Bezpečné online bankovníctvo Riziká online bankovníctva a ako zostať v bezpečí

Moneybag s znakom dolára na počítači


Online bankovníctvo je niečo, čo bez týchto dní nemôžeme skutočne podniknúť. Buďme úprimní, online bankovníctvo výrazne zjednodušuje prevod, príjem a správu vašich peňazí. Od odoslania alebo zaplatenia žiadosti o platbu po noci strávenej s priateľmi, po platbu telefónom v supermarkete, po vytvorenie a správu rôznych debetných a sporiacich účtov: online bankovníctvo je často veľmi pohodlné.

Online bankovníctvo, podobne ako všetky ostatné druhy bankovníctva, napriek tomu predstavuje vážne finančné riziká. Je dôležité poznať tieto riziká, aby ste minimalizovali nebezpečenstvo, ktoré pre vás môžu predstavovať. Napríklad, niektorí zločinci sa môžu pokúsiť infikovať váš počítač alebo telefón malvérom. Toto je škodlivý softvér, ktorý počítačoví zločinci môžu preniknúť do vášho zariadenia. Týmto spôsobom by sa mohli pokúsiť ukradnúť údaje o prihlásení vašej aplikácie alebo účtu online bankovníctva. Počítačoví zločinci sa tiež môžu pokúsiť získať tieto podrobnosti kontaktovaním a zároveň predstieraním, že sú zástupcami banky. Toto sa nazýva phishing.

To všetko môže znieť veľmi znepokojene, ale nebojte sa. V tomto článku vám povieme všetko, čo potrebujete vedieť o online bankovníctve, možných rizikách, ktoré s tým súvisia, náznakoch, ktoré by vám mohli ukázať, že ste terčom útoku na počítačovú kriminalitu, a spôsobov, ako tomu zabrániť..

Je online bankovníctvo nebezpečné?

Väčšina bánk na celom svete berie podvody s počítačom online a počítačovú kriminalitu veľmi vážne. Aj napriek tomu finančne motivovaná počítačová kriminalita stále rastie rýchlym tempom. Podľa oficiálnej výročnej správy o počítačovej kriminalite z roku 2019, ktorú vydala spoločnosť Cybersecurity Ventures, bude počítačová kriminalita stáť do roku 2021 celosvetovo 6 biliónov dolárov, čo je dvojnásobok sumy, ktorú stojí v roku 2015. Toto zvýšenie je do značnej miery spôsobené tým, čo správa označuje ako rozšírenie „povrchu kybernetického útoku“. Jednoducho povedané: v roku 2015 boli 2 miliardy používateľov internetu. Očakáva sa, že v roku 2030 sa zvýši na 7,5 miliardy. Toto je 275% nárast potenciálnych cieľov pre podvodníkov v oblasti online bankovníctva a ďalších počítačových zločincov, na ktorých môžu zaútočiť.

Vyššie uvedené čísla nemusia vzbudzovať veľkú dôveru. Našťastie banky a organizácie robia veľa, aby chránili svojich zákazníkov a širšiu verejnosť pred podvodmi v oblasti internetového bankovníctva. V súčasnosti existuje veľa kampaní na zvýšenie informovanosti o počítačovej kriminalite a phishingu. Navyše, nové technológie rastú. Vďaka tomu je prihlásenie do prostredia online bankovníctva oveľa bezpečnejšie, napríklad umožňuje prihlásiť sa pomocou odtlačku prsta.

Celkovo sa toho robí veľa pre to, aby bolo online bankovníctvo čo najbezpečnejšie. Ak sa budete držať tipov a rád uvedených v tomto článku a budete postupovať podľa pokynov svojej banky, značne znížite riziko, že sa stanete obeťou podvodov v online bankovníctve..

Aké sú možné riziká online bankovníctva?

Vyššie sme ilustrovali, že napriek rastúcim nákladom na počítačovú kriminalitu vám správne ochranné opatrenia môžu pomôcť chrániť počítačovú kriminalitu počas online bankovníctva. Pravdepodobne najdôležitejším aspektom je uvedomiť si nebezpečenstvá, ktorým by ste mohli čeliť pri vynakladaní a správe peňazí online. Ďalej uvádzame dve najčastejšie nebezpečenstvá súvisiace s online bankovníctvom, ktorým ľudia čelia po celom svete: malware a phishing.

malware

Prenosný počítač ComputervirusNiektorí počítačoví zločinci používajú malware na prienik do vášho smartfónu, počítača alebo iného zariadenia. Týmto spôsobom by mohli potenciálne ukradnúť vaše bankové údaje alebo dokonca previesť peniaze z vášho účtu. Počítačoví zločinci by napríklad mohli pomocou spyware špehovať počítač a čítať vytvorený osobný súbor, aby si mohli sledovať svoje heslá. (Toto je jeden z mnohých dôvodov, prečo taký dokument nikdy nemáte v počítači!). Počítačoví zločinci by tiež mohli pomocou keyloggeru ukradnúť vaše prihlasovacie údaje pri písaní. V najhoršom prípade môžu dokonca infikovať vaše zariadenie počítačovým vírusom, aby ho mohli úplne prevziať a na vaše meno previesť peniaze priamo na ich účet..

