Počas koronavírusovej krízy pracujte bezpečne z domu VPNoverview.com

Vďaka dnešným technológiám práca na diaľku alebo z domu už nie je pre mnohých problém. Koniec koncov, v dnešnej dobe je v mnohých povolaniach potrebné iba laptop a pripojenie na internet. Ľudia majú rôzne dôvody na prácu z domu. V súčasnosti je koronavírus zďaleka hlavným dôvodom. Je však veľmi pravdepodobné, že práca z domu, či už z dôvodu nutnosti alebo len preto, že je to možné, sa v nasledujúcich rokoch pravdepodobne zvýši..


Často sa však prehliada skutočnosť, že práca z domu môže mať za následok množstvo rizík počítačovej bezpečnosti. Domáce siete a počítače nie sú v predvolenom nastavení tak bezpečné ako v podnikových prostrediach. Väčšina (veľkých) spoločností má mimoriadne bezpečnú sieť a dobre zabezpečené počítačové systémy. Mnoho spoločností má tiež oddelenie IT, ktoré nepretržite monitoruje systémy spoločnosti a udržuje všetko v bezpečí.

Od tejto chvíle budete pracovať z domu, musíte zabezpečiť, aby ste tak mohli urobiť bezpečným spôsobom, a zároveň zaistiť, aby nedochádzalo k únikom údajov v prípade, ak hackerom nebude umožnený prístup k údajom o spoločnosti alebo zákazníkovi, napríklad.

V tomto článku vám krok za krokom poskytneme pokyny, ako bezpečne pracovať z domu. Teraz, počas koronavírusovej krízy, ale aj v budúcnosti.

Pracujte bezpečne z domu 9 tipov Infographic English

1. Používajte bezpečné nástroje na spoluprácu

VPN-Privacy-Safe-Internet-CybersecurityPočas práce na diaľku sa väčšina diskusií a stretnutí koná online. Preto je potrebné použiť bezpečné nástroje spolupráce. Mnoho spoločností využíva videokonferencie na organizovanie stretnutí. Je to veľmi obľúbené, pretože ľudia sa môžu navzájom rozprávať pri rozhovore, rovnako ako pri stretnutí v kancelárii. Existujú rôzne možnosti dirigovania bezpečné videohovory, každý so svojimi vlastnými výhodami a nevýhodami. Existujú aj programy, ktoré povoľujú iba chat alebo zvukovú komunikáciu. Tu je niekoľko populárnych možností. Všetky nižšie uvedené programy poskytujú funkciu zdieľania obrazovky, s výnimkou WhatsApp.

názov
Cena za mesiac
súkromia
Maximálny počet účastníkov videohovoru
Bezpečnostné opatrenia
WickrFree / $ 4,99- $ 25,00dobrý30 (50 s platenými verziami)End-to-end šifrovanie
drôt€ 4,00- € 8,00dobrý10End-to-end šifrovanie
Jamizadarmodobrý4TLS 1.3 + kľúč RSA
skypezadarmozlý50TLS + AES 256-bitové šifrovanie
Stretnutia Googlezadarmozlý150NO end-to-end šifrovanie
Tímy spoločnosti MicrosoftFree / € 4,20zlý5000Povinná dvojstupňová autentifikácia
čímFree / $ 9,99podpriemerný4 (12 až 50 v platenej verzii)DTLS-SRTP a šifrovanie end-to-end
zoomFree / € 13,99zlý100 (maximálne 40 minút)TLS + AES 256-bitové šifrovanie
EyesOnFree / $ 9- $ 299podpriemerný4-100SSL / TLS + DTLS / SRTP
WhatsAppzadarmozlý4End-to-end šifrovanie
WebExFree / $ 9- $ 299zlý1000End-to-end šifrovanie
voľnýFree / € 6,23- € 11,75podpriemerný15 (s platenými odbermi)EKM + DLP
miroFree / $ 8 $ 16dobrý2-50SSL / TLS + AES 256-bitové šifrovanie
Pridaj sa ku mneFree / € 9 € 24dobrý5-250256-bitové šifrovanie TLS

Pred výberom jedného z týchto programov je dôležité zvážiť svoje možnosti. Venujte pozornosť možnostiam, ktoré softvér poskytuje, a tiež zvážte ich slabé stránky, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť a súkromie. Úplné vysvetlenie toho, ako sme zaradili rôzne služby v tabuľke vyššie, nájdete v našom článku o najlepších a najbezpečnejších programoch videokonferencií..

