Co to jest kradzież tożsamości i jak stała się takim problemem?

Czy kiedykolwiek miałeś skradzioną tożsamość? Ponad 16 milionów osób w samych Stanach Zjednoczonych było ofiarami kradzieży tożsamości w 2017 roku, a liczba ta stale rośnie. W naszym świecie zaawansowanych technologii jesteśmy bardziej narażeni na kradzież danych osobowych. Oto, co musisz wiedzieć o kradzieży tożsamości i co możesz zrobić, aby chronić swoje informacje.


Co to jest kradzież tożsamości?

Kradzież tożsamości ma miejsce, gdy ktoś kradnie dane osobowe, a następnie wykorzystuje je do udawania innej osoby. Często wykorzystują te informacje do robienia zakupów, otwierania kont, a nawet do fałszywej identyfikacji policji.

Istnieją dwie główne kategorie kradzieży tożsamości: prawdziwe imię i przejęcie konta. W przypadku kradzieży tożsamości w prawdziwym imieniu oszust wykorzystuje dane osobowe do otwierania nowych kont w imieniu ofiary. Mogą to być rachunki kart kredytowych, czekowych lub zakupów online. Przejęcie konta następuje wtedy, gdy złodziej wykorzystuje te informacje, aby uzyskać dostęp do istniejących kont. Wtedy będą naliczać duże rachunki na koncie danej osoby.

Typowe przykłady kradzieży tożsamości to:

 • Kradzież tożsamości podatkowej
  Gdy oszust składa fałszywe zeznanie podatkowe ze skradzionym numerem ubezpieczenia społecznego.
 • Kradzież tożsamości medycznej
  W takich przypadkach sprawca kradnie informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby otrzymać opiekę medyczną na koncie ofiary.
 • Kradzież tożsamości dziecka
  Gdy numer ubezpieczenia społecznego dziecka zostanie skradziony i użyty do ubiegania się o świadczenia rządowe i do otwierania rachunków.
 • Starsza kradzież tożsamości
  Rodzaj kradzieży tożsamości skierowany w szczególności do seniorów.

W jaki sposób przestępcy uzyskują dostęp do danych osobowych?

Phishing Fishhook z hasłemPrzestępcy mogą uzyskiwać dane osobowe na wiele różnych sposobów. Wierzcie lub nie, wciąż stosuje się mało zaawansowane technologie, takie jak nurkowanie na śmieci i kradzież poczty. Biorąc podarte rachunki z kosza, przestępcy często mogą uzyskać wystarczającą ilość informacji, aby ukraść Twoją tożsamość. Lub mogą przyjąć wstępnie zatwierdzone oferty kart kredytowych w poczcie i otworzyć konto na twoje nazwisko. I niektórzy uciekają się do kieszonkowców i kradzieży torebek, aby uzyskać informacje innych ludzi.

Inne metody są bardziej zaawansowane technologicznie i obejmują wyłudzanie informacji, naruszenia bezpieczeństwa danych i hakowanie danych logowania. Wyłudzanie informacji ma miejsce, gdy cyberprzestępcy udają bank lub inną instytucję i kontaktują się z Tobą przez e-mail, SMS lub telefon. Próbują przekonać Cię do podania danych osobowych lub danych konta. Następnie wykorzystują informacje, aby uzyskać dostęp do twoich kont. W ostatnich latach naruszenia danych stały się powszechne. Gdy to nastąpi, złodzieje mogą łatwo uzyskać dostęp do twoich informacji.

To tylko niektóre z typowych sposobów, w jaki przestępcy mogą uzyskać dostęp do twoich informacji. Niestety liczba możliwych metod jest praktycznie nieograniczona.

Jak powszechna jest kradzież tożsamości?

Kradzież tożsamości jest powszechna, a liczba dotkniętych nią osób rośnie. Ankieta internetowa The Harris Poll z 2018 roku ujawniła, że ​​blisko 60 milionów Amerykanów doświadczyło kradzieży tożsamości. Oraz badanie z 2018 r. Autorstwa Javelin Strategy & Badania wykazały, że liczba ofiar w Stanach Zjednoczonych osiągnęła najwyższy w historii poziom 16,7 miliona w 2017 r. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że złodzieje tożsamości używają bardziej złożonych metod do kradzieży danych osobowych. W szczególności liczba przejęć kont rośnie, a liczba ta potroiła się w latach 2016–2017. W miarę jak metody kradzieży tożsamości stają się coraz bardziej wyrafinowane, liczba ta stale rośnie.

Jak kradzież tożsamości stała się tak dużym problemem??

