Phishing: Čo je to? Dávajte si pozor na falošné správy a e-maily!

Pravdepodobne ste už o phishingu počuli. Takmer neustále sa spoločnosti, spravodajské strediská a ďalšie organizácie snažia varovať pred tým. Čo je to presne phishing? Tento článok vám povie všetko o tejto forme počítačovej kriminality. Hovoríme o tom, čo to je, ako to rozpoznať a ako sa proti tomu môžete chrániť. Ukážeme vám tiež, čo máte robiť, ak ste obeťou pokusu o phishing.


Čo je to phishing?

Phishingový háčik s heslom

Phishing je druh počítačovej kriminality, ktorej obete nevedomky poskytujú zločincom prístup k ich osobným informáciám alebo spätnému účtu. Zvyčajne k tomu dôjde v dôsledku zaslania phishingového e-mailu obeti. Zdá sa, že tento e-mail pochádza od oficiálnej organizácie alebo firmy, ale v skutočnosti bol odoslaný zločincom. Títo zločinci urobia všetko pre to, aby ich e-maily vyzerali čo najvernejšie. Používajú napríklad logá oficiálnych webových stránok a spoločností. V uvedených e-mailoch sa od obetí často žiada, aby klikli na odkaz alebo otvorili prílohu.

Ak kliknete na odkaz v phishingovom e-maile, možno sa ocitnete na stránke, ktorá vyzerá ako oficiálna webová stránka, ale je iba falošnou kópiou. Trestné dúfa, že na túto stránku zadáte svoje osobné údaje a citlivé informácie, napríklad vyplnením prihlasovacej obrazovky. Keď to urobíte, zločinec bude mať prístup k týmto informáciám. Aj otvorenie prílohy v phishingovej pošte by mohlo spôsobiť veľa problémov. Možno by ste vedome nainštalovali do svojho počítača škodlivý softvér, napríklad vírus alebo spyware. To môže následne viesť k tomu, že zločinec získa o vás všetky druhy osobných informácií, napríklad vaše bankové údaje. Niekedy dokonca inštalujú roboty, aby vytvorili botnet a vykonali útoky DDOS.

Konečným cieľom phishingového zločince je využiť krádež vašich peňazí alebo osobných údajov. Odtiaľ pochádza meno „phishing“. Kybernetickí zločinci „lovia“ pre vašu informáciu: vyhodia svoj digitálny rybársky prút (e-mail) a čakajú, kým sa obeť hryzie. Používajú strachy a emócie príjemcu, aby ich podvod fungoval. Mohli by napríklad predstierať, že na vás čaká nezaplatená platba, a povedia vám, že ak okamžite nezaplatíte, riskujete pokutu. Obete často panikária, keď to čítajú a robia, ako sú požiadané, a padajú za zločincove triky. Necítite sa hlúpy, ak sa vám to stalo. Môže byť neuveriteľne ťažké rozlíšiť falošnú správu od skutočnej dohody.

Rôzne druhy phishingu

Vo všeobecnosti je e-mail pre zločincov veľmi účinným médiom, pretože im umožňuje osloviť tisíce ľudí naraz. Trávia čo najmenej času, dokážu ukradnúť veľa peňazí, pokiaľ malá časť príjemcov padá na podvod. Nekončí však e-mailami. Tu je niekoľko ďalších foriem phishingu, na ktoré by ste si mali dávať pozor, či už ide o podvody na sociálnych sieťach alebo prostredníctvom klasickej pošty.

Podvody SMS a WhatsApp

Whatsapp LogoPočítačoví zločinci neustále premýšľajú o nových spôsoboch, ako ukradnúť obetiam peniaze. Tieto techniky môžu byť efektívnejšie a lukratívnejšie, pretože ľudia o tom jednoducho ešte nevedia. Text vašej banky nemusí byť vždy hoden vašej dôvery. To isté platí pre správu WhatsApp od oficiálnej organizácie, ktorá vás žiada o zaplatenie faktúry, na ktorú si nepamätáte nič. V posledných rokoch sa WhatsApp používa stále viac a viac pri podvodoch typu phishing.

