Botnety: współczesne armie. Jak się chronić!

Coraz większa część naszego życia dzieje się w Internecie. Z tego powodu nic dziwnego, że działania przestępcze dostosowały się i teraz mają miejsce w Internecie. Botnety są idealnym narzędziem do przestępstw internetowych, ale czym jest botnet i jak się przed nim zabezpieczyć?


W tym artykule dowiesz się, czym są botnety, do czego są wykorzystywane i jak wpływa to na zainfekowanych. Na koniec dowiesz się, jak chronić swoje urządzenia przed staniem się częścią botnetu.

Co to jest botnet i jak działa?

Botnet to kombinacja słów „robot” i „sieć”. Botnet istnieje z wielu różnych urządzeń, które często nie wiedzą, że są częścią tej sieci. Urządzenia te zostały zainfekowane botem, co oznacza, że ​​haker może przejąć kontrolę nad nimi.

Pasterz lub mistrz botów to osoba, która kontroluje boty. Ta osoba może to zrobić za pośrednictwem serwera dowodzenia i kontroli. Można to skonfigurować na różne sposoby, ale ostatecznie sprowadza się do tego samego. Jedna osoba może kontrolować dużą liczbę urządzeń na odległość. Bot herder może wysłać to samo polecenie do wszystkich botów w sieci w tym samym czasie. Na przykład zachęcanie ich do jednoczesnego odwiedzania strony internetowej, tak zwany atak DDoS.

haker kontrolujący botnet zainfekowanych systemów

Istnieją pewne niewielkie różnice w metodzie, ale większość botnetów działa w następujący sposób:

  1. Urządzenia zarażają się botami, na przykład odwiedzając podejrzaną stronę internetową lub klikając uszkodzony link.
  2. Boty zmuszają zainfekowane urządzenia do połączenia się z serwerem dowodzenia i kontroli.
  3. Pasterz botów może teraz korzystać z tych urządzeń w dowolny sposób. Bot-master może również wynająć lub sprzedać botnet po jego utworzeniu.

Wszystkie urządzenia podłączone do Internetu mogą zostać zainfekowane botem, więc nie tylko komputer. W ten sposób hakerzy mogą stworzyć sieć tysięcy, a nawet milionów urządzeń. Pasterze botów mogą wykorzystywać swoją sieć botów do różnych celów.

Zastosowania botnetów

Jak można sobie wyobrazić, botnet może mieć wiele zastosowań. Poniżej wymieniliśmy najczęstsze z nich.

1. Ataki DDoS

Najpopularniejszym zastosowaniem botnetu jest przeprowadzanie ataków DDoS. Litera w DDoS odnosi się do rozproszonej odmowy usługi. Oznacza to, że zbyt wiele urządzeń będzie próbowało uzyskać dostęp do strony internetowej w tym samym czasie. Serwer witryny nie jest w stanie obsłużyć nieskończonej liczby odwiedzających.

Czasami dzieje się tak przez przypadek, gdy wiele osób ma powód, aby odwiedzić tę samą stronę internetową w tym samym momencie, na przykład, aby sprawdzić, czy coś wygrało na loterii. Jednak dzięki botnetowi możesz stworzyć przeciążenie, kierując wszystkie boty w sieci, aby jednocześnie odwiedzały jedną stronę internetową.

Taki atak DDoS może spowodować, że strona internetowa będzie niedostępna dla prawdziwych użytkowników. Ataki są często pokazem siły i służą do wykazania słabości dużych firm.

2. Spam

spamBez wiedzy właścicieli urządzeń można ich używać do rozprzestrzeniania spamu. Bot-master może wysyłać e-maile lub posty na Facebooku, wszystko pod Twoim nazwiskiem. Twoi znajomi i rodzina mogą otwierać te e-maile lub klikać linki, ponieważ ci ufają. Nie wiedząc o tym, możesz zarażać wszystkich wokół siebie botami lub innymi wirusami i oprogramowaniem szpiegującym. Dzięki botowi herder bot często ma dostęp do wszystkich twoich kontaktów, dzięki czemu herder botów może zwiększyć swoją sieć.

3. Sprzedaj poświadczenia

Gdy haker umieści bota na twoim urządzeniu, będzie miał dostęp do wszystkich informacji na jego temat. Oznacza to, że prawdopodobnie znają hasła i dane logowania. W ten sposób mogą wzmocnić twoją tożsamość i robić rzeczy w twoim imieniu. Ponadto mogą sprzedawać te informacje innym osobom. Twoje dane osobowe mogą na przykład zostać wykorzystane w handlu ludźmi. Kradzież tożsamości jest realnym zagrożeniem w dzisiejszych czasach. Twoje dane uwierzytelniające mogą być również sprzedawane w ciemnej sieci.