Aj keď to nie je priamo spojené s online bankovníctvom, ukázalo sa, že ransomware je vážny problém. Ransomware je typ škodlivého softvéru, ktorý v podstate diskvalifikuje váš počítač tak, že vezme všetky svoje súbory ako rukojemníkov, kým nespĺňate požiadavky distribútora škodlivého softvéru. Zvyčajne to znamená vyplatenie sumy páchanú činným zločincom.

Netreba dodávať, že vyššie uvedené nebezpečenstvá môžu mať obrovské finančné dôsledky. Preto je dôležité byť ostražití. Vždy hľadajte možný malware a nikdy kliknite na hypertextový odkaz, ktorému neveríte. Toto je obzvlášť prípad sťahovania súborov. Skrytie škodlivých programov pri sťahovaní je pre počítačových zločincov bežným spôsobom, ako infikovať váš systém nebezpečným škodlivým softvérom.

phishing

Phishingový háčik s heslomPhishing je vážny problém, ktorý by vás mohol potenciálne stáť veľa peňazí. Podľa bezpečnostného tímu spoločnosti Microsoft sa phishing stal zďaleka najčastejšou hrozbou pre zločincov. Správa spoločnosti Security Intelligence Report spoločnosti 2019 ukazuje o 250% nárast phishingových útokov v porovnaní s predchádzajúcou správou (od roku 2018).

Pri útoku typu phishing sa zločinec pokúša získať niekoho osobné údaje alebo citlivé informácie tým, že predstiera, že je stranou, ktorej táto osoba dôveruje, napríklad bankou. Tento podvodník bude kontaktovaný s obeťou a bude požiadaný o poskytnutie citlivých informácií. Počítačoví zločinci vám môžu poslať e-mail, ktorý vyzerá, akoby vás odoslala vaša banka, a požiada vás o prihlásenie. Mohli by vám tiež zavolať alebo poslať textovú správu. Najčastejšie budú obsahovať hodnoverný dôvod, prečo potrebujú určité informácie. Napriek tomu nespadajte na tento trik!

Je veľmi nepravdepodobné, že by vás banka požiadala o vaše prihlasovacie údaje, PIN kódy alebo iné dôverné informácie. Zástupca alebo agent podpory zákazníkov vo vašej banke vás niekedy môže požiadať o niektoré osobné informácie, napríklad dátum narodenia. Je to však iba na účely overenia a stane sa, keď kontaktuješ ich s otázkou alebo požiadavkou.

Vaša banka je pravdepodobne veľká organizácia, ktorá má prísne pravidlá ochrany súkromia a bezpečnosti. Z tohto dôvodu vám v prípade straty hesla dostanete pokyny na vytvorenie nového hesla alebo dokumentu obsahujúceho nové (dočasné) heslo. Je to oveľa bezpečnejšie ako uchovávať vaše citlivé informácie v súbore alebo vás kontaktovať o citlivých detailoch.

Stručne povedané, ak niekto tvrdí, že je zástupcom banky a požiada vás o citlivé údaje, nevyhovuje. Kontaktujte svoju banku prostredníctvom e-mailu alebo telefónneho čísla, ktorému dôverujete, a opýtajte sa, či žiadosť skutočne prišla od nich. S najväčšou pravdepodobnosťou o tejto žiadosti nebudú vedieť: niekto sa vás pokúsil „phishingovať“.

Ako banky zvyšujú bezpečnosť online bankovníctva?

Banky vo všeobecnosti veľmi tvrdo pracujú na tom, aby bolo online bankovníctvo čo najbezpečnejšie. Koniec koncov, tiež strácajú tony peňazí za počítačovú kriminalitu (náhrady výdavkov atď.). Preto mnoho bánk vedie informačné kampane s cieľom informovať klientov o metódach počítačovej kriminality. Banky tiež používajú veľa (moderných) technológií na zvýšenie bezpečnosti online bankovníctva. Napríklad veľa aplikácií online bankovníctva umožňuje zákazníkom prihlásiť sa skôr pomocou ich odtlačku prsta, než pomocou tradičného kódu PIN.

