Co to jest Ransomware? Dowiedz się wszystkiego o Ransomware

Ransomware jest szczególnie szkodliwym rodzajem cyberataku. Atak ransomware szyfruje pliki ofiary, aby nie były dostępne. Atakujący wysyła wiadomość z pouczeniem ofiary o uiszczeniu opłaty za odzyskanie plików. Jednak w wielu przypadkach dane zostają trwale usunięte, co może mieć duży wpływ na organizacje i osoby. Oto, co musisz wiedzieć o oprogramowaniu ransomware i jak temu zapobiec.


Co to jest Ransomware?

RansomwareRansomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które przejmuje komputery użytkowników i uniemożliwia im dostęp do ich danych. Najczęściej szyfruje pliki, aby użytkownicy nie mogli się do nich dostać. Przywracanie plików wymaga klucza deszyfrującego, który zna tylko haker. Haker żąda okupu w zamian za klucz.

Złośliwe oprogramowanie wysyła do użytkowników wiadomość informującą, że ich pliki są niedostępne i zostaną odszyfrowane tylko wtedy, gdy wyślą płatność Bitcoin do atakującego. Następnie użytkownicy otrzymują wskazówki dotyczące zapłaty okupu w zamian za klucz deszyfrujący. Opłaty różnią się znacznie, od kilkuset dolarów do milionów dolarów.

Typowe formy Ransomware

Istnieją różne rodzaje oprogramowania ransomware. Poniżej wyjaśniamy niewielkie różnice między różnymi metodami.

 • Scareware
  Scareware, zwykle używane przez oszustów zajmujących się bezpieczeństwem i pomocą techniczną, zazwyczaj składa się z wiadomości o wykryciu złośliwego oprogramowania. Użytkownicy są informowani, że jedynym sposobem na pozbycie się tego jest uiszczenie opłaty. Jeśli jednak nic nie zrobią, ich pliki najprawdopodobniej pozostaną bezpieczne. Cyberprzestępcy w rzeczywistości nie uzyskali kontroli nad Twoimi plikami, ale udają, że tak.
 • Szafki na ekran
  Ten rodzaj oprogramowania ransomware zamraża użytkowników na ich komputerach. Kiedy próbują ponownie uruchomić komputer, otrzymują wiadomość, często z pieczęcią FBI, informującą o wykryciu na nim nielegalnej działalności. Do wiadomości dołączono nakaz zapłaty grzywny. Ważne jest, aby wiedzieć, że FBI lub Departament Sprawiedliwości nie zamrożą komputera ani nie zażądają zapłaty, jeśli będą podejrzewać Cię o cyberprzestępczość. Zamiast tego podejmą kroki prawne.
 • Szyfrowanie Ransomware
  W tym momencie atakujący przechwytuje pliki użytkownika i szyfruje je, a następnie żąda zapłaty w zamian za zwrot danych. Po zaszyfrowaniu plików jedynym sposobem na ich odzyskanie jest użycie klucza deszyfrującego. Ale nawet jeśli zapłacisz okup, nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy przestępcy faktycznie oddadzą twoje dane.

Oprogramowanie ransomware istnieje od co najmniej lat 90., ale stało się znacznie bardziej powszechne po wprowadzeniu Bitcoin. Jednym z najbardziej znanych ataków ransomware był CryptoLocker, który miał miejsce w 2013 roku i zainfekował około 500 000 komputerów na całym świecie. Oprogramowanie ransomware rozprzestrzeniało się w postaci załączników do wiadomości e-mail zawierających spam. Po otwarciu załącznika hakerzy mieli dostęp do twoich plików i mogli je zaszyfrować.

CryptoLocker został ostatecznie powstrzymany przez Operację Tovar, ale zainspirował wiele innych ataków ransomware. Niektóre inne dobrze znane ataki to TeslaCrypt, który atakował pliki gier wideo, oraz SimpleLocker, który był pierwszym szeroko rozpowszechnionym atakiem na urządzenia mobilne.

Ransomware on the Rise?

Niestety oprogramowanie ransomware znów rośnie. Coraz więcej firm i organizacji pada ofiarą tych cyberprzestępstw. Przedsiębiorcy są bardziej interesujący dla przestępców, ponieważ mogą prosić o wyższe okupy i są szanse, że zapłacą. Dla firmy może być koszmarem finansowym, jeśli nie są w stanie korzystać ze swoich systemów i plików. Czasami więc po prostu płacenie przestępcom wydaje się najlepszą opcją.

Stało się jasne, że wiele organizacji potrzebuje lepszego cyberbezpieczeństwa, ponieważ w ciągu ostatnich kilku miesięcy widzieliśmy wiele ataków ransomware. Uderzają nie tylko firmy, ale także uniwersytety i całe miasta padają ofiarą ataków ransomware.

Na szczęście istnieją sposoby, aby upewnić się, że nie musisz płacić hakerom za odzyskanie plików.

Jakie są zagrożenia związane z oprogramowaniem ransomware?

Chociaż oprogramowanie ransomware może uniemożliwić dostęp do ważnych plików, może być jeszcze bardziej niebezpieczne dla firm. Atakujący zaczynają atakować firmy ponad osoby fizyczne, a utrata niezbędnych danych może być dla firmy katastrofalna. Ataki ransomware zakłócają operacje biznesowe i mogą kosztować firmy duże sumy pieniędzy. Firmy mogą płacić atakującym duże opłaty i prawdopodobnie zapłacą profesjonalistom za pomoc w radzeniu sobie z atakiem.

Ponadto osoby atakujące nie zawsze przywracają zaszyfrowane pliki. Badanie Ostermana przeprowadzone w 540 organizacjach wykazało, że 28% firm, które odmówiły zapłaty swoim atakującym, straciło dane pomimo tworzenia kopii zapasowych.

