Co to jest Bezpieczne kodowanie i dlaczego jest ważne? | VPNoverview.com

Kod oprogramowania stanowi sedno działania aplikacji. Jest to również jeden z kluczy, za pomocą których mogą się zdarzyć cyberataki. Jeśli Twój kod zawiera luki, cała aplikacja może być zagrożona. Problem z lukami w oprogramowaniu polega na tym, że otwierają one słabości kodu – słabości, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać. Zapobieganie incydentom związanym z cyberbezpieczeństwem zaczyna się od samego kodu oprogramowania. W tym artykule omówiono praktykę bezpiecznego kodowania i wyjaśniono, dlaczego jest to bardzo ważna dyscyplina.


Co to znaczy Bezpieczne kodowanie?

Laptop Z BlokadąKiedy programista pisze kod oprogramowania, musi wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Obejmuje to, jak wyrazić wymagania dotyczące architektury i projektu aplikacji, jak zoptymalizować i zoptymalizować kod, a także upewnić się, że kod jest bezpieczny. Bezpieczny kod pomoże zapobiec wielu cyberatakom, ponieważ usuwa luki, na których polega wiele exploitów.

Jeśli twoje oprogramowanie ma lukę w zabezpieczeniach, można je wykorzystać. Atak ransomware WannaCry w 2017 r. Wykorzystał lukę w protokole Windows. Luki w oprogramowaniu są powszechne. Wyszukiwanie przy użyciu listy podatności National Institute of Standards and Technology (NIST) pokazuje, że w ciągu ostatnich 3 lat wystąpiło 40 569 luk w zabezpieczeniach aplikacji.

Kiedy firma stosuje kulturę bezpiecznego kodowania, stara się zminimalizować luki w zabezpieczeniach swojego kodu.

Jak bezpiecznie kodować??

Kodowanie przy użyciu bezpiecznych praktyk jest dobrze udokumentowane. Projekt Open Web Application Security (OWASP) opracował zestaw wskazówek, jak to zrobić. W tym przewodniku oferują listę kontrolną elementów, których używasz, aby upewnić się, że kod jest tak bezpieczny, jak to możliwe. Przykładowe rodzaje rzeczy objętych wytycznymi to:

 • Sprawdzanie poprawności wprowadzania danych: Obejmuje to wiele aspektów źródła danych i sprawdzania poprawności danych. Na przykład długość i zakres dat fragmentu danych. Sprawdzanie poprawności danych pomaga zabezpieczyć aplikacje internetowe przed cyberatakami.
 • Uwierzytelnianie i zarządzanie hasłami: Kodowanie obejmuje również architekturę oprogramowania. Ta sekcja zawiera wiele porad, które znajdują się na przekroju kodowania i architektury.
 • Praktyki kryptograficzne: Przewodnik sugeruje, że wszelkie użyte moduły kryptograficzne powinny być zgodne ze standardem FIPS 140-2 lub równoważnym standardem.
 • Obsługa błędów i logowanie: Jest to kluczowy obszar, który, jeśli nie zostanie bezpiecznie zakodowany, może wyciekać dane.
 • Ochrona danych: Wytyczne dotyczące ochrony danych obejmują porady dotyczące bezpiecznego przechowywania haseł oraz sposobów unikania wycieków danych za pośrednictwem protokołu HTTP GET.
 • Bezpieczeństwo komunikacji: Wskazówki dotyczące ochrony danych podczas przesyłania, na przykład przy użyciu połączeń TLS.

Gdy architekt oprogramowania określa projekt architektoniczny aplikacji, a programista tworzy kod na podstawie tych nakazów, powinien użyć wytycznych OWASP jako bezpiecznego arkusza łóżeczka do kodowania.

Bezpieczne kodowanie nie kończy się na etapie programowania. Inne obszary, które muszą być częścią całościowego podejścia do tworzenia bezpiecznego kodu, obejmują:

 1. System oparty na „najmniejszych uprawnieniach”: Utrzymanie dostępu do dowolnego kodu wymagającego znajomości pomoże zapobiec złośliwemu wykonywaniu niepewnego kodu. Może to być szczególnie trudne w przypadku korzystania z zewnętrznych programistów lub firm programistycznych.
 2. Obrona w głębi: Kontynuuj nakładanie warstwowych strategii obronnych, gdy kod zostanie awansowany do produkcji. Upewnij się, że środowiska wykonawcze są tak bezpieczne, jak kod.
 3. Przećwicz zapewnianie dobrej jakości: Korzystaj z różnych programów zabezpieczających, takich jak przeglądy kodów i testy PEN, aby zapewnić jakość.

Zasoby dla skutecznego bezpiecznego kodowania

Utrzymywanie wyszkolenia zespołu programistów i utrzymywanie kontaktu z najnowszymi technikami bezpiecznego kodowania ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego kodowania. Nie można oczekiwać, że programiści będą wiedzieć, jak bezpiecznie kodować, muszą być przeszkoleni i świadomi. Poniżej znajduje się kilka przydatnych zasobów, które pomogą Tobie i Twojemu zespołowi na drodze do tworzenia bezpiecznego kodu.

 1. OWASP – Wspomnieliśmy już o praktykach bezpiecznego kodowania OWASP. Przewodnik programisty OWASP jest również przydatnym kamieniem węgielnym do bezpiecznego kodowania. Sprawdź także ich narzędzie, które szuka zależności i ujawnia publicznie luki w zabezpieczeniach, które mogą mieć wpływ na Twój projekt.
 2. Biblia Microsoftu w sprawie bezpiecznego kodowania: https://msdn.microsoft.com/en-us/aa570401
 3. Książki są zawsze przydatne, aby zagłębić się w wiedzę na temat technik bezpiecznego kodowania. Niektóre przykłady to: „24 grzechy główne bezpieczeństwa oprogramowania” i „Bezpieczne kodowanie: zasady i praktyki”
 4. Sprawdź „ramy bezpiecznego kodowania”, ponownie inicjatywę OWASP. Istnieją organizacje, które pomogą przeszkolić pracowników w zakresie technik bezpiecznego kodowania opartych na tych ramach.
 5. Bezpieczne standardy kodowania, np. SEI CERT nadzorowany przez Carnegie Mellon University oferuje wsparcie i wskazówki dotyczące bezpiecznego kodowania dla różnych języków programowania:
 6. Firmy sprawdzające kod mogą być używane do przeglądania kodu. Firmy takie jak CheckMarx i CAST Software będą korzystać ze specjalistycznych narzędzi analitycznych do wyszukiwania luk w zabezpieczeniach i uzyskiwania dostępu do jakości oprogramowania.
 7. Dowiedz się, jak zastosować cykl rozwoju oprogramowania (SDLC) w celu bezpiecznego kodowania. Zastosowanie podejścia SDLC pomoże zapewnić, że zabezpieczenia będą filtrowane przez wszystkie etapy cyklu rozwoju oprogramowania.
 8. Bezpieczne samouczki dotyczące kodowania od RedHat

Bezpieczny kod dla uzyskania przewagi konkurencyjnej

Bezpieczeństwo zaczyna się od kodu, a tworzenie bezpiecznego kodu jest istotną częścią tworzenia świetnego oprogramowania. Niebezpieczne praktyki kodowania nie tylko narażają klientów na ryzyko, ale będą miały wpływ na reputację Twojej firmy. Zastosowanie zasad zawartych w wytycznych bezpiecznego kodowania OWASP to dobry początek. Stworzenie dającego się udowodnić bezpiecznego oprogramowania może nie tylko zapobiec cyberatakom, ale także zapewnić Twojej organizacji przewagę konkurencyjną.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me