2. Zabezpečte svoje pripojenie pomocou VPN

VPN-connection-internetVäčšina ľudí už vie, že je potrebné zabezpečiť pripojenie k verejnej sieti pomocou VPN. To isté platí pre domáce pripojenie k internetu. Rovnako ako verejné siete, domáce pripojenie na internet nie je v predvolenom nastavení šifrované. Preto môžu hackeri zachytiť údaje alebo vložiť do svojho systému škodlivý softvér. Existuje tiež vysoké riziko, že sa domáce pripojenie na internet dostane do kontaktu, a tým sa odcudzia firemné alebo osobné údaje. Okrem toho to s príchodom GDPR môže viesť k vysokým pokutám a negatívnej publicite. Mnoho spoločností už muselo čeliť takýmto dôsledkom nedávno.

Našťastie väčšina spoločností uznáva dôležitosť dobre zabezpečenej siete. Mnoho (veľkých) spoločností v súčasnosti používa špeciálne podnikové riešenia VPN, ako napríklad spoločnosti Cisco, na zabezpečenie podnikovej siete, aby sa ľudia, ktorí pracujú na diaľku alebo z domova, mohli stále bezpečne prihlásiť. Podniková sieť VPN však nie je cenovo dostupná alebo výhodná možnosť pre všetky spoločnosti. Najmä pre malé podniky, ktorých zamestnanci pracujú (dočasne) z domu, by súkromná VPN mohla byť dobrým alternatívnym riešením.

Rovnako ako VPN používané veľkými spoločnosťami, aj súkromné ​​VPN ponúkajú bezpečný VPN tunel a šifrovanie dátového prenosu, takže je zabezpečený všetok dátový prenos. Pre zamestnancov malých firiem, ktorí chcú bezpečne pracovať z domu, by mohli mať záujem dvaja poskytovatelia VPN:

ExpressVPN: najlepšia všestranná VPN podľa nášho testu

ExpressVPN je už roky dôveryhodným menom na trhu VPN. Pri výbere sietí VPN je potrebné zvážiť niekoľko bodov. Patria sem bezpečnosť použitých šifrovacích protokolov, ako aj rýchlosť a jednoduchosť použitia. ExpressVPN odporúčame pre pracovníkov pracujúcich na diaľku, ktorí chcú VPN, s ktorou môžu pracovať bezpečne, rýchlo a efektívne. Podľa nášho testu rýchlosti je toto najrýchlejšia sieť VPN, ktorá je momentálne na trhu. Táto VPN navyše ponúka vynikajúce a veľmi bezpečné šifrovacie protokoly, vrátane protokolu OpenVPN UDP (predvolené nastavenie) a protokolu OpenVPN TCP..

Technológia TrustedServer je niečo, čo robí ExpressVPN jedinečným z hľadiska zabezpečenia súkromia. Vďaka tejto technológii ExpressVPN používa iba volatilnú pamäť RAM s náhodným prístupom (RAM) pre svoje servery a nie pre pevné disky, ako väčšina ostatných poskytovateľov VPN. RAM potrebuje energiu na ukladanie dát. Pri použití tejto technológie sa tak pri každom zapnutí alebo vypnutí serverov ExpressVPN vymažú všetky údaje na nich uložené. Táto technológia preto umožňuje ExpressVPN ponúkať napríklad silnú ochranu firemných údajov pred serverovými hackermi.

Vďaka svojej účinnosti a bezpečnosti je ExpressVPN vhodný pre akúkoľvek profesiu. Či už ste filmár, ktorý pravidelne sťahuje veľmi veľké video súbory z cloudu, alebo účtovník, ktorý potrebuje chrániť finančné údaje zákazníkov, s ExpressVPN si môžete byť istí, že vaše pripojenie k internetu je bezpečné. Vyskúšajte náš test ExpressVPN.

Surfshark: najlepší rozpočet VPN pre pracujúcich na diaľku

Surfshark, rovnako ako ExpressVPN, je rýchla a bezpečná VPN. Táto VPN však ponúka dve hlavné výhody, a to cenu a počet pripojení. Surfshark je jedným z najlacnejších poskytovateľov prémiových VPN. Okrem toho malý tím môže bezpečne pracovať z domu pomocou skupinového predplatného. Počet pripojení je neobmedzený, pokiaľ používanie softvéru zostáva v súlade so zásadami spravodlivého použitia spoločnosti Surfshark.