HakerKradzież tożsamości trwała już od dłuższego czasu, ale stanowi znacznie większy problem w naszym świecie zaawansowanych technologii. Przestępcy stosowali takie metody, jak nurkowanie na śmieci, kradzieże kieszonkowe lub oszustwa telefoniczne na wiele lat przed pojawieniem się Internetu. Niestety, wraz z rozwojem Internetu i bardziej zaawansowanej technologii kradzież tożsamości stała się znacznie bardziej powszechna. Znacznie trudniej jest również wyśledzić tych przestępców, a wielu z nich nigdy nie zostaje złapanych.

Teraz, gdy mamy internet, większość naszych danych osobowych jest przesyłana online. Korzystamy z bankowości internetowej, dokonujemy zakupów od sprzedawców internetowych i płacimy rachunki za pomocą kont internetowych. Chociaż praktyki te są wygodne, często narażają na szwank nasze dane osobowe. Przesyłając dane drogą elektroniczną, osoby fizyczne i firmy są bardziej narażone na ataki hakerów i cyberprzestępców.

W ostatnich latach naruszenia danych stały się poważnym zagrożeniem dla naszych danych osobowych. Naruszenie danych ma miejsce, gdy hakerzy uzyskują dostęp do bezpiecznych i poufnych informacji z systemu firmy i wydobywają je. Hakerzy mogą następnie wykorzystywać dane w dowolny sposób. W wyniku naruszenia danych poufne dane osobowe mogą zostać ujawnione.

Niestety liczba naruszeń danych również rośnie. Centrum zasobów Identity Theft Resources śledzi naruszenia danych i regularnie publikuje swoje ustalenia. W 2017 r. Odnotowali rekordową liczbę 1579 naruszeń danych w Stanach Zjednoczonych. Naruszenia te spowodowały wyciek ponad 178 milionów rekordów. Jednym z największych naruszeń była agencja ratingowa Equifax. Naruszenie dotyczyło 147,9 miliona osób i ujawnionych nazwisk, numerów ubezpieczenia społecznego, numeru prawa jazdy i innych niezwykle osobistych informacji.

Czy potrafisz się zabezpieczyć przed kradzieżą tożsamości??

Biorąc pod uwagę wszystkie sposoby, w jakie przestępcy mogą ukraść Twoją tożsamość, nie można całkowicie się zabezpieczyć. Żadna osoba nie może zapobiec kradzieży tożsamości, ponieważ niektóre rodzaje zabezpieczeń są poza twoją kontrolą. Na przykład w przypadku naruszenia bezpieczeństwa danych nic nie można zrobić, aby temu zapobiec. To powiedziawszy, są kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży tożsamości w Internecie i poza nim.

Ochrona Twojej tożsamości online

 • Uważaj, jak i gdzie udostępniasz dane osobowe online.
 • Kupuj tylko w bezpiecznych witrynach, które mają adres URL „https”.
 • Używaj silnych, unikalnych haseł do wszystkich swoich kont online. Nie używaj tego samego hasła do wielu kont.
 • Zachowaj ostrożność podczas korzystania z Wi-Fi. Unikaj używania nazwy ulicy podczas nadawania nazwy sieci i wybierz bezpieczne hasło. Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi do logowania się na swoje konta lub dokonywania transakcji. Jeśli musisz korzystać z publicznej sieci Wi-Fi, zdecydowanie zaleca się skonfigurowanie sieci VPN.
 • Nigdy nie wprowadzaj danych osobowych na komputerze publicznym.

Ochrona Twojej tożsamości offline

 • Obserwuj swój portfel i torebkę, gdy jesteś w miejscu publicznym.
 • Zachowaj ostrożność podczas płacenia kartą kredytową lub debetową i nigdy nie udostępniaj nikomu swojego kodu PIN.
 • Niszcz wszelkie dokumenty zawierające dane osobowe przed ich wyrzuceniem.
 • Zabezpiecz swoją skrzynkę pocztową.
 • Trzymaj ważne dokumenty osobiste w zamkniętym pudełku.

Skąd wiesz, że twoja tożsamość została skradziona?

Istnieje kilka znaków wskazujących, że Twoja tożsamość została skradziona. Ważne jest, aby szybko podjąć działania, jeśli coś takiego Ci się stanie. Każda godzina, której nie podejmiesz, może spowodować więcej szkód finansowych. Oto kilka znaków, które mogą oznaczać, że stałeś się przedmiotem oszustwa tożsamości.

