Čo je to krádež identity a ako sa to stalo takým problémom?

Už ste niekedy ukradli vašu totožnosť? Iba v Spojených štátoch bolo v roku 2017 obeťou krádeže identity vyše 16 miliónov ľudí a ich počet neustále stúpa. V našom svete vyspelých technológií sme zraniteľnejší v prípade odcudzenia našich osobných údajov. Tu je potrebné vedieť o krádeži identity a o tom, čo môžete urobiť pre ochranu svojich informácií.


Čo je to krádež identity?

Krádež identity je, keď niekto ukradne osobné údaje a potom ich použije ako iná osoba. Informácie často používajú na nákupy, otváranie účtov alebo dokonca na falošnú identifikáciu polície.

Existujú dve hlavné kategórie krádeží identity: skutočné meno a prevzatie účtu. Pri krádeži identity s pravými menami podvodník používa osobné údaje na otvorenie nových účtov v mene obete. Môže ísť napríklad o účty kreditných kariet, šekov alebo nákupov online. Prevzatie účtu je, keď zlodej použije tieto informácie na prístup k existujúcim účtom niekoho. Potom na účet osoby spustia veľké účty.

Bežné príklady krádeže identity sú:

 • Krádež identity v súvislosti s daňami
  Keď podvodník podá falošné daňové priznanie s ukradnutým číslom sociálneho zabezpečenia.
 • Krádež lekárskej identity
  V týchto prípadoch páchateľ ukradne informácie o zdravotnom poistení a dostane lekársku starostlivosť na účet obete.
 • Krádež detskej identity
  Keď je číslo sociálneho zabezpečenia dieťaťa odcudzené a použité na podanie žiadosti o štátne dávky a na otvorenie účtov.
 • Krádež identity senior
  Krádež identity špecificky zameraná na starších občanov.

Ako zločinci pristupujú k osobným informáciám?

Phishingový háčik s heslomExistuje veľa rôznych spôsobov, ako môžu zločinci získať osobné informácie. Verte tomu alebo nie, stále sa používajú low-tech metódy, ako je potápanie popelnice a krádež pošty ľudí. Zozbieranými účtami z koša môžu zločinci často získať dostatok informácií na ukradnutie vašej identity. Prípadne môžu vo vašej pošte využiť vopred schválené ponuky kreditných kariet a otvoriť si účet na svoje meno. A niektorí sa uchýlia k vreckovým vreckám a krádežiam, aby získali informácie od iných ľudí.

Iné metódy sú vyspelejšie a zahŕňajú phishing, narušenie údajov a prihlasovacie informácie o hackovaní. Phishing je, keď počítačoví zločinci predstavujú banku alebo inú inštitúciu a kontaktujú vás e-mailom, textom alebo telefonicky. Snažia sa vás presvedčiť, aby ste im poskytli svoje osobné informácie alebo podrobnosti o účte. Tieto informácie potom použijú na prístup k vašim účtom. V posledných rokoch sa porušenia údajov stali bežnými. V takom prípade môžu zlodeji ľahko získať prístup k vašim informáciám.

Toto sú len niektoré z bežných spôsobov, ako môžu zločinci získať prístup k vašim informáciám. Bohužiaľ, počet možných metód je prakticky neobmedzený.

Ako prevláda krádež identity?

Krádež identity je bežná a počet ľudí ňou postihnutých stúpa. Online prieskum z roku 2018, ktorý uskutočnil Harris Anketa, odhalil, že takmer 60 miliónov Američanov zažilo krádež identity. A štúdia z roku 2018, ktorú vypracoval Javelin Strategy & Výskum zistil, že počet obetí v USA dosiahol v roku 2017 historicky najvyššiu hodnotu 16,7 milióna. Ešte znepokojivejšie je, že zlodeji identity používajú zložitejšie metódy na odcudzenie osobných údajov. Najmä preberanie účtov sa zvyšuje a počet sa medzi rokmi 2016 a 2017 strojnásobil. Keď sa metódy krádeže identity stávajú sofistikovanejšími, ich počet neustále stúpa..

