Čo je to Ransomware? Zistite všetko o Ransomware

Ransomware je obzvlášť škodlivý typ kybernetického útoku. Útok ransomware šifruje súbory obete, aby k nim nemal prístup. Útočník pošle správu, ktorá obeti nariaďuje, aby zaplatila poplatok za získanie súborov späť. V mnohých prípadoch sú však údaje natrvalo preč, čo môže mať výrazný vplyv na organizácie a jednotlivcov. Tu je to, čo potrebujete vedieť o ransomware a ako zabrániť tomu, aby sa vám stalo.


Čo je to Ransomware?

ransomwareRansomware je typ malwaru, ktorý preberá počítače používateľov a bráni im v prístupe k ich údajom. Najčastejšie šifruje súbory, aby sa k nim používatelia nedostali. Obnovenie súborov vyžaduje dešifrovací kľúč, ktorý pozná iba hacker. Hacker požaduje výkupné výmenou za kľúč.

Malvér odošle správu používateľom, v ktorej sa uvádza, že ich súbory sú neprístupné, a dešifrovať sa bude iba v prípade, ak útočníkovi pošlú bitcoinovú platbu. Užívatelia potom dostanú pokyny na zaplatenie výkupného výmenou za dešifrovací kľúč. Poplatky sa veľmi líšia, od niekoľkých sto dolárov po milióny dolárov.

Bežné formy Ransomware

Existujú rôzne typy ransomware. Ďalej uvádzame malé rozdiely medzi rôznymi metódami.

 • scareware
  Scareware, ktorý sa bežne používa v oblasti podvodníkov v oblasti zabezpečenia a technickej podpory, zvyčajne pozostáva zo správy, že bol objavený malware. Používatelia sú informovaní, že jediný spôsob, ako sa ich môžu zbaviť, je zaplatiť poplatok. Ak však nič neurobia, ich súbory pravdepodobne zostanú v bezpečí. Počítačoví zločinci v skutočnosti nezískali kontrolu nad vašimi spismi, ale sú radi, že ich majú k dispozícii.
 • Skrinky na obrazovky
  Tento typ ransomware zmrazuje používateľov z ich počítačov. Keď sa pokúsia reštartovať počítač, dostanú správu, často s pečaťou FBI, v ktorej sa uvádza, že sa v nej objavila nezákonná činnosť. K správe je priložený príkaz na zaplatenie pokuty. Je dôležité vedieť, že úrad FBI alebo ministerstvo spravodlivosti nezastavia váš počítač ani nevyžadujú platbu, ak vás podozria z počítačovej trestnej činnosti. Namiesto toho by podnikli právne kroky.
 • Šifrovací Ransomware
  Útočník potom zabaví používateľské súbory a zašifruje ich, potom za vrátenie údajov požaduje platbu výmenou. Po zašifrovaní súborov je jediný spôsob, ako ich získať späť, pomocou dešifrovacieho kľúča. Ale aj keď zaplatíte výkupné, neexistuje spôsob, ako zistiť, či zločinci skutočne vrátia vaše údaje.

Ransomware existuje približne od 90. rokov, ale po zavedení bitcoínu sa stal oveľa bežnejším. Jedným z najznámejších útokov na ransomware bol CryptoLocker, ktorý sa uskutočnil v roku 2013 a infikoval okolo 500 000 počítačov na celom svete. Ransomware sa šíril vo forme príloh k nevyžiadaným e-mailom. Po otvorení prílohy mali hackeri prístup k vašim súborom a mohli ich šifrovať.

CryptoLocker bol nakoniec obsiahnutý v Operácii Tovar, ale inšpiroval mnoho ďalších útokov ransomware. Niektoré z ďalších známych útokov boli TeslaCrypt, ktoré sa zameriavali na súbory videohier, a SimpleLocker, ktorý bol prvým rozšíreným útokom na mobilné zariadenia..

Ransomware na vzostupe?

Je smutné, že ransomware je opäť na vzostupe. Tieto počítačové zločiny sa stávajú stále viac a viac spoločností a organizácií. Podniky sú pre zločincov zaujímavejšie, pretože môžu požiadať o vyššie výkupné a je pravdepodobné, že ich zaplatia. Pre firmu môže byť finančná nočná mora, ak nedokáže používať svoje systémy a súbory. Preto sa občas prostá platba zločincom javí ako najlepšia voľba.

Ukázalo sa, že mnoho organizácií potrebuje lepšiu kybernetickú bezpečnosť, pretože v posledných mesiacoch sme zaznamenali veľa útokov s ransomware. Podniky sú zasiahnuté nielen univerzity, ale aj univerzity a celé mestá sa stali obeťami útokov s ransomware.

Našťastie existujú spôsoby, ako zaistiť, aby ste hackerom nemuseli platiť, aby vám mohli súbory vrátiť.

Aké sú riziká Ransomware?

Aj keď ransomware môže jednotlivcom zabrániť v prístupe k dôležitým súborom, môže byť pre spoločnosti ešte nebezpečnejší. Útočníci začínajú zameriavať spoločnosti na jednotlivcov a strata základných údajov môže byť pre spoločnosť zničujúca. Útoky Ransomware narušujú obchodné operácie a môžu spoločnostiam stáť veľké sumy peňazí. Spoločnosti môžu útočníkom platiť vysoké poplatky a pravdepodobne platia odborníkom, ktorí im pomôžu pri riešení útoku.

Útočníci navyše šifrované súbory vždy neobnovujú. Prieskum spoločnosti Osterman s 540 organizáciami zistil, že 28% spoločností, ktoré odmietli zaplatiť útočníkom, stratilo údaje napriek zálohovaniu.