Biorąc pod uwagę wyzwania związane z odzyskiwaniem danych, najlepiej dla osób fizycznych i firm zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec atakom ransomware.

W jaki sposób Ransomware infekuje komputer?

Phishing Fishhook z hasłemOprogramowanie ransomware może uzyskać dostęp do komputera na wiele sposobów.

Jednym z najczęstszych sposobów jest wyłudzanie informacji, gdy atakujący udaje legalną instytucję, taką jak bank. Często kontaktują się z Tobą przez e-mail i proszą o pobranie pliku lub otwarcie załącznika. Po pobraniu lub otwarciu pliku będą mogli uzyskać dostęp do Twojego komputera.

Inną wspólną taktyką jest złośliwa reklama lub malvertising. To wtedy atakujący rozprzestrzenia złośliwe oprogramowanie za pomocą reklam internetowych. Ważne jest, aby zrozumieć, że złośliwe reklamy nie wymagają od użytkownika żadnego działania. Podczas przeglądania zaufanych witryn w Internecie możesz łączyć się ze złośliwymi serwerami. Te serwery rejestrują informacje o twoim komputerze i lokalizacji, a następnie wysyłają złośliwe oprogramowanie na twój komputer.

Atakujący mogą również użyć zestawy eksploatacyjne, który jest narzędziem hakerskim składającym się z gotowego kodu. Zestawy działają poprzez wykrywanie luk bezpieczeństwa na komputerach innych ludzi, a następnie ich infekowanie.

Niektórzy napastnicy używają pliki do pobrania instalować złośliwe oprogramowanie na komputerach użytkowników bez ich wiedzy. Zwykle dzieje się tak, gdy użytkownicy nieświadomie odwiedzają złośliwą witrynę przy użyciu nieaktualnej przeglądarki. Podczas przeglądania strony internetowej automatycznie pobiera złośliwe oprogramowanie na swoje komputery.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż te metody są najczęstsze, nie są to jedyne sposoby, w jakie osoby atakujące mogą zainfekować komputer ransomware.

Zainfekowany komputer będzie przez pewien czas działał normalnie. Użytkownik na ogół nie zdaje sobie sprawy, że oprogramowanie ransomware zostało zainstalowane. Gdy oprogramowanie ransomware zaczyna działać na komputerze i szyfruje pliki, zwykle jest już za późno, aby zapisać dane. Notatka z okupem pojawi się na ekranie użytkownika, a pliki staną się niedostępne.

Jak usunąć Ransomware?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to odzyskać kontrolę nad komputerem. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows, musisz ponownie uruchomić system Windows w trybie awaryjnym i zainstalować oprogramowanie anty-malware. Następnie musisz uruchomić skanowanie, znaleźć program ransomware i usunąć go. Następnie możesz wyjść z trybu awaryjnego i ponownie uruchomić komputer.

Problem polega na tym, że te kroki pozwolą ci usunąć złośliwe oprogramowanie, ale nie przywrócą twoich plików. Istnieje kilka bezpłatnych deszyfratorów, które mogą pomóc odzyskać niektóre dane, ale nie ma gwarancji. W wielu przypadkach przywrócenie danych jest niemożliwe bez klucza deszyfrującego.

Niektóre firmy i osoby płacą okup w nadziei na odzyskanie plików, ale to hazard. Wiele razy atakujący zabierają pieniądze bez przekazania klucza deszyfrującego.

W rezultacie najlepiej jest zabezpieczyć się przed atakami ransomware.

Jak można zapobiec atakom ransomware?

Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć swoje szanse na atak ransomware. Oto niektóre z najważniejszych:

 • Inwestuj w cyberbezpieczeństwo
  Instalowanie oprogramowania antywirusowego może pomóc chronić Cię przed oprogramowaniem ransomware. Dobrym pomysłem jest poszukiwanie oprogramowania antywirusowego, które chroni wrażliwe programy i ma funkcję anty-ransomware.
 • Zrób kopię zapasową swoich plików
  Ważne jest, aby regularnie tworzyć kopie zapasowe plików i zapewnić ich bezpieczeństwo przy użyciu pamięci w chmurze z szyfrowaniem wysokiego poziomu i uwierzytelnianiem wieloskładnikowym.
 • Zaktualizuj system operacyjny i oprogramowanie
  Niektóre ataki ransomware wykorzystują luki w zabezpieczeniach oprogramowania lub systemu operacyjnego. Zawsze instalując aktualizacje, możesz chronić swoje urządzenia.

Raport z dochodzeń w sprawie naruszenia danych Verizon ujawnił, że większość rodzajów złośliwego oprogramowania, w tym ransomware, atakuje urządzenia za pośrednictwem poczty elektronicznej. Firmy są trzy razy bardziej narażone na ataki socjotechniki niż luki w zabezpieczeniach. Sugeruje to, że cyber edukacja jest kolejnym ważnym narzędziem zapobiegania atakom ransomware.

Stworzyliśmy prosty przewodnik, który pomoże Ci zachować bezpieczeństwo online w zaledwie 8 krokach. Jeśli zastosujesz się do nich, szanse na stanie się ofiarą ransomware są zmniejszone.

Końcowe przemyślenia

Cyberataki z wykorzystaniem oprogramowania ransomware pozostają poważnym zagrożeniem dla firm i osób fizycznych. Najbardziej niepokojącym trendem jest to, że oprogramowanie ransomware staje się coraz bardziej wyrafinowane i coraz częściej atakuje firmy. W wielu przypadkach cele nie są w stanie odzyskać swoich danych. Z tego powodu organizacje i osoby prywatne muszą podjąć środki zapobiegawcze w celu obrony.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me