Útoky DDoS: Preťaženie webových stránok požiadavkami

Možno ste už v správach počuli o útokoch DDoS. Webové stránky veľkých spoločností a organizácií sú dočasne nedostupné z dôvodu týchto útokov. Ale ako je to možné? A prečo sa to stalo? Tu nájdete všetko, čo ste vždy chceli vedieť o útokoch na DDoS.


Čo je DDoS Attack?

DDoS znamená „distribuované odmietnutie služby“ a stáva sa čoraz bežnejším. Pri útoku DDoS môžu hackeri dočasne zastaviť akúkoľvek webovú stránku. Niekedy to znamená, že web sa stáva veľmi pomalý, ale stáva sa tiež, že web nie je pre používateľov vôbec prístupný.

Na usporiadanie útoku DDoS potrebujete botnet. Jedná sa o veľkú sieť infikovaných zariadení, ktoré je možné ovládať pomocou tzv. „Herder“, ktorý má kontrolu nad robotmi. Majitelia týchto zariadení často nevedia, že sú súčasťou botnetu.

Botmaster vykonávajúci DDoS útok

Útok DDoS sa vo všeobecnosti uskutočňuje nasledovne:

 1. Hacker vytvára alebo kupuje botnet
 2. Botnet má pokyn navštíviť webovú stránku; tisíce zariadení súčasne požaduje prístup na webovú stránku
 3. Servery webových stránok nedokážu spracovať množstvo žiadostí
 4. Webová stránka je (dočasne) neprístupná pre skutočných používateľov

Pastieri obuvi niekedy vytvárajú botnety na predaj stranám, ktoré ich chcú použiť na útoky DDoS. Týchto predajcov botnetov nájdete na temnom webe, na mieste na internete, kam chodí široká verejnosť.

Hostingové spoločnosti, ktoré sa snažia urobiť, sú pre útoky DDoS veľmi ťažké, ale nemôžu im úplne zabrániť.

Dôvody útokov DDoS

Útoky DDoS sa spúšťajú z rôznych dôvodov a niekedy je ťažké zistiť, prečo bola určitá spoločnosť alebo organizácia zacielená, pretože útočníci môžu zostať v anonymite. Nižšie sú uvedené niektoré dôvody, prečo sa útoky DDoS spúšťajú.

vydieranie

Jedným z cieľov útoku DDoS môže byť vydieranie. Útočia na veľkú inštitúciu, ako je banka. Po útoku im hrozia ešte väčším útokom, ak neplatia výkupné za bitcoíny. Motiváciou sú peniaze.

Pomsta

Existujú aj prípady útokov DDoS, o ktorých je známe, že sa pomstili (xx, kde hlavnou motiváciou bola túžba po pomste). Útočník by sa mohol z akéhokoľvek dôvodu hnevať na spoločnosť a napadnúť ich pomocou botnetu.

Presilovka

Ďalším dôvodom útokov DDoS je ukážka sily. Hackeri chcú ukázať, čo sú schopní, a ilustrujú to tak, že odstránia webové stránky a služby veľkých spoločností. Okrem toho to môže slúžiť ako vyhlásenie, ktoré ukazuje, že tí, ktorí sú pri moci v skutočnom svete, nie sú schopní ovládať internet.

zábava

Môže sa to zdať čudné, ale niektoré útoky DDoS sa tiež vykonávajú pre zábavu. Niektorí hackeri jednoducho testujú silu, ktorú môžu mať nad spoločnosťou. Nedávny útok na niekoľko veľkých bánk v Holandsku bol vykonaný 18-ročným chlapcom, ktorý neskôr poznamenal, že tak urobil len kvôli nemu. Je to šokujúce, pretože ukazuje, aké ľahké je napadnúť veľké inštitúcie online.

Útoky na jednotlivcov

Ovládač hierÚtoky DDoS sa môžu spustiť aj na jednej adrese IP. Jediné, čo útočník potrebuje, je vaša IP adresa. Tento typ DDoS útoku je najbežnejší v konkurenčných online hrách. Hackeri zaútočia na svojho súpera, aby boli diskvalifikovaní pre svoje zlé spojenie. Môže sa to zdať extrémne, ale stalo sa to často.

