Čo je to dvojfaktorové overenie? Zistite tu! | VPNoverview.com

Na chvíľu premýšľajte o dôležitých informáciách o vás, ku ktorým by niekto mal prístup, ak uhádnu vaše heslo. Môže to odhaliť vaše bankové informácie, zdravotné informácie, e-mail a súkromné ​​správy. Heslá sú primárnym prostriedkom zabezpečenia online od začiatku internetového veku. Štúdie však stále dokazujú, že pre väčšinu z nás nie sú naše heslá také bezpečné, ako by mali byť. Väčšina hesiel môže byť prelomená za šesť hodín alebo menej. Máme tendenciu používať rovnaké heslo na ochranu viacerých účtov. A máme tendenciu uchovávať heslá okolo rokov. 47% z nás používa heslá staršie ako päť rokov. Dvojfaktorové overenie je jednoduchý nástroj, ktorý by dnes mohol výrazne zvýšiť vašu bezpečnosť.


Prečo Heslá nestačia

Ak chcete vytvoriť bezpečné heslo, mali by ste zaviesť VŠETKY nasledujúce:

 • Viac ako šesť znakov, pokiaľ možno najmenej desať znakov
 • Malo by obsahovať minimálne jedno veľké písmeno, jedno malé písmeno, jedno číslo a jeden symbol
 • Nemali by obsahovať po sebe idúce klávesy na klávesnici alebo abecedu alebo čísla
 • Malo by byť jedinečné z každého iného hesla, ktoré používate – bez duplicitných hesiel
 • Malo by sa zmeniť najmenej každých šesť mesiacov na nové jedinečné heslo, ktoré ste ešte nepoužili
 • Malo by byť nezabudnuteľné, ale nemalo by byť založené na dátumoch narodenia, ľahko uhádnuteľných slovách alebo frázach

Mali by ste to urobiť pre každé heslo, ktoré vytvoríte. Priemerný používateľ má 90 hesiel na zapamätanie do domácnosti i do práce. Niet divu, že často robíme skratky? Príliš veľa ľudí recykluje heslá ako „123456“ alebo používajú rovnaké heslo na viacerých weboch. Je pravdepodobné, že po nastavení hesla ho nezmeníte, pokiaľ k tomu nebudete nútení. Ak chcete život trochu zjednodušiť, môžete pomocou správcu hesiel vytvoriť a zapamätať si svoje heslá.

Problém je v tom, že niekto v určitom okamihu prelomí vaše heslo. Zabezpečenie niektorých webových stránok bude mať zraniteľnosť a hackeri získajú prístup ku každému heslu použitému na tomto webe. Potom musí hacker spustiť automatizovaný program na vyskúšanie používateľského mena a hesla na tisíckach webových stránok, aby zistil, ktoré stránky sa odomknú. Zrazu je vaše súkromie úplne ohrozené a niekto má prístup k vášmu online životu.

Čo je dvojfaktorové overenie?

dvojfaktorová autentifikáciaAk na webe zadáte svoje používateľské meno a heslo, jedná sa o jednofaktorové overenie. Tento typ prihlásenia sa spolieha na niečo, čo poznáte – vaše heslo. Existujú aj iné typy techník overovania. Napríklad, ak má váš telefón snímač odtlačkov prstov na odomknutie zariadenia, spolieha sa na vás niečo jedinečné – váš odtlačok prsta. Mnoho kancelárií sa spolieha na ďalšiu formu autentifikácie. Ak sa chcete dostať do budovy, možno budete musieť posunúť kartu s kľúčom. To sa spolieha na niečo, čo máte – kľúčovú kartu.

Dvojfaktorová autentifikácia používa kombináciu dvoch z týchto typov autentifikačných techník. To zaisťuje, že prihlasovaná osoba je tou správnou osobou. Jedna populárna forma dvojfaktorovej autentifikácie, ktorú používa spoločnosť Google a ďalšie, zahŕňa niečo, čo máte. Keď sa pokúsite prihlásiť pomocou hesla, do telefónu sa prostredníctvom textovej správy odošle jedinečný kód. Tento kód je vhodný iba na jedno použitie a jeho platnosť zvyčajne vyprší za pár minút. Táto autentifikácia využíva niečo, čo poznáte, vaše heslo a niečo, čo máte, váš telefón.