Nieznajome faktury

Gdy otrzymasz faktury za produkty, których nigdy nie zamawiałeś, powinno Cię to zaalarmować. Może to oznaczać, że dane bankowe zostały skradzione, a przestępca kupuje produkty pod Twoim nazwiskiem. To samo dotyczy wyciągów bankowych, których nie pamiętasz.

Nieznane powiadomienia o dostawie

Kolejnym sygnałem może być otrzymywanie powiadomień o dostawie produktów, których nie zamówiłeś. Przestępcy prawdopodobnie włamali się na twoje konto i kupili produkty za ciężko zarobione pieniądze.

Niezwykła aktywność na koncie

Trzecim sygnałem może być otrzymywanie wiadomości e-mail z serwisów z informacją, że zauważyły ​​one nietypową aktywność na Twoim koncie. Może to być także wiadomość e-mail informująca o zmianie danych Twojego konta. Jeśli to nie ty zmieniłeś te informacje, prawdopodobnie czas podjąć działania.

Znaki w mediach społecznościowych

Ostatnim sposobem, w jaki często możesz powiedzieć, że Twoje konta zostały zhakowane, jest za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przyjaciele i rodzina mogą się z Tobą skontaktować w sprawie dziwnych wiadomości, które wysyłasz. Hakerzy często przejmują konta na Facebooku, Twitterze, Instagramie lub Snapchacie, aby oszukiwać ludzi. Jeśli mają dostęp do Twojego konta, mogą wysyłać wiadomości do wszystkich znajomych i rodziny z prośbą o pieniądze. Ze względu na czynnik osobisty ludzie będą skłonni dawać łatwiej. Konta w mediach społecznościowych mogą być również wykorzystywane do rozprzestrzeniania uszkodzonych linków i włamywania się na jeszcze więcej kont.

Co zrobić, gdy Twoja tożsamość została skradziona?

Bycie ofiarą oszustwa tożsamości może być bardzo frustrujące. Jeśli podejrzewasz, że tak jest, bardzo ważne jest, aby działać szybko. Poniższe kroki pomogą zminimalizować obrażenia tak bardzo, jak to możliwe.

Zablokuj swoje konto bankowe

Jeśli dane bankowe zostały skradzione, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z bankiem w celu zablokowania konta. W ten sposób możesz uniemożliwić przestępcom wydawanie większej ilości pieniędzy. Twój bank prawdopodobnie może ci pomóc w kontynuowaniu działań i odzyskaniu konta.

Odzyskiwanie kont

Jeśli padniesz ofiarą kradzieży tożsamości online, najlepiej zalogować się na swoje konta i jak najszybciej zmienić hasła. Jeśli nie możesz już zalogować się na swoje konto, skontaktuj się z obsługą klienta tej usługi online. Wyjaśnij im sytuację i spróbuj odzyskać swoje konto.

Zgłoś oszustwo

Jeśli zabezpieczyłeś swoje konta internetowe i konto zapasowe, ważne jest, aby zgłosić oszustwo policji. Spróbuj zebrać jak najwięcej dowodów i wyjaśnić im sytuację. Mogą znaleźć winowajcę, jeśli podasz im wystarczającą ilość informacji. Co więcej, w niektórych przypadkach przestępcy wykorzystają Twoją tożsamość do popełnienia jeszcze większej liczby przestępstw. W takim przypadku niezwykle ważne jest skontaktowanie się z policją w celu przekonania ich, że to nie ty popełniasz te przestępstwa.

Skontaktuj się z agencjami windykacyjnymi

Oszustwo związane z tożsamością może wpaść w poważne problemy finansowe. Możesz nawet pukać do drzwi komorników. W takim przypadku warto zwrócić się do tych agencji i wyjaśnić sytuację. Jeśli tego nie zrobisz, dług po prostu wzrośnie. Powiedz im, że możesz stać się ofiarą oszustwa tożsamości i być może mogą ci pomóc. W większości przypadków komornicy będą okazywać współczucie, o ile będziecie z nimi otwarci na temat tego, co się dzieje.

Końcowe przemyślenia

Kradzież tożsamości staje się coraz bardziej powszechna, a cyberprzestępcy wykorzystują bardziej zaawansowane metody pozyskiwania danych osobowych. Możesz podjąć kroki w celu zabezpieczenia swoich danych osobowych, ale nikt nie może zapobiec kradzieży tożsamości.

Nawet jeśli zrobisz wszystko, aby chronić swoje dane, niektóre aspekty bezpieczeństwa są poza naszą kontrolą. Rosnąca liczba naruszeń danych świadczy o tym. Jednak stosując odpowiednie środki ostrożności, możesz zmniejszyć ryzyko kradzieży tożsamości.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me