Ako sa krádež identity stala takým veľkým problémom?

průnikářKrádež identity bola už dlho, ale v našom high-tech svete je oveľa väčším problémom. Zločinci používali metódy ako potápanie na skládkach, vreckové vreckovky alebo podvody s telefónom roky predtým, ako sa internet priblížil. Nanešťastie, s rastom internetu a pokročilejšími technológiami sa krádež identity stala oveľa bežnejšou. Je tiež oveľa ťažšie sledovať týchto zločincov a mnohí z nich nie sú nikdy chytení.

Teraz, keď máme internet, väčšina našich osobných informácií sa prenáša online. Používame online bankovníctvo, nakupujeme od maloobchodníkov online a platíme účty prostredníctvom online účtov. Aj keď sú tieto praktiky pohodlné, často ohrozujú naše osobné informácie. Elektronickým prenosom údajov sú jednotlivci a podniky zraniteľnejšie voči hackerom a počítačovým zločincom.

V posledných rokoch sa narušenie údajov stalo hlavnou hrozbou pre naše osobné informácie. Porušenie údajov nastáva, keď hackeri získajú prístup a získajú bezpečné a dôverné informácie zo systému spoločnosti. Hackeri potom môžu údaje použiť ľubovoľným spôsobom. V dôsledku porušenia údajov môžu byť zverejnené dôverné osobné informácie.

Nanešťastie narastajú aj porušenia údajov. Centrum identifikácie krádeží identity sleduje porušenia údajov a svoje zistenia pravidelne zverejňuje. V roku 2017 oznámili rekordne vysoké 1 579 porušení údajov v Spojených štátoch. Tieto porušenia viedli k úniku vyše 178 miliónov záznamov. Jedným z najväčších priestupkov bola agentúra Equifax. Toto porušenie ovplyvnilo 147,9 milióna ľudí a odhalené mená, čísla sociálneho zabezpečenia, číslo vodičského preukazu a ďalšie mimoriadne osobné informácie.

Dokážete sa chrániť pred krádežou iIdentity?

Vzhľadom na všetky spôsoby, ako zločinci môžu ukradnúť vašu totožnosť, nie je možné sa úplne chrániť. Žiadna osoba nemôže zabrániť krádeži identity, pretože niektoré typy zabezpečenia sú mimo vašu kontrolu. Napríklad pri narušení údajov nemôžete urobiť nič, čo by im zabránilo. Existujú však kroky, ktoré môžete podniknúť na zníženie rizika. Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili riziko krádeže identity online aj offline.

Ochrana vašej identity online

 • Dávajte pozor na to, ako a kde zdieľate osobné informácie online.
 • Nakupujte iba na zabezpečených webových stránkach, ktoré majú v adrese URL reťazec „https“.
 • Pre všetky vaše online účty používajte silné a jedinečné heslá. Nepoužívajte rovnaké heslo pre viac účtov.
 • Pri používaní siete Wi-Fi buďte opatrní. Pri pomenovaní siete nepoužívajte názov ulice a vyberte bezpečné heslo. Nepoužívajte verejné siete Wi-Fi na prihlásenie do svojich účtov ani na vykonávanie transakcií. Ak musíte používať verejné Wi-Fi, dôrazne sa odporúča nastaviť sieť VPN.
 • Nikdy nezadávajte osobné údaje na verejnom počítači.

Ochrana vašej identity offline

 • Sledujte svoju peňaženku a kabelku, keď ste na verejnom mieste.
 • Pri platbe kreditnou alebo debetnou kartou buďte opatrní a nikdy nikomu nezdieľajte svoj kód PIN.
 • Skartujte všetky dokumenty s osobnými údajmi skôr, ako ich vyhodíte.
 • Zabezpečte svoju poštovú schránku.
 • Vaše dôležité osobné dokumenty uchovávajte v uzamknutej schránke.

Ako viete, že vaša identita bola ukradnutá?

Existuje niekoľko znakov, ktoré vám môžu povedať, že vaša totožnosť bola ukradnutá. Ak sa vám niečo také stane, je potrebné rýchlo konať. Každá hodina, ktorú neurobíte, môže mať za následok ďalšie finančné škody. Tu sú niektoré znaky, ktoré môžu znamenať, že ste sa stali predmetom podvodu s totožnosťou.

Neznáme faktúry

Ak dostanete faktúry za produkty, ktoré ste si nikdy neobjednali, malo by vás to upozorniť. Môže to znamenať, že vaše bankové údaje boli ukradnuté a zločinca nakupuje produkty pod vaším menom. To isté platí pre všetky bankové výpisy, ktoré si nepamätáte.