Hlavný rozdiel medzi Surfshark a ExpressVPN je rýchlosť a dostupné možnosti. ExpressVPN je o niečo rýchlejší a má niekoľko špeciálnych možností, ktoré Surfshark nemá. Medzi tieto možnosti patrí technológia TrustedServer, ktorú sme už spomenuli, ako aj poskytovanie zmätených serverov (serverov, ktoré môžu obísť určité obmedzenia internetu) na použitie v Číne. Pre väčšinu menších spoločností však Surfshark ponúka všetko, čo potrebujú, a je často lepšou možnosťou pre spoločnosti, ktoré chcú dohliadať na svoj rozpočet..

Ako alternatívu k domácemu pripojeniu na internet použite 4G

Niektorí ľudia sa pri práci z domu spoliehajú na svoje mobilné siete tým, že vytvárajú hotspoty na pripojenie svojich prenosných počítačov. Práca s pripojením 4G je pre mnohých určite dobrá voľba, najmä vzhľadom na rýchlosť mobilného internetu dnes. Samozrejme, musíte sa uistiť, že máte vo svojom zväzku dostatok údajov (pokiaľ možno neobmedzené). Mnoho poskytovateľov vám umožňuje mesačne upravovať zväzok údajov. Ak očakávate, že budete používať viac údajov, ako je obvyklé, a neočakávate, že v dohľadnej budúcnosti budete môcť používať pevné pripojenie, môže byť rozumné rozšíriť zväzok údajov na budúci mesiac..

3. Aktualizujte svoj operačný systém a softvér

počítač aktualizácieAktualizácia systému sa môže javiť ako zbytočný a komplikovaný proces. Ale v skutočnosti je opak pravdou. V praxi ide o jednoduchý, ale veľmi dôležitý postup, ktorý zastaví vírusy a hackerov. Možné chyby alebo zraniteľné miesta, ktoré sa nachádzajú v systémovom softvéri, sú vo všeobecnosti opravené výrobcami prostredníctvom aktualizácií, takže hackeri a počítačoví zločinci ich nemôžu využívať. Preto sa uistite, že ste si našli čas na aktualizáciu systému.

Ako zabezpečíte úplnú aktualizáciu svojho operačného systému? Našťastie je to relatívne ľahké skontrolovať. Ďalej uvádzame, ako sa to robí pre najbežnejšie používané operačné systémy, konkrétne pre Windows, Mac, Android a iOS.

Aktualizácia systému Microsoft Windows:

 1. Klikni na Logo systému Windows v ľavej dolnej časti obrazovky.
 2. Choďte do svojho nastavenie kliknutím na ikonu ozubeného kolieska.
 3. Kliknite na „aktualizovať & zabezpečenia“. Tu môžete skontrolovať stav aktualizácie vášho systémového softvéru.
 4. Ak je to potrebné, kliknite na „Stiahnuť ▼“, Aby ste si okamžite stiahli najnovšie aktualizácie.

Aktualizácia systému Mac OSx:

 1. V ponuke Apple kliknite na „Predvoľby systému“.
 2. Kliknite na “Aktualizácia softvéru“. Ak sú k dispozícii aktualizácie, zobrazia sa tu.
 3. Klikni na “Teraz aktualizovať“Na inštaláciu najnovších aktualizácií.

Aktualizácia zariadení Android:

 1. Prejdite na stránku nastavenie aplikácie na vašom zariadení s Androidom.
 2. Klepnite na „systém“, Potom„Pokročilé” a nakoniec “Aktualizácia systému“.
 3. Váš stav aktualizácie je teraz viditeľný na obrazovke. Podľa pokynov aktualizujte systém.

Aktualizácia zariadení iOS:

 1. Prejdite na stránku nastavenie vášho iPhone alebo iPad.
 2. Klepnite na „všeobecný” a potom “Aktualizácia softvéru“.
 3. Ak je aktualizácia k dispozícii, môžete ju nainštalovať okamžite.

Rovnako ako váš operačný systém musí byť váš softvér aktuálny. Väčšina softvéru vo Windows a OSx vás bude automaticky informovať alebo nainštaluje aktualizácie hneď, ako budú k dispozícii. V nastaveniach môžete tiež aktívne vyhľadávať akékoľvek aktualizácie.

Ak chcete aktualizovať aplikácie na svojom zariadení s Androidom, prejdite do Obchodu Play a pozrite sa do ponuky v časti Moje aplikácie a hry.