Vzhľadom na problémy spojené so získavaním údajov je pre jednotlivcov a spoločnosti najlepšie urobiť všetko, čo je v ich silách, aby zabránili útokom ransomware.

Ako Ransomware infikuje váš počítač?

Phishingový háčik s heslomExistuje veľa spôsobov, ako môže ransomware získať prístup k vášmu počítaču.

Jeden z najbežnejších spôsobov je phishing, kde útočník predstavuje legitímnu inštitúciu, ako je banka. Často vás kontaktujú e-mailom a požiadajú o stiahnutie súboru alebo otvorenie prílohy. Po stiahnutí alebo otvorení súboru môžu mať prístup k vášmu počítaču.

Ďalšou bežnou taktikou je škodlivá reklama alebo Malwarové. V takom prípade útočník šíri malware pomocou online reklamy. Je dôležité pochopiť, že nesprávna inzercia nevyžaduje od používateľa žiadne kroky. Počas prehľadávania dôveryhodných stránok na internete sa môžete pripojiť k škodlivým serverom. Tieto servery zaznamenávajú informácie o vašom počítači a umiestnení a potom odosielajú malware do vášho počítača.

Útočníci môžu tiež použiť využívať súpravy, čo je hackerský nástroj pozostávajúci z vopred vyrobeného kódu. Súpravy fungujú tak, že identifikujú bezpečnostné medzery v počítačoch iných ľudí a potom ich infikujú.

Niektorí útočníci používajú stiahnutia z jazdy nainštalovať malware do počítačov používateľov bez ich vedomia. Toto sa zvyčajne stáva, keď používatelia nevedomky navštevujú škodlivý web pomocou zastaralého prehliadača. Počas prehliadania webovej stránky automaticky sťahuje škodlivý softvér do svojich počítačov.

Je dôležité si uvedomiť, že aj keď sú tieto metódy najbežnejšie, nie sú to jediné spôsoby, ako útočníci môžu infikovať váš počítač pomocou ransomware..

Napadnutý počítač bude chvíľu bežať normálne. Užívateľ si zvyčajne neuvedomuje, že bol nainštalovaný ransomware. Keď sa ransomware spustí v počítači a šifruje súbory, je zvyčajne príliš neskoro na uloženie údajov. Na obrazovke používateľa sa potom objaví výkupné a súbory sa stanú neprístupnými.

Ako môžete odstrániť Ransomware?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je získať kontrolu nad počítačom. Ak ste používateľom systému Windows, musíte reštartovať systém Windows do núdzového režimu a nainštalovať softvér proti malvéru. Potom musíte spustiť skenovanie, nájsť program ransomware a odstrániť ho. Potom môžete ukončiť núdzový režim a reštartovať počítač.

Problém je, že tieto kroky vám umožnia odstrániť malware, ale neobnovia vaše súbory. Existuje niekoľko bezplatných dešifrovačov, ktoré vám môžu pomôcť získať niektoré údaje späť, ale neexistujú žiadne záruky. V mnohých prípadoch nie je možné údaje obnoviť bez dešifrovacieho kľúča.

Niektoré spoločnosti a jednotlivci platia výkupné v nádeji, že dostanú svoje súbory späť, ale toto je hazard. Útočníci mnohokrát vezmú peniaze bez toho, aby odovzdali dešifrovací kľúč.

Výsledkom je, že najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je chrániť sa pred útokmi ransomware.

Ako môžete zabrániť útokom Ransomware?

Existuje niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu znížiť pravdepodobnosť útoku na ransomware. Tu sú niektoré z najdôležitejších:

 • Investujte do kybernetickej bezpečnosti
  Inštalácia antivírusového softvéru vám môže pomôcť chrániť sa pred ransomware. Je dobré hľadať antivírusový softvér, ktorý bude chrániť zraniteľné programy a má funkciu anti-ransomware.
 • Zálohujte svoje súbory
  Je dôležité pravidelne zálohovať svoje súbory a zaistiť ich bezpečnosť pomocou cloudového úložiska s vysokoúrovňovým šifrovaním a viacfaktorovým overením..
 • Aktualizujte svoj operačný systém a softvér
  Niektoré útoky ransomware využívajú zraniteľné miesta vo vašom softvéri alebo operačnom systéme. Vždy inštaláciou aktualizácií môžete pomôcť chrániť svoje zariadenia.

Správa spoločnosti Verizon o vyšetrovaní porušenia údajov odhalila, že väčšina druhov škodlivého softvéru vrátane ransomwaru napadá zariadenia prostredníctvom e-mailu. Spoločnosti sú v skutočnosti trojnásobne častejšie ohrozené útokmi v oblasti sociálneho inžinierstva ako bezpečnostné chyby. To naznačuje, že počítačové vzdelávanie je ďalším dôležitým nástrojom na predchádzanie útokom ransomware.

Vytvorili sme jednoduchého sprievodcu, ktorý vám pomôže zostať v bezpečí online iba v 8 krokoch. Ak budete postupovať podľa týchto pokynov, šanca stať sa obeťou ransomware sa zníži.

Záverečné myšlienky

Kybernetické útoky zahŕňajúce ransomware zostávajú hlavnou hrozbou pre spoločnosti a jednotlivcov. Naj znepokojivejším trendom je to, že ransomware sa stáva sofistikovanejším a čoraz viac sa zameriava na podniky. V mnohých prípadoch ciele nedokážu obnoviť svoje údaje. Z tohto dôvodu musia organizácie a jednotlivci prijať preventívne opatrenia na svoju obranu.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me