Dostali ste podozrivú správu? Môže byť veľmi ťažké zistiť, či faktúra musí byť skutočne zaplatená alebo je to iba pokus o ukradnutie vašich peňazí. Najlepšie je kontaktovať organizáciu, ktorá správu údajne odoslala. Navštívte ich oficiálnu webovú stránku vyhľadaním správnych kontaktných informácií online bez toho, aby ste klikli na akékoľvek odkazy v správe, alebo tam nepoužili informácie. Kriminálnici, ktorí neoprávnene získavajú údaje, sú často dosť chytrí na to, aby mohli zmeniť svoje kontaktné informácie na spoločnosť. Ak spoločnosť nepozná nič o tejto správe, uistite sa, že vie, že niekto v jej mene odosielal phishingové správy.

Falošné faktúry

Kybernetickí zločinci zneužívajú nielen sociálne médiá, ale aj tradičnejšie formy komunikácie. Jednou z najbežnejších podvodov, najmä tých, ktorí majú vlastný podnik, sú falošné faktúry. Podvodníci posielajú falošnú, ale veľmi reálne vyzerajúcu faktúru, ktorá vám povie, aby ste zaplatili rýchlo alebo znášali následky. Často vám hovoria, aby ste poslali peniaze na konkrétny spätný účet. Niekedy dokonca tvrdia, že máte dlhy, a ak rýchlo neprevediete peniaze, pošlú inkaso dlhov. Aj keď je možné takýto list dostať od oficiálnych inštitúcií (za extrémnych okolností), môže to byť aj prípad phishingu. To znamená, že hrozby sú zvyčajne nepravdivé. Ak peniaze prevediete, skončí to len vo vreckách podvodníkov.

Ak chcete skontrolovať, či je faktúra alebo pripomenutie platby legitímne, zavolajte spoločnosti, ktorá ju poslala. Opäť však nepoužívajte kontaktné informácie uvedené na faktúre. Vždy choďte na oficiálnu webovú stránku spoločnosti, ktorá je uvedená na faktúre, a zavolajte alebo pošlite e-mailom. Pred zaplatením akejkoľvek sumy požiadajte o potvrdenie faktúry, uvedenú sumu peňazí a účet, na ktorý by sa mal previesť.

E-maily alebo správy zo sociálnych médií od priateľov alebo príbuzných

Ak zločinca získal prístup k e-mailovému alebo sociálnemu mediálnemu účtu obete (napríklad prostredníctvom predchádzajúceho útoku typu phishing), mohol by to použiť na nájdenie nových obetí. Zločinec sa môže pokúsiť prinútiť ostatných, aby mu poslali peniaze poslaním správ priateľom hacknutého účtu. Tieto správy sa často začnú jednoduchým „Ahoj, ako sa máš?“. Keď ľudia reagujú, zločinec bude žiadať peniaze. Tu je príklad takej phishingovej správy, v ktorej bol John účet napadnutý a kybernetický zločin pristupuje k svojmu kamarátovi Matthewovi cez Facebook:

Správa Phishingu na Facebooku

Keď začujete problémy s priateľom, pravdepodobne im chcete pomôcť. Počítačoví zločinci zneužívajú túto tendenciu vytváraním pocitu naliehavosti: John uviazol v zahraničí a musí sa čo najskôr dostať domov. Ak sa Matthew rozhodne pomôcť mu, nevedomky prevedie peniaze na bankový účet, ktorý nie je John, ale je kybernetický. Zločinec môže požadovať prevod peňazí cez PayPal, Western Union, Moneygram alebo Bitcoin. V niektorých prípadoch sa zločinci budú snažiť zmapovať celú sieť priateľov na napadnutom účte a dokonca prečítať minulé správy. Tieto informácie použijú na to, aby ich pokus o neoprávnené získavanie údajov (phishing) vyzeral čo najpresvedčivejšie.

Dostali ste správu od priateľa prostredníctvom e-mailu, Facebooku alebo inej platformy sociálnych médií so žiadosťou o peniaze? Buď opatrný. Spojte sa s osobou, s ktorou si myslíte, že s vami hovoríte, napríklad zavolajte im. Týmto spôsobom môžete skontrolovať, či majú skutočne problémy. Ak nie, ich účet bol napadnutý.

