Čo sú keyloggery a ako sa môžete chrániť?

Keyloggery sú v súčasnosti čoraz častejším typom škodlivého softvéru, ktorý ohrozuje malware. Tieto programy zaznamenávajú každé stlačenie klávesu, ktoré urobil používateľ, a hackeri môžu tieto údaje použiť na dešifrovanie vašich hesiel a iných dôverných informácií. Bohužiaľ, keyloggery sa dajú veľmi ťažko zistiť. To znamená, že vaše informácie môžu byť ohrozené na dlhú dobu bez toho, aby ste o tom vedeli. Prečítajte si ďalšie informácie o tom, čo sú keyloggery, ako fungujú a ako im môžete zabrániť v prístupe k vášmu počítaču.


Čo je to Keylogging?

Hľadač skiel Keylogger HackerKeylogger alebo logger klávesových skratiek je program, ktorý beží nepretržite na vašom počítači a zaznamenáva každý stlačený kláves. Niektorí rodičia alebo zamestnávatelia ich používajú na sledovanie online aktivít svojich detí alebo zamestnancov, ale počítačoví zločinci ich používajú na krádež údajov o ľuďoch. V iných prípadoch hackeri používajú keyloggery na špionáž v podnikoch a vládach a na prístup k svojim údajom.

Keď keylogger sleduje vaše stlačenia klávesov, informácie sa odosielajú do databázy hackerov online. Tu hackeri triedia údaje a môžu zistiť vaše používateľské meno a heslo pre vaše finančné účty a účty online nakupovania.

Keyloggery nespomaľujú počítače používateľov, čo sťažuje ich odhalenie. Niektorí sa dokonca vložia do operačného systému. Tieto typy keyloggérov sa nazývajú vírusy rootkitov. Iné druhy klávesových blokov ovplyvňujú prehliadače, aplikácie a webové stránky, čím ohrozujú každého, kto ich používa.

Existuje niekoľko rôznych druhov keyloggerov, ktoré môžu hackeri použiť. Hardvérové ​​verzie sú malé zariadenia umiestnené medzi klávesnicou a počítačom na zachytenie stoviek stlačení klávesov. Je však nepravdepodobné, že by niekto zasadil jeden vo vašej domácnosti. Verzie softvéru sú pre používateľov oveľa väčšou hrozbou. Softvérové ​​keyloggery sa vkladajú do vášho počítača, aplikácií alebo prehliadača.

Ako bežné sú keyloggery?

Škodlivé keyloggery ako Zeus Trojan sú stále bežnejšie. Správa spoločnosti Symantec v skutočnosti odhalila, že takmer 50% škodlivého softvéru nepoškodzuje počítače, ale používa sa na zhromažďovanie osobných údajov..

Presnú štatistiku je ťažké dosiahnuť, ale vedec Inštitútu SANS John Bambenek odhaduje, že približne 10 miliónov počítačov v Spojených štátoch je infikovaných škodlivým softvérom na vytváranie kľúčov. Spoločnosť Kaspersky Labs identifikovala viac ako 300 typov keyloggerov. Tieto štatistiky naznačujú, že keyloggery sú mimoriadne bežnou formou škodlivého softvéru a ich popularita rastie.

Aké sú riziká?

Keyloggery sa líšia od iných druhov škodlivého softvéru, pretože nepoškodzujú váš počítač alebo operačný systém. Hlavným nebezpečenstvom keyloggerov je, že hackeri ich môžu použiť na dešifrovanie hesiel a iných informácií zadaných pomocou klávesnice.

To znamená, že počítačoví zločinci môžu zistiť vaše kódy PIN, čísla účtov a prihlasovacie údaje pre finančné, herné a online nákupné účty. Keď budú mať tieto informácie, môžu previesť peniaze z vašej banky, spustiť drahé účty za kreditné karty alebo sa prihlásiť na svoje účty.

Hackeri tiež používajú keyloggery na špehovanie organizácií a vlád, čo môže mať za následok zničujúce zabezpečenie a narušenie údajov.