Ďalšie dvojfaktorové úsilie o autentifikáciu vám môže poslať malé zariadenie potrebné na prihlásenie. Toto zariadenie zobrazuje jedinečné číslo vygenerované podľa tajného algoritmu. Na prihlásenie týmto spôsobom nepotrebujete iba svoje heslo, ale aj číslo, ktoré malé zariadenie vygeneruje.

V niektorých prípadoch bude možno potrebné zadať heslo spolu so skenovaním odtlačkov prstov. To znamená, že používate svoje heslo spolu s niečím jedinečným pre vás, vaším odtlačkom prsta. Ďalšími príkladmi biometrie, ktoré môžu posilniť vaše heslo, sú skenovanie očí, skenovanie tváre a hlasový odtlačok.

V každom prípade sa dvojfaktorové overenie spolieha na dve rôzne metódy na potvrdenie, že sa správna osoba prihlasuje.

Ako dvojfaktorové overovanie zvyšuje bezpečnosť

Ako sme v minulosti videli príliš veľa krát, odhodlaný hacker môže heslo prelomiť alebo ukradnúť. Ak používate jednofaktorové overenie, môže sa niekto, kto má prístup k vášmu heslu, ľahko prihlásiť do svojho účtu. Ak používate dvojfaktorové overenie, samotné heslo nestačí na to, aby sa preniklo do vašich informácií.

Aj keď hacker získa prístup k vášmu heslu, bez prístupu k vašej druhej metóde overenia sa nemôže dostať do vášho účtu. Zvyčajne by to znamenalo, že by hacker musel mať odtlačok prsta, hlasový odtlačok alebo niečo iné, čo je pre vás jedinečné. V iných prípadoch môže hacker potrebovať prístup k vášmu telefónu alebo dodaný token, aby poskytol jedinečný číselný kód.

Pri dvojfaktorovej autentifikácii hacker nemôže jednoducho ukradnúť heslo a dostať sa do svojho účtu. Dvojfaktorová autentifikácia viac ako zdvojnásobuje informácie potrebné na získanie vášho účtu. Dvojfaktorová autentifikácia v skutočnosti sťažuje získanie prístupu k vašim informáciám.

Potenciálne nedostatky dvojfaktorového autentifikačného systému

Čo sa stane, ak zlodej ukradne váš telefón a začne sa pokúšať hacknúť vaše účty? Bohužiaľ, s mnohými dvojfaktorovými autentifikačnými systémami by dostali textovú správu s kódom potrebným na prihlásenie. Môžete chrániť pred týmto typom krádeží dobrým spôsobom zabezpečenia uzamknutej obrazovky telefónu. Váš kód nemusí odhodlaného zlodeja držať navždy. Môže vám však poskytnúť čas na prerušenie telefónnej služby skôr, ako získa prístup k vašim účtom.

Aj keď sú pre vás biometrické údaje jedinečné, tiež so sebou prináša určité riziko hackerstva. Keď váš telefón alebo iné zariadenie skenuje váš odtlačok prsta, hlasový odtlačok alebo iné biometrické údaje, vytvorí jedinečný kód, ktorý predstavuje vaše skenovanie. V podstate je to ako veľmi zložité heslo, ktoré vlastníte iba vy. Ak však hacker získal prístup na web, na ktorom ste sa prihlásili pomocou tohto skenovania, môže tiež získať prístup k tomuto jedinečnému kódu..

Nakoniec ešte neexistuje dokonalý bezpečnostný systém. Aj keď je dvojfaktorová autentifikácia silná, existujú spôsoby, ako by ju mohol odhodlaný zlodej získať, aby získal prístup k vašim účtom. Ak sa však chránite pomocou dvojfaktorovej autentifikácie, vylúčite náhodný prístup k svojim účtom prostredníctvom krádeže alebo nedbanlivosti. Tým, že sa veľmi ťažko dostanete do svojich účtov, exponenciálne zlepšujete svoje šance na zabránenie vniknutiu. Aj keď ešte nie je možné dokonalé zabezpečenie, dvojfaktorová autentifikácia poskytuje pomerne jednoduchý spôsob, ako takmer znemožniť ukradnutie vašich informácií.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map