„Phishing“ cez telefón

Smartphone s obrázkom ucha

Phishing sa niekedy uskutoční telefonicky. Môže k tomu dôjsť, keď zločinci už majú prístup k bankovému účtu obete, ale potrebujú aj ďalšie informácie. Ak obeť spolupracuje, nevedomky prevádzajú peniaze zločincom. Môže k tomu dôjsť nasledujúcim spôsobom:

 1. Trestný je prihlásený do bankového prostredia obete a začne prevádzať peniaze na svoj vlastný účet.
 2. Trestný zavolá obeť a predstiera, že je zamestnancom banky, a žiada o kód TAN, ktorý obeť dostala (napríklad prostredníctvom textu)..
 3. Ak obeť oznámi kód (ktorý bol skutočne odoslaný na overenie platby), zločinec ho použije na dokončenie transakcie na svoj vlastný bankový účet..

Kriminálnici, ktorí neoprávnene získavajú údaje, by tiež mohli predstierať, že sú zamestnancami systému Windows alebo výrobcu vášho počítača alebo smartfónu. Tvrdia, že zavolajú, aby vyriešili technický problém. Namiesto toho vás prinútia prihlásiť sa na nebezpečnú webovú stránku, ktorá im umožňuje prístup k počítaču a osobným informáciám. V niektorých prípadoch dokonca do vášho zariadenia nainštalujú ransomware. To znamená, že všetky vaše súbory budú šifrované a prijaté ako rukojemníci. Nebudete mať k nim prístup, pokiaľ ich nezaplatíte. Ak ste sa stali obeťou ransomware, nezabudnite kontaktovať políciu.

V poslednej dobe sa po telefóne objavili správy o inom type phishingu. Zločinec vás zavolá z podivného, ​​zvyčajne cudzieho čísla. Keď zdvihnete ruku, nič nepočujete. Až neskôr vám váš telefónny účet preukáže, že vám telefónny hovor stojí veľké množstvo peňazí. Aby ste sa pred takýmto podvodom nezabránili, jednoducho nevyberajte žiadne hovory.

Ak ste už niekedy zavolali zamestnancom z určitej banky alebo firmy, okamžite neposkytujte svoje osobné údaje, ako je adresa alebo číslo bankového účtu. Vždy sa uistite, že používate správne oficiálne telefónne čísla firmy a či si skutočne voláte so zástupcom tejto spoločnosti.

Ako rozpoznať phishing

Dostali ste e-mail, text alebo inú správu od oficiálnej inštitúcie alebo priateľa so žiadosťou o peniaze? Predtým, ako niečo urobíte, premýšľajte dvakrát! Či už to vyzerá ako správa od vlády, internetového obchodu, IRS, vašej banky, poisťovne alebo webovej stránky ako Amazon, môžete sa namiesto toho zaoberať zločincom. Ďalším typom phishingu je známy e-mail zaslaný „nigérijským kniežaťom“ alebo vzdialeným príbuzným, ktorý predstiera, že má prístup k veľkému množstvu peňazí. Predtým, ako vám môžu niečo poslať, je však potrebné, aby ste im niečo odovzdali. Nespadnite na tieto druhy pascí. Nie sú skutoční.

Pretože phishing môže byť ťažké zistiť, je dôležité vedieť, čo treba hľadať pri kontrole, či je správa legitímna alebo nie. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu rozpoznať pokus o phishing.

Tip 1: Pozdravy, jazykové, pravopisné a gramatické chyby

Zvyčajne sú e-maily na neoprávnené získavanie údajov odosielané mnohým ľuďom naraz. To znamená, že nie sú vždy personalizované. Namiesto toho nakoniec dostanete e-mail so štandardným textom „Vážený pán / pani“ alebo niečo podobné na začiatku. Predtým, ako s e-mailom urobíte niečo iné, vždy zvážte, či je zvláštne, ak to nebude riešiť napríklad vaša banka.

Zvyčajne môžete povedať, že e-mail je falošný, keď obsahuje veľa pravopisných alebo gramatických chýb. Počítačoví zločinci, ktorí posielajú poštu, nie sú v angličtine najčastejšie a robia zjavné chyby. Ďalšou technikou často používanou pri phishingových správach je vytvorenie naliehavosti. Jazyk ako „URGENT“, „DÔLEŽITÉ“ alebo „ZÁVEREČNÉ UPOZORNENIE“ môže naznačovať, že sa zaoberáte phishingovým e-mailom..

