Čo je bezpečné kódovanie a prečo je to dôležité? | VPNoverview.com

Softvérový kód je základom fungovania vašej aplikácie. Je to tiež jeden z kľúčov, s ktorým sa môžu vyskytnúť počítačové útoky. Ak váš kód obsahuje chyby zabezpečenia, môže byť ohrozená celá vaša aplikácia. Problém so zraniteľnosťou softvéru spočíva v tom, že otvárajú slabé miesta v kóde – slabé stránky, ktoré môžu počítačoví zločinci zneužiť. Predchádzanie incidentom v oblasti kybernetickej bezpečnosti začína na samom začiatku samotným softvérovým kódom. Tento článok sa zaoberá praxou bezpečného kódovania a dôvodom, prečo je nevyhnutné porozumieť tejto disciplíne.


Čo znamená bezpečné kódovanie?

Laptop so zámkomKeď vývojár softvéru píše softvérový kód, musí zvážiť veľa vecí. Zahŕňa to, ako vyjadriť požiadavky na architektúru a dizajn aplikácie, ako udržať optimalizovaný a efektívny kód a tiež to, ako zabezpečiť bezpečný kód. Zabezpečený kód pomôže predchádzať mnohým kybernetickým útokom, pretože odstraňuje zraniteľné miesta, na ktoré sa mnohí zneužívajú.

Ak má váš softvér bezpečnostnú chybu, môže sa zneužiť. Útok ransomware spoločnosti WannaCry z roku 2017 zneužil zraniteľnosť protokolu Windows. Softvérové ​​chyby sú nekontrolované. Vyhľadávanie pomocou zoznamu zraniteľností Národného inštitútu pre normy a technológie (NIST) ukazuje, že za posledné 3 roky sa vyskytlo 40 569 zraniteľností aplikácií.

Keď spoločnosť uplatňuje kultúru bezpečného kódovania, snaží sa minimalizovať zraniteľné miesta v kóde.

Ako bezpečne kódujete??

Kódovanie pomocou bezpečných postupov je dobre zdokumentované. Projekt OWASP (Open Web Application Security Project) vytvoril súbor pokynov, ako to urobiť. V tejto príručke ponúkajú zoznam položiek, ktoré používate na zabezpečenie čo najbezpečnejšieho kódu. Vzorka vecí, na ktoré sa tieto usmernenia vzťahujú, sú:

 • Overenie vstupu údajov: Týka sa to mnohých aspektov zdroja údajov a validácie údajov. Napríklad dĺžka a rozsah dátumov údajov. Kontroly overenia údajov pomáhajú zabezpečiť webové aplikácie pred počítačovými útokmi.
 • Autentifikácia a správa hesiel: Kódovanie zahŕňa aj softvérovú architektúru. Táto časť obsahuje množstvo rád, ktoré sa nachádzajú v priereze kódovania a architektúry.
 • Kryptografické postupy: Táto príručka navrhuje, aby všetky použité kryptografické moduly vyhovovali štandardom FIPS 140-2 alebo rovnocenným štandardom.
 • Spracovanie chýb a protokolovanie: Toto je rozhodujúca oblasť a oblasť, ktorá, pokiaľ nie je bezpečne kódovaná, môže spôsobiť únik údajov.
 • Ochrana dát: Pokyny na ochranu údajov zahŕňajú rady o bezpečnom ukladaní hesiel a o tom, ako zabrániť úniku údajov prostredníctvom protokolu HTTP GET.
 • Bezpečnosť komunikácie: Pokyny na ochranu údajov počas prepravy, napríklad pomocou pripojení TLS.

Keď softvérový architekt stanoví architektonický návrh aplikácie a programátor vytvorí kód na základe diktátov, mal by ako bezpečnostný hárok s kódovaním použiť pokyny OWASP..

Bezpečné kódovanie sa nezastaví vo fáze programovania. Medzi ďalšie oblasti, ktoré musia byť súčasťou holistického prístupu k vytváraniu bezpečného kódu, patria:

 1. Systém založený na „najmenších privilégiách“: Udržiavanie prístupu k akémukoľvek kódu na základe nevyhnutnosti vedieť pomôže zabrániť akémukoľvek škodlivému vykonaniu nezabezpečeného kódu. To môže byť obzvlášť zložité, ak používate externých vývojárov alebo vývojové spoločnosti.
 2. Hĺbková obrana: Pokračujte vo vrstvení obranných stratégií, keď sa kód dostane do povýšenia do výroby. Skontrolujte, či sú vaše runtime prostredia rovnako bezpečné ako váš kód.
 3. Postupujte pri zabezpečovaní kvality: Na zabezpečenie kvality používajte rôzne programy uistenia, ako sú kontroly kódu a testovanie PEN.

Zdroje pre úspešné bezpečné kódovanie

Udržiavanie vyškoleného vývojového tímu a kontakt s najnovšími technikami bezpečného kódovania je pre bezpečné kódovanie rozhodujúce. Nemožno očakávať, že programátori budú vedieť, ako bezpečne kódovať, musia byť školení a vedomí. Nižšie uvádzame niekoľko užitočných zdrojov, ktoré vám a vášmu tímu pomôžu pri vytváraní bezpečného kódu.

 1. OWASP – Už sme spomenuli postupy bezpečného kódovania spoločnosti OWASP. Príručka pre vývojárov OWASP je tiež užitočným základným kameňom pre bezpečné kódovanie. Vyskúšajte tiež ich nástroj, ktorý hľadá závislosti a verejne odhalené chyby, ktoré by mohli mať vplyv na váš projekt.
 2. Biblia spoločnosti Microsoft o bezpečnom kódovaní: https://msdn.microsoft.com/en-us/aa570401
 3. Knihy sú vždy užitočné na ponorenie sa do učenia o technikách bezpečného kódovania. Niektoré príklady zahŕňajú: „24 smrteľných hriechov softvérovej bezpečnosti“ a „bezpečné kódovanie: zásady a postupy“.
 4. Pozrite sa na „rámec bezpečného kódovania“, opäť iniciatívu OWASP. Existujú organizácie, ktoré pomôžu vyškoliť vašich zamestnancov v technikách bezpečného kódovania založených na tomto rámci.
 5. Štandardy bezpečného kódovania, napr. SEI CERT, na ktorý dohliada Univerzita Carnegie Mellon University, ponúka podporu a poradenstvo v bezpečnom kódovaní pre rôzne programovacie jazyky:
 6. Spoločnosti na kontrolu kódu môžu byť použité na kontrolu vášho kódu. Spoločnosti ako CheckMarx a CAST Software budú používať špeciálne analytické nástroje na vyhľadávanie zraniteľností a prístup k kvalite softvéru.
 7. Pochopte, ako použiť životný cyklus vývoja softvéru (SDLC) na bezpečné kódovanie. Použitie prístupu SDLC vám pomôže zaistiť, aby bezpečnostné filtre prešli všetkými časťami životného cyklu vývoja.
 8. Zabezpečené návody na programovanie od RedHat

Zabezpečený kód pre konkurenčnú hranu

Zabezpečenie začína kódom a vytváranie bezpečného kódu je nevyhnutnou súčasťou vytvárania skvelého softvérového produktu. Nezabezpečené postupy kódovania vás nielen vystavia riziku, ale ovplyvnia aj reputáciu vašej spoločnosti. Dobré miesto je začať s uplatňovaním princípov pokynov pre bezpečné kódovanie OWASP. Vytvorenie preukázateľného zabezpečeného softvéru vám nielen umožní zabrániť kybernetickým útokom, ale môže vašej organizácii poskytnúť konkurenčnú výhodu.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me