Okrem toho je keyloggery notoricky ťažké odhaliť. Je to z toho dôvodu, že na váš počítač nemajú žiadny zrejmý vplyv. Keylogger môže pracovať dlho, kým si užívateľ uvedomí, že niečo nie je v poriadku.

Ako keyloggery infikujú váš počítač?

Najčastejšie keyloggery infikujú váš počítač vírusom trójskych koní. Jedná sa o druh softvéru, ktorý sa považuje za užitočný nástroj, ale v skutočnosti je prostriedkom na doručovanie škodlivého softvéru. Keď používateľ nástroj stiahne, môže alebo nemusí fungovať. V oboch prípadoch program nainštaluje malware do vášho počítača.

Hackeri bežne používajú phishing na získanie vírusu trójskych koní na vašom počítači. Keylogger sa nainštaluje, keď používateľ klikne na odkaz alebo otvorí prílohu z phishingového e-mailu. Môže sa tiež nainštalovať, ak používateľ navštívi škodlivý web pomocou zraniteľného prehliadača. Keylogger sa aktivuje, keď užívateľ otvorí stránku.

Aj keď máte v počítači program na ochranu pred škodlivým softvérom, nemusí to brániť keyloggerom dostať sa do vášho systému. Dôvodom je to, že keylogging má legitímne využitie a bezpečnostné programy ho často prehliadajú. Inokedy sa keylogger nainštaluje počas aktualizácie. Bohužiaľ, môže byť veľmi ťažké chrániť počítač pred softvérom na zaznamenávanie kľúčov.

Ako sa môžete chrániť pred keyloggery?

Vaša najlepšia obrana proti keyloggerom im bráni v prístupe do vášho počítača. Tu sú niektoré z najdôležitejších krokov, ktoré môžete podniknúť na ochranu pred keyloggery:

Používajte antivírusový softvér

Antivírusový softvér je nevyhnutný na ochranu počítača pred rôznymi druhmi škodlivého softvéru. Môže vás ochrániť pred keyloggery, ale možno budete musieť urobiť nejaké ďalšie kroky, aby to softvér urobil. Väčšina antivírusových spoločností má vo svojej databáze záznam keyloggerov, ale majú tendenciu kategorizovať keyloggery ako potenciálne škodlivé. Mali by ste skontrolovať, či ich predvolené nastavenie antivírusového softvéru zistí. Ak nie, nakonfigurujte softvér tak, aby vás aspoň ochránil pred bežnými keyloggery.

Aktualizujte svoj počítač

Je dôležité, aby ste počítač a softvér udržiavali v aktuálnom stave a poskytovali tak dodatočnú ochranu pred škodlivým softvérom. Dôvodom je skutočnosť, že keyloggery a iné druhy škodlivého softvéru často zisťujú a využívajú zraniteľné miesta vo vašom systéme, ktoré môžu infikovať váš počítač. Ak chcete znížiť svoje šance na túto udalosť, aktualizujte operačný systém, aplikácie, programy a softvér často.

Pravidelne si meníte svoje heslá

Je dobrým zvykom pravidelne aktualizovať svoje heslá, napríklad každých niekoľko týždňov. Aj keď je vaše heslo ukradnuté, hacker ho pravdepodobne nebude okamžite používať. Ak to zmeníte dosť skoro, pre hackera už nebude užitočné. Častou zmenou hesla môžete chrániť svoje účty pred keyloggery. Keďže môže byť veľmi dôležité sledovať všetky tieto heslá, zvážte inštaláciu správcu hesiel, ktorý vám pomôže.

Použite klávesnicu na obrazovke

Aj keď to nie je veľmi známe, Windows má klávesnicu na obrazovke, ktorú môžete použiť pri zadávaní hesiel a iných dôverných informácií. Keyloggery zvyčajne nezaznamenávajú kliknutia, ktoré urobíte na klávesnici na obrazovke. Z tohto dôvodu je dobré zadávať čísla účtov, heslá a ďalšie citlivé informácie pomocou klávesnice na obrazovke..

Ako odstránite keyloggery?