Stále to tak nie je. Existujú e-maily a webové stránky, ktoré neoprávnene získavajú údaje, ktoré neobsahujú žiadne chyby a dokonca začínajú nejakým personalizovaným pozdravom. Našťastie sú tu ďalšie veci, na ktoré si môžete dávať pozor, ako vám povieme v našich ďalších tipoch.

Tip 2: Pozrite sa na odosielateľa e-mailu

Zoznam s lupouE-maily na neoprávnené získavanie údajov (phishing) sa často odosielajú prostredníctvom podvodných e-mailových adries. Vždy sa pozrite na e-mailovú adresu odosielateľa a skontrolujte, či je legitímna. Napríklad, ak ste klientom Bank of America, môžete dostať oficiálne e-maily z adries končiacich na adrese @ bankofamerica.com. Pretože počítačoví zločinci nevlastnia túto doménu, nemôžu používať tieto e-mailové adresy. Namiesto toho sa ho pokúsia odoslať z veľmi podobnej domény alebo použiť všeobecného poskytovateľa e-mailu. Mohli by napríklad použiť [email protected] alebo niečo končiace na @ americanbank.com. Dokonca ani úmyselné pravopisné chyby nie sú neobvyklé: pridaním jedného alebo dvoch písmen do pôvodnej domény sa zločinci pokúsia oklamať, aby sa správa považovala za legitímnu. E-mailové adresy, ktoré neoprávnene získavajú údaje, niekedy pozostávajú z náhodných čísel a písmen. Sú ľahko rozpoznateľné a nikdy by vám nemalo dôverovať.

V niektorých prípadoch sa zdá, že phishingová správa obsahuje dôveryhodného odosielateľa. Niekedy sa zdá, že sa odosiela aj z vašej vlastnej e-mailovej adresy. Nazýva sa to „spoofing e-mailov“ a dochádza k mnohým kompromisom v phishingu a e-maile v podnikoch (BEC). Nespadnite za to. Ak máte pochybnosti, vždy sa obráťte na odosielateľa vyhľadaním vhodných kontaktných informácií na ich oficiálnych webových stránkach. Ak ide o e-mail z vašej vlastnej adresy, jednoducho ho ignorujte.

Tip 3: Nezdieľajte osobné informácie

Ak dostanete e-mail, text alebo inú správu s požiadavkou na osobné údaje, napríklad vaše prihlasovacie údaje, môže to byť zlé znamenie. Nikdy nezdieľajte svoje osobné údaje ani informácie o účte prostredníctvom e-mailu (alebo iného textového média), ak si nie ste istí, či sú úplne bezpečné. Mnoho legitímnych firiem nikdy nebude požadovať vaše informácie priamo. Platí to najmä v prípade hesiel, kódov TAN a iných informácií týkajúcich sa konkrétneho účtu. Nezáleží na tom, ako skutočný e-mail alebo správa môže vyzerať, uchovajte svoje informácie v súkromí. Ak si nie ste istí, či je správa skutočná alebo nie, kontaktujte skutočnú organizáciu prostredníctvom ich oficiálnych webových stránok alebo im zavolajte. Nikdy neodpovedajte na tieňované správy a neklikajte na odkazy, ktorým neveríte.

Tip 4: Dajte si pozor na podozrivé prílohy

Jednoduché kliknutie na prílohu v phishingovej správe by už mohlo do vášho zariadenia nainštalovať spyware, ako sú keyloggery a trójske kone. Otvorte iba súbory, ktorým úplne dôverujete a očakávate ich odoslanie. Dajte si pozor na akékoľvek názvy súborov a typy súborov, ktoré sa zdajú byť neobvyklé. Súbory končiace na .PSČ alebo .exe nemala by sa dôverovať nominálnou hodnotou. Ani súbory PDF nie sú vždy bezpečné. Nižšie nájdete prehľad prípon súborov, ktoré by sa mohli použiť v phishingových e-mailoch.

 • .netopier(Šarža)
 • .com(príkazový súbor)
 • .cpl(Ovládací panel)
 • ..docm(Microsoft Word s makrami)
 • .exe(Spustiteľný súbor Windows)
 • .poháre(Java)
 • .js(JavaScript)
 • .pif(Informačný súbor o programe)
 • ..pptm(Microsoft PowerPoint s makrami)
 • .PS1(Windows PowerShell)
 • .scr(Súbor šetriča obrazovky)
 • .vbs(Skript jazyka Visual Basic)
 • .WSF(Windows Script File)
 • .xlsm(Microsoft Excel s makrami)
 • .PSČ (Stlačeného)

Ak chcete vedieť, aký typ súboru je určitá príloha, jednoducho skontrolujte písmená názvu súboru za bodkou.

