Všetko, čo potrebujete vedieť o spyware VPNOverview

Spyware je jedným z najstarších typov škodlivého softvéru a je naďalej jedným z najnebezpečnejších. Ako už názov napovedá, spyware je určitý typ softvéru, ktorý vám špióni pomáha pri používaní počítača. Je dôležité poznať možné príznaky spywaru, aby ste mohli problém rozpoznať a podniknúť kroky. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac o tom, čo je spyware, čo robí a ako pred nimi môžete chrániť svoje zariadenia.


Čo je to spyware?

Spyware notebookSpyware je typ škodlivého softvéru, ktorý infikuje vaše zariadenia, sleduje vašu online aktivitu a zhromažďuje vaše osobné informácie bez vášho vedomia alebo súhlasu. Zhromažďuje tieto informácie mnohými spôsobmi, napríklad zachytením stlačení klávesov, e-mailových adries, údajov z webových formulárov a čísel kreditných kariet. Medzi bežné príznaky patrí slabý výkon systému, aplikácie, ktoré často zamrznú, problémy so zavádzaním počítača a problémy s pripojením na internet.

Existujú rôzne typy spywaru, ako napríklad:

Heslo zlodeji

Tento typ spywaru zhromažďuje heslá z infikovaných zariadení. Patria sem heslá uložené vo webových prehľadávačoch a prihlasovacie informácie pre váš počítač.

Bankové trójske kone

Spyware, ktorý zaznamenáva poverenia od bánk a iných finančných inštitúcií, ako sú maklérske firmy alebo digitálne peňaženky. Trójske kone vyhľadávajú bezpečnostné chyby v prehľadávačoch a manipulujú s webovými stránkami a transakciami bez toho, aby o tom používateľ alebo inštitúcia vedela.

Infostealers

Druh spywaru, ktorý skúma infikované zariadenia kvôli informáciám, ako sú používateľské mená, heslá, história prehliadača, protokolové súbory, dokumenty alebo mediálne súbory. Softvér potom prenesie tieto informácie na iný server alebo ich uloží na vašom počítači, na ktorý majú prístup hackeri.

keyloggery

Tento typ spywaru, ktorý sa niekedy nazýva monitory systému, zaznamenáva aktivitu vášho počítača. Môže sledovať vaše stlačenia klávesov, navštívené webové stránky, históriu vyhľadávania a e-mailovú korešpondenciu. Často berie aj snímky obrazovky vašej činnosti. Niektoré druhy keyloggerov môžu zhromažďovať informácie aj z iných pripojených zariadení, napríklad z tlačiarní.

Aká častá je spyware?

Spyware je extrémne bežným typom kybernetického útoku, hoci v posledných rokoch sa mierne znížil, pretože sa rozšíril ransomware a kryptominácia..

Jeden z desiatich amerických spotrebiteľov zažil na svojom domácom počítači kybernetický útok, hoci spyware sa dnes radí pod ransomware, kryptomináciu a ďalšie bežné formy škodlivého softvéru..

Aké sú riziká?

S spywarom sú spojené dve hlavné riziká. Najväčší problém spočíva v tom, že spyware kradne osobné údaje a môže vás vystaviť riziku krádeže identity. Môže pristupovať k vašej histórii prehliadania, e-mailovým účtom a prihláseniam pre účty online bankovníctva a nakupovania, ako aj účty sociálnych médií. Toto je viac ako dostatok informácií na ukradnutie vašej identity. Ak spyware získa informácie o vašej bankovej alebo kreditnej karte, môže tieto informácie použiť na nákupy vo vašom mene alebo na predaj vašich údajov iným stranám..

Okrem toho môže spyware spôsobiť vážne poškodenie vášho počítača a ďalších zariadení. Môže vyčerpať pamäť počítača a spôsobiť, že bude bežať pomaly, zamrznúť, zlyhať alebo dokonca prehriať. Spyware tiež môže zmeniť výsledky vyhľadávacieho nástroja, zmeniť domovskú stránku a nastavenia alebo doručiť škodlivé webové stránky do vášho prehliadača.

Ako Spyware infikuje váš počítač?

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako môže spyware infikovať vaše zariadenie. Tu sú niektoré z najbežnejších:

Stiahnutia v režime Drive-by

Pri sťahovaní z jednotky webové stránky alebo kontextové okno automaticky sťahujú spyware do vášho zariadenia. Môže sa zobraziť upozornenie, ktoré vám poskytne názov softvéru a požiada o povolenie na jeho inštaláciu. V mnohých prípadoch však žiadne varovanie vôbec neexistuje.

Softvér na stiahnutie

Niektoré sťahovania internetového softvéru, najmä aplikácie na zdieľanie súborov, môžu tiež nainštalovať spyware do vašich zariadení. Toto je najbežnejšie u bezplatných verzií softvéru, ktoré si bežne musíte kúpiť.

Falošné programy proti spywaru

V niektorých prípadoch je spyware maskovaný ako program na ochranu pred spywarom. Tieto programy vás presvedčia, že zistia a odstránia spyware z vášho počítača. Po ich spustení dostanete správu, že váš počítač je čistý, keď naň v skutočnosti nainštalovali spyware. Ak sa pokúsite program odstrániť, spyware zostane v počítači.