Ak chcete aktualizovať aplikácie na zariadeniach iOS, otvorte App Store a klepnite na „Today“ v dolnej časti obrazovky. Potom klepnite na symbol svojho profilu v hornej časti obrazovky a posúvaním nadol zobrazte aplikácie, ktoré je možné aktualizovať.

Nakoniec dôrazne neodporúčame používanie nelegálneho (stiahnutého) softvéru. Často obsahujú vírusy alebo zadné vrátka zabudované hackermi.

4. Používajte dobrý antivírusový program pre váš počítač a smartfón

Je samozrejme možné, že vám váš zamestnávateľ poskytne dobre zabezpečené vybavenie na prácu, napríklad na pracovnom notebooku s dobrým a aktuálnym softvérom na boj proti malvéru. V praxi sa však často stáva, že ľudia musia vytiahnuť starý notebook zo skrinky, aby pracovali z domu, čo pravdepodobne nemá primeranú ochranu. Dobrý antivírusový a antimalwarový softvér má veľký význam, najmä pre vybavenie, ktoré je potrebné používať na pracovné účely. Podľa Cyber ​​Security Monitor 2019, výročnej správy o kybernetickej bezpečnosti holandskej CBS (Central Bureau of Statistics), približne 30% všetkých veľkých holandských spoločností (tj s 500 a viac zamestnancami) a 20% malých podnikov zažilo kybernetický útok v roku 2019. Za týchto okolností nemáte šancu bez primeranej ochrany.

Dobrý bezplatný a platený antivírusový softvér

Na trhu existuje niekoľko poskytovateľov softvéru, ktorí ponúkajú spoľahlivý a bezplatný antivírusový softvér. Dobrým antivírusovým programom zadarmo, ktorý funguje na Windows, Mac, Android a iOS, je AVG AntiVirus Free. Ak uprednostňujete používanie plateného antivírusového softvéru, v súčasnosti odporúčame program Bitdefender. Tento poskytovateľ softvéru dosiahol veľmi dobré výsledky v mnohých nezávislých testoch a porovnaniach.

5. Nainštalujte do svojho počítača a smartfónu dobrý firewall

firewall-laptopOkrem dobrého antivírusového programu je tiež nevyhnutné, aby ste mali spoľahlivý firewall. Brána firewall vytvára tak, ako to bolo, stenu okolo vášho počítača, aby sa zabránilo narušiteľom získať prístup k vášmu počítaču. Tiež vďaka firewallom je „chybný“ program s menšou pravdepodobnosťou schopný vytvoriť nežiaduce spojenie s vonkajším svetom.

Spoľahlivý a dobre nakonfigurovaný firewall je preto veľmi dôležitý pre bezpečnú prácu z domu. Aj keď sa prihlásite do svojej pracovnej siete pomocou zabezpečeného pripojenia (napr. Prostredníctvom Citrix), musíte byť schopní zabrániť hackerom v sledovaní toho, čo robíte na domácom počítači..

Brány firewall pre Windows

Novšie verzie systému Windows (t. J. Od systému Windows 10 a vyššie) sa dodávajú s programom Windows Defender, predvoleným firewallom spoločnosti Microsoft. Program Windows Defender je známy ako pomerne robustný firewall, ktorý by vo väčšine prípadov mal stačiť. Rôzni odborníci v oblasti bezpečnosti však odporúčajú použitie sofistikovanejších brán firewall. Ak chcete túto mimoriadne bezpečnú možnosť, odporúčame vám pozrieť si dobrý balík, ktorý kombinuje antivírusový softvér a softvér brány firewall, napríklad Bitdefender alebo platenú verziu AVG.

Brány firewall pre OSx (Macbook a Mac)

Apple tiež dodáva dobrý predvolený firewall s operačným systémom OSx. Vo väčšine prípadov stačí tento softvér brány firewall. Ak chcete povoliť bránu firewall Apple, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 1. Z ponuky Apple vyberte „System Preferences“.
 2. Kliknite na „Zabezpečenie“ alebo „Zabezpečenie“ & o ochrane osobných údajov “.
 3. Kliknite na záložku „Firewall“.
 4. Odomknite panel kliknutím na visiaci zámok vľavo dole a zadaním mena správcu a hesla.
 5. Firewall aktivujete kliknutím na „Enable firewall“ alebo „Start“.
 6. Kliknite na „Advanced“ a upravte konfiguráciu brány firewall

6. Používajte bezpečné cloudové úložisko

notebook s-lockUistite sa, že vykonávate pravidelné zálohy, najlepšie dvojité zálohy, ktoré sa nachádzajú na dvoch rôznych miestach. Týmto spôsobom, ak bude vaša spoločnosť napríklad vystavená útoku na ransomware, nestratíte všetko. Vďaka nedávnej zálohe budete môcť ľahšie obnoviť svoje systémy.

