Čo sú trójske kone a ako sa môžete chrániť?

Trójske kone sú typom malvéru, ktorý sa javí ako legitímny program na podvádzanie používateľov. Keď však používateľ stiahne program, trójsky kôň infikuje svoj systém. Svoje meno odvodzujú z gréckej mytológie. Existuje mnoho rôznych druhov trójskych koní, ktoré môžu vykonávať rôzne škodlivé činnosti. Tu je potrebné vedieť o trójskych koncoch a o tom, ako pred nimi môžete chrániť svoje zariadenia.


Čo sú trójske kone?

Trójsky kôň alebo trójsky kôň je bežnou formou škodlivého softvéru, ktorý sa maskuje ako legitímny softvér. Nie sú to pravé vírusy, pretože sa nemôžu šíriť samy od seba. Namiesto toho ich používateľ stiahne a verí, že sú legitímnym nástrojom alebo programom.

Akonáhle je na vašom počítači trójsky kôň, existuje mnoho rôznych škodlivých opatrení, ktoré môže podniknúť. Tu sú niektoré z najbežnejších typov trójskych koní:

 • Trojan-Downloader: Vírus, ktorý sťahuje a inštaluje malware.
 • Trójskych koňov: Programy, ktoré hackeri používajú na inštaláciu vírusov. Antivírusový softvér ich zvyčajne nezistí.
 • ransomware: Trójsky kôň, ktorý šifruje vaše údaje, takže k nim už nebudete mať prístup. Kybernetický zločin potom požaduje, aby ste za dešifrovací kľúč zaplatili výkupné. Kľúč však nie vždy poskytujú a je veľmi ťažké alebo nemožné bez neho údaje dešifrovať.
 • Trojan-Banker: Škodlivý softvér, ktorý kradne vaše finančné informácie, napríklad informácie o kreditných kartách a účty online bankovníctva.
 • Trojan Rootkits: Programy, ktoré skrývajú vybrané aktivity v počítači a bránia vám v detekcii škodlivého softvéru. To znamená, že malware sa môže na vašom počítači spustiť dlhšie, kým si uvedomíte, že niečo nie je v poriadku.
 • Zadný trójsky kôň: Toto je obzvlášť bežná forma trójskych koní. Poskytuje počítačovým zločincom vzdialený prístup k počítaču, aby nad nimi mali kontrolu. To znamená, že hackeri môžu odosielať, prijímať alebo mazať súbory, manipulovať s vašimi údajmi, reštartovať počítač a oveľa viac. Hackeri ich niekedy používajú na vytvorenie celej siete počítačov typu „Zombie“ s názvom Botnet a páchania počítačových trestných činov.
 • Trojan-FakeAV: Tieto typy trójskych koní sa javia ako antivírusový softvér. Tvrdia, že vo vašom počítači sú bezpečnostné hrozby a ponúkajú ich za poplatok. Hrozby v skutočnosti neexistujú a programy sa v skutočnosti od vás snažia vydierať peniaze.

Aké sú riziká trójskych koní??

Existujú desiatky rôznych druhov trójskych koní a škody, ktoré spôsobia, sa veľmi líšia. Ransomware Trójske kone môžu šifrovať vaše údaje, aby ste ich nemohli obnoviť, a iné typy trójskych koní môžu ukradnúť vaše heslá, zničiť alebo odstrániť vaše súbory alebo deaktivovať antivírusové programy a programy brány firewall. Trójske kone môžu tiež nainštalovať keyloggery, ktoré zisťujú vaše stlačenia klávesov a môžu dešifrovať vaše prihlasovacie informácie pre online účty.

Počítačoví zločinci môžu tiež použiť trójske kone na prevzatie počítača a jeho diaľkovú kontrolu, aby vykonávali svoju ponuku. Hackeri tak môžu pristupovať ku všetkým vašim súborom a účtom, ukradnúť vašu totožnosť alebo dokonca použiť počítač na vykonávanie počítačových útokov.

Trójske kone sú neuveriteľne nebezpečným typom škodlivého softvéru a počítačoví zločinci ich môžu používať na rôzne škodlivé účely. Okrem toho ich užívatelia veľmi ťažko zisťujú a antivírusový softvér im často uniká.

Ako trójske kone infikujú váš počítač?