Mnoho bánk vytvorilo prostredie online bankovníctva, ktoré je čo najbezpečnejšie. Patrí sem aj zabezpečenie bezpečného spojenia medzi ich webovými stránkami a ich zákazníkmi. Mnoho prehliadačov, ako napríklad Google Chrome, Mozilla Firefox a Internet Explorer, ukazujú, či je vaše pripojenie k určitej webovej stránke zabezpečené. Takéto bezpečné pripojenie môžete zistiť podľa nasledujúceho:

 • Adresa URL, ktorú navštevujete, obsahuje reťazec „https: //“. Uvidíte to v poli, kde sa zobrazuje názov webových stránok. „S“ znamená bezpečné. Ak vidíte iba „http: //“, pripojenie nie je zabezpečené. V mnohých prehliadačoch, napríklad v prehliadači Chrome, sa vám okamžite nezobrazí „https //“: budete musieť kliknúť na webovú adresu, aby sa zobrazila..
 • Význam ikon HTTPSMnoho prehliadačov zobrazí malý symbol zámku klávesnice, ktorý sa nachádza hneď vľavo alebo vnútri panela s adresou. Kliknutím na túto ikonu sa zobrazí bezpečnostný certifikát webovej stránky, ktorý označuje, či je web zabezpečený. Ak to tak nie je, namiesto malého zámku sa zobrazí malá výkričník.

Ak navštevovaná stránka nemá zabezpečené pripojenie, nie zdieľať svoje osobné údaje s touto stránkou. Vaše údaje sa tak stanú zraniteľnými voči počítačovým zločincom. Nie ste si istí bezpečnosťou vášho pripojenia? Je lepšie byť v bezpečí ako ľutovať. Na tejto stránke nevyplňujte žiadne formuláre.

Bezpečné online bankovníctvo: Ako na to

Banky na celom svete tvrdo pracujú na tom, aby bolo online bankovníctvo čo najbezpečnejšie. Okrem tohto úsilia však existuje niekoľko bezpečnostných opatrení, ktoré môžete urobiť pri správe svojich financií online. Tieto tipy vám pomôžu znížiť riziko, že sa stanete obeťou podvodov v online bankovníctve.

Navyše tým, že sa postaráte o svoju vlastnú bezpečnosť online, môžete svojej banke dokázať, že nie ste z nedbanlivosti žiadnym spôsobom, tvarom ani formou. Ak by sa tak stalo niečo zlé, je oveľa pravdepodobnejšie, že dostanete náhradu.

Chcete sa chrániť pri online bankovníctve? Čo môžete urobiť:

 • Preveďte peniaze iba stranám, ktorým dôverujete. Prevod peňazí zvyčajne nie je možné vrátiť bez výslovného súhlasu prijímajúcej strany.
 • Nepoužívajte žiadne prihlasovacie údaje, ktoré používate pre online bankovníctvo, na žiadne iné portály alebo služby online.
 • Nikomu nedávajte svoje prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva. Ponechajte si ich pre seba, rovnako ako všetky PIN kódy a ďalšie citlivé autentifikačné informácie.
 • Zostaňte v obraze a využívajte nové, bezpečné technológie na ochranu svojho bankového účtu online, napríklad možnosť prihlásiť sa pomocou odtlačku prsta alebo použiť dvojfaktorové overenie..
 • Uistite sa, že operačný systém vášho zariadenia je aktuálny. Platí to aj pre aplikáciu online bankovníctvo, ak ju používate. Najlepšie je nakonfigurovať nastavenia tak, aby sa aktualizácie nainštalovali automaticky.
 • Nikdy neklikajte na hypertextový odkaz ani nepreberajte súbor, ktorému neveríte.
 • Odstráňte podozrivé e-maily alebo správy bez klikania na akékoľvek odkazy alebo sťahovania akýchkoľvek súborov, ktoré obsahujú.
 • Pred prihlásením do prostredia online bankovníctva sa vždy uistite, že navštevovaný web má zabezpečené pripojenie HTTPS.
 • Nainštalujte do svojho zariadenia dobrý a spoľahlivý antivírusový softvér. Najobľúbenejšie antivírusové programy tiež ponúkajú kvalitný vstavaný firewall, ale ak nemáte, skúste tiež získať samostatný firewall. Uistite sa, že obidve sú vždy aktuálne.
 • Ak narazíte na potenciálny e-mail alebo správu na neoprávnené získavanie údajov, ktorá tvrdí, že bola odoslaná vašou bankou, okamžite kontaktujte svoju banku a informujte ich.
 • Ak sa pri prevode platby nejaví niečo celkom správne, transakciu nedokončite.
 • Najčastejšie kontrolujte svoj online bankový účet, aby ste rýchlo zistili akékoľvek zvláštnosti skôr, ako začnú spôsobovať problémy.

Ak budete postupovať podľa týchto tipov, správa, platenie a prijímanie peňazí online sa stane oveľa bezpečnejšou. Ak chcete získať viac informácií o bezpečnom prehliadaní a bezpečnosti na internete, nezabudnite sa pozrieť na tieto časti nášho webu

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me