Odkazy alebo prílohy

Spyware, rovnako ako väčšina ostatných druhov škodlivého softvéru, sa môže odosielať prostredníctvom odkazu alebo e-mailovej prílohy. Nikdy neklikajte na neznámy odkaz alebo prílohu ani neotvárajte e-mail od neznámeho odosielateľa. Mohlo by to mať za následok stiahnutie a inštaláciu spywaru do vášho počítača. Kliknutím na škodlivé odkazy môžete tiež infikovať svoje zariadenie červom. Tieto červy sa používajú na šírenie škodlivého softvéru pomocou siete, ku ktorej je zariadenie pripojené.

Spyware mobilných zariadení

Niektoré typy spywaru sa zameriavajú na mobilné zariadenia. Tento typ spywaru infikuje zariadenia iPhone a Android pri inštalácii aplikácie, ktorá obsahuje škodlivý kód. Niektoré z týchto aplikácií sú legitímne, ale boli upravené tak, aby obsahovali malcode, iné sú škodlivé a niektoré obsahujú falošné odkazy na stiahnutie.

Čo mám robiť, ak na svojom zariadení zistím spyware?

Spyware môže byť veľmi ťažké odhaliť. Medzi varovné signály patrí: nadmerný počet automaticky otváraných okien, prehliadač vás spontánne presmeruje a mení sa jeho domovská stránka. Ďalším bežným znakom je, že počítač sa spúšťa, otvára programy alebo ukladá súbory veľmi pomaly.

Ak máte podozrenie, že sa v zariadení nachádza spyware, musíte ho okamžite odstrániť. Budete si musieť kúpiť výkonný program kybernetickej bezpečnosti, ktorý má pokročilé funkcie na odstránenie spywaru. Tento typ programu odstraňuje spyware zo zariadenia a opravuje všetky zmenené súbory alebo nastavenia.

Po odstránení spywaru sa obráťte na svoju banku, spoločnosť vydávajúcu kreditné karty a ďalšie finančné inštitúcie, aby ste ich upozornili, že váš účet by mohol byť ohrozený. V týchto prípadoch bude možno potrebné požiadať o nové číslo bankového účtu alebo kreditnej karty. V niektorých prípadoch možno budete musieť kontaktovať aj orgány činné v trestnom konaní.

Ako môžem zabrániť spywaru?

Ak máte zariadenie, ktoré sa pripája k internetu, vždy existuje riziko spywaru a iného druhu škodlivého softvéru. Existuje však niekoľko krokov na zníženie rizika infikovania vášho zariadenia spywarom. Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete chrániť svoje zariadenia pred spywarom:

Použite program Anti-Spyware

Na trhu existuje veľa programov zameraných proti spywaru, ktoré prehľadajú váš počítač a zistia akýkoľvek spyware. Je však dôležité zabezpečiť, aby ste si zakúpili program na ochranu pred spywarom od renomovaného poskytovateľa zabezpečenia internetu. Niekedy je spyware maskovaný ako antispywarový nástroj, preto je dôležité používať spoľahlivého poskytovateľa. Po zakúpení programu ho nezabudnite pravidelne aktualizovať, aby ste dosiahli maximálnu účinnosť.

Upravte zabezpečenie svojho prehliadača

Mnoho prehliadačov vám umožňuje upraviť možnosti zabezpečenia v rozsahu od najnižšej po najvyššiu. Zistite, aké možnosti sú pre váš konkrétny prehliadač. Niektoré prehliadače môžu dokonca fungovať ako brána firewall proti inštalácii súborov cookie a nežiaducim činnostiam.

Nedôverujte vyskakovacím oknom

Reklamy a ponuky, ktoré sa zobrazujú v kontextových oknách, môžu často obsahovať vírusy alebo spyware. Niektoré z týchto automaticky otváraných okien vyhlasujú, že váš počítač obsahuje vírus alebo že ide o rozšírenie, ktoré zlepšuje váš online zážitok. Neklikajte na „Súhlasím“ alebo „OK“, aby ste vyskakovacie okno zavreli, ale namiesto toho vždy kliknite na červené „X“.

Precvičujte si bezpečnosť na internete

Rovnako ako v prípade iných druhov škodlivého softvéru sa spyware často dodáva ako odkaz alebo príloha. Dávajte si pozor na e-maily od neznámych odosielateľov a nikdy neklikajte na odkazy alebo prílohy, ak neviete, čo sú.

Záverečné myšlienky

Výskyt spywaru klesá, aj keď je to pre spoločnosti stále významná hrozba. Spyware je obzvlášť nebezpečný, pretože môže získať vaše dôverné informácie. Tieto údaje potom môžu použiť na odcudzenie vašej identity alebo na váš účet.

Ak používate zariadenie, ktoré sa pripája na internet, vždy existuje určité riziko škodlivého softvéru. Prijatím potrebných bezpečnostných opatrení však môžete pomôcť chrániť seba a svoje zariadenia pred spywarom.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me