Počítač pre trójske koneTrójske kone sa maskujú ako legitímne programy a infikujú počítače, keď ich používatelia stiahnu. Často sa zobrazujú ako e-mailové prílohy od dôveryhodných organizácií alebo kontakty z vášho zoznamu kontaktov. Hacker používa tieto mená na to, aby vás presvedčil o otvorení odkazov, súborov alebo webových stránok. Trójske kone možno tiež zamaskovať za bezplatné stiahnutie hier, webové stránky, nástroje prehliadača alebo aplikácie. Po stiahnutí programu sa trójsky kôň nainštaluje a spustí po každom zapnutí počítača. Trójske kone sa nerozširujú samy osebe a zvyčajne vyžadujú, aby si užívateľ stiahol nesprávny program. Môžete im zabrániť v infikovaní vášho počítača tak, že nikdy neotvoríte súbor ani nepreberiete program, s ktorým nie ste oboznámení.

Čo môžem urobiť, keď infikujú môj počítač trójske kone?

Dvomi hlavnými spôsobmi, ako môžete odstrániť trójske kone z počítača, sú softvér na odstránenie trójskych koní alebo manuálne odstránenie škodlivého softvéru.

Mnoho antivírusových spoločností ponúka v rámci svojich služieb odstraňovače trójskych koní. Jednou z možností je Avast Free Antivirus, ktorý má bezplatný odstraňovač trójskych koní. Tento program identifikuje všetky trójske kone vo vašom počítači alebo zariadení a odstráni ich za vás. Niektoré ďalšie spoločnosti, ktoré ponúkajú nástroje na odstraňovanie trójskych koní, sú MalwareFox a Bitdefender.

Ak chcete skúsiť trójske kone odstrániť manuálne, musíte podniknúť niekoľko krokov. Ak je váš systém napadnutý trójskym koňom, často dostanete chybu DLL. Môžete skopírovať chybu a urobiť nejaký online prieskum, ktorý vám pomôže identifikovať postihnutý súbor exe. Ďalej musíte zrušiť funkciu obnovenia systému a reštartovať počítač. Po reštarte stlačte kláves F8 a vyberte položku Núdzový režim. Potom otvorte ovládací panel a odstráňte súbory trójskych koní. Posledným krokom je otvorenie priečinka Windows System a vymazanie zvyšku programových súborov.

Ako môžem chrániť svoje zariadenia pred trójskymi koňmi?

Ako pri iných formách škodlivého softvéru, aj tu môžete urobiť niekoľko vecí na ochranu počítača a zariadení pred trójskymi koňmi. Tu sú najdôležitejšie:

 • Nikdy neotvárajte prílohu ani nepreberajte program, pokiaľ presne neviete, čo to je. Platí to pre všetky druhy škodlivého softvéru, ale trójske kone sú špeciálnym prípadom, pretože na infikovanie počítača vyžadujú zásah používateľa..
 • Na ďalšiu ochranu pred trójskymi koňmi a iným škodlivým softvérom používajte antivírusový softvér od dôveryhodnej spoločnosti. Môžete si vybrať ten, ktorý obsahuje odstraňovač trójskych koní, ktorý prehľadá váš systém, aby ste sa uistili, že ste si trójsky kôň náhodou nestiahli, a ak bude detekovaný, odstráni ich z vášho počítača. Pravidelne kontrolujte počítač. Bitdefender sa nám páči ako spoločnosť poskytujúca dobrý antivírusový softvér.
 • Aktualizujte svoj softvér vrátane operačného systému a prehľadávača. Počítačoví zločinci často identifikujú zraniteľné miesta v softvérových programoch a využívajú ich na inštaláciu škodlivého softvéru. Výrobcovia softvéru často vydávajú aktualizácie, ktoré sa zaoberajú týmito chybami zabezpečenia, preto je dôležité, aby ste si aktualizácie sťahovali, keď sú k dispozícii.
 • Zabezpečte svoje pripojenie na internet pomocou zabezpečenia pomocou brány firewall. Tieto programy pracujú na blokovaní nevyžiadaných spojení a môžu pomôcť zabrániť trójskym koňom. Používatelia systému Windows majú prístup k bráne Windows Firewall a kvôli vyššej ochrane sa musia uistiť, že sú zapnuté.

Záverečné myšlienky

Trójske kone sú neuveriteľne rozmanitý druh malvéru, ktorý môže na vašom počítači vykonávať rôzne druhy škodlivých aktivít. Medzi tieto činnosti môže patriť odcudzenie vašich finančných informácií, zaznamenávanie úhozov alebo dokonca zmena vášho počítača na zombie riadeného počítačovými zločincami..

Aj keď ich používatelia často sťahujú, môžu tiež podniknúť kroky, aby zabránili trójskym koňom. Vykonaním základných bezpečnostných opatrení a používaním antivírusového softvéru s odstraňovačom trójskych koní môžete výrazne znížiť riziko infekcie trójskymi koňmi..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me