Cyberbezpieczeństwo: najsilniejsza funkcja komunikacji kwantowej | VPNoverview.com

Komunikacja kwantowa jest reklamowana jako odpowiedź na wszystkie obecne problemy związane z cyberbezpieczeństwem. Jak działa bezpieczeństwo komunikacji kwantowej i czy jest naprawdę niezawodne??


Wyjaśnienie technologii kwantowej

Oprócz postępu w obliczeniach kwantowych nastąpił szybki postęp w rozwoju kwantowych sieci komunikacyjnych. Są one potrzebne do połączenia komputerów kwantowych i stworzenia Internetu kwantowego.

Kwantowe sieci komunikacyjne, podobnie jak komputery kwantowe, wykorzystują kubity do komunikacji. Qubity są odpowiednikiem bitów i bajtów systemów cyfrowych. Jednak w odróżnieniu od bitu, który może mieć tylko stan zero lub jeden, kubit może mieć jednocześnie stan zero i jeden.

To zdolność kubitów do utrzymywania wielu stanów jednocześnie sprawia, że ​​komputery kwantowe są tak szybkie w rozwiązywaniu złożonych problemów. Zamiast przepracowywać każdą możliwą odpowiedź na problem jeden po drugim, komputer kwantowy może pracować na wszystkich możliwych odpowiedziach w tym samym czasie.

Zwiększone bezpieczeństwo cybernetyczne w kwantowych sieciach komunikacyjnych i internetach

Kraje, zwłaszcza Chiny i USA, spieszą się, aby rozwinąć sieci komunikacji kwantowej. Wynika to z faktu, że mają zapewniać ultra bezpieczne kanały komunikacji i usługi internetowe. W świecie, w którym cyberwarfare staje się coraz bardziej powszechne, jego przyciąganie jest oczywiste.

Niemniej jednak, jak omówiono we wcześniejszym artykule, pojawienie się obliczeń kwantowych jest postrzegane jako zagrożenie dla obecnych systemów cyberbezpieczeństwa. Obliczenia kwantowe sprawiłyby, że dzisiejsze techniki szyfrowania stałyby się przestarzałe. Nie byłyby one jednak potrzebne w świecie sieci kwantowych i Internetu kwantowego.

Naukowcy rozpoczęli już prace nad opracowaniem nowych kwantowych protokołów kryptograficznych gotowych na pojawienie się Internetu kwantowego. Obecnie naukowcy testują kodowanie wiadomości w stanach kwantowych.

Zabezpieczanie kwantowych sieci komunikacyjnych i sieci wewnętrznych

Oczekuje się, że komunikacja kwantowa będzie wyjątkowo bezpieczna dzięki prawom mechaniki kwantowej. Prawa są takie, że jeśli wiadomość zostanie zakodowana w stanach kwantowych, wiadomość zostanie automatycznie uszkodzona, jeśli ktoś spróbuje ją przechwycić i odczytać.

Jest tak, ponieważ pomiar stanu kwantowego natychmiast go zmienia. W konsekwencji każda wiadomość zakodowana w stanach kwantowych ulegnie uszkodzeniu, jeśli ktoś spróbuje ją przechwycić. Dlatego w zasadzie niemożliwe jest przysłuchiwanie się rozmowom kwantowym. Wiedzę można dzielić między dwiema stronami, których nie może przechwycić jedna trzecia.

Możliwość kodowania i dekodowania wiadomości byłaby jedną z najpotężniejszych funkcji kwantowego Internetu.

Jak działa komunikacja kwantowa?

Kubity dzielą się informacjami poprzez proces zwany splątaniem. Aby dwie strony mogły się komunikować, muszą najpierw utworzyć parę splątanych kubitów, a następnie udostępnić jedną z nich. Po splątaniu kubitów para kubitów ma ten sam stan.

Jeśli jedna ze stron chce wysłać wiadomość do drugiej, nadawca musi utworzyć trzeci kubit, który przechowuje wiadomość. Aby wysłać wiadomość, nadawca musi jednocześnie wykonać „pomiar” stanu swojej pary kubitów i kubity wiadomości. Wykonanie pomiaru splata te dwa kubity i przerywa splątanie między oryginalnymi parami kubitów.

Jednak podczas wykonywania pomiaru para kubitów odbiornika ma wtedy ten sam stan, w którym wiadomość qubit znajdowała się przed wykonaniem pomiaru. Wiadomość „teleportowała się” z kubity wiadomości do kubita odbiorcy.

Czy kryptografia kwantowa zapewnia niezawodną ochronę?

Komunikacja kwantowa i kryptografia obiecują przyszły internet kwantowy, którego nie można zhakować. Niestety, prawdopodobnie tak się nie stanie. Jakkolwiek świetna jest technologia, zawsze ma interfejs ludzki, który często jest słabym ogniwem.

Należy pamiętać, że niezawodna i wyjątkowo bezpieczna technologia nie będzie dostępna w przypadku niewłaściwego korzystania z niej przez osoby. Udostępnienie osobom szyfrowanego kwantowo połączenia byłoby bezużyteczne, gdyby użyły słabych haseł, udostępniły hasła lub klikały łącza, których nie powinny. W świecie kwantowym osoby atakujące mogą nadal czekać na ujawnienie przez superkwota klucza kwantowego i jego kradzież.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map