Je múdre ukladať zálohu lokálne a ďalšie v cloude. Uistite sa, že vaša lokálna záloha je uložená napríklad na externom pevnom disku, ktorý je dôkladne zabezpečený napríklad silným heslom..

Okrem toho je múdre držať zálohu v cloude. Na výber je niekoľko služieb ukladania v cloude. Bez ohľadu na to, ktorú cloudovú službu si vyberiete, vždy však zabezpečte svoj účet silným heslom a podľa možnosti dvojfaktorovou autentifikáciou. Nižšie nájdete niekoľko bezpečných možností, ktoré by ste mohli ľahko nastaviť doma.

názov
Cena za mesiac
skladovanie
Bezpečnostné opatrenia
disk GoogleK dispozícii sú bezplatné a platené verzie15 GB zadarmo256-bitové SSL / TLS a 128-bitové AES
onedriveK dispozícii sú bezplatné a platené verzie5 GB zadarmoŽIADNE šifrované úložisko, SSL šifrované pripojenie
DropboxK dispozícii sú bezplatné a platené verzie2 GB zadarmo128-bitové SSL / TLS a 256-bitové AES
SpiderOakOd 6 € / mesiacOd 150 GBEnd-to-end šifrovanie
megaK dispozícii sú bezplatné a platené verzie50 GB zadarmoEnd-to-end šifrovanie

disk Google

Cloud-Service-Google-Drive-Logo-150x150Disk Google predvolene ukladá vaše súbory pomocou 128-bitového šifrovania kľúčov AES. Okrem toho je pripojenie na a zo serverov Disku Google šifrované pomocou 256-bitové SSL / TLS, čo je dnes dobrý štandard. Okrem toho môžete v službe Disk Google ľahko spolupracovať s kolegami pomocou služby Dokumenty Google. Bez predplatného získate 15 GB úložného priestoru, čo je pre mnohých viac ako dosť.

onedrive

onedrive_logo_200x200-min-138x138OneDrive štandardne na ukladanie súborov nepoužíva šifrovanie. Na pripojenie a zo serverov OneDrive sa však používa šifrovanie SSL. Jednou výhodou OneDrive oproti jednotke Google je, že OneDrive vám umožňuje prístup k celému balíka Office Suite vo vašom prehliadači. To vám umožní ľahko upravovať dokumenty z vášho prehliadača. Bez plateného predplatného vám spoločnosť OneDrive poskytne 5 GB úložného priestoru. Za 2 $ mesačne získate 100 GB úložného priestoru a za 7 dolárov mesačne môžete získať rozšírený balík, ktorý sa dodáva s 1 TB úložného priestoru a celým balíkom Office Suite.

Dropbox

dropbox_logo_200x200-min-138x138Dropbox je jednou z najpopulárnejších cloudových služieb, ktoré sú dnes k dispozícii. Výhodou Dropboxu je to, že vám umožňuje ľahko zdieľať dokumenty s ostatnými, ktorí tiež používajú službu. Dropbox v predvolenom nastavení ukladá vaše súbory pomocou šifrovania 256-bitovým kľúčom AES. Ďalej je pripojenie k serverom Dropbox az neho zabezpečené 128bitovým šifrovaním SSL / TLS AES. S bezplatnou verziou Dropboxu dostanete 2 GB úložného priestoru. Za 9,99 € získate nie menej ako 2 TB úložného priestoru.

SpiderOak

spideroak_logo-138x138Služba SpiderOak One Backup poskytuje bezpečný spôsob, ako ľahko spúšťať zálohy a použitie end-to-end šifrovanie chrániť vaše súkromie. Nevýhodou SpiderOak je, že nie je k dispozícii bezplatná verzia. SpiderOak však má skúšobnú verziu, takže môžete službu vyskúšať zadarmo po dobu 21 dní. Po skončení bezplatného obdobia sú náklady na ich najlacnejšie programové náklady 6 € / mesiac za 150 GB úložného priestoru.

mega

mega_logo_200x200-min-138x138Mega založil Kim Dotcom, internetový hrdina kultúry, ktorý sa už roky zaviazal k slobode internetu. V dôsledku toho bola spoločnosť Mega zriadená s ohľadom na súkromie a jej použitie end-to-end šifrovanie správne zašifrovať všetky svoje súbory. Výhodou Mega je, že môžete začať s jej bezplatnou verziou, ktorá poskytuje 50 GB úložného priestoru. Ďalej platíte iba 4,99 EUR mesačne za 400 GB úložného priestoru.