4. Wydobywanie bitcoinów

Jest to stosunkowo nowe zastosowanie botnetów. Aby wydobywać bitcoiny, potrzebujesz dużej mocy procesora. Bot herder może wykorzystywać moc procesora urządzeń zainfekowanych botem do wydobywania bitcoinów. Dzieje się tak bez wiedzy właścicieli urządzeń. Jedyne, co możesz zauważyć, to to, że komputer PC lub Mac jest ciężki w pracy, a Twój system wentylacji może działać przez wiele godzin. Jednak wątpliwe jest, czy ta metoda wydobywania jest naprawdę opłacalna, ponieważ potrzebujesz dużej ilości botów, aby wygenerować niewielką sumę pieniędzy.

5. Infekcja / rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania

Gdy herder botów ma dostęp do twojego urządzenia, może zarazić go złośliwym oprogramowaniem. Istnieje wiele rodzajów złośliwego oprogramowania. Na przykład oprogramowanie ransomware staje się coraz bardziej znane. W takich przypadkach haker przetrzyma twoje urządzenie jako zakładnika i wyśle ​​ci wiadomość o okupie. Mogą poprosić Cię o zapłatę, a w zamian otrzymasz dostęp do swojego urządzenia. Jednak nigdy nie wiadomo, czy rzeczywiście odzyskasz kontrolę nad swoim ukochanym urządzeniem; jeśli nie masz szczęścia, haker może poprosić o więcej pieniędzy.

Czy jestem częścią botnetu?

Bardzo trudno jest ustalić, czy należysz do botnetu, czy nie. Jednym ze znaków sugerujących, że może być coś podejrzanego, jest to, gdy doświadczasz powolnych i niestabilnych połączeń. Może to jednak wynikać z innych problemów z urządzeniem.

Jednym wyraźnym rozdaniem jest to, że widzisz, że opublikowałeś coś w mediach społecznościowych, czego sam nie opublikowałeś. Jest to znak, że ktoś inny ma dostęp do Twojego urządzenia, a przynajmniej konta. W takim przypadku dobrze jest powiadomić kontakty, że nie powinny otwierać od Ciebie dziwnych linków.

Najlepiej jednak zapobiec wchodzeniu w skład botnetu!

Ochrona przed botnetami

Aby chronić swoje urządzenia przed zainfekowaniem botem, możesz zrobić kilka rzeczy. Przede wszystkim bardzo ważne jest aktualizowanie całego oprogramowania na urządzeniach. Zawsze instaluj najnowszą wersję oprogramowania i pamiętaj, aby włączyć automatyczne aktualizacje. Te aktualizacje mogą czasem wydawać się denerwujące, ale dołączenie do botnetu jest zdecydowanie bardziej denerwujące.

Ponadto bądź czujny, gdy jesteś online. Nie klikaj linków, którym nie ufasz, i upewnij się, że pobierasz pliki tylko z wiarygodnych źródeł. Fałszywe wiadomości e-mail i linki są często wykorzystywane do infekcji niczego niepodejrzewających użytkowników botami.

Bardzo ważne jest, aby zawsze chronić swoje urządzenia za pomocą oprogramowania antywirusowego i antyspyware. Jest to niezbędne, aby być dobrze chronionym online. Ten rodzaj oprogramowania ostrzega cię, gdy coś wygląda podejrzanie i blokuje hakerom uzyskanie dostępu do twojego urządzenia.

Wreszcie, aby uzyskać najlepszą ochronę online, możesz rozważyć użycie VPN. Wirtualna sieć prywatna szyfruje wszystkie dane, aby żaden haker nie mógł ich złamać. Ponadto anonimizuje wszystko, co robisz online. Dzięki VPN hakerzy praktycznie nie będą mieli dostępu do twoich kont.

Jak działa ilustracja VPN?

Ponadto możesz surfować po Internecie bez żadnych ograniczeń. Bardzo bezpiecznym dostawcą VPN, na który warto spojrzeć, jest NordVPN. Należą one do naszej piątki najlepszych dostawców VPN.

Końcowe przemyślenia

Botnet to współczesna armia. Nie wiedząc o tym, twoje urządzenia mogą być częścią cyberataków na dużą skalę. Z tego powodu ważne jest, aby twoja ochrona była aktualna. Upewnij się, że zawsze masz dobre oprogramowanie anty-malware zainstalowane na swoich urządzeniach. Aby w pełni chronić wszystkie swoje działania online, możesz również użyć VPN.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me