Aj keď softvér na ochranu proti škodlivým softvérom alebo spyware môže pomôcť odhaliť a odstrániť keyloggery, najlepšou možnosťou je použitie softvéru na ochranu proti keyloggerom. Tento typ softvéru kontroluje všetky procesy, ktoré sú spustené v počítači. Patria sem operačné systémy, služby na pozadí a aplikácie, systém BIOS, nastavenia siete a prehľadávače. Ďalším typom softvéru, ktorý dokáže odstrániť keyloggery, je anti-rootkitový program, ktorý sa zameriava na vírusy, ktoré inštalujú keyloggery.

Okrem použitia softvéru na ochranu proti kľúčovým slovám je jeho ďalším otvorením aj otvorenie správcu úloh a zistenie, ktoré programy sú spustené. Ak vidíte neznáme programy, vyhľadajte online, aby ste zistili, či sa v týchto názvoch nenachádzajú keyloggery. To vám môže pomôcť zistiť, či vo vašom systéme existujú keyloggery.

Tu je niekoľko najlepších softvérových možností, ktoré vám môžu pomôcť odstrániť keyloggery:

SpyShelter

SpyShelter vykonáva rôzne funkcie, aby vás ochránil pred keyloggery. Ak ho budete udržiavať nepretržite, identifikuje keyloggery, ktoré sa snažia vstúpiť do vášho systému a zabrániť im v infikovaní vášho počítača. Kontroluje tiež počítač, aby identifikoval existujúce keyloggery a odstránil ich. Nakoniec tento softvér zašifruje vaše stlačenia klávesov, takže nebudú pre klávesových agentov zbytočné. Tento softvér je momentálne k dispozícii iba pre operačné systémy Windows.

Zemana

Okrem programov proti škodlivému softvéru má Zemana tiež systém na ochranu proti kľúčovým slovám. Tento program beží nepretržite, sleduje vašu aktivitu a skenuje vaše stiahnuté súbory. Spustí tiež pravidelné kontroly systému na kontrolu škodlivej činnosti. Okrem toho má Zemana funkciu šifrovania, keď prenášate dáta online, skener malware a ochranu ransomware. Má viac funkcií ako SpyScanner, hoci nedokáže zistiť takmer toľko keyloggerov ako SpyScanner. Zemana je v súčasnosti k dispozícii iba pre používateľov Windows.

Malwarebytes Anti-Rootkit

Ak programy proti keyloggingu nemôžu odstrániť keyloggery, vyskúšajte anti-rootkit program. Malwarebytes Anti-Rootkit je vynikajúci bezplatný program, ktorý prehľadáva keyloggery a vírusy rootkitov použité na ich inštaláciu v celom operačnom systéme. Ak chcete vykonať tieto kontroly, musíte programu nariadiť, pretože sa nespúšťajú neustále. Ak sa rozhodnete spustiť úplnú kontrolu, program vykoná aj reštart systému. Program Anti-Rootkit je k dispozícii iba pre Windows.

Kaspersky Security Scan

Kaspersky Security Scan je vynikajúci antivírusový program, ktorý identifikuje programy rootkitov a keyloggery, ako aj ďalšie typy škodlivého softvéru. Existuje bezplatná verzia programu, ktorá spúšťa hĺbkové bezpečnostné kontroly, ako aj platené verzie, ktoré obsahujú online moduly na ochranu identity. Program Kaspersky Security Scan je k dispozícii pre systémy Windows, Mac, iOS a Android.

Záverečné myšlienky

Keyloggery sú typom malvéru, ktorý sa môže bez vášho vedomia spustiť vo vašom počítači mesiace alebo roky. Hackeri ich potom môžu použiť na dešifrovanie vašich informácií, prístup k svojim účtom, prevod peňazí alebo zvýšenie hlavných výdavkov.

Na ochranu seba a svojich účtov pred keyloggery je najlepším riešením mnohostranný prístup. Všetky dôležité kroky, ktoré treba podniknúť, sú pomocou účinného programu na boj proti malvérom, ktorý vyhľadáva keyloggery, pravidelne mení heslá a udržuje váš systém aktualizovaný. Dôležitým spôsobom, ako sa brániť seba a svoj počítač pred keyloggery, je podniknúť kroky na vzdelávanie v oblasti bezpečného prehliadania a na identifikáciu škodlivých programov..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map