Neznáme oznámenia o doručení

Ďalším signálom môže byť to, že dostanete upozornenia na dodanie produktov, ktoré ste si neobjednali. Zločinci pravdepodobne napadli váš účet a kupovali produkty za ťažko zarobené peniaze.

Nezvyčajná aktivita účtu

Tretím signálom môže byť to, že dostanete e-maily od služieb, ktoré hovoria, že vo vašom účte zaznamenali nezvyčajnú aktivitu. Môže to byť aj e-mail, ktorý vás informuje, že sa zmenili podrobnosti o vašom účte. Ak ste tieto informácie nezmenili, pravdepodobne je čas konať.

Známky na sociálnych médiách

Posledným spôsobom, ako často môžete povedať, že vaše účty boli napadnuté, je sociálne médiá. Priatelia a rodina vás môžu kontaktovať o nejakých zvláštnych správach, ktoré ste posielali. Hackeri často podržiavajú účty Facebook, Twitter, Instagram alebo Snapchat podvodníkmi. Ak majú prístup k vášmu účtu, môžu posielať správy všetkým svojim priateľom a rodine, ktorí žiadajú o peniaze. Z dôvodu osobného faktora budú mať ľudia tendenciu dávať ľahšie. Účty sociálnych médií sa môžu tiež použiť na šírenie poškodených odkazov a hackovanie ďalších účtov.

Čo robiť po odcudzení vašej identity?

Byť obeťou podvodov s totožnosťou môže byť veľmi frustrujúce. Ak máte podozrenie, že je to tak, je nevyhnutné konať rýchlo. Nasledujúce kroky vám pomôžu čo najviac minimalizovať škody.

Zablokujte svoj bankový účet

Ak boli vaše bankové údaje ukradnuté, je dôležité okamžite zavolať svojej banke a zablokovať váš účet. Týmto spôsobom môžete zabrániť zločincom minúť viac vašich peňazí. Vaša banka vám pravdepodobne pomôže s následnými opatreniami a získaním vášho účtu späť.

Spätné získavanie účtov

Ak ste obeťou krádeže identity online, je najlepšie sa prihlásiť do svojich účtov a zmeniť heslá čo najrýchlejšie. Ak sa už nemôžete prihlásiť do svojho účtu, kontaktujte zákaznícku podporu tejto online služby. Vysvetlite im situáciu a skúste získať späť svoj účet.

Nahlásiť podvod

Ak ste si zabezpečili svoje online účty a spätný účet, je dôležité nahlásiť podvod polícii. Pokúste sa zhromaždiť čo najviac dôkazov a vysvetlite im situáciu. Mohli by nájsť vinníka, ak im poskytnete dostatok informácií. V niektorých prípadoch zločinci navyše použijú vašu totožnosť na spáchanie ďalších trestných činov. Ak je to tak, je mimoriadne dôležité, aby ste sa obrátili na políciu, aby ste ich presvedčili, že to nie ste vy, kto sa dopúšťa týchto zločinov.

Kontaktujte agentúry na vymáhanie pohľadávok

Podvod s totožnosťou vás môže dostať do veľkých finančných problémov. Môžete dokonca donútiť klopať na vaše dvere. V takom prípade je vhodné vziať tieto agentúry a vysvetliť situáciu. Ak nemáte dlh jednoducho stúpne. Povedzte im, že ste sa mohli stať obeťou podvodov s totožnosťou a možno vám môžu pomôcť. Zberatelia dlhov budú vo väčšine prípadov sympatickí, pokiaľ s nimi budete otvorení, čo sa deje.

Záverečné myšlienky

Krádež identity začína prevládať a počítačoví zločinci používajú na získanie osobných údajov vyspelejšie metódy. Môžete podniknúť kroky na zabezpečenie svojich osobných údajov, ale nikto nemôže zabrániť krádeži identity.

Aj keď robíte všetko, čo môžete, na ochranu vašich údajov, niektoré aspekty zabezpečenia sú mimo našu kontrolu. Rastúci počet prípadov porušenia údajov to dokazuje. Prijatím správnych opatrení však môžete znížiť pravdepodobnosť, že sa vám stane krádež identity.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me