Vo väčšine hier hráte prostredníctvom oficiálnych veží a vaša IP sa automaticky skryje. V prípade niektorých počítačových hier, ktoré podporujú servery tretích strán, to tak nie je. Tieto servery tretích strán neposkytujú rovnakú ochranu identity ako oficiálne herné servery.

Odoslaním mnohých žiadostí na svoju IP adresu budete mať problémy s prístupom k hernému serveru, čo vám spôsobí diskvalifikáciu alebo jednoducho nebudete mať prístup k hre..

Aby ste zabránili útoku DDoS na vašu osobu, napríklad v online hre môžete na skrytie svojej adresy IP použiť sieť VPN. Viac sa dočítate nižšie.

Ochrana proti útokom DDoS

Ochrana webových stránok

Väčšina hostingových služieb ponúka základnú ochranu pred útokmi DDoS. Nie je však možné úplne chrániť webovú stránku pred útokmi DDoS. Pretože útoky sú vykonávané veľkým botnetom, ktorý existuje z rôznych adries IP, nemôžu jednoducho blokovať IP adresu, pretože ich je príliš veľa. Navyše si nemôžu byť istí, čo sú skutočné adresy IP a aké sú adresy IP bot.

Zariadenia, ktoré sú súčasťou botnetu, sa na webové stránky môžu javiť ako bežné požiadavky, takže ich neblokujú. Súčet všetkých týchto požiadaviek je však pre servery príliš veľký. Okrem toho sa botnety zväčšujú, čo znemožňuje webovým stránkam ich chrániť.

Ak vlastníte webovú stránku, môžete sa u svojho poskytovateľa hostingu ubezpečiť, aké opatrenia podnikajú proti útokom DDoS. Nie všetci poskytovatelia hostingu ponúkajú rovnakú ochranu pred týmito typmi útokov. Ako však už bolo spomenuté, ak chcú skutočne odstrániť vašu webovú stránku, môžu s ňou robiť a nemôžete s ňou nič robiť.

Ochrana osobných zariadení

Môžete sa chrániť pred osobnými útokmi DDoS. To sa dá dosiahnuť skrytím vašej skutočnej adresy IP. VPN alebo virtuálna súkromná sieť šifruje všetok internetový prenos a skryje vašu IP adresu. S VPN sa pripájate k internetu cez VPN servery a prijímate IP adresu týchto serverov. Na spustenie útoku DDoS na vás potrebujú poznať svoju skutočnú IP adresu. Vďaka sieti VPN nebude môcť nikto zaútočiť na vaše osobné zariadenie.

Chráňte sa pomocou VPN

VPN-connection-InternetAko už bolo uvedené, sieť VPN môže pomôcť skryť vašu adresu IP. To znamená, že môžete byť úplne anonymný online. Sieť VPN však robí oveľa viac. Šifruje tiež všetku vašu komunikáciu, čo znamená, že nikto nemôže vidieť, čo robíte online, a vaše súkromie online je chránené. Okrem toho vám VPN pomáha obísť akékoľvek geografické obmedzenia a poskytuje vám úplnú slobodu online. Môžete obísť akúkoľvek formu online cenzúry.

Záverečné myšlienky

Útoky DDoS sa spúšťajú pomocou botnetu. Túto sieť spacích buniek možno vyzvať, aby ste navštívili určitú webovú stránku súčasne. Môže to spôsobiť vážne spomalenie alebo dokonca úplné zastavenie webovej stránky. Hackeri vykonávajú tieto útoky z pomsty, za zisk peňazí alebo dokonca len pre zábavu. Z dôvodu rozsahu týchto útokov je prakticky nemožné, aby sa webové stránky proti nim chránili. Niektoré útoky DDoS sa však spúšťajú na individuálnych IP adresách pri hraní hier. Proti tomuto typu útoku sa môžete chrániť pomocou VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map