Počítačoví zločinci sa vás môžu pokúsiť oklamať pridaním prípony súboru k názvu súboru. Môžu sa napríklad pokúsiť prinútiť vás, aby ste verili, že pracujete so súborom PDF tak, že ho nazvite „InvoicePDF.exe“. Namiesto toho je to súbor .exe, ktorý sa používa na inštaláciu škodlivého softvéru.

Tip 5: Dajte si pozor na podozrivé odkazy

Prenosný počítač ComputervirusNašli ste odkaz v e-maile, ktorému neveríte? Neklikajte na to. Nie každý odkaz vedie na miesto, kde sa hovorí, že vás dovedie. Našťastie to môžete ľahko skontrolovať umiestnením kurzora myši na odkaz (bez kliknutia naň!) A skontrolovaním ľavého dolného rohu prehliadača. Zobrazí sa malý biely pruh s presnou webovou stránkou, na ktorú odkaz vedie. Je to web, ktorý nepoznáte alebo ktorému neveríte? Potom budete pravdepodobne riešiť pokus o phishing.

Táto adresa môže dokonca vyzerať ako dôveryhodná webová stránka, ale môže vás prinútiť oklamať. Vždy skontrolujte, či je všetko správne napísané a či je doména správna (napríklad bankofamerica.com/ info namiesto bankofamerica.officialwebsite.com/Info). Pri používaní smartfónu alebo tabletu buďte obzvlášť opatrní, pretože je veľmi ľahké náhodne na niečo kliknúť.

Tip 6: Zostaňte v slučke

Technológia a počítačová kriminalita sa neustále vyvíjajú. Stále sa objavujú nové spôsoby, ako sa chrániť pred phishingom a inými formami online trestnej činnosti, rovnako ako nové spôsoby, ako sa zločinci pokúšajú oklamať svoje obete. Z tohto dôvodu je dôležité mať neustále informácie o najnovších správach o phishingu a všetkom, čo s tým súvisí. Ak čítate tento článok, už ste na dobrej ceste. Dbajte tiež na našu sekciu správ. Môžu sa vyskytnúť varovania pred medzinárodnými pokusmi o phishing, ktoré vydali podniky alebo vlády.

Tip 7: Dôverujte svojej intuícii

Ak si nie ste úplne istí, či môžete dôverovať správe, e-mailu alebo webu, potom to neverte. Je lepšie byť v bezpečí ako ľutovať. Spojte sa so skutočnou organizáciou a opýtajte sa na ňu. Ak to nie je možné, môžete tiež vyhľadať e-mailovú adresu odosielateľa online. Ak sa jedná o pokus o neoprávnené získavanie údajov (phishing), ktorý sa už nejaký čas používa, pravdepodobne sa s ním ostatní už pravdepodobne vyrovnali a budú vám schopní povedať, či je bezpečný alebo nie..

Ako sa vyhnúť phishingu

Existuje mnoho spôsobov, ako rozpoznať e-mail na neoprávnené získavanie údajov (phishing), ale je ešte lepšie, ak sa s nimi nestretnete. Tu je niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu zastaviť phishing.

