiedza złośliwą witrynę za pomocą podatnej przeglądarki. Keylogger aktywuje się, gdy użytkownik wejdzie na stronę.

Nawet jeśli masz na komputerze program chroniący przed złośliwym oprogramowaniem, może nie uniemożliwić keyloggerom dostępu do twojego systemu. Wynika to z faktu, że keylogging ma pewne uzasadnione zastosowania, a programy bezpieczeństwa często go przeoczają. Innym razem keylogger jest instalowany podczas aktualizacji. Niestety ochrona twojego komputera przed oprogramowaniem rejestrującym keylog może być bardzo trudna.

Jak chronić się przed keyloggerami?

Najlepszą obroną przed keyloggerami jest zapobieganie przedostawaniu się ich do komputera. Oto niektóre z najważniejszych kroków, które możesz podjąć, aby uchronić się przed keyloggerami:

Użyj oprogramowania antywirusowego

Oprogramowanie antywirusowe jest niezbędne do ochrony komputera przed różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem. Może chronić cię przed keyloggerami, ale może być konieczne wykonanie dodatkowych kroków w oprogramowaniu. Większość firm antywirusowych ma zapis keyloggerów w swojej bazie danych, ale zwykle klasyfikuje keyloggery jako potencjalnie złośliwe. Powinieneś sprawdzić, czy domyślne ustawienie anty-malware wykryje je. Jeśli nie, skonfiguruj oprogramowanie tak, aby przynajmniej chroniło cię przed popularnymi keyloggerami.

Aktualizuj komputer

Konieczne jest aktualizowanie komputera i oprogramowania, aby zapewnić dodatkową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Wynika to z faktu, że keyloggery i inne rodzaje złośliwego oprogramowania często wykrywają i wykorzystują luki w systemie w celu zainfekowania komputera. Aby zmniejszyć to ryzyko, często aktualizuj system operacyjny, aplikacje, programy i oprogramowanie.

Regularnie zmieniaj hasła

Dobrą praktyką jest regularna aktualizacja haseł, na przykład co kilka tygodni. Nawet jeśli twoje hasło zostanie skradzione, haker prawdopodobnie nie użyje go natychmiast. Jeśli zmienisz go wkrótce, nie będzie już użyteczny dla hakera. Często zmieniając hasło, możesz chronić swoje konta przed keyloggerami. Śledzenie wszystkich haseł może być przytłaczające, dlatego warto rozważyć zainstalowanie menedżera haseł.

Użyj klawiatury ekranowej

Chociaż nie jest to zbyt dobrze znane, system Windows ma klawiaturę ekranową, której można używać podczas wpisywania haseł i innych poufnych informacji. Keyloggery zwykle nie rejestrują kliknięć wykonywanych za pomocą klawiatury ekranowej. Z tego powodu używanie klawiatury ekranowej do wprowadzania numerów kont, haseł i innych poufnych informacji to dobry sposób na ochronę danych.

Jak usunąć Keyloggery?

Chociaż oprogramowanie anty-malware lub anty-spyware może pomóc wykryć i usunąć keyloggery, najlepszą opcją jest użycie oprogramowania anty-keylogger. Ten typ oprogramowania sprawdza wszystkie procesy uruchomione na twoim komputerze. Dotyczy to systemów operacyjnych, usług i aplikacji działających w tle, systemu BIOS, ustawień sieciowych i przeglądarek. Innym rodzajem oprogramowania, które może usuwać keyloggery, jest program antywirusowy, który atakuje wirusy instalujące keyloggery.

Oprócz korzystania z oprogramowania zapobiegającego blokowaniu klawiszy, innym sposobem sprawdzenia go jest otwarcie Menedżera zadań i sprawdzenie, które programy są uruchomione. Jeśli widzisz nieznane programy, przeszukaj online, aby sprawdzić, czy istnieją keyloggery o tych nazwach. Pomoże ci to ustalić, czy w twoim systemie są keyloggery.

Oto niektóre z najlepszych opcji oprogramowania, które mogą pomóc Ci usunąć keyloggery:

SpyShelter

SpyShelter wykonuje różne funkcje w celu obrony przed keyloggerami. Jeśli utrzymujesz go w ciągłym działaniu, identyfikuje keyloggery, które próbują dostać się do twojego systemu i uniemożliwiają im zainfekowanie twojego komputera. Skanuje również komputer, aby zidentyfikować istniejące keyloggery i je usunąć. Wreszcie, to oprogramowanie zaszyfruje twoje naciśnięcia klawiszy, więc będą bezużyteczne dla keyloggerów. To oprogramowanie jest obecnie dostępne tylko dla systemów operacyjnych Windows.

Zemana

Oprócz programów chroniących przed złośliwym oprogramowaniem Zemana ma również system zapobiegający keyloggerowi. Ten program działa stale, śledzi Twoją aktywność i skanuje pobrane pliki. Uruchamia również regularne skanowanie systemu w celu sprawdzenia złośliwej aktywności. Ponadto Zemana ma funkcję szyfrowania podczas przesyłania danych online, skaner złośliwego oprogramowania i ochronę przed oprogramowaniem ransomware. Ma więcej funkcji niż SpyScanner, chociaż nie może wykryć prawie tylu keyloggerów jak SpyScanner. Zemana jest obecnie dostępna tylko dla użytkowników systemu Windows.

Malwarebytes Anti-Rootkit

Jeśli programy anty-keyloggera nie mogą usunąć programów rejestrujących keyloggery, wypróbuj program anty-rootkit. Malwarebytes Anti-Rootkit to doskonały darmowy program, który skanuje cały system operacyjny w poszukiwaniu keyloggerów i wirusów rootkit używanych do ich instalacji. Musisz nakazać programowi wykonanie tych skanów, ponieważ nie działają one stale. Jeśli zdecydujesz się na pełne skanowanie, program wykona również ponowne uruchomienie systemu. Program Anti-Rootkit jest dostępny tylko dla systemu Windows.

Kaspersky Security Scan

Kaspersky Security Scan to doskonały program antywirusowy, który identyfikuje programy typu rootkit i keyloggery, a także inne rodzaje złośliwego oprogramowania. Istnieje bezpłatna wersja programu, która uruchamia szczegółowe skanowanie bezpieczeństwa, a także wersje płatne, które zawierają moduły ochrony tożsamości online. Kaspersky Security Scan jest dostępny dla systemów Windows, Mac, iOS i Android.

Końcowe przemyślenia

Keyloggery to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może działać przez wiele miesięcy lub lat na komputerze bez Twojej wiedzy. Hakerzy mogą następnie wykorzystać je do odszyfrowania informacji, dostępu do kont, transferu pieniędzy lub poniesienia większych wydatków.

Aby chronić siebie i swoje konta przed keyloggerami, najlepsze jest podejście wieloaspektowe. Ważnym działaniem jest korzystanie ze skutecznego programu antywirusowego, który skanuje w poszukiwaniu keyloggerów, regularnie zmieniając hasła i aktualizując system. Ponadto podejmowanie kroków mających na celu edukację na temat bezpiecznego przeglądania i identyfikowania szkodliwych programów to ważne sposoby obrony siebie i komputera przed keyloggerami.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me