Zálohovaním svojej práce lokálne aj v cloude zabezpečíte, že šanca na stratu z akéhokoľvek dôvodu sa výrazne zníži. Nezabudnite primerane zabezpečiť svoje úložisko, aby vaše zálohy a ďalšie súbory neboli doširoka otvorené útokom hackerov. Ak chcete, môžete si prečítať viac o najbezpečnejších možnostiach cloudového úložiska.

7. Používajte silné heslá a správcov hesiel

Použitie silných a bezpečných hesiel je nevyhnutné. Vytváranie slabého prepojenia potrebného na to, aby spôsobilo vážne problémy celej spoločnosti, vyžaduje iba jedného zamestnanca, aby použil ľahko rozlúštiteľné heslo. Preto je kľúčová solídna politika hesiel.

Vždy používajte silné, bezpečné a jedinečné heslá a nikdy nepoužívajte heslo na viac ako jednej platforme. Ak by ste chceli vedieť, ako vytvoriť také heslá, prečítajte si nášho sprievodcu k tejto téme.

Je pre vás ťažké zapamätať si heslá všetkých vašich rôznych účtov? Nie si sám. Ak je to tak našťastie, môžete použiť správcu hesiel, napríklad Remembear alebo Blur. Tieto nástroje ukladajú všetky vaše heslá v bezpečnom prostredí, takže si ich už nemusíte pamätať. Okrem toho môžete jediným kliknutím pristupovať ku všetkým svojim rôznym aplikáciám.

8. Dajte si pozor na e-mailové adresy (koronavírus) phishing

phishing-hook-with-passwordJe potrebné si uvedomiť, že veľa zločincov sa osobitne zameriava na ľudí, ktorí pracujú z domu. Bežnou taktikou sú phishingové e-maily. Medzi príklady takýchto e-mailov patria phishingové e-maily, ktoré údajne zaslala Svetová zdravotnícka organizácia s cieľom informovať ľudí o COVID-19. Na tieto druhy správ by ste samozrejme nemali odpovedať ani klikať na pochybné odkazy.

E-maily na neoprávnené získavanie údajov sú jednou z najbežnejších metód používaných počítačovými zločincami na infikovanie počítačov obetí škodlivým softvérom. E-maily na neoprávnené získavanie údajov sa tiež používajú na podvádzanie obetí pri zverejňovaní citlivých údajov. Posledné, čo chcete, je, aby počítačoví zločinci používajúci phishingové e-maily, ako sú vyššie uvedené, infikovali váš počítač napríklad nebezpečným spywarom, aby ukradli všetky vaše citlivé informácie o zákazníkoch.

9. Usporiadajte si svoje pracovisko

Zabezpečenie online presahuje správne nastavenie počítača. Môžu sa pokaziť veci, ktoré sa netýkajú elektronických zariadení. Nikdy napríklad nepíšte svoje heslá na kúsok papiera. Ak sa to dostane do nesprávnych rúk, bezpečnosť vášho systému je okamžite ohrozená. Tiež sa neodporúča uchovávať vaše fyzické zálohy uložené na zariadeniach, ako sú externé pevné disky, v tesnej blízkosti vášho počítača. Môže to znieť trochu extrémne, ale v prípade požiaru dôjde k strate počítača aj záloh.

10. Záver: Práca z domu je zaujímavá, ale predstavuje riziká

Práca z domu ponúka v mnohých prípadoch zaujímavú alternatívu k práci v kancelárii. Najmä v čase krízy, rovnako ako v prípade koronavírusu, je práca na diaľku pre mnohých ľudí dobrou voľbou. Bohužiaľ, ako sme videli, práca z domu prináša určité riziká. Uistite sa, že vaše počítačové systémy sú aktuálne a chránené antivírusovým skenerom a bránou firewall. Zabezpečte svoje internetové pripojenie vždy pomocou dobrej VPN. Nakoniec sa uistite, že máte zabezpečený záložný systém a dajte si pozor na phishing a počítačovú kriminalitu.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me