 • Na svojich účtoch používajte dvojfaktorové overenie: ak potrebujete pri prihlasovaní na dôležité účty prejsť dvoma krokmi (napríklad pomocou verifikačného kódu), je pravdepodobnosť, že počítačoví zločinci získajú plný prístup k vášmu účtu, omnoho slabšia.
 • Aktivujte svoj spamový filter: váš poskytovateľ e-mailových služieb má pravdepodobne niekoľko nastavení, pomocou ktorých môžete zabrániť spamu vo vašej doručenej pošte. Možno vám to nezabráni v prístupe k všetkým e-mailom, ktoré neoprávnene získavajú údaje, ale poskytne vám ďalšiu úroveň zabezpečenia, takže sa škodlivé e-maily stretnete menej často. Uistite sa, že všetky dôležité e-mailové adresy, z ktorých môžete dostávať e-maily, boli umiestnené na bielej listine, aby náhodne nekončili vo vašom priečinku so spamom..
 • Vaše údaje zdieľajte iba na zabezpečených webových stránkach: panel s adresou vám oznámi, či je spojenie medzi vami a webom, ktorý navštevujete, zabezpečené. Ak je, na ľavej strane adresy URL sa zobrazí malý uzavretý zámok a v odkaze „https: //“ (vrátane „s“). Ak toto chýba, na tejto stránke by ste nemali zdieľať žiadne osobné informácie. Mnoho webových stránok typu phishing začalo používať protokol HTTPS, takže táto malá kontrola vás nebude môcť zachrániť pred všetkými podvodmi. Stále je to dôležitý začiatok. Ak sa chcete dozvedieť viac o HTTPS, napísali sme k tejto téme celý článok.
 • Uistite sa, že viete, ako sa môžete chrániť online: s tým vám pomôže 8 jednoduchých krokov na bezpečné pripojenie k internetu.

Pracuje ako peniaze Mule: náhodne trestné

Moneybag s znakom dolára na počítačiNiektoré phishingové útoky sú spoluprácou medzi viac ako stovkou ľudí. Najväčší kus takejto skupiny tvoria takzvané „peňažné muly“. Títo ľudia (často študenti) dočasne otvárajú svoje bankové účty na phishing. Takto môžu byť ukradnuté peniaze poslané z účtu na účet rýchlo a ľahko, takže je oveľa ťažšie pre orgány, aby vysledovali peniaze späť k skutočnému ľudu, ktorý stojí za operáciou. Prostredníctvom kompenzácie môžu peňažné muličky ponechať malé percento peňazí.

Peňažné muly často prijíma „pastier“. To sa deje buď online, s voľnými pracovnými miestami, ktoré sa zdajú legálne, ale nie, alebo v skutočnom živote. Pastier by mohol ísť na školské ihriská a na iné verejné miesta, aby sa opýtal ľudí, či chcú zarobiť nejaké peniaze navyše. Mnoho múl peňazí si nie je vedomých skutočnosti, že to, čo robia, je nezákonné. Prispievajú k počítačovej kriminalite bez toho, aby o tom vedeli.

Riziko odhalenia políciou je oveľa väčšie pre peňažné muly ako pre osobu za útokom. Cesta ukradnutých peňazí napokon prechádza cez všetky účty peňažných mulov. Odradzujeme každého od účasti na takýchto praktikách. Ak vám niekto ponúkne prácu, ktorá si vyžaduje prístup k vášmu bankovému účtu, niečo „phishy“ sa určite deje.

Čo robiť, keď ste obeťou phishingu?

Stali ste sa obeťou phishingu? Bezpečnostné opatrenia, ktoré by ste mali prijať, závisia od druhu podvodu. Čo môžete urobiť, ak ste sa stali obeťou podvodov typu phishing:

 • Keď ste niekomu dali bankové informácie, zablokujte svoju kartu a zavolajte do svojej banky.
 • Ak ide o účet služby online, rýchlo Zmeň si heslo a ďalšie dôležité informácie.
 • Keď kliknete na podozrivý odkaz alebo stiahnete škodlivý softvér, používať antivírusový softvér na kontrolu počítača a karanténu akýchkoľvek vírusov.
 • vždy kontaktujte skutočnú spoločnosť alebo osobu a povedzte im, čo sa stalo. Môžu vám pomôcť alebo aspoň upozorniť ostatných.
 • Nahlásiť phishing príslušným orgánom, napríklad polícii.
 • Informujte svojich priateľov (online) o podvode. Zločinec môže vaše údaje použiť na zvýšenie obetí.

záver

Phishing je nepríjemný druh online trestného činu. Kliknutie na škodlivý odkaz alebo prihlásenie na nesprávny web môže mať katastrofálne následky. Aby ste sa uistili, že sa toho nestanete obeťou, je dôležité byť informovaný. Vedieť, ako rozpoznať phishingovú správu a čo robiť, keď ju dostanete. Nastavením svojich účtov správnym spôsobom udržiavajte phishing na diaľku. Stalo sa niečo bez ohľadu na to? Nezabudnite sa obrátiť na správne organizácie a podniknúť kroky